След всяко наводнение възниква проблемът със застраховките и до къде стига ролята на държавата в помощта. |
От една страна - не е зле народът да е застрахован, за да не тича за всяка беда да се плаче на държавата. От друга - не би било зле застраховките да се изплащат, когато се полага, защото иначе това си е чист рекет (не случайно големите борчески фирми тръгнаха като "застрахователни фирми", които обаче не изплащаха, а само събираха), а когато е подкрепен с държавен закон си става косвен данък.
Zmeja
Големият въпрос е не да има или да няма застраховки, а защо ни е държавата и имаме ли нужда от нея? Всяка социална организация, вкл. и държавата, със своите правила, закони и изисквания ограничава свободата на участващите в нея граждани. Но една организация е нужна и устойчива само тогава, когато дава на своите членове сигурност, поне равна на изгубената от тях свобода. В такъв случай нужна ли ни е организацията "Държава България", на която плащаме преки и косвени данъци, такси и акцизи (50 до 70% от приходите си), а за всичко, което пряко ни засяга, вкл. за всеки риск, здравеопазване, образование или каквато и да е услуга, ще трябва да плащаме отделно на други организации?
Държавата хем се оттегля от всички "несвойствени" за нея функции, хем ни задължава и ограничава все повече и повече, хем увеличава бюджетния си апарат и разходи. Всъщност кои са свойствените й функции? Може би само Ирак, Афганистан, корвети, охрана на чужди бази и интереси, продажба на всичко, що е над земята и под земята, отдаване на концесии водата, която пием, и въздухът, който дишаме...
TRIF
Според мен застраховката трябва да е доброволна и гарантирана от държавата. Иначе много лесно застрахователната фирма може да се окаже без достатъчна платежоспособност или просто да обяви фалит при сериозно бедствие. Задължителна трябва да е застраховката на ипотечни имоти, кредетирани МПС-та и жилища, за да се защитят кредитните институции и инвеститорите .
AC/DC
А задължителен фиш за Еврофутбол кога ще въведат?
pasiv
Крайно време е да се въведе и задължителното полагане на труд! Преборваме и безработицата!
НЕРВЕН
Ами как са пропуснали задължителна застраховка срещу пожар? А защо не и срещу кражба на имущество, удар от мълния, удавяне в море.
Valentinski
Абсолютно против съм! Подобни плащания представляват пореден данък!
Julius Caesar
Държавата не е длъжна да бърше сополите на тези, които пропиват примерно 50 лева, но не искат да се застраховат за 20... а после чакат държавата да им плати обезщетения - от нашите данъци, естествено... хайде моля!
aazz
Няма никаква логика застраховката на градските имоти да бъде по-висока от тази на селските, при положение че рисковете от наводнения и пожари са много по-големи при селските имоти поради ред причини. Тук целта е ясна. Чисто по социалистически да вземем от едните и да дадем на другите. Всеки трябва да е наясно според вида на имота си какви рискове да поеме и срещу какви да се застрахова. Ако имаш жилище край река, ще го застраховаш срещу наводнение, ако е до гора - срещу пожар, ако е луксозно обзаведен апартамент - срещу вандализъм и т.н., а ако прецениш, че сам можеш да си поемеш отговорността - после няма да се сърдиш на никого и да молиш за помощи. А тази дивотия трърде много прилича на здравните осигуровки. Всеки плаща според дохода си от 0.50лв. до 100 лв., който каквото може ползва и накрая всеки си доплаща.
Pavlik Morozov
Zmeja е посочил принципния проблем със задължителното застраховане - възниква въпросът защо ни е държавата. Тя хем събира пари за всичко - охрана, образование, лечение, пенсионно осигуряване, административно обслужване и прочие, хем накрая се налага човек да си плаща на ръка, било то на частни лица, било то рушвети на държавни служители или направо да се оправя сам. Когато държавата само ни задължава, принуждава и облага, но насреща не предлага нищо, имаме една куха сделка.
шуменско пиво
Аз съм за задължително и всеобщо застраховане. Вече как точно ще се прави, какви рискове ще се покриват и т.н., е въпрос на решение.
Germanik
Съгласен съм, че застрахователната култура на българина е ниска. Но задава ли си някой въпроса защо? Не е вярно, че така бил свикнал и не мислел за бъдещето. Море, мисли той повече, отколкото всички западняци, взети заедно. И именно затова. Имаше едно време един лаф: като се зная какъв съм инженер, ме е страх да отида на доктор. Та и със застрахователите е същото. Добре, ще се застрахова човек, а после, ако не дай си боже наистина настъпи събитието, какво мислите - че ще го обезщетят достатъчно и доволно ли? Дръжки! Ще те мотат и усукват до сто и едно и обратно как да ти платят по-малко, че ако може - и нищо!
Zmeja
Ще се застраховам само след като правителството се застрахова за цунами!