:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,652,446
Активни 349
Страници 22,856
За един ден 1,302,066

В какво се превръщат обещанията...

Крайно време е кметският мандат да стане една година. Тогава нонстоп ще се работи предизборно...
Емил Спахийски
Някога се заканвах, че ще гласувам за този кандидат-кмет на София, който подреди кочината в Борисовата градина и по-конкретно езерото "Ариана". Почти не вярвах, че някога пак ще го видя с лодки. Така и не разбрах защо свикнахме с противната гледка на едно от най-емблематичните места в столицата, защото се оказва толкова лесно: просто се ремонтира. При това без обещания. Моята мечта вече е факт. Вярно, че се случи точно преди изборите, но пък това е нещото, което най-харесвам на изборите - само тогава се работи яко. Нови настилки, кръстовища, подлези, чистота... В който и град да отидеш, кипи неуморен труд. Обикновено нещата, които се вършат в края на мандата, не са обещавани при предишния вот, но са видими и правят впечатление на хората и те се мотивират да пускат бюлетини. Изтичащият мандат е най-големият стимул за хората на власт.



Новите чудодейци



Новите кандидати за кметове не могат да чистят улиците и не могат да пълнят езера с вода. Няма как. Те не могат да се мерят с дела, но пък това им дава предимството да не правят грешки. Точно поради това влизат в ролята на чудодейци - те обещават абсолютно всичко.

Нека направим един експеримент. От коя партия според вас е този кандидат, който обещава следното: "Първият приоритет е да предложим на гражданите едно честно, компетентно и некорумпирано управление и, разбира се, строга административно-наказателна отговорност за всеки един служител, който размотава или унижава хората."

А за кой град се отнася пък ето това: "За нас е важен всеки лев, който влиза в нашия град, всяка инвестиция, която може да бъде реализирана, защото това са пари на данъкоплатците и именно оттам ще търсим повишаване на жизнения стандарт на хората." Това са двама кандидати от различни партии в различни градове, но общото за тях е, че не са на власт. И че са си наели ПР агенция да се грижи за имиджа им. А тя пък от своя страна ги е "разкрасила" по калъп. Но това е друга тема.

Ако вярваме на всички обещания, то България за кратко време ще стане една китна градина, в която няма задръствания, чистичко е, има сигурност и никаква безработица. Освен това ударно ще се усвоят всички еврофондове при пълна прозрачност. Корупцията ще изчезне от общините и общинските администрации... А да - и ромите ще бъдат интегрирани навсякъде и поименно.



Конкурс по патос



Може би на следващите избори трябва да организираме конкурс по патетични обещания. Речите, изказванията, декларациите - всички те звучат като литературен конкурс за пионерчета от времето на комунизма. "Ние трябва...", "Аз мога...", "Искам нашите деца да останат и да живеят в родния си град...", "Стига корупция!", "Безхаберие", "Прозрачно управление на еврофондовете..."

Проблемът на красивите думи е, че рядко са изпълними. Проблемът на реалните планове е, че нямат търговски вид. Още по-големият проблем е, че политиците се научиха на фалшив патос, а ние свикнахме да го слушаме и пропускаме по-важните аспекти на избора - програма и ресурс. Става така, както навремето свикнахме задължително да слушаме по празниците някаква патетична музика от сорта "Комунистите щурмуват небесата...", дето нормален човек няма да я пусне освен ако не иска да дразни комшиите си.



Теория и практика



Интересна тема са обещанията и тяхната реализация. Ако забележите, всички декларират, че ще решат очевидните проблеми. А тях ги знае всеки нормален човек. Практически кандидат-кметовете ни се кълнат, че ще си свършат работата. Нещо като синдрома на лошия ученик - "да, бе мамо, ще си напиша домашното".

Ако вземем например София. Към този момент всичките основни опоненти гарантират, че ще оправят това, от което всички ние недоволстваме - задръстванията, замърсяването на въздуха, сигурността, екологията, контрола върху застрояването. Държавата в лицето на изпълнителната власт например категорично заяви, че ще помогне на кандидата на БСП Бриго Аспарухов "да отпуши София". Правилно, правителството трябва да помага на кмета на София, защото тук нещата взеха да отиват от болката към припадъка. Обаче правителството не трябва да обещава, че ще помага само на един кмет. Трябва ли да очакваме, че ако Слави Бинев стане кмет, то правителството ще саботира работата му? Държавата трябва задължително да помага, а когато може, и да не пречи.

Точно обратното обаче показва практиката. Всеки пост в държавата е важен за всяка партия. Колкото и да говорят за общото, политиците плетат единствено собствената си кошница. Ако тя съвпада с интересите на обществото, е прекрасно, защото всички са доволни, но ако ли не, просто се ражда новият бандит на власт.

Наистина ние спряхме да избираме кандидатите заради това, което могат, а заради бляновете, които ни пробутват. Проблемът на бляновете е, че ни лишават от възможността да сме подозрителни и да контролираме властта. Затова, след като очакванията ни се сриват в края на един мандат, ние гласуваме обикновено наказателно - против този, против онзи, или просто не гласуваме. "За" гласуват стройните редици на партиите.



Реалните неща



Към реалните проблеми трябва да се подхожда реално. Обещанията на нито един кандидат няма да свършат работа. Ако пак се върнем към София, то ние виждаме толкова очевидни проблеми и реалности, че трябва да сме луди да вярваме на кандидатите. Който и да стане градоначалник, няма да може да спре поскъпването на парното. Който и да стане кмет, не може сам да реши проблема с отпадъците. Нещо повече, най-вероятно е таксите за смет да се повишават, парите за екскурзии на балите да не стигат и поради тази причина да страда хигиената в града. Повечето от тези проблеми се нуждаят от намесата и на държавата, на правителството. Вие вярвате ли, че коалиционното правителство ще даде гръб примерно на Бойко Борисов, ако той отново стане кмет? Логика на партийния живот. Няма да се намерят луди хора, които да му помогнат да вдига имиджа си в навечерието на парламентарни избори, просто заради едната столица? Друг е въпросът, че изтощени от предизборната битка, новите или старите кметове просто ще заспят един дълъг сън, за да се събудят отново преди битката за нов мандат. Може би заради това трябва да има избори всяка година. Тогава ежедневно ще се работи, без почивка. С мисъл към властта.
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Вярно е, че Бойко Борисов откри ремонтираното езеро "Ариана" точно преди изборите, но пък точно тогава кметската администрация заработва най-активно. Затова всяка година - избори.
14
2672
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
05 Октомври 2007 23:17
Е, аз още на миналите парламентарни избори казах, че трябва да се правят всяка година
06 Октомври 2007 00:32
Понеже българските кукловоди-политоводи са ви натъпкали в тъпите избирателно-електорални кратуни "избори до дупка", то се вижда, че имате мерака да гласувате по-често. Та по този повод е добре да си помислите как да направите изборите ежемесечни или всяка седмица, докато ги докарате като секса по времето на социализЪма - всеки ден, а по някога и по няколко пъти на ден. Така политическите ви сърбежи ще понамалеят значително.

Редактирано от - 2008 на 06/10/2007 г/ 00:39:17

06 Октомври 2007 00:59
много си Е-мил ама като пишеш за едногодишен мандат в Е-медия кажи нещо и за президентския мандат па пиши че така е в европеиската страна швеицария от дето си го научил а не да си го преписваш за твое мнение
06 Октомври 2007 01:47
Слави, Саркози, Бинев, Бойко-вие не осъзнахте ли , че си плащате и за камшиците дето ви ги налагат по гърба?Който не е усетил, да гледа листата по дърветата.Като падне последното-почва се.Какво се почва?Имаше един стар виц, ще го кажа друг път
06 Октомври 2007 02:57
Добра статия.Като знаят, че зависят от правителството защо изобщо се напинят отново?Само Първанова или Аспарухов могат да бъдат късметли.Тогава щте се намерят пари за завод , чистачи по улиците и градинари по парковете.Толкоз просто и логично.Така че софиянци да си опичат акъла за кого щте гласуват.Оти ако пожарникаро е отново щте плащат повече за смет и по мръсна щте бъде София.
06 Октомври 2007 10:35
Дааа, най-напред от всичко софиянци трябва да спрат Бойко Борисов, да не го преизбират за кмет. Така вероятно ще бъде спрян и политическия възход на тоя клоун-пожарникар! Хора бдете, Бойко не е това, което виждате и което ви се представя!
06 Октомври 2007 12:31

Факт е обаче, че "екскурзията" на балите с боклука из половин България беше наложена точно от правителството на Станишев. И затова, надали и Аспарухов да е кмет, тя ще спре. Всъщност, Аспарухов обещал ли е, да спре тази "екскурзия"?! Не съм чул такова нещо.
________________________________
Морал - това са интересите на другите

Редактирано от - Сократ XII на 06/10/2007 г/ 12:34:47

06 Октомври 2007 13:18
Бре, то все бива демагогия, ама чак толкова не бива!
СЕГА този път надмина себе си в демагогията.
Били ли сте скоро в Борисовата градина, уважаеми редактори?
Само на няколко метра от езерото "Ариана" започват едни очукани алеи с напукан асфалт. Целият този асфалт, който излишно беше излят на "Цариградското шосе", можеше да бъде излят на очуканите "алеи", поне на трите, които свързват площадката със слончето-пързалка, което всички като деца гледахме на "Сънчо", и езерото с лилиите.
Последният път, когато минавах през Борисовата градина, ми направи впечатление, че там нямаше нито една майка, която да разхожда бебе в количка.
В Борисовата градина не е възможно бебенцата да бъдат разхождани в колички, нито децата да карат ролери и кънки, защото по "алеите" им вече едвам-едвам се ходи.
Защо беше налят асфалтът на "Цариградското шосе", а не на разбитите алеи в съседство с него, всеки може да се досети. Защото булевардът е голям, а алеите са малки... Юлиан Попов преди около две години цветисто беше писал за тази урбанистична мегаломания в "Дневник".
Най-любезно моля редакцията на СЕГА, ако намери поне една алея от 30 метра в Борисовата градина, със здрав, ненадупчен и ненапукан асфалт, по която да може да мине бебе в количка или тийнейджър с ролери, да ни я публикуват в следващия брой.
Още по-любезно моля редакцията на СЕГА, ако намери в Борисовата градина поне една цветна леха, също така да я публикува в някой следващ брой.
Според мен е върхът на демагогията Милиционера и секретният сътрудник Гоце на празника на Света София да откриват езерото на входа на централния градски парк, а само на няколко метра зад гърба им да започват напуканите алеи и занемарените тревни площи, без нито една цветна леха в тях.
Пък знам ли? Може да има алеи с ненапукан асфалт, без кърпежи и без дупки, може да има и лехи с цветя, както е в парковете на другите европейски столици, ама аз, нали съм си една отвеяна размишляваща, да не съм забелязала какви прекрасни алеи и цветни композиции има в Борисовата градина? Сигурно в моята разсеяност е причината.
с уважение: Димка Гочева
06 Октомври 2007 14:14
Да, в Ариана наистина отново има вода. Очаквайте броени месеци преди следващите местни избори в Борисовата градина да има даже лампи!
06 Октомври 2007 15:03
Прилична статия.
Само тук имам забележка:
Проблемът на бляновете е, че ни лишават от възможността да сме подозрителни и да контролираме властта.

Начи не са бляновете, които са ни лишили от възможността за контрол. Самата власт така е създала конституция и закони, че да ни лиши от тази възможност. И затова като следствие са ни останали само бляновете.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
06 Октомври 2007 20:21
Една размишляваща,
06 Октомври 2007 22:04
Основните проблеми са безредието и несугурността. От там следва и цялата мизерия, щото престъпността и корупцията имат разнородни проявления. Как ще се справим с това е въпроса?
07 Октомври 2007 17:37
Аз имам едно мнение което никога не ми е изневерявало.винаги досега то е било доказвано.Защото сме свикнали все някой да ни оправя нещата.Но ако се замислим ние какво сме направили за да се опровергаят обещанията на нашите избраници ще видим , че сме ги изоставили.Няма да забравя обещанията на лидера на НДСВ, че на страната са и достатъчни 800дни за да бъде в хармония с Европа.Мисля , че е бил прав.Защото това са години на управление между възможност и реалност.Сега , след като Генерала имаше възможност да се сблъска
с управлението на Столицата също стига до заключение , че с помощта на правителството и нашето упорство днес София щеше да бъде на светлинни години напред.Но отвсякъде ежби , саботажи , политически борби и корупция , какво би могъл да направи.Всеки на неговото място какво би направил?Да критикуваме можем , но да заобикаляме законите сме просто велики.Районните кметове са избрани по политически нормативи .Всеки за себе си е един водовъртеж на интриги и натиск.Корупцията надхвърли всякакъв мироглед.Борисов нарежда , главния архитект дава указания, а по районите анархия и цинизъм.За какво тогава да оклеветяваме централната кметска власт?За какви 800 дни да говорим тогава?Ако няма възможност за едно отсечено дърво, за една пълна кофа за смет, за една унищожена градинка ние обществото не можем да отзовем виновника/кмета на общината/тогава как Кмета на Столицата да вземе това решение? Трябваше да се промени Закона за месната власт в такъв който да служи на обществото, на данъкоплатеца , а не на групировки и сивата икономика.Това мога да коментирам, това е заключението ми от три годишната ми борба с корупцията в моята община.Община "Лозенец"!
07 Октомври 2007 20:34
DIMITAR B.,
/:/ "...Трябваше да се промени Закона за месната власт в такъв който да служи на обществото, на данъкоплатеца , а не на групировки и сивата икономика...."
......................................... ......................................... .....................................
Законът/ите/ НЯМА "да се промени сам! ТРЯБВА някой да го/ги/ промени! Този НЯКОЙ изобщо НЯМА /НЕ трябва!/ да е този, който е правил и гласувал Закона!
Впрочем, НЕ вярвай на "политици" и законотворци, които, когато са били в Опозиция, са били ПРОТИВ приети от Мнозинството закони/ или, пък, са внесли за приемне закони, които Мнозинството е отхвърлило!/, а, когато дойдат на Власт, ЗАБРАВЯТ моментално да ПРОМЕНЯТ законите, срещу които са били, когато са били в Опозиция, забравят и да предложат и приемат и собствените си проектозакони, които са предлагали, когато са били в Опозиция/!
По Действията им, когато са на Власт, ЩЕ ГИ ПОЗНАЕТЕ, а НЕ по Думите им, когато са в Опозиция и искат да бъдат във Влстта! КАЗАХ!
Апропо, аз твърдя, че е НАЙ-ДОБРЕ закони и Решения, чиито Ефект има Продължителност ПОВЕЧЕ от продължителността на Мандата на тези, които са ги предложили, гласували и приели, да се ПРИЕМАТ с квалифицирано Мнозинство от, поне, 2/3 от депутатите/респективно, общинските съветници/!!!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД