Специалното звено за охрана към Софийската военна прокуратурата вече близо 5 месеца работи на празен ход, тъй като не е готова инструкцията за дейността му. Докато документът не стане готов, охранителите няма как да получат и оръжие, обясниха магистрати.
Идеята е звеното да е допълнителен ресурс за превантивна охрана на прокурорите. В момента в него има 9 души, пряко подчинени на софийския военен прокурор полк. Спас Илиев. Вероятно инструкцията няма да им даде полицейски функции - претърсване, изземване и т.н. Гардовете обаче ще могат да стрелят, да задържат нападатели и да ги обезвреждат. Ще използват и помощни средства като палки и белезници. Функцията на звеното няма да дублира тази на Главна дирекция "Охрана" към Министерството на правосъдието. Звеното ще покрива времето, преди да се включи ГД "Охрана", чието задвижване не винаги е достатъчно бързо.
По инструкцията всеки ден работят двама представители на военната прокуратура и двама на Генералния щаб, твърдят от държавното обвинение. Ползвали като образец инструкцията за Националната служба за охрана. Министерството на отбраната трябва да се произнесе, защото звеното се състои от кадрови сержанти, настояват от прокуратурата. Според магистратите службата в това отделение е регламентирана в Закона за отбраната и въоръжените сили, в Правилника за кадровата военна служба и уставите.
Статутът на това звено обаче най-вероятно ще трябва да се уреди по Закона за съдебната власт, а не по този за въоръжените сили. Това стана ясно на 14 септември, когато военният министър Веселин Близнаков отговори на питане за въоръженото звено за охрана, поставено от депутата от ДСБ Атанас Атанасов.
"В Министерството на отбраната не е обсъждана възможността за създаване на специализирано звено за охрана на магистратите от Военна прокуратура, което да бъде в състава на Въоръжените сили. И при сега действащата законова уредба това не би могло да се случи", заяви тогава Близнаков. Според прокурорите обаче законови противоречия няма.
Идеята за спецохранителното звено е стара, имаше я по времето на предишния главен прокурор Никола Филчев, но тогава остана нереализирана. Сформирането на специализираното конвойно охранително отделение бе официално огласено от зам.главния прокурор Валери Първанов в началото на годината.
|
|