:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,745,216
Активни 731
Страници 1,683
За един ден 1,302,066

Кандидатите за съветници и кметове имат право на отпуск

Кандидат съм в една партийна листа за общински съветник в предстоящите местни избори. Моля да ми разясните имам ли право на отпуск, като имате предвид, че работя в една общинска администрация като държавен служител?

Кирил П., Своге



Отговорът на въпроса се съдържа в чл. 65, ал.2 от Закона за държавния служител (ЗДСл). Според него "За времето на предизборната кампания, през което държавният служител се кандидатира за изпълнение на мандатна длъжност в органите на държавната власт, той ползва неплатен служебен отпуск, който се признава за служебен стаж." Основната причина за законодателното уреждане на такъв отпуск е свързана с функцията на държавния служител. Главният аргумент в тази посока е този, според който едновременното изпълнение на службата и участието в предизборната кампания могат да доведат до конфликт на интересите, до използване на служебното положение от кандидата, за да влияе върху избирателите.

На следващо място участието в кампанията (срещи с избиратели, различни публични прояви, характерни за предизборната кампания) води до невъзможност за едновременно изпълнение и на служебните задължения, които изискват 8 часа работно време, разположени в активната част на денонощието.

Към горното ще добавим, че отпускът:

* отнася се за всеки държавен служител;

* времето, през което се ползва, се признава за служебен стаж;

* е неплатен;

Тъй като отпускът попада в кръга неплатени по чл. 9, ал. 2, т. 3 от Кодекса за социално осигуряване (вкл. и чл. 64 ЗДСл, уреждащ неплатен отпуск на държавния служител), времето, през което се ползва, ще се зачита за осигурителен стаж, ако не надхвърля 30 работни дни през календарната 2007 г. Това обаче няма да е така, ако лицето вече е ползвало в рамките на годината отпуск по чл. 64, ЗДСл например в размер от 30 дни.

С оглед пълнота на отговора да видим как е уреден въпросът за лицата, работещи по трудово правоотношение. Кодексът на труда не урежда отпуск, подобен на отпуска по чл. 65, ал. 2 ЗДСл. За сметка на това Законът за местните избори (ЗМИ), чрез чл. 47, ал. 1 предвижда.

"Кандидатите за съветници или кмет, които заемат държавна или общинска служба с ръководни функции или са пряко служебно ангажирани в произвеждането на изборите, прекъсват изпълнението й след регистрирането им и излизат в платен служебен отпуск." Независимо че се отнася за лица "...които заемат държавна или общинска служба с ръководни функции или са пряко служебно ангажирани в произвеждането на изборите", текстът е предназначен да уреди отпуск на работещи по трудови правоотношения. Това е така, защото Законът за държавния служител бе приет по-късно, през 1999 г. (ДВ, бр. 67/1999 г.,), предвид на което е очевидно, че член 47, ал. 1 ЗМИ е относим единствено за съществуващите към 1996 г. (оттогава е последната му редакция) трудови правоотношения.

Следва обаче внимателно да се преценява, когато се развива процедура за ползване на такъв отпуск, дали лицето, което иска да го ползва, заема служба с ръководни функции, или е пряко служебно ангажирано в произвеждането на изборите.

И в едната, и в другата посока преценките са конкретни и се основават на документи (длъжностни характеристики и други подобни). Вижда се от текста, че отпускът по ЗМИ е платен. Тъй като е платен, времето ще се зачита и за осигурителен стаж. Отпускът и по двата закона е относим към фигурата на кандидата и поради това е минимум 30 дни. За да го ползва, лицето трябва да удостовери, че е кандидат, регистриран в съответната общинската избирателна комисия.

Режимът на отпуските за работещите в държавни и общински администрации следва да бъде уеднаквен. В заключение ще посочим, че според чл. 47, ал. 2 ЗМИ "Времето, през което кандидатите за съветници или кметове са участвали в предизборната кампания, ако са в служебен отпуск, се зачита за трудов стаж", което показва още веднъж, че този отпуск има предвид трудови, а не служебни правоотношения.
14115
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД