Френският президент Никола Саркози изтръгна от българското правителство уклончиво съгласие за стратегическо партньорство във военната област, но при условие че се намери изгодна и за двете страни схема за финансиране. Продажбата на четирите френски корвети за 750 млн. евро, която той постави в центъра на вчерашното си неколкочасово посещение в България, не бе нито окончателно одобрена, нито отхвърлена. Той се разбра с премиера Сергей Станишев да бъде създадена експерта група, която да предложи рамков договор до края на годината.
"България гледа позитивно на този проект с един добър офсет. Разглеждаме Франция като наш стратегически партньор и търсим работещите механизми", заяви Станишев на пресконференция след преговорите. Той напомни, че в момента са в ход редица модернизационни проекти на българската армия с френско участие, като доставката на 18 хеликоптера за 360 млн. евро.
"Нашите български приятели са благосклонни към ядрената енергетика и ние имаме големи проекти за внедряването на френската ядрена технология в България", заяви Саркози. Той е предложил да се помисли заедно върху бъдещето на общата селскостопанска политика, особено в рамките на френското председателство на ЕС, което ще бъде през втората половина на 2008 г.
България се надява и на друга помощ от Франция в ЕС, стана ясно от срещата на Саркози с неговия български домакин Георги Първанов. След като награди госта си с орден "Стара планина" с лента за неговия принос за двустранните отношения и за избавлението на българските медици от либийския затвор, българският държавен глава го помоли да се застъпи за нашето искане ЕС да не ни кара да викаме на еврото "еуро". За да стане това, българското название на общата европейска валута трябва да бъде записано в подготвяния нов основен договор на ЕС, който ще замени провалената евроконституция. Изглежда, че Саркози е показал разбиране, защото Първанов изрази задоволство пред журналистите.
Двата силни емоционални момента на вчерашната визита бяха срещите на Саркози с български студенти в СУ и с освободените български медици. Френският президент демонстрира пред младежите какво представлява методът "Саркози", като се отказа да чете приготвената му от неговите сътрудници реч и предложи свободен разговор.
В този стил той отхвърли критиките срещу него и съпругата му за начина, по който помогнаха да бъдат освободени българските медици. Като призна усилията на европейската и българската дипломация, Саркози каза, че ако беше чакал всички да се подготвят и да разрешат изпращането на самолета със съпругата му, днес медиците вероятно още биха били в Либия. Той добави, че е чудесно, когато лекарите правят диагностика, но един от тях трябва да вземе скалпела и да извърши операцията. Саркози каза, че никога не са му "подавали топката", а той е свикнал сам да си я взема.
Френският президент обясни на студентите и преподавателите защо е против приемането на Турция в ЕС. Ако тя влезе, същото ще поискат Алжир, Мароко, Ливан, Израел, кюрдският проблем ще стане европейски, а ЕС ще граничи с Иран и Ирак. Трябва да помислим по-скоро за приемането на всички държави от Западните Балкани, за да се стабилизира тази част на Европа, а не да превърнем съюза в неработещ сбор от 40-50 държави, каза той.