:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,741,345
Активни 418
Страници 26,248
За един ден 1,302,066

За пазарния фундаментализъм с любов

Всяка световна демокрация следва свой модел на развитие, който е компромис между пазара и държавната намеса. Само в България преписваме всичко механично
Даниел Смилов
Наскоро отпразнувахме десет години от постепенно наложилата се доминация у нас на една нова за България идеология - пазарния фундаментализъм (ПФ). Както често става в общества с тънък пласт политическа култура, отхвърлянето на миналото - комунизма в нашия случай - изисква крайни, радикални жестове и ритуални жертвоприношения, които да убедят и най-консервативно настроените, че връщане назад няма. Пазарният фундаментализъм беше историческата жестикулация, с която помахахме за сбогом на нескопосаните опити на Жан-Виденовото правителство да създаде археологически музей на развития социализъм в пазарна среда. Десет години по-късно въпросът е защо и на кого продължаваме енергично да махаме?

Що е пазарен фундаментализъм?

ПФ е идеология, която почива на вярата в съвършената ефикасност на пазара като инструмент за разпределение на ресурси в обществото. Следствие от тази вяра е дълбок скептицизъм по отношение на каквато и да била роля на държавата като координатор и инициатор на преразпределителни процеси. Според ПФ в най-добрия случай държавата може да се намесва с цел да осигури ограничен кръг обществени блага като национална сигурност, ред и законност: но дори в сфери като здравеопазване и образование пазарът може да постигне много по-оптимални от обществена гледна точка резултати. В повечето области държавата трябва просто да минимизира своето присъствие, като остави "невидимата ръка" на пазарните сили да организира нещата.
Не всички водещи политици в България, разбира се, осмислят в дълбочина тези принципи; мнозина биха дори ги отхвърлили, ако ги попитате директно. Но фактът е, че постепенно почти всички в политическата сфера, по една или друга причина, започнаха да говорят и действат по начин съзвучен (в различна степен) с тези принципи. Дори когато конкретни последователни действия са липсвали, ПФ мантрите прозират като основна обяснителна схема зад програми, говорене и визии за бъдещето на държавата.
В този смисъл ПФ се превръща в несъзнателно интернализирана идеология, един вид нова "политическа коректност", задължителна за модерния политик или анализатор. Проблемът е, че, разпространявайки се по този подмолно апокрифен начин, тя остава и недоразбрана, и изкривена, а в крайна сметка става и контрапродуктивна.
Затова редно е все пак да се каже, че ПФ не е научна теория, защото за разлика от научните теории не е нито концептуално непротиворечива, нито пък е емпирично проверена. Що се отнася до вътрешната й консистентност, ПФ разчита на предпоставки, които са несъстоятелни, като допускането за завършени (complete) пазари, например: т.е. "че има пазар за всяка възможна ситуация". Но както самият Кенет Ароу показа през 1964 г..., някои пазари на фючърси, по-специално пазари на риска, неизбежно отсъстват. След като някои пазари отсъстват... не всички икономически агенти разполагат с една и съща информация..." Това пък, в крайна сметка, води до неефективно и небалансирано разпределение на ресурси. Нещо повече..., дори само някои пазари да отсъстват, разпределението на ресурси и на другите пазари ще е неефективно." Тези думи на Пшеворски, разбира се, не решават веднъж и завинаги интелектуалния дебат за аксиомите на ПФ, но подсказват, че в основите на тази теория има доста сериозни пукнатини, през които прониква нуждата от държавна намеса.
Що се отнася до емпиричната валидност на ПФ, резултатите са далеч от несъмнени. Често пъти успехът на развитите западни демокрации през последния половин век се привежда като пример за триумфа на неограничените пазарни сили. Но всеки поне малко изкушен в политическата икономия ще признае, че всяка световна демокрация - САЩ, Великобритания, Япония, Германия и т.н. - следва свой специфичен модел, който е компромис между пазара и държавната намеса и регулация. Ако вярваме на историка Тони Джуд например, ще видим, че следвоенна Европа е постигнала забележителни резултати, не въпреки, а именно поради значителната държавна намеса във възстановяването на икономиката. Дори ако се вгледаме само в държавите в преход, ще видим, че сред най-успешните са както силно "про-пазарни", като Естония и Словакия, така и далеч по-склонни да интервинират в икономиката, като Словения и Чехия. Дори Унгария, с нейния голям дефицит и високи данъци, пак трябва да се брои по-скоро като много успешна държава (особено в сравнение с нас).
Изводът е, че ПФ съвсем не е научно проверена теория, а просто идеологическа смес от нормативни допускания, ценностни вярвания, математизиран апарат и универсални прескрипции, валидни за всички общества. По-важно е обаче, дали е полезен в нашия контекст.

Местният вариант на ПФ

У нас ПФ се подкрепя от два допълнителни аргумента: желанието за догонване на развитите държави и липсата на социален капитал и подготвен човешки ресурс за пазарното стопанство. Вярно е, местните последователи на ПФ ще кажат, че някои държави са се развили чрез по-голяма преразпределителна роля на държавата. Но това при нас би било невъзможно, защото ако се "отнеме" ресурс от бизнеса и икономически активното население и се насочи към сектори, които са държавни приоритети (образование, да кажем), резултатът ще е забавен икономически растеж и прахосване на средства. Първо, компетентността на администрацията не е достатъчна, за да определи правилните приоритети, а пък и ефективността й в провеждането на политики е ниска. Второ, ресурсът няма да се инвестира в бъдещи ползи, а най-вероятно ще се изразходи за заплати, които ще отидат за потребителски стоки (поради общата пазарна необразованост на населението) и в крайна сметка обществото ще стане по-малко богато, отколкото би било без преразпределението. Най-общо казано, ресурсът е добре да бъде оставен при тези, които създават доход, защото всяко пренасочване чрез данъци и правителствени програми ще постави този ресурс в неподготвени за пазарните реалности агенти.
Тези два аргумента формират базата на един широк консенсус сред основните български партии. За дясното пространство това е някак си разбираемо. По-интересно е, разбира се, "покръстването" на БСП в ПФ идеологията, макар че след истинското християнско покръстване и редовно черкуване на нейните лидери едва ли някоя метаморфоза би могла да ни изненада. В крайна сметка, интернализирането на новата религия е в толкова напреднала фаза сред социалистите, че се стигна дотам в "Панорама" Румен Овчаров да защитава ПФ ортодоксията срещу "опортюнистичните" предложения на Иван Костов да се вдигнат драматично заплатите на учителите.
Дори появяващите се популистки формации - "Атака", донякъде ГЕРБ, "Ред, законност и справедливост" и т.н. - също следват неотклонно ортодоксията. Парадоксът е, че освен Янка Такева в страната не може да се намери автентичен ляв популист.

Cost-benefit analysis на ПФ

Какви са ползите от ПФ у нас? Вече около десет последователни години изживяваме значителен икономически растеж. Като цяло, животът в страната се подобрява, намалява песимизмът по отношение на бъдещето. Същевременно обаче не се наблюдава да сме настигнали някого - все сме в една група с Румъния и макар че скъсяваме дистанцията с ЕС, моментът на настигането варира според изчисленията между 20 (в оптимистичния) и 100 (в песимистичния сценарий) години. А това са все периоди в обхвата на приказката за камилата и камиларя, че и за техните внуци. Вярно е, разбира се, че в сравнение с Виденовия нео-социализъм ПФ е значително по-напредничава идеологическа схема. Но доколко ПФ е ускорил развитието на страната в сравнение с всяко друго нормално управление, което преследва интеграция в ЕС и НАТО, създава възможности за частния бизнес, стреми се към ефективност и качество на обществените услуги, образова и се грижи за здравето на населението и т.н., без да се страхува, че така похарчените средства ще са непременно прахосани? Непрестанно ни се дава за пример Ирландия, където според нео-келтската митология ПФ е ускорил драматично развитието на страната. Но все пак, освен ПФ, там работят и други фактори, като чудесното владеене на английски език от иначе келтското население, динамични и модерни страни за съседи, 40-милионна диаспора в САЩ и т.н. Дали ПФ ще даде сходен ускорителен резултат в контекст без подобни благоприятни фактори? ПФ идеолозите биха твърдели, че успехите на про-пазарните страни се дължат на тях, а провалите - на случайни, контекстуални фактори. Но може и да е обратното, а най-вероятно е връзката между ПФ и икономическия възход да е случайна или просто много слаба.
Затова да се върнем у нас. Основният местен аргумент за триумфа на ПФ, както видяхме, се състоеше в липсата на достатъчно подготвен човешки материал и социален капитал, който да направи алтернативни, по-разпределителни модели приложими. За десет години материалът не стана по-подготвен обаче. Често цитирани изследвания показват как в образователно отношение България скоростно изостава от развития свят. Университетите са в наистина тревожно състояние - най-образованите деца вече са в чужбина и едва ли ще се върнат тук. Изследователска и развойна дейност на практика не съществуват. Не е ясно как в такава среда ще осъществим гигантския икономически скок, който ще ни доближи до партньорите в ЕС.
Публичните услуги, ползвани от мнозинството от населението, също са с много ниско качество. Администрацията се научи основно да се разширява, докато я съкращават: ако нещата продължават по този начин, тя би била неспособна дори да се саморазпусне, камо ли да преследва ефективно правителствени приоритети или да провежда политика. Разбираемо е, че и населението няма доверие в публичните институции.
И накрая, един неочакван страничен ефект на идеологическия ПФ консенсус е непрестанното делегитимиране на основните политически партии, защото съществените разлики между тях излиняват. На този фон се появяват популистки формирования, които също дъвчат неолибералните мантри, но са по-атрактивни за "изпростяващото бавно" население или заради харизмата на лидера си, или заради националистическо или антикорупционно перчене.

Предложения
БСП да се преименува на БПФ (пазарни фундаменталисти)
Янка Такева да бъде произведена в "активен борец срещу ПФ"
Правителството най-сетне решително да се съкрати до Станишев, Петков и Орешарски (може би дори и без Петков?), като останалата част от правенето на политика се възложи чрез държавна поръчка на "Индъстри уотч" или друга подобна експертна организация.
139
7105
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
139
 Видими 
10 Октомври 2007 00:38
Тоя английски език че земе да се окаже перпетум мобиле.

_________________________________
ДЪРЖАВАТА ТОВА Е ФАРС - http://www.kaily.dir.bg
10 Октомври 2007 01:41
Лъвът изнесъл лекция пред антилопите, убеждавайки ги, че е най-правилно, модерно и демократично всеки да се справя/спасява/ в Живота сам! После си харесал една антилопка и пред цялото опулено и уплашено стадо, кротичко си я изял!
Този, от "Центъра за либерални стратегии", ни говори тук от името на "пазарните лъвове", май /някой знае ли на чия издръжка и с каква цел и задача е този "Център"- "соросче" ли е?/?!

10 Октомври 2007 01:53
на ПФ аз му казвам икономи4ески талибанизъм или просто пещеризъм, други му казват социален дарвинизъм, трети икономи4еска джунгла. Практукува се от форумните пещерняци, склонни към опростен4еско разбиране на икономи4еските реалности но пък подкрепено със непоклатима вяра в невидимата ръка на Адам Смит. Господ им е дорала а пророка му се казва Милтън Фридман.
Автора добре ги е обрисувал.
10 Октомври 2007 02:33

Не за първи път автора, Даниел Смилов, пише не само фундаментално , но и интересно и занимателно.
Ех, ако можеше освен констатациите да предложи и решение, цена нямаше да има (това с преименуването на БСП е добра идея, но мисля няма да е достатъчно )... Вероятно обаче и на това ще му дойде времето. Намирането на решение, все пак, преминава през правилното и ясно формулиране на проблема.

Още веднъж, Браво! Браво и на СЕГА за отличното попадение с този автор.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 03:27
Наистина е много добро попадението. ПФ си съществува и се чувства добре извън и независимо от факта на нечие съгласие/отхвърлане. Преди всичко защото в него вярват две огромни категории - пълните тъпигьози и семплите мошеници, което почти изчерпва съзнателното, данъкоплатящо човечество. Останалите какво, според обстоятелствата, живуркат офшорно, пишат теории или се дерат по форуми.
10 Октомври 2007 03:34
Румъния ще може да вари цуйка без акциз
В. "НОВИНАР"-10.10.2007
...В България промените бяха приети в Закона за акцизите и данъчните складове от парламента с цел синхронизиране с европейското законодателство. Въпреки че някои депутати в парламента гласуваха акцизът да отпадне, мнозинството реши да се съобрази с Европа. Това предизвика масови протести в цялата страна. Стопаните настояваха домашното производство да не се облага с акциз, защото било недопустимо да се посяга на традицията.
......................................... ......................................... .....................................
ПАК "БРАВО!" на румънците!
10 Октомври 2007 04:14
обществата се различават по отношението си към невинния, в социално ангажираното изкуство пък към малкия човек на чаплин, и румен петков е този разбирач на живота, полицията това трябва да работи, войната пък е неприемлива защото страдат невинни.... другият румен, овчаров от митологичното време е паднал ангел, висок, слаб, с очила, има ли и мустаци, далече от него, станишев ли, добро е да стане саркози, ако може де, ..... пазара не може да регулира обществените отношения, човек предмет не е, снабден е с воля, а и с пари не всичко се купува, мислене например е софтуер даруван от Господ за добро да го използваш

Редактирано от - Пейчо Пеев на 10/10/2007 г/ 05:15:18

10 Октомври 2007 05:45
След като ще е за пазарния фундаментализъм с любов, от мен- да му го начукам на ПФ.
Не им завиждам на ***** автора. Плащат им, ама е много тежко да защитават една лъжа.
Правилно се застрафова авторът. Пазарният фундаментализъм не е наука. Не е наука, защото науката търси истината. А тук е налице голямата лъжа. Затова ПФ е идеология и почива на вярата...
Пазарът като разпределител на ресурсите!!! Може би, но само когато е свободен пазар. А такъв няма. Свободен пазар няма. Свободна конкуренция няма. Равнопоставеност няма. В Америка пазарът е разделен, монополизиран, картелиран. Монополите са купили държавната власт, политиците, медиите. Седем-осем групировки държат целия медиен пазар. За какъв свободен пазар говорим? Такъв няма.
Пазарният фундаментализъм е просто идеология за завладяване. Тя се налага със сила. Налага се с подкупи. Налага се със здрава пропаганда.
Пресен е случаят със Сименс. Черна каса с милиард и половина долара за подкупи на правителства и държавни чиновници. Не може да пропуснем да споменем и лобизма. Това е свободният пазар в момента. Такъв е целият световен свободен пазар. А пазарният фундаментализъм е идеология на групировки като Сименс. И на всяка друга корпорация, установила монопол в някакъв сектор. Но пазарният фундаментализъм е най-вече идеология на силите, които са на върха на световната финансова пирамида и които са взели решителен курс към завладяване на света.
Според пазарните фундаменталисти държавата не трябва да се меси в икономиката, а трябва да се меси само при обслужване изцяло на интересите на корпорациите и едрия бизнес. Де що е търг в света, не само в България, той е опорочен, несвободен, в интерес на големите корпорации. Лобизъм и корупция. Нека да споменем в Америка фирмите на Чейни как печелят търговете. В България всеки знае.
Пазарният фундаментализъм ако го сравним с бокса, е все едно да направиш правилата по следния начин- срещите да се провеждат вече не по категории, а боксьорът от най-леката да се бие срещу онзи от най-тежката категория. И при това на лекият да му бъде вързана едната ръка. Такъв е свободният пазар, който среща корпорациите на развитите страни с неукрепналите икономики на страните от Третия свят. Или с разбитите икономики като нашата. В Америка кравефермите са с по 50-100 000 крави. В България кравефермите са с по две-три крави. И ние ще се конкурираме.
В сферата на здравеопазването Америка показа как свободният пазар води до по-некачествено обслужване при пет-десет пъти повече пари на глава от населението, отколкото несвободното и нечастното здравеопазване в други развити държави. По-точно- как свободният пазар е довел до несвободен, монополизиран пазар, което е направило здравеопазването в чедна черна дупка за наливане на пари- държавни и на пациентите.
Та в крайна сметка- /омръзна ми темата/- пазарният фундаментализъм експлоатира идеята за свободен пазар, без да забелязва, че свободен пазар няма. Има монополизиран пазар. А разпространителите на идеологоята за ПФ са самите монополисти. Те просто завладяват.

Редактирано от - bot на 10/10/2007 г/ 12:36:45

10 Октомври 2007 05:52

Gozambo,
Ти май не си разбрал автора. Ами и той същото като тебе казва, само че с по-дипломатичен тон:

ПФ идеолозите биха твърдели, че успехите на про-пазарните страни се дължат на тях, а провалите - на случайни, контекстуални фактори. Но може и да е обратното, а най-вероятно е връзката между ПФ и икономическия възход да е случайна или просто много слаба.



________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 06:28
yapayapa

защото в него вярват две огромни категории - пълните тъпигьози и семплите мошеници

Fl, olo, 2008 , Гъзопърдьо, богоизбраният Даньо и други - примерно.
10 Октомври 2007 06:53
Сократе,
авторът, ако трябва да сме съвсем точни, нищо не казва.
Това дипломатичното, което си ми отбелязъм е -може и да е, може и да не е.
На авторът му плащат, за да пропагандира съответната идеология. През центрофуга да го прекараш от него идея не можеш да изтискаш. Такива само създават бъркотия в главите на хората. Но това също е една от задачите за които се плаща.
Та за пазарния фундаментализъм беше думата. Казах ясно чии интереси обслужва тази идеология. Искам само да добавя, че това е едната страна на монетата. Другата страна на монетата е комунистическата идеология с насадения ни социализъм от руски тип. Диктатура в политически план. Монополи и богатствата в шепа хора в икономически план. И над двете системи на върха на финансовата пирамида стоят едни и същи лица. Всъщност никой не им знае лицата.
Алтернативата е свободен пазар. Свободни хора. Свобода навсякъде. Това в момента липсва. Кой човек е по-свободен- ученият или неграмотният? Ученият разбира се. Той има по-голяма потенциална свобода. Друг е въпросът дали му позволяват да я реализира или дали самият той има желанието.Ако е ученият, дайте да ги учим хората, а не да съкращаваме бройките във ВУЗ. Да лишаваш хората от образование, това е отнемане на свободата им. Ти ги оставяш в духовна тъма, в духовен зандан.
Кое общество е по-свободно- което само генерира идеи за собственото си развитие, или което само изпълнява задачите, спуснати му от Международния валутен фонд или препоръките на евреина Сорос? Разбира се, че първото. Какво трябва да направим тогава? Хайде, мислители сте!
В чия икономика има по-голяма свобода- където всички познати форми на собственост са еднакво приети, еднакво се толерират и едрия, и средния, и дребния бизнес, където има свободна конкуренция и равнопоставеност, или в онази икономика, където се фетишизира я държавната, я частната собственост, където приватизацията е едно източване на държавата и реализация на престъпни схеми, където целият пазар е монополизиран и манипулиран? Въпросът дава и отговора.
Къде потребителят е свободен- където има потребителски съюзи, които защитават правата му, в собствени лаборатории правят независими тестове на стоките и дават експертна оценка за качествата на продукта в противовес на лъжливата реклама на корпорациите /такива още няма, но може да има/, или потребителят е оставен да вампирясва от заливащите го ежедневно и ежечасно реклами, където му насаждат на потребителя някакви нужди и потребности, от които той изобщо няма нужда.
И списъкът на свободите може да бъде продължен.
"Невидимата ръка" на пазара в момента тясно се е специализирала в пребъркване на джобовете ни.

10 Октомври 2007 07:29
Не вярвам някой да е учуден от ПФ на бившите комуняги в България. След като разграбиха предварително обобществената ( и по тази причина безстопанствена ) собственост - СЕГА вече не искат никой да им се бърка как да си я управляват.
Идеологията на борба за кокала. Ако е в чужда уста - комунизъм до безсъзнание, да му се вземе и да се обяви за общ. След като кокалът вече успешно е украднат - яростен ПФ. Ясно и просто.
10 Октомври 2007 07:50
За свободата и свободния пазар е важно да се спомене и законотрорческата дейност на държавата след поколения лобизъм при правенето на законите от големите корпорации. Законите в Америка узакониха господството на голямата корпорация и не позволяват раждането, израстването и развитието на никакви други икономически субекти. Ще ви дам нагледен пример.
Преди петдесет-сто години в Америка един майстор-строител с няколко помощника е правил цяла къща от "а" до "я". Така е било и в цялата човешка история. Впоследствие започва ерата на лицензирането. Уж с цел защита на потребителя, е извършена такава специализация, такова раздробяване на видове труд, че в момента същата тази къща се прави от 25-30 вида майстори. Един има лиценз за бетонджия. Друг за бояджия. Трети за фрейминг. Четвърти само за външната дървена облицовка. Пети за външната хоросанова облицовка. Шести за вътрешната облицовка с гипсов картон, седми за покрив.....и така до 25-30 броя различни специалисти. За всеки от тези специалисти е нужен специален лиценз, за получаването на който се изисква минимум 2 години стаж, препоръка от работодателя, изпит по специалността. Това са малките лицензи. С тях можеш само да работиш за някого. Както и да е, ще спра дотук с лицензите. Цялата работа е, че в Съединените щати не можеш да правиш къщи без съответните лицензи. А няма училище, няма колеж, няма специалност / образованието е съобразено също само и единствено с нуждите на голямата корпорация/, няма такъв вид лиценз, с който да можеш да правиш цяла къща сам. За да се сдобиеш с всички права ти трябват не по-малко от петдесет години училища, трудови стажове и прочие, т.е. никога не можеш да правиш цяла къща сам, без да нарушаваш закона. Повратям- законно. Незаконно всичко може, стига да не те хванат. Законите са сътворили такова чудо, че всеки строител да работи само за голямата корпорация. Няма-ама аз мога да правя сам къща! При голямата корпорация!
Такава е икономическата свобода в отрасъла строителство в Америка. Затова там работят нелегални мексиканци. Американците искат да работят в строителството, но не като измекяри на някой чорбаджия, а за свой бизнес. Американците са достатъчно умни и грамотни за да се научат да правят сами цяла къща /много от тях могат/, но законите не им позволяват да работят, защото ще изхвърлят от пазара моментално голямата корпорация. Аз съм в този бизнес и зная, че при фемили бизнесът в строителството на еднофамилни къщи цената за строителство ще падне поне два пъти. В момента има страшно много маймунки на клона, които само лапат. В една къща, която се продава за двеста хиляди в евтини райони, стойността на материалите е не повече от 20-25 хиляди долара. В скъпите райони цената на материалите е същата.
В крайна сметка, това което желая за България, това желая и за Америка. Икономическа, пазарна свобода, конкуренция, равнопоставеност на всички, равни възможности пред всички.

10 Октомври 2007 08:01

Gozambo,
май само аз виждам иронията и съмненията на автора относно Пазарния Фундаментализъм. А аз я виждам от заглавието до самия край. Така че, не мисля, че си прав, че нищо не казва. Самия термин "Пазарен Фундаментализъм" е иронизация в стил ислямски и пр. фундаментализъм на крайния либерализъм. Крайния либерализъм, който каквото и да означава и който не че го има, но поне е модерно понятие напоследък (последните 10-тина години). И точно в него са прицелени съмненията на автора. А това си е доста смело за човек, който работи в Център за либерални стратегии.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 08:13

А борбата между големите и малките фирми е една друга, може би вечна тема (защо мислиш се е родил и е жив мита за Давид и Голиат). Ако питаш мен и едните и другите имат и предимства и недостатъци...

________________________________
Морал - това са интересите на другите

Редактирано от - Сократ XII на 10/10/2007 г/ 09:00:07

10 Октомври 2007 09:03
Пазарният Фундаментализъм като всеки фундаментализъм води до изкривени резултати- т.е., бедния става по-беден, богатия по-богат.
Параграфът го е дал много добра илюстрация
Тъй като България е между бедните неговото приложение води до обедняване. Виденов се стремеше да запази доходите на българите, ама бомбите бяха заложени преди него от пазарни фундаменталисти като Костов.
Всчко "оправяне" на икономиката от браво Ваньо браво Костов означаваше обедняване на българите. Това е защото той прилагаше пазарния фундаментализъм. Така със спестените пари за 1 апартамент през 1989г. един българин през 1997г. можеше да си купи 1 хладилник. Най-страшното е, че този пазарен фундаментализъм разруши цялото производство - от селското стопанство до индустрияата.
Когато пазарният фундаментализъм не беше на мода и финансовите институции не го налагаха Германия и Япония бяха икономическите чудеса. Тогава парите отговаряха повече на вложения труд и спекулативния капитал беяе ограничен. Финансовият фундаментализъм под формата на монетаристката политика доведе до огромна разлика на наличните пари и вложения труд. Китай показа, как успешно може да се премине от държавно дирижиран към смесен пазарен + държавно регулиран мехнизъм. И резултатите са налице.
10 Октомври 2007 09:20

Марксе,
не че съм фен на Костов, но да се обвинява той за провала на Виденов е фундаментално погрешно . Най-малкото защото Костов (а даже не и той) беше на власт 10 - 11 месеца и то 2 години преди Виденов да дойде. Също така, да се игнорират заслугите на Луканов, Димитър Попов и Любен Беров е фундаментално пренебрежително! Аз не бих ""отличил"" нито един от споменатите. Всички допринесоха за това, което е днес.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 09:27
Фанал ви е Смилов за канарчета, драги таварисчи.


Какъв пазар, какъв фундаментализъм, какви пет лева ви гонят? При 480 000 бюджетни служители, безчет пенсионери и непосилни социални ангажименти, висящи безнадеждно върху здраво социалистическо преразпределение чрез държавния бюджет. Пазар - йок! Фундаментализъм - чок!
10 Октомври 2007 09:37
Съвсем точни наблюдения, само не разбирам защо не споменава авторът плоският данък на ниво Албания (от ГЕРБ искат той дори да е още по-нисък). Крайно време е някои мислеки хора вдясно да се размърдат и да се противопоставят на ликвидирането на държавата - че няма левица отдавна е ясно. (Не ми се струва добър тон в момент на сериозен социалин конфликт при съвсем справедливи искания да се критикува г-жа Такева, хайде да оставим това за след края на стачката.)
10 Октомври 2007 09:39

oIo,
Пропускаш, че Смилов е разгледал въпросното явление (идеология, мантра и пр.) не само за България, а и малко по-широко. Иначе си прав.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 09:55
сред такова смразяващо и подтискащо мнозинство простаци и тъпанари, със съпътстващата извратена ценностна система, нема как да очакваш инвестиции в познание и технологии
10 Октомври 2007 10:01
Гозамбо е най-близко до моите схващания.
10 Октомври 2007 10:03
Сократ XII, намирам широкото разглеждан точно за черешката на сладоледа. Прав си напълно, че нема начин валидирането на концепцтуалната консистенция да не доведе до несъзнателно интернализирана идеология, плътно следваща аксиомите на Пшеворски, но-оооо нормативно интерпретирани през тънкия гевгир на отсъстващите фючърси по Кенет Ароу. Нали!
10 Октомври 2007 10:07
За пазарния фундаментализъм с любов.
Или с една дума , за пазарният фашизъм с любов.
А втора е от Център за ЛИБЕРАЛНИ стратегии и много хитро И НЕПОЧТЕННО е прекръстил ултралиберализмът , на пазарен фундаментализъм.
Много , много непочтено.ще се вържат разбирачи дето са необразовани и ще интерпретират текста и така ще се получат краставици на търкалета.
Точно тази изкривена пропаганда и измама , прилагането на този ултралиберализъм , доведе България до днешното КАПУТалистическо дередже и затова е едно към едно тарикатлък да се пише по този начин , мошенически тарикатлък.
И днес продължаваме да ги слушаме латерните да ги повтарят глупостите които се внушаваха.Навсякъде по света , абсолютно навсякъде по света , ВКЛЮЧИТЕЛНО и в САЩ този , да го наричаме с възродителното му име фундаментализъм , Е ОТХВЪРЛЕН.Изключение повтарям е бананова капуталистическа България и такива като нея.
Трите кита на тази простотия , заляла света през 80 годинии повтарям вече радикално отхвърлена в целият свят освен в КОСТОВАШКА България , Костовашка защото просташкото СДС което е на смъртен одер я прокара и внуши тази долна мерзост , са:
-ПОВСЕМЕСНА ДЕРЕГУЛАЦИЯ
-ПОВСЕМЕСНА ПРИВАТИЗАЦИЯ
-НАМАЛЯВАНЕ НАДАНЪЦИТЕ , но и това не е както в криминална България , дори тази ултра и отхвърлена територия навсякъде по света в нейният УЛТРА вариант се наблюдава само в България
Сега ще рипнат промитите мозъци и образованите с клишета и ще станат за смях.Либерализма приложен този вид , навсякъде по света го различават и отличават като НЕОФАШИЗЪМ , като разновидност на фашизма.


Редактирано от - хунвейбин на 10/10/2007 г/ 10:12:18

10 Октомври 2007 10:20
Този така наречен "пазарен фундаметализъм" не е нищо друго освен класическата либерална теория на Адам Смит. Авторът, гледам, даже и "невидимата ръка" е споменал.
Само за сведение да отбележа, че тази теория е на възраст има - няма двеста и кусур години. Оттогава не е дала никакви резултати в своя "чист" вид - просто защото абсолютно свободен пазар и пълна равнопоставеност на пазарните субекти са възможни само в теоретичен, утопистки модел. Точно както и комунизма като социално - икономическа система според Марксовите постулати може да съществува само на хартия.
А иначе трогатерните вопли на другаря Овчаров в защита на принципите на ПФ и яростното левичарство на другаря Костов (по негово време, прочее, какви бяха заплатите на учителите?) само идва да покаже колко изкуствено и самозвано родните партии се самоопределят като "леви" или "десни". По света тези определения изхождат от икономическите програми на съотвените партии. У нас изхождат от едната идеология - "леви" са другаря Станишев и политбюрото му (просто така, по наследство), "крайнолеви" - шепа субекти в крехка възраст - това защото носят фланелки с образа на Че Гевара (ако обаче се запишат в "Атака" например, ще станат крайнодесни само защото бившия порномодел Сидеров си пуска Вагнер на митингите и е написал книга колко лоши са евреите). "Десни" съответно са СДС и производните му (не за друго, а защото "аз не съм комунист и никога няма да бъда"...). А по тази извратена логика за "центристи" минаваха първо "царя" и НДСВ - то му, а сега - Мутробойко Мутроборисов с личната си партийка от вождистки тип (дивително приличаща по структура на аналогичното образувание на другаря Костов). "Центрист" у нас значи да не си нито от "сините", нито от "червените" (и като няма къде, те пишат в центъра) и се възприема едва ли не като някаква аполитична технократичност.
Лошо няма, но когато родните пишман - социолози и политолози употрябават понятия като "ляво", "дясно" и "център" редно е да имаме едно наум, че в реалния свят тези понятия означават нещо съвсем, ама съвсем друго.
10 Октомври 2007 10:26
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 10/10/2007 г/ 13:48:11

10 Октомври 2007 10:45


Gozambo,
Хареса ми описанието ти на корпоративна Америка. Точно така си е, та и по-зле! Лобиране, монополизъм, корупция и налагане на корпоративни интереси по цял свят, от което страдат и Американци и чужденци.

В Америка средната класа се топи като мартенски сняг. Корпорациите се изнасят, както за по-големи печалби, така и за стратегическо завладяване на нови пазари. Където си изберат да се налагат, то е след корумпираане и разбиване на местната икономика, обучаване на продажен елит и установяване на робовладелски взаимоотношения с местното население.

В Америка се внасят евтини китайски и други боклуци, които превърнаха Американецa от качествен производител в ефтин потребител. За напред ще се покачва броят на работниците в обслужващия сфeрa, за сметка на закритите и изнесени производства, което означава значително обедняване в сравнение с предишните по-добри времена. А ако процесът не бъде овладян, в много скоро време хората няма да могат да си позволят и китайските джунджурии. Кризата в продажбата на недвижимост е само начало на една сериозна и задълбочаваща се криза. Външният дълг в ръцете на могъщи чужди корпорации, също не предвещава нищо добро.

Накратко в последните десетина година се наблюдава едно усилено източване на Американската икономика от Корпорациите и активно стимулиране на този процес от банките, които вече не са дори Американски, а международни конгломерати по схеми, които учудващо напомнят разсипването на България през 90-те години и до днес.

Изглежда че колапса на СССР повлече крак, а САЩ не са ваксинирани срещу такова заболяване. Но не се и замислят.

Страната през последните години се напълни с легални и нелегални имигранти, за които работата ако не е проблем за сега, ще бъде в бъдеще, при сегашното развитие на нещата. Имигрантските общини набъбват и не се асимилират, както е било до сега. Вече има огромни (милионни) общности от народности доста различни по култура, религия и манталитет от Американците. Докато имаше работеща могъща икономика беше добре, но какво става при една стагнация? А при криза? Как ще сработят общините, пък и всяка една община е продължение на интересите на метрополии, всяка от тях с определени интереси? Как ще се налагат тези интереси? С гражданска война или с изкупуване на дълга, територии, и т.н.?

По статистика в последната година в САЩ са извършени над 100 000 убийства. Това е страшно много и също отразява съществуващите проблеми в икономиката, администрацията и завехналия морал. Не е тайна, че в Лос Анджелис Полицията е в неогласена война с престъпните групи, там тя се води денонощно по улиците на града.

Фермерството в огромната си част също е в ръцете на корпорациите и по тази причина е на държавни дотации. Произвеждат се единсствено ГМХ (генетично модифицирани храни), които са доказано вредни за човешкич организъм. Въпреки многобройните изследвания и доказателства по-този въпрос, нищо не може да трогне Корпоративно-държавните фермери и хората не само в Америка, но и в чужбина започнаха да си докарват многобройни заболявания от ГМХ.

За производството на месо и мляко не ми се и говори. Животните се отглеждат в огромни количества и най-често затворени в клетки - без движение и свеж въздух. Хранят се с ГМХ (главно царевица), които им създават непрекъснати храносмилателни инфекции и имунен дефицит. В резултат, на което животните боледуват и умират, но за да се предотврати това дават им се непрекъснато антибиотици. Освен антибиотици се предписва и Хормон на растежа, за по бързо увеличаване на теглото, както и хормони за увеличване на млконадоя при кравите. Всички тези добавки, както и ГМхраната правят месото и млякото попаднали на нашата трапеза вредни за ядене и допринасят за епидемията от модерни дегенеративни заболявания. Слонските размери на все повече Американци, не са само от недвижение, преяждане и липса на други интереси, голяма роля тук играе и некачествената Американска храна.

Хранително вкусовата промишленост, особено производството на полуфабрикати продължава в тази насока. Използват се главно ГМХ, към които се прибавят оцветители, хидрогенизирани мазнини и консерванти, които имат доказано канцерогенни свойства.

Единствения начин да се избегне тази отвратителна храна и заболяванията, които носи е да се премине на биологически чиста храна. А тя не се намира навсякъде и е значително по-скъпа.

След като порядъчно се подхраним с Американските специалитети на 20-ти век идва ред и на Американската фармацефтична индустрия (АФИ) да ни лекува.

Това е тема, по която може да се пише много, но нищо хубаво Все повече хора се чудят как да избегнат АФИ, за да могат да си продължат живота. Хубавото е че алтернативни пътища и там се намират, за тези които търсят.

В заключение:‌ Не се предавайте на Американските корпоративни интереси, Еврейските банки, на Соросиянците, на юпитата. Гледайте си собствените национални интереси. Не внасяйте боклучави храни от чужбина, защото няма по плодородна и слънчева земя от вашата. Обединете се на семеен и местен принцип и я обработвайте, вместо да я продавате или да пустее. Бъдещето е на биологично чистите храни и напитки по старинни български рецепти.
Така ще има и работа и качествена храна не само за вас, но и за износ.









Редактирано от - Valeriana на 10/10/2007 г/ 11:02:21

10 Октомври 2007 10:54
Остава да закачат само този надпис на портите на BG и всичко е точно:

(снимка: натиснете тук)
10 Октомври 2007 11:02
Хм, това понятие пазарен фундаментализъм се счита, че го е въвел Джордж Сорос, но то май за първи път е използвано от българин. Виж литературната справка след статията на Уикипедия: Geraskov, Emil Asenov. Market Fundamentalism and The Paradox Of Transition., 1997

http://en.wikipedia.org/wiki/Market_funda mentalism

http://www.geocities.com/bkumran/index.ht m

10 Октомври 2007 11:06
Докторе, ама ти по немска рецепта, май искаш да я караме!?
10 Октомври 2007 11:06
Нещо не излиза както трябва линка.

http://en.wikipedia.org/wiki/Market_funda mentalism
10 Октомври 2007 11:09
По-добре търсете с market fundamentalism в Гугъл
10 Октомври 2007 11:15
Бре, чичо Смилов откри топлата вода.
Пазарният фундаментализъм ще съсипе България, в това съм абсолютно убеден. Ако не се смени тази "ортодоксия", неминуемо ни предстои бъдеще на нация от келнери и проститутки.
10 Октомври 2007 11:18

...по старинни български рецепти.
Така ще има и работа и качествена храна не само за вас, но и за износ.

Valeriana, със старинните рецепти вероятно ще ни се отвори доста работа. Ама дали износа ще е достатъчен да си купим нова плазма?! Да не говорим, че съм отвикнал по-тежко от мишка и клавиатура да вдигам!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 11:36
Искаме - не искаме, тук си е жив концлагер.
Едни се спасяват с бягство. Оставащите трябва да им извием врата на лагерфюрерите. Иначе ще продължи да мирише на крем-карамел.
10 Октомври 2007 12:04
Много добра статия на Д.Смилов.Такова нещо като свободен, независим, пазар, свободна конкуренция в света няма никъде, а само в теорията.Така че всякакви залитания и очаквания в тази посока са само теоретични(много изписани страници има по тези въпроси).Това не би трябвало да учудва никого, защото икономиката е наука, чийто основен постулат е , че "всеки трябва да се стреми и да работи за максимизиране на личната изгода", "оптималният ефект от работата е постигането на максимални приходи при минимални разходи" и тем подобни, които се набиват в главите на студентите още от първи курс.Затова има верни последователи на тези принципи, които преуспяват и просперират, независимо по какъв начин и с какви средства, но никой не трябва да им се сърди-те следват принципите на науката икономика.А при нея място за ценности, морал, справедливост (напр.много е забавно когато някои политици започната да говорят за "справедливо разпределение на ресурсите" ) няма.Истината е, че ресурсите са ограничени и който се добере до тях са си негови.Борбата естествено е жестока.
Освен това психологически в човека е заложено да иска все повече и повече-ако някой има една корпорация ще иска да има втора, трета и т.н.Ако някой получи 100 лв. социална помощ, следващия месец ще иска 150 лв и т.н.Така че, както се казва в "съвременният глобализиращ се свят" решенията в голяма степен се вземат от транснационалните корпорации-но това е "нормално"-те се стремят да максимизират личната изгода, печалбата си, а и едва ли има някой , или поне единици са тези , които ще работят за благото на родината и обществото проссто ей така.Както всеки се стреми да работи повече и да получава по-висока заплата , така и корпорациите разбиват мита на Адам Смит за свободния пазар и "невидимата ръка" и се стремят да увеличават приходите си.Изводът е, че всеки оцелява както може...

Редактирано от - politologa на 10/10/2007 г/ 12:06:32

10 Октомври 2007 12:07
Doctora
, , Искаме - не искаме, тук си е жив концлагер.”

Поне душите да си начеша ме защото простащина превърна България в концлагер. Ако не сме дребнави Пазарният фундаментализъм не понятие , а е чисто откачено словосъчетание.

Кроткия пък друго показа , , Хм, това понятие пазарен фундаментализъм се счита, че го е въвел Джордж Сорос, но то май за първи път е използвано от българин.”Моите поздравления.

Неповторимият по , , мъдрост”Сократ XII пък ще напише
, , Крайния либерализъм, който каквото и да означава и който не че го има, но поне е модерно понятие напоследък (последните 10-тина години). И точно в него са прицелени съмненията на автора. А това си е доста смело за човек, който работи в Център за либерални стратегии."

А ако наистина се придържаме към съдържанието и същността на написаното ще установим нещо много комично.Написаното от автора се отнася за 70 години и е политически и идеологически труп след 80-те.
Пак подчертавам , интелектуално , икономическо , и всякакво друго СВЕТОВНО ИЗКЛЮЧЕНИЕ представлява само България , особено тази България сътворена от капуталистическият преход-бананова България.
------------
P.S.Сократ XII да не пропусна да те пита .Сгъва и прегъва ли го карираният лист 100 пъти и като маймунка катери ли се до Луната- за да я достигнеш.Ако си го прегъвал си получил дебелина с пътя до Луната , а ако като маймунка си се катерил по прегъването вече си на Луната .Питам те за да се усетиш колко ти е дърводелско иронията, пък и колко на дърводелски познания я изграждаш тази ирония.
10 Октомври 2007 12:19
Разбира се, че няма нищо ново. Кризата на либерализма през ХХ век роди екзистенциализма. Остава да си изберете кой ви харесва - религиозния или атистичния. И пак бутаме като Сизиф нагоре по баира...
10 Октомври 2007 12:20
Сократе,
Ако ние не го направим, други ще ни изкупят земята (интерес има) и ще свършат работата, а циганите ще са им аргати. Ние ще седим с мишка в ръка и нема даже да го дигаме.

Колкото до старинните рецепти, може и да не ти се вярва, но има такива рецепти и технологии и заедно с т.н. organic food са най-търсените хранителни продукти, при това на много добра изкупна цена.

В миналото БГ беше известна с износа си на висококачествената селскостопанска продукция, днес обаче сме известни повече с износ на жени.
Жалко, но факт.






10 Октомври 2007 12:32

Лошо нема. А дано!


________________________________
Морал - това са интересите на другите
10 Октомври 2007 12:33
Като неспециалист по темата, бих искала само да отбележа неща, които ми се хвърлят в очи при пръв прочит на текста -
- добрата осведоменост на автора,
- много ирония,
- много горчивина.
Първото не мога да го споделя, по очевидни причини, но за второто и третото -
ДА!
10 Октомври 2007 12:36
Пълна подкрепа за Doctora , по още една причина.
Реабилитацията на държавната намеса , днес е световна тенденция , при която пак България е световно изключение.Единствено в България ще чуете простотии от типа , че държавата е огромно зло и да се подвиква по-малко държава и тези подтиквания бяха много характерна и отличителна черта на този Соросов , , Център за либерални стратегии.”

Най развитите страни , страните с най висок човешки индекс , са страните при които било пряката , било косвената намеса на държавата , но винаги умната , а не криминалната държавна намеса, подсигурява високият стандарт , устойчивото развитие , модерната и прогресираща икономика..ПОДЧЕРТАВАМ.България може би е единствена в която е пробутано клишето- за държавата като абсолютно зло , за да се превърне държавата в собственост на мафията.



Ще цитирам дословно вече Клинтънова Америка.
Там радикално е отхвърлена , , ортодоксалната свобода на пазарната икономика” , а след като я отхвърлят дори отчитат , че е прекратено съществуването на , , свободно падащата държава в условията на стихийният пазар.”

10 Октомври 2007 12:50

колко на дърводелски познания я изграждаш тази ирония

хунвейбин,
дървото е фундаментален (!) строителен мат'рял и който се е облегнал на него не е сгрешил. Виж за книжните дипломи, особено ако са повече от две, не съм сигурен ама нейсе...
П.С. Много ти се иска да ме беше хванал със стоте прегъвания ама не можа! Даже не знам дали си искал, щото като го зададе тоя въпрос и веднага сам си отговори. А и да не си беше отговорил и аз съм чувал такива закачки - за изобретателя на шахматнатната дъска дето за награда поискал на първия квадрат едно житно зърно, на втория две, на третия четири и т.н. до незнам каква камара се стигаше... Така че, продължавай да громиш капУтализъма, а отиването до луната остави на други.

________________________________
Морал - това са интересите на другите

Редактирано от - Сократ XII на 10/10/2007 г/ 14:09:41

10 Октомври 2007 13:12
много по-оптимални


Аз пък се израдвах на "много по-оптимален"
10 Октомври 2007 13:22
бизнес тука считат да е средство да измамиш, и много са велики, самодостатъчни и препреуспели а без другите не могат, ами другия е хлебаря, лекаря.... не ви пука за другите, и що сами не си стоите по дупките
10 Октомври 2007 13:42
Хитро! Все си е по-друго да си в Център за либерални стратегии.
Вместо да изръсиш 2-3 нещица в типично форумен стил (на които никой няма да обърне внимание) забъркваш една сполучлива манджа от пиперлия продукт и си пробутваш второкачествената карантия...
И има ефект, както виждам!


______________________
Четенето изморително, мисленето - главоболно... Барем писането остава!
10 Октомври 2007 13:45
С огромна изненада не откривам под тази хубава статия мнения на лицата Manrico и Cruella de Vil.

Редактирано от - веролом на 10/10/2007 г/ 13:46:18

10 Октомври 2007 13:53


Присъединявам се към Веролом да викаме Груела и Манрико.

Ако ще е спор-да е спор.Не е честно да не си кажат мнението точно под тази статия.Форумци с такава ясна позиция като тяхната и имащи четиризначни числа постинги в тоя форум , не е честно да ги няма точно тук.
10 Октомври 2007 14:04
Статията е смешка, а може би именно това е целта – по един нетрадиционен (по-рафиниран) начин да се присмее и да се подиграе. На кого ли? Ами на всички нас, дами и господа. Казано е в прав текст (при това няколко пъти): според г-н Смилов, който, доколкото знам, няма икономическо образование, липсвал “достатъчно подготвен човешки материал?! и социален капитал”, който да може да определи приоритетите за икономическото развитие на страната!!!
Ужас, уважаеми дами и господа, или по-добре уважаем “човешки материал”. Ние с Вас, по мнението на автора (то уж не било негово мнение, ама той бил съгласен с него), сме толкова тъпи, че по условие не сме в състояние да решим кое е добро и кое не е за самите нас!
10 Октомври 2007 14:19
С огромна изненада не откривам под тази хубава статия мнения на лицата Manrico и Cruella de Vil.
Добре де, да напиша мнение Но нямам какво особено да кажа. Честичко пиша под политически и икономически материали, но под философско-екзистенциална статия ми е трудно да напиша нещо - литературознанието и философията не са ми силна страна. И за повечето от коментарите няма какво да кажа, защото не съм и лекар

_______________________
Можеш ли да докажеш на човек, видял розови слонове, че те не съществуват?
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД