За първи път след химическата си война във Виетнам Съединените щати замислят нова голяма операция с хербициди - този път в Афганистан, съобщи вчера "Ню Йорк таймс". Целта е да се унищожат насажденията с опиумен мак, които дадоха тази година най-голямата реколта в историята на страната. Във Виетнам хербицидите бяха използвани за обезлистяване на джунглите, за да ликвидират убежищата на партизани.
Правителството на афганистанския президент Хамид Карзай винаги е било против такава операция, защото се опасява, че тя ще отрови и културите, които служат за храна на хората и домашните животни. Но администрацията му сега била склонна да преразгледа позицията си, след като получила уверения, че идната пролет може да се извърши пробно пръскане от земята, а не от въздуха.
Темата е заредена с политически риск за Хамид Карзай, чиято власт е сравнително слаба, отбелязва вестникът. Американците го уверяват, че за да се пребори с талибаните, трябва да пресече източниците им на финансиране, сред които на първо място са опиумът и произвежданият от него хероин.
Европейски дипломати в Афганистан, както и някои американски военни и източници в разузнаването предупреждават, че пръскането на американски химикали над Афганистан би обслужило талибанската пропаганда. Те предупреждават, че властта би платила висока политическа цена, защото хербицидите биха засегнали не само мака, но и другите култури, садени наблизо.
"Трябва да се търси равновесие между очевидно по-голямата ефективност на химическата обработка и потенциалната загуба на сърцата и умовете", казва Томас Швейк, помощник държавен секретар по въпросите на наркотиците.
Чиновници в администрацията на Джордж Буш смятат да приложат наземно пръскане с препарата глифозат само колкото да убедят селяните, че е безвреден. То обаче не е много по-ефикасно от ръчното унищожаване на насажденията. Само въздушното пръскане обаче може да нанесе значителен удар върху производството на опиум в южната част на страната, където се разпореждат талибаните. Според американците глифозатът е по-малко токсичен от готварската сол, аспирина, кафето, никотина и дори от витамин А.
БИЗНЕС
Афганистан произвежда 93% от опиума в света. ООН установи, че през последната година насажденията с опиумен мак са нараснали със 17%, а производството на опиум - с 34%. Най-голям е добивът в южната провинция Хелманд, която дава 4000 т опиум годишно, почти половината от производството на опиум в страната.