Арман Бабикян е работил в БНР и "Свободна Европа", създател и програмен директор на "Канал Ком", бил е управител на радио "Атлантик". Преди шест години се захваща с пиар. Правил е кампаниите на синия кандидат-кмет на Варна Христо Кирчев през 1995 г., 2 пъти на парламентарни избори е работил по кампанията на водачката на листата на СДС в морската столица Надежда Михайлова, водил е кампаниите за кмет на Русе на Елеонора Николова и на Румен Рашев - при балотажа за Велико Търново през 2003 г. В момента неговата ПР агенция работи за няколко десни кандидат-кметове.
- Господин Бабикян, като експерт по предизборни кампании как ви изглежда агитацията на тези местни избори?
- Предизборната кампания до момента ми се струва доста яростна като стил и като средства, които се използват. В същото време е доста по-бедна на идеи от друг път. Общо взето на фронта на идеите няма големи открития. Местните елити дават съвсем ясна претенция за участието си във властта. Появата на различни бизнес сдружения и кандидатури показва, че тези хора, освен да пълнят хазната на съответното населено място с постъпленията от бизнеса си, очевидно искат да участват и във вземането на решения - за да бъде представен техният интерес. Това би могло да бъде прочетено и по друг начин - че не намират достатъчно ясна защита на интересите си в досегашния политически елит на регионално ниво и затова търсят пряко участие. Тези хора вече добиват самочувствието, че след като могат да правят нещо полезно за бизнеса, трябва техните становища да имат и обществена тежест за развитието на съответното населено място. Не знам дали тази форма е най-подходящата, но така или иначе те търсят излаз към властта.
- Това ли е основната разлика с предишни местни избори?
- Това е една от основните разлики. За пръв път тези кръгове търсят легитимно представителство на икономиката във властта, а нелегитимни такива връзки имаше през по-голямата част от годините на прехода. Всъщност, това което се случва е че тези хора повече не искат да търпят безхаберието на част от управляващите по места и корупционните схеми в общинските администрации. На тях просто им е дотегнало да плащат и данъци, и рушвети, за да развиват бизнеса си. Друга причина може би е упоритият мит, че който сега вземе местната власт ще черпи лелеяните 7 млрд., които ще се наливат в България от ЕС. Ще се окаже, че не е точно така. Административният капацитет, както в централната държавна администрация, така и на местно ниво, не е достатъчно висок. Така че спечелването на местна власт не е абонамент за еврофондове, както мнозина си представят. Този мит скоро ще бъде разрушен.
- Освен множеството бизнес партии на местен вот за пръв път ще участват и "Атака", и ГЕРБ. Как се справят те с кампаниите си в сравнение с по-старите партии?
- Те се справят по-добре, но не като технология на изборите, а доколкото те все пак още са новина на политическия терен. От друга страна високите очаквания за успех на рейтинговия шампион ГЕРБ може би няма да се сбъднат. Извършва се един опит за клониране на единствената ценност на ГЕРБ, която се казва Бойко Борисов. Очевидно е, че такова механично пренасяне на авторитет, известност и харизма не се случва. Голяма част от кандидатурите на ГЕРБ са с подозрителни или спорни качества. Високите резултати, които според мнозина коментатори ще послужат за подгряване за извънредни парламентарни избори, може би няма да се сбъднат.
- Печеливш ли е стремежът да се правят максимално широки коалиции от партии, които са опоненти на национално ниво?
- Това не е гаранция за успех, но всеки се бори за подкрепа на максимален брой партии. Има изключително абсурдни коалиции. По-скоро партиите се ориентират към кандидатите, отколкото кандидатите да конфигурират коалициите зад себе си. Качествата на самия кандидат, неговата известност, неговите способности и ресурс са реалният притегателен център, а не прагматичната представа дали даденият кандидат е подготвил дясна, лява или либерална програма за управлението на селището.
- Удачна ли е тактиката всички кандидати да насочват кампанията си срещу настоящия кмет, ако той също е претендент?
- По-голямата част от тях просто нямат друг ход, те страдат от идейно безсилие за методите и техниките за провеждане на кампания. Настоящият кмет се приема за статукво и обръщането срещу него е нормален начин за атакуване на поста, но не винаги работи.
- Дали ще сработи тактиката на кандидатите, които според наблюдателите се явяват, за да "издърпат" листа за общински съветници?
- Ако тези кандидати са с достатъчно добро име, тази тактика може да сработи. Когато става въпрос за композиция, важно е кой е локомотивът, кой тегли.
- А добра тактика ли е на балотаж кандидатите да търсят подкрепа от отпадналите от надпреварата на първи тур?
- Нормалното е не да бъде търсена тази подкрепа, а отпадналите кандидати да заявят сами кой е предпочитаният от тях вариант за управление на селището. След като веднъж си обявил гражданска позиция и заявка за властта, не е нормално да останеш безучастен само защото ти не си класиран. В противен случай ще изглеждат като егоисти, които са се явили просто за да станат кметове, а не защото имат някакво виждане за провеждане на дадена политика.
- Защо и на тези избори продължават да се подхвърлят компромати?
- Това е част от безсилието, за което говорих досега. Компроматите са част от всички предизборни кампании до този момент, въпреки че резултатите показаха как те не работят. Явно няма да изчезне тази практика. По-смешното е, че хората изгубиха представа какво е компромат и какво не. В предизборната кампания интензитетът, с който се изливат такива послания, е огромен. Стигнало се е дотам, че даже аз да кажа истината, че някой е например крадец, веднага се казва, че това е компромат. Даже да се излезе с доказателства за това, никой няма да обърне внимание. Виждате какво става и със социологическите изследвания. Даже част от гилдията на социолозите се възмути какво се случва - една толкова уважавана наука се използва все повече за пропаганда. Липсата на рационални аргументи води до замеряне с части от личния живот или с цифри, които някой написал срещу някаква сума.
- Доколко и как ще се отрази резултатът от вота върху бъдещето на партиите?
- Моята прогноза е, че този вот ще се отрази доста тежко върху партии като ДСБ и НДСВ, защото ще покаже отсъствието им от политическия спектър. Може би в някаква степен СДС ще съхрани ресурса си. ГЕРБ при всички положения ще използва тези избори, за да заяви желанието си да атакува централната власт, независимо от това какъв ще бъде резултатът. Когато няма предварително поставени политически цели, винаги се стига до ситуацията, която вече е традиционна в България - няколко политически субекта се обявяват за победители. Отсега е ясно, че БСП ще се обяви за победител, може би с най-много избрани кметове. Най-вероятно ДПС ще отбележат стабилизиране. ГЕРБ ще обяви победа на базата на най-много избрани общински съветници. От СДС пък ще се похвалят, че са съхранили автентичното дясно единствени от партиите - членки на ЕНП. Така пак ще имаме поне четири-пет победители на тези избори. Не съм сигурен до каква степен това ще е сериозен трамплин за последващи политически събития. По-скоро отговорът е - не. Покачването на цените би могло да разклати сегашното управление много повече от резултата от местните избори.
Първото и най-важното условие, за да НЕ бъде ИЗЛЪГАН Избирателя, е: със Закон да бъде ЗАБРАНЕНО следизборното коалиране на партии, които НЕ са обявили предизборно за възможна такава коалиция!!!
Всяка следизборна коалиция, която НЕ е била обявена за възможна преди изборите, или НЕ е била регистрирана като такава в ЦИК, по същество, МАМИ Избирателите на всяка от партиите в тази коалиция и ИЗОПАЧАВА волята на Избирателите им!
Например, ако БСП, НДСВ и ДПС бяха обявили по време на Изборна кампания 2005, че е възможно да се коалират след изборите/ или бяха регистрирали коалицията си в ЦИК/, то едва ли всяка от тези партии- или, поне, БСП и НДСВ!- щеше да получи получените гласове?! А с получени по-малко гласове можеше и да НЕ може да се получи тази следизборна коалиция! Но, по-важното е, че със създаването на тази следизборна коалиция, тези партии са ЗЛОУПОТРЕБИЛИ с част или с всички от дадените за тях гласове! Е, това НЕ е Демокрация- това е ДемоОСРАция!
------------------------------------------ -----------------
ДА ПРОСВЕТИМ БАЛАМИТЕ, ЗА ДА НЯМА ТАРИКАТИ!/Р39/