Съдът в полския град Вроцлав осъди на 25 години затвор известен писател. 34-годишният Кристиян Бала ще лежи зад решетките, тъй като бе признат за виновен по обвинения в планиране и поръчване на едно от най-жестоките убийства, извършвани в Полша в последните години. Престъплението изцяло наподобява на убийство, детайлно описано в романа на Бала "Амок". Книгата се появява три години след откриването на труп в река Одра. Криминалният роман се превърна в бестселър в страната.
Казусът "Кристиян Бала" е един от най-обсъжданите в Полша. Съдебните заседания преминаваха при небивал интерес от страна не само на медиите, но и на обикновените граждани заради популярността на писателя. 25-годишната присъда на писателя, философ по образование, бе произнесена през септември.
Историята започва в началото на декември 2000 г., когато рибари изваждат труп на мъж от водите на река Одра в град Вроцлав, Западна Полша. По намереното тяло има следи от насилие. Ръцете на жертвата са завързани, а на врата му е поставено въже. Полицията идентифицира жертвата като Дариуш Янишевски, собственик на малка рекламна агенция във Вроцлав. Четири седмици преди тялото да изплува мъжът е обявен за издирване. Разследването на полицията удря на камък, тъй като няма нито мотив за извършване на престъплението, нито пък заподозрян. Пълна мистерия витае около убийството. Убитият Янишевски е известен във Вроцлав като мил, добър и състоятелен човек, който нямал врагове. Излъчен е репортаж по полска телевизия с цел да се потърсят евентуални свидетели на престъплението, но никой не се обажда в полицията. Получени са два-три имейла от Индонезия и Южна Корея, в които деянието е определено като "перфектното убийство". След шест месеца безрезултатна работа органите на реда прекратяват разследването, но загадката остава...
Пет години по-късно полицаите във Вроцлав получават анонимно обаждане и
непознат глас ги насочва към книгата "Амок"
на Кристиян Бала. Детективите остават изумени от описаните в романа детайли около убийство, извършено от главния герой, наречен Крис. То напълно наподобява това на Янишевски. Бала описва детайли, които са идентични със случая "Дариуш Янишевски". Тези подробности биха могли да знаят само полицаите, работили по случая, и разбира се ... убиецът. Разследването е възобновено, а авторът на "Амок" е арестуван през септември 2005 г. Тогава той признава, че е убил Янишевски, но малко по-късно оттегля самопризнанията си, тъй като тогава "не бил на себе си". Неоспорими доказателства, че Кристиян Бала е извършител на престъплението няма, но писателят е обвинен в планиране и поръчителство на убийството на рекламния спец. Има и мотив - Янишевски излизал с бившата съпруга на писателя, а според думите й пред съда, той бил болезнено ревнив.
"Събраните доказателства ни дават достатъчно основания, за да смятаме, че Кристиян Бала е подготвил убийството", обяви пред препълнената зала съдията по делото Лидия Хоженска. "Той е бил инициатор на убийството, имал е основна роля и при подготовката му", категорична е тя.
Не е ясно кой е прекият извършител
на престъплението, както и кой е помагал на Бала в деянието. Тя обаче е категорична, че има доказателства, които по неоспорим начин показват участието на писателя в казуса "Даруш Янишевски". Според съдийката писателят е бил подтикван от ревността към бившата си съпруга Станислава. Прокурорите по делото установяват, че тя и Янишевски са прекарали една нощ заедно в хотел във Вроцлав през пролетта на 2000 г., както и че двамата често са се срещали. "Той е бил патологично ревнив. Смятал е бившата си съпруга за своя собственост и не й е позволявал да се обвърже с друг мъж, въпреки че са били разделени", обяснява мотивите си за присъдата съдийката, като се основава и на показанията на бившата съпруга на Бала, която също дава показания. Кристиян и Станислава, които имат син на 10 години, се развеждат през 1999 г. Въпреки раздялата писателят продължавал да следи бившата си жена, дори си позволявал да се саморазправя с мъжете, които проявявали интерес към Станислава. Това разказват в съдебната зала негови познати.
По време на процеса писателят заявява, че изобщо не е познавал жертвата. При обиска на дома му e намерена химикалка с логото на рекламната компания на Янишевски, а в компютъра на Бала детективите намират файлове, съдържащи информация за жертвата. Открита е и SIM карта, от която са водени разговори със семейството и с офиса на Янишевски, но и с майката и приятели на Бала. Последният засечен разговор от нея е бил в деня на изчезването на жертвата. Разследващите установяват също, че мобилният телефон на Дариуш Янишевски е бил продаден четири дни след като тялото му е открито. Телефонът е
продаден по интернет от името на писателя
Криминалистите във Вроцлав разкриват също, че по времето, когато са изпратени имейлите, определящи престъплението като "перфектното убийство", Кристиян Бала е бил в Индонезия и Южна Корея.
34-годишният мъж твърди, че написал книгата си, като гледал репортажите по телевизията и чел статиите във вестниците, а най-ужасяващите моменти били плод на въображението му. В дебютната си книга "Амок" той описва мъченията и убийството на млада жена, чийто ръце са вързани на гърба с въже, а на врата й е поставена примка. Точно в този вид е открит и трупа на Янишевски.
"Романът е брутален и жесток, но изкуството трябва да провокира. Това, че съм описал едно убийство, не означава, че съм го извършил", защитава се той. В съдебната зала писателят не показва никакви емоции, но често гледа към майка си. Той твърди, че е невинен, въпреки първоначалните си самопризнания, и дори предлага да се подложи на детектора на лъжата. Когато записите са представени в съда, съдията е изумен от дългите паузи, които Бала прави преди да отговори на въпросите. Според експерти това е техника, която позволява на заподозрените да скрият физическите знаци, когато лъжат.
Прокурорът Лиляна Лукасиевич заяви пред списание "Тайм", че присъдата е справедлива. "Удовлетворени сме", каза тя. Адвокатите на Кристиян Бала обжалват присъдата с мотива, че той е осъден само на базата на романа му "Амок".
|
|