:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,591
Активни 791
Страници 14,494
За един ден 1,302,066

Генетиката донесе Нобел за медицина

Италианец, американец и британец са отличени за експерименти със стволови клетки
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Италианецът Марио Капеки е един от тримата носители на Нобеловата награда за медицина за 2007 г. Той работи в университета в Юта и е един от най-изтъкнатите специалисти по генетика.
Нобеловата награда за медицина за 2007 г. бе присъдена на италианец, американец и британец за откритията им, свързани с ембрионалните стволови клетки и промяната на ДНК при бозайниците, предадоха агенциите. Те цитираха съобщение на Нобеловия комитет. Учените Марио Капеки, който е италианец с американско гражданство, Оливър Смитис и сър Мартин Еванс са удостоени с приза за изследвания на генетични модификации при плъхове чрез имплантирането в организма им на стволови клетки от ембриони.

На базата на получените резултати учените са разработили начин за изключване на дефектните гени в клетките на зародиша. С помощта на тази технология специалистите успяват да получат клетъчни линии със зададени физиологични особености, като по този начин се изследва развитието на генетични заболявания като диабет, сърдечно-съдова недостатъчност, рак и др.

Британецът сър Мартин Евънс е първооткривател на стволовите клетки. Той е възпитаник на Кембридж, а в момента е професор по генетика на бозайниците в Университета в Кардиф. Американецът Оливър Смитис е завършил в Оксфорд и е професор в Университета на Северна Каролина. Марио Капеки е генетик и работи в Медицинския институт при Университета на щата Юта.

Лауреатите ще си поделят 1,54 милиона долара. Наградата ще им бъде официално връчена на тържествена церемония в Стокхолм на 10 декември - деня на смъртта на учредителя на наградата Алфред Нобел. Медалът, дипломът и чекът със сумата се връчват от краля на Швеция Карл ХVI Густав.

Нобеловата награда за медицина или физиология се присъжда от 1901 г., а лауреатите се определят от Кралския Каролински медико-хирургичен институт в шведската столица.

Миналата година Нобелова награда за медицина бе присъдена на американците Андрю Файър и Крейг Мело. Двамата получиха приза за откритието си, свързано с изключване на гени от рибонуклеиновата киселина (РНК). Този метод, наречен РНК-интерференция, позволява на учените да осигуряват фундаменталния механизъм за контролиране на потока генетична информация. РНК-интерференцията се наблюдава при растенията, животните и хората. Методът може да се прилага за лечение на болести като рак и СПИН.

Нобелова седмица

С оповестяването на носителите на Нобеловата награда за медицина вчера започна седмицата, в която се обявяват престижните призове. Днес ще станат известни лауреатите в областта на физиката, а в сряда - за химия. В четвъртък ще бъде оповестен и носителят на Нобеловата награда за литература. Миналата година тя бе присъдена на турския писател Орхан Памук. В петък ще бъде оповестен и носителят на отличието в областта на икономиката.

Името на лауреата на Нобеловата награда за мир също ще стане известно в петък. Най-големи шансове да спечелят приза имат хората, които са превърнали борбата срещу глобалното затопляне в своя клауза, сред които е бившият вицепрезидент на САЩ Ал Гор.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Мартин Еванс
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Оливър Смитис
21
1909
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
21
 Видими 
09 Октомври 2007 04:45
Докторе и Посейдоне,

Благодаря много за разяснението за апендицита. Да сте живи и здрави!
09 Октомври 2007 06:45
babajaga2-2, да ти се връща братле! И колегата Посейдон от здраве да се не отърве. Иначе по темата още когато първото дете с вродена ангиоедема беше спасено преди 10-на години, благодарение на генното инженерство/лечение, реших, че това е пътят. Поне на този етап. Проблеми и неприятности ще има, но това е единственият за сега начин да се избяга от смъртоносните болести. Преди две години карах един курс по Реанимация в МД Андерсън, в Хюстън - най-модерният и най-големият онко-център (направо град) в света. Но за това, друг път. Думата ми е за една млада жена, пациентка. Беше с напреднал рак на ячни-ка/ците, метастазирал навсякъде в тялото и. Това е най-смъртоносният рак у жените. И най-коварният. Така или иначе тя бешедошла за последен опит преди да умре. Беше опитала всичко: хирургия, химиотерапия, облъчване, билки, хомеопатия и други алтернативи, молитви и медитации. Нищо не помогнало освен за кратък период хирургията. На нея и имплантираха ген, който и липсвал, П 150, който препазва жената от рак на гърдите или ячниците. И в рамките на няколко седмици се случи чудото. Жената оздравя напълно, метастазите се стопиха. Отиди си по живо по здраво след хиляди пресконференции и интервюта. Опростено казано, новият ген издава нареждане на лошите, излезли от пътя на нормалното, клетки да се върнат в пътя. Лошите ракови клетки изпълняват заповедта дословно и започват да се диференцират, т.е. връщат се в нормалноот си развитие. Истинско чудо. Благодарение на Създателя, който дава на порции от знанието Си на тези, които търсят пътя чрез Него. Живи и здрави!
09 Октомври 2007 07:42
Като профан в тази област да запитам: а защо тогава Буш забрани опитите със стволови клетки? Или това е нещо друго?
09 Октомври 2007 08:55
Леваци! А къде забравиха Путин с епохалния пробив в използването на Полоний-210.
09 Октомври 2007 08:56
Друго е.
Буш не даде федерално финансиране за работа с човешки стволови клетки.
Нобеловата награда е за gene knockout - премахване на (най-често на части от) гени в мишка. Така става възможно в животно (и то бозайник, т.е. близък до човека модел) да се види какво става когато даден ген не работи. Естествено за да целта се започва с миши стволови клетки, които след генната манипулация се вкарват на ранен етап в ембрион и след селекция един ден евентуално се ражда мишка в която точно определен ген не работи.

Какво общо има това с медицината - когато у пациент се открие мутация в даден ген, функцията му може да се изследва в миши модел - мишият аналог се изтрива и с така получените мутанти се правят изследвания които не могат да се направят с пациент. В някои случаи това помага да се разбере механизма на болестта и функцията на гена. В други - не съвсем.

Статията е много по-зле от обичайното.

Редактирано от - Oraсle на 09/10/2007 г/ 10:58:13

09 Октомври 2007 14:05
babajaga2-2,
За нищо! Винаги, за неща, които мога и знам, разчитай на мен. Разбира се, всички колеги от форума също.
Жив и здрав и ти!
09 Октомври 2007 14:06
Чичо Докторе,
Благодаря ти за благопожеланията!
И на теб същото стократно!
Дай Боже никога да нямаш нужда от чудеса, подобни на Чудото, което описваш!
09 Октомври 2007 14:08
А иначе по сродна тема-все още има много противници, но генното инженерство ще помогне и за изхранването на населението. Вече е ставало дума преди доста време (може би 4-5 години), пак в този форум. Темата тогава беше лицензът на една холандска фирма да произвежда говеждо, пилешко и свинско месо (засега само тези видове).
Може би се иска време и усъвршенстване на технологиите, както и по-добро разбиране от страна на обществото.
Лично мое мнение е, че една част от тези продукти ще се наложат.
Но:
1. Технологиите все още не са достатъчно усъвършенствани.
2. Логично обществото не ги приема на този етап.
Разбира се, още веднъж подчертавам, че това е само лично мнение, при това без да съм специалист в тази област.
09 Октомври 2007 16:02
така значи, трима помръднаха медицината с още една стъпка напред, но те си нямат на абер какво мислят по въпроса софийските шофьори и българските тройни министри
свлям шапка на тези умове, че ако нямаше такива, нямаше да го ма аспиринчето
09 Октомври 2007 17:56
Това сме ние от Кеймбридж все умни глави!Странно къде са постиженията на Оксфорд или на американските Университети тези от Европа и света с какво се занимават?! Занимават се с наука докато купонясват по дискотеките заедно със студентите
09 Октомври 2007 18:01
Че има доста умни глави там - вярно е, ама за първи път виждам умна глава, дето не му знае името
09 Октомври 2007 19:34
пише се University Cambridge но ние на български език го произнасяме и го пишем в два вариянта побългареното Кембридж и правилното Кеймбридж .И двата се приемат за правилни.Произнася се кейм'бридж на английски следователно така е по правилно да се произнася и на български!Град Солун се произнася и пише навсякъде Тесалоники но в нашият писмен и разговорен език е Солун подобно на наименованията на други градове които не съответстват при превода.Все пак Университета носи името на града в който е разположен.
09 Октомври 2007 19:35
University of Cambridge
09 Октомври 2007 19:47
ако и всичко това работеше както се описва в тая статия щеше да е много добре.
09 Октомври 2007 20:12
Не ми се вярва, честно казано. Съгласен съм единствено с това, че в България много често се ползва и този вариант на изписване. Всичко останало в постинга ви ме навежда на мисълта, че става въпрос за две различни учебни заведения, като това, за което пишете вие, е някакво за предучилищна подготовка.
09 Октомври 2007 20:43
Внимавай!Ще те съдя за клевета произнесена на публично място! Не зе занасяй с прокурори!
09 Октомври 2007 20:49
Дори не не каза къде си завършил!
09 Октомври 2007 20:55
по технически причини не се изписва всичко точно понякога излизат само знаци
09 Октомври 2007 21:00
да не си прокурорска щерка?
09 Октомври 2007 21:06
oIo-сополо
Леваци! А къде забравиха Путин с епохалния пробив в използването на Полоний-210.
oIo ти чувал ли си за краставицата на МирчаКрияан, че и ти същия. Тук се говори за стволови клетки, за Нобелова награда, пък ти пак Путин та Путин. Това се нарича, натрапливи идеии и трябва сериозно да се лекува от психиатър.
suzi
пише се University Cambridge но ние на български език го произнасяме и го пишем в два вариянта побългареното Кембридж и правилното Кеймбридж .
Не виждам защо да се произнася КеЙмбридж. Името идва от реката Кям (произнася се между А и Е).
09 Октомври 2007 21:13
Марксе, Сузи е права в това отношение, тъй като англичаните наистина повече избиват на -кейм в конкретния случай, ако имаш кембриджския речник под ръка (pronouncing) то най-вероятно там ще е изписано така. Всички чужденци обикновено се объркват при Salisbury, Worcestershire и Cambridge. Аз си я бъзикам поради съвсем други причини, много е зле с българския, та затова, но понеже е дама, възпитаник на Кембридж, а отгоре на всичкото е и прокурор, не смея да кажа, че е неграмотна. Пък и така лаф си става

Редактирано от - bgtopidiot на 09/10/2007 г/ 21:26:11

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД