През септември 2000 г. Георги Калоянчев блъсна с колата си 63-годишната Дора Боярова от Варна. Катастрофата стана на път за Созопол, недалеч от Сливен. Жената почина на път за болницата. Инцидентът станал, след като тя пресичала неправилно през магистрален път, а Калоянчев не успял да реагира бързо и да предотврати сблъсъка. Актьорът не беше шофирал след употреба на алкохол, а впоследствие в съдебната зала прокуратурата поиска условна присъда. В края на миналата година Калоянчев беше осъден условно на 6 месеца затвор с три години изпитателен срок, присъда, която по-късно адвокатите му обжалваха.
На 10 октомври 1999 г. Кирил Маричков отне живота на 52-годишната Христина Чинчийкова. Трагедията се разигра на кръстовището Пазарджик - Пловдив. Жената пътувала на предната седалка в кола, която Маричков ударил. Той също бе ранен и стоя в болница с комоцио. След инцидента се появиха слухове, че Маричков е карал след употреба на алкохол, но кръвната проба, която бе взета късно, не потвърди съмненията.
Последният подобен инцидент бе, когато лидерът на Българския национален съюз Боян Расате уби човек на пътя през ноември 2006 г. на изхода на София по бул. "Цариградско шосе". Тогава Расате блъсна 70-годишен мъж, който пресичал булеварда в неосветена част. Тъй като мъжът е пресичал неправилно и е било тъмно, Расате се размина само с даване на обяснения в полицията. Не стана ясно дали е употребил алкохол и с колко километра в час се е движел.
Независимо от степента на вината на популярните личности, прави впечатление, че и в трите случая законът е бил благосклонен към тях. С наслагването на подобни примери от близкото и по-далечно минало пък, в обществото се създава трайната нагласа, че има хора, за които законът не важи. Съвсем естествено е след инцидента с Максим Стависки тези опасения да се подхванат на нов глас. Също така естествено е и самият Стависки да се надява, че ще бъде пожален. Макар да заяви, че ще приеме всяка присъда.
Цялостната картина за зависимостта между имената и закона се допълва и от емблематичните нашумели случаи на предизвикали смърт на пътя непублични личности.
Най-показателен е примерът с бруталната трагедия на спирката на хотел "Плиска" в столицата. На 23 март 2003 г. 24-годишният Александър Александров връхлетя с колата си на спирката и уби една жена и рани 9 души. След това Александров избяга от местопроизшествието. След като беше заловен, се оказа, че е шофирал с 1.1 промила алкохол в кръвта. Впоследствие делото се проточи, Александров бе заловен отново да кара пиян, вече и без книжка. В крайна сметка тази година той беше осъден на 10 години затвор. Случаят е показателен с това, че въпреки мудното правораздаване той все пак бе осъден ефективно. И тук нямаше спор, че шофьорът е убил човек, но нямаше и технически грешки в обвинението. Слава богу.
Такива грешки прокуратурата вероятно няма да допусне и с обвинителния акт на 35-годишната Живка Илиева. На 18 юни т.г. в Перник тя катастрофира и уби на място трима младежи. Кървавата трагедия се разигра късно вечерта, като Илиева пътувала в колата с 16-годишния си син. На обратен завой тя се опитала да изпревари автомобил и тролейбус, които се движели пред нея. Тогава обаче изгубила управление над автомобила, ударила се в мантинелата и колата прелетяла в отсрещното платно. Там се блъснала и отнесла покрива на мерцедес, който се движел в обратната посока. Именно в него пътували двете момичета - Александра Ненова и София Русева на по 19 години и 23-годишният Светослав Йонев, които загинаха на място. После се оказа, че Илиева е шофирала с 2.4 промила алкохол в кръвта, а от прокуратурата обещават до една седмица да бъде внесен обвинителният акт.
С право безкомпромисна трябва да е и вероятно ще бъде прокуратурата и срещу Иван Червенков. Шофорът с отнета книжка съвсем скоро уби петима и рани 10 души, след като ги смаза с камиона си край с.Градево, близо до Симитли.
|
|