:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,841
Активни 671
Страници 26,744
За един ден 1,302,066
Минало незабравимо

Кое е по-ценно - 100 г кост или 852 г злато?

За да сме щастливи и горди с миналото си и леко опиянени от блясъка на златото, у нас се наливат фантастични суми само в няколко археологически обекта
СНИМКА: ПРЕСФОТО БТА
Тракийският град под връх Кози грамади в Централна средна гора е много по-неизвестен от обектите, които се радват на медийно внимание, но е не по-малко внушителен.
Неотдавна "Тема" се осмели да постави в медийното пространство въпросът кое е по-ценно археологическо откритие - 100 г кост или 852 г злато. На корицата си постави снимка на Златния пегас, открит случайно при с. Вазово, сега съхраняван в прекрасния музей "Абритус" в Разград. С моя екип, проучващ религиозната и политическа столица на гетите в резервата Сборяново, потърсихме преди години човека, който го е намерил. Той ни остави дълго да го чакаме. Беше имал някога много проблеми с милицията заради човешката алчност на други, които бяха срязали тялото и крилата на хвъркатото конче. Решихме, че се е изплашил, когато той се появи пременен в своите най-официални дрехи. Едва тогава ни поведе в полето, където бе открил безценната находка. Поле, от което се виждаше Голямата свещарска могила, част от некропола на религиозната и политическа столица на северните траки - гетите, в резервата Сборяново. Благодарение на него осъзнахме, че свещеното място на заравянето му безспорно е свързано и с гетското средище.

Този човек не знаеше, че известният японски архитект и председател на Японския комитет на ИКОМОС проф. Масаро Маено е въвел категорията



"гордостта на мястото" като източник на обществена енергия



в опазването на старините в борбата срещу разрухата от времето и още по-страшно - от хората, като информация за изследователите. Не беше чел и Европейската конвенция за опазването на археологическото наследство, задължителна и за България.

"Археологическото наследство е крехко и невъзобновяемо, то е източник за европейската колективна памет, средство за исторически и научни изследвания", се казва в конвенцията. Вече 18 години обаче гражданството на България е втренчило очи в златни маски, ритони, подхвърляни статуетки и показвани чак в Брюксел предмети, откъснати от контекста си, докато булдозери и добре платени, и технически оборудвани групи унищожават безмилостно цели тракийски некрополи по Родопските била, а от пътеводителите за България изчезват надживяли хилядолетията римски градове като Рациария. В нечии наши и чужди частни колекции безвъзвратно потъват шлемове, наколенници и маски, бронзови апликации на колесници, ритони, фиали и сребърни блюда.

Ротердамски вестник от 13 март 2007 г. съобщава, че от нелегален трафик с антики в България



оборотът е между 600 000 и 3.5 млн. евро



на година. Според нашата преса от началото на 90-те още тогава в "Кристис" се появяват многобройни византийски монети от пазарджишкото село Величково, напоследък прочуто със сребърните паници. Каналът за антики е работил дълги години необезпокояван от никого. А в конвенцията се казва, че "страните-участнички се ангажират да създадат условия на съответните държавни органи и научни институти за събиране на данни за всички сигнали за незаконни разкопки; да информират партньорите си за подозрения за произход от незаконни разкопки или неправомерно отклоняване от официални разкопки и т.н".

Обратно на внушението за колективна памет и отговорност, но в съответствие с непроменящата се културна политика на българските правителства в нашето медийно пространство се внушава нещо съвсем различно. На всички е вменена ролята на зрители на един екшън, в който няколко имена решават проблемите и на изследването, и на опазването на археологическите богатства на България, а и на тяхната интерпретация. Общото ни минало се унищожава, източва и превръща в частна собственост, противно на собствената ни конституция. Няма национален фонд за финансиране на археологическите проучвания, а колегията е поставяна ежедневно на колене заради финансови или политически интереси.

На археологията като наука се гледа с неприязън. Заплатата на ст.н. сътрудник е 468 лв. след 40-годишна научна работа. Откритите археологически обекти генерират завидни приходи, но те отиват при тези, които нищо не са дали за тяхното проучване и опазване, не са компетентни, но затова пък са агресивни. Археологическите паметници са възможност за източване на средства по общински и други проекти. Реализацията им обаче отговаря много рядко на стандартите на съвременната консервационна и музейна дейност. След като вече са взети парите, специалистите стават ненужни и досадни с професионалните си изисквания и е най-добре да бъдат избягвани.

За да сме щастливи и горди с миналото си и леко опиянени от блясъка на златото, се



наливат фантастични суми в един, два, или три археологически обекта.



Естествено е, че там се откриват и най-много находки. В тревожно писмо на секретаря на Европейската археологическа асоциация от 2006 г. се констатира обаче, че в България не други, а най-пропагандираните в медиите археологически разкопки създават погрешна представа за мисията на тази наука изобщо. Наши колеги се опитаха да привлекат общественото внимание около поръчковото разграбване на апликации на колесници от могили в България. Отгласът стигна чак до САЩ, но не и у нас. Унищожаването на археологическото ни богатство може да се сравни само с изгарянето на цели библиотеки, съвсем като в "451 по Фаренхайт". Защото дори и някой от многото "спасени" за България предмети да се появят в някой каталог или изложба, ще са просто страница от иначе изгорена книга. На кого са принадлежали - на мъж, жена или дете, на цар или жрец? Ще останат просто предмети без душа.

В етичния кодекс на археолога, както и в устава на Международната организация на музеите, се забранява меркантилизирането на археологията. Приравняването, или по-точно принизяването на информацията за културата на траките към съвременните потребности, които включват задължителната



чалга, много злато и манипулируема неграмотност,



едва ли може да бъде наречено образователна или културна дейност. Набеденият за фалос израстък на малкия глинен трон може само мимолетно да повдигне самочувствието на иначе ставащия все по-импотентен да се справи със своята действителност българин.

Стига гордост и от тракийските злата. Директорът на НИМ Божидар Димитров обясни, че траките нямат градове, нямат писменост като средновековните българи, няма какво друго да се снима освен златните съкровища. Всъщност в момента два тракийски града се проучват съвършено методично - столицата на гетите в резервата Сборяново и Кабиле край Ямбол. Институтът по океанография на БАН пък направи уникални подводни заснемания на столицата на одрисите - Севтополис. За такива дейности, разбира се, няма достатъчно средства, защото от град злато много рядко се вади. До много от впечатляващите останки като тракийската царска резиденция в местността Кози грамади пък трябва да се ходи дълго пеша и по стръмния склон - не става за снимки. Да не говорим за многобройните тракийски светилища.

Ако днес до нас са достигнали толкова много тракийски златни съкровища, причината е в тракийските обредни практики, в заравянетo им като свещените дарове на богинята майка - земята, във вярата, че вечното е духът, а материята е унищожима. Коментарът, че "тракийските златни произведения са проява на просташкия вкус на тракийските владетели", логично би ни повел към заключението, че такъв е вкусът и на тези по света, които се възхищават на завещаното ни от траките послание - граждани, президенти и кралски особи.

"Вместо да хвърлят пари за книги и за писменост, както са правили средновековните български владетели, траките плащали за скъпи съкровища", отбеляза Божидар Димитров. Колкото и да е неудобно на фона на упорито лансираното от десетилетия клише за "безписмените траки", нека напомним, че не някоя друга, а самата гръцка традиция твърди, че буквите са пренесени в Гърция от тракиеца Орфей. Тримата тракийци Лин, Музей и Орфей познавали и финикийските и плазгийските букви. Учението на Орфей е първото, разпространявано чрез книги, пишат наши и чужди учени. Античните автори изрично говорят за таблички с надписи в тракийските светилища, а издрасканите тракийски думи върху керамични фрагменти в светилището на Самотраки ги потвърждават.

Всеизвестно е, че прилаганите в професионалните археологически кръгове в България принципи на организация и контрол на изследванията са тези, възприети в целия свят. Така е въпреки ненормалната среда на работа и въпреки лишаването на системата по опазване на археологическото наследство от държавни средства.

Да се разкъса омагьосаният кръг няма да е лесно. Опазването на археологическите ни богатства вече се превръща в проблем на националната сигурност. Казват, че културното наследство създава чувството за общо минало и общо бъдеще. Когато "българският прочит" на Европейската конвенция за опазване на археологическото наследство се превърне в "европейски" и най-после бъде приет закон в съответствие със собствената ни конституция, традиции и международни документи, вероятно това ще е един от знаковите моменти, че ставаме и реален член на демократична Европа, обединени от миналото си и с надежда за общo бъдеще. А после ще трябва и да го спазваме.





--------------------

*Авторът е траколог, ст.н.с. в Института по археология към БАН, член е и на ИКОМОС - международната организация за опазване на паметниците на културата към ЮНЕСКО.
снимка: Юлиян Савчев
Тракийските съкровища - чий е просташкият вкус?
18
6537
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
10 Октомври 2007 04:39
Ето тук ще има много - малко мнения!
Понеже ножа е дървен!!
И понеже държавата е като населението-чалга!
А траките, траките ще понесат всичко!!
10 Октомври 2007 08:06
Да дойде Китов с фадромата и да ги разрине
10 Октомври 2007 08:09
Права е ст.н.с. д-р Диана Гергова. Така е, защото ментепрофесор Божидар Димитров е съветник на Президента и председател на Съвета за опазване на недвижимите паметници. И защото българският Индиана Джоунс на квадрат - ментепрофесор д.и.н. (по втория начин) Николай Овчаров и доц. д-р Георги Китов се състезават в медиите кой е по-вилик откривател.
10 Октомври 2007 09:39
Можеше и по-сбито да се каже, че Божо е капут, че археологията е жанр от чалгата и че музейните сбирки у нас се черепизират.
10 Октомври 2007 10:38
...демократе, не менте - чалгапрофесорът божидар димитроф...
10 Октомври 2007 10:53
Докато археологията в България е узурпирана от квазипрофесори и татини синчета ще е така. На всички е ясно, че покровителството е по оста Първанов - Божков.
10 Октомври 2007 11:06
Браво, статията е абсолютно точна и вярна.
Вестник "Сега" - поздравиления и повече подобни статии.
А за Божидар Димитров - жалка работа е човека и туй то.
10 Октомври 2007 11:29
Възелът на проблемите около археологията е пряко свързан с разрешаването на някои исторически казуси. Да кажем казуса за връзката на съвременните българи с така наречевите "траки". Поне както твърдят източници от древната библиотека "Ашхарацуйц" българите /или бълтарските народности макар и под други имена/ са древно население на района от Кавказ до Бяло море. В съвременната българска историческа наука без особени аргументи рязко се отрича каквато и да е родствена бръзка между българи и траки с извинението, че последните просто изчезнали от лицето на земята. Така с подсъзнателно манипулиране се омаловажава историческия принос на древното население на единствената държава в Европейския съюз която е запазила името си в продължение на хилляда години. Остава да се запитаме по принципа на римското право - кой има полза от това?
10 Октомври 2007 12:20
като изключим залитане по възвеличаване на траките - много актуална статия . за съжаление в предизборния пазарски шум проблемите на опазването на културното ни наследство и корените на историческото ни самосъзнание привличат малко внимание. защо?! ами защото описаното от автора отношение към миналото и неговите паметници не е аномалия - то е закономерност по нашите земи. тук грам злато струва повече от планина кокали, библиотека книги или цяла запазена сграда, и винаги ще е така. затова не знаем нито кои сме, нито имаме идея накъде отиваме. гледаме тук и сега в личната си чинийка, а тя не се пълни с кокали, книги или камъни - пълни се със злато. било то спечелено, било то ограбено от некрополите, било то изкарано чрез посичане и осребряване на природните богатства и красоти

10 Октомври 2007 13:17
И аз поздравявам “Сега”, че е дал трибуна на ст.н.с. д-р Диана Гергова! А към нея мога само да изразя моите уважения!
Между другото, обърнете внимание: г-жа Гергова не е поставила пред името си ст.н.с. д-р. Това на мен в случая много ми говори!
А за Божидар Димитров – ами той е друг вариант на нашумяла личност, с която двамцата много се харесват...
10 Октомври 2007 16:16
Кое тежи повече: един килограм злато или един килограм памук?
10 Октомври 2007 17:53
Добре е, че подобна тема се поставя за обсъждане, защото тя е вечна за разлика от изборите и учителската стачка. По отношение на тракийските могили и тракийските съкровища, на мен винаги ми е било много странно защо чак сега се разкопаха и откриха обекти като храма на Ситаг, другите гробници край Старосел и много още. Ами те си стоят там от хилядолетия и беше съвсем очевидно, че под могилите има нещо. Защо по време на социализма (80-те години), когато за култура се отделяха много повече пари никой не направи разкопки там. Имаше един траколог в държавата- Александър Фол и без негова благословия и авторство нито се правеха разкопки, нито се публикуваше нещо за траките. Вероятно за да не бъде оспорена неговата гениалност. Сега пък се залитна в друга посока. Всеки рови, взривява законно, полузаконно, незаконно и всеки публикува. Не съм специалист, но си мисля, че не може потакъв безотговорен начин да се заличават неща, които са оцелели хилядолетия преди нас. Кои сме всъщност ние и някой ще се сеща ли например за милиардите на Черепа след 100години? Не, обаче тракийските храмове трабва да ги има.
10 Октомври 2007 21:01
Прав е Гарабед - траките СА българи

http://ziezi.net/trakite.html
10 Октомври 2007 22:16
[/font=Book Antiqua][/Book Antiqua][/indigo][/indigo][/size=2][/size =2 ] Браво! Дори само заради удоволствието да прочетеш текст, в който нещата са точно поставени. Не че нещо ще повлияе - кучетата си лаят, керванът си продължава, без да му пука особено... И как иначе - това е от големите бизнеси и никой няма да го остави току-така... Много съм съгласна, че трябва час по-скоро да разберем какво сме и накъде сме, така и така намаляваме и се превръщаме в рядкост, един вид последни мохикани Дори за средновековната си история почти нищо не знаем или поне не за същинските й измерения, убедена съм, особено след като посетя няколко паметника и столици и наличното околовръст [/size=2]

Редактирано от - bot на 11/10/2007 г/ 02:14:59

10 Октомври 2007 23:25
аз пък съм фен на Божо...но не слушам чалга, нито вземам наркотици.не харесвам и генерала.смятам, че е добре да се шуми (хубава дума) около траките, дори и скандали и декларации трябват, най-вече на международно ниво
10 Октомври 2007 23:34
Диана Гергова

Много добра статия и крайно време И‌ бе да излезе на бял свят.
Така се повдига открито темата за българското тракийско наследство/култура в светлината на новите археологически разкрития и политически събития от последните 60 години.

По социалистическо време всички бяхме чували за Траките. Виждахме безбройните Тракийски могили и хора като мен се питаха, защо не се разкопават и разработват, каква е тази тайна дето ги държи засекретени и потънали в забрава.

По времето на Людмила Живкова темата за траките започна да се осветлява от професор Фол. Той го правеше така, че и най-запаленият любител на траките да загуби и последната капка интерес по темата. Скучен, сух, отблъскващо терминологичен - в крайна сметка - нечетивен. С негова помощ тази тема си остана не само прашасала, но и табу за по-нататъшни дискусии, за да не сме били обидили Гърците, но явно по нареждане от Мосаква, защото хората са имали други планове и цели за България.

Случайността изкарваше на бял свят някой и друг артифакт (така наречените златни и сребърни съкровища от Вълчедръм, Рогозен, Свещари и т.н.), и въпреки това упорито темата се прескачаше, за да може да се правят тайно разкопки, разграбване и манипулация на Българската история в полза на Една Велика Северна Култура; на друга една Византийска и Гръцка, като артифактите се продаваха, тайно за пари и попълване на колекциите, и като бъдещо доказателство, че траки не е имало, тракийската култура не е съществувала, а е привнесена от някъде си.

Чисто и просто богати тракийци са ползвали наготово намерените артефакти, а те са си принадлежали на Великата Византийска култура и още по-блестящата Супер-Екстра Велика Северна Руска, тъй да се каже майката на всички култури по Земята. Руснаците напоследък много активно пробутват тази теза и няма да се учудя ако изкопаните в БГ и продадени исторически находки служат за доказателството И. Така си обяснявам държаната в потайност гетска/тракийска култура и тоталното отхвърляне на уникалността И, дори самото И съществуване.

Няма да се учудя и ако откраднатите от Перперек Каменни саркофаг и детайли ги преоткрият Руски археолози все в светлината на Великата но невиждана Руска Чудо-Култура. Не отдавна по Американската телевизия гледах едно археологическо предаване, което потвърждава опасенията ми.

Освен това обърнете внимание, че Българските медиевисти и световно известни учени като проф. Б.Филов и проф.Г.Ценев са персона нонграта в собствената ни история. Причините са политически, разбира се, но на Съветска България не И се полагаше собствена история - тя по право принадлежеше на и Великата Северна Култура и Комунистическото движение я придвижи натам, за да я преоткрие и да се самодокаже





11 Октомври 2007 13:34
Гети и готи А.Чилингиров - Натиснете тук
23 Септември 2008 18:06
тук има точна информация и документи по темата
*****

spam Натиснете тук

Редактирано от - bot на 25/9/2008 г/ 12:50:38

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД