Прощален скандал в отиващия си Столичен общински съвет предизвика съдбата на неработещия "Софияленд" . На последното си редовно заседание вчера съветниците одобриха промени в общия устройствен план, които предвиждат собственикът на някога зеления терен да получи щедро парче земя за строителство.
По предложение на главния архитект Петър Диков през 35-те декара ще минава нов път, който трябва да свърже бул. "Никола Вапцаров" с ул. "Сребърна", като се ползва трасето на старата жп линия. Пътят ще отреже ъгълче от 7 декара, което ще се запази за парк, а върху останалата площ собственикът на фалиралия детски атракцион Първа инвестиционна банка ще получи право да строи високи сгради. Първоначално общината предлагаше да запази 80% от терена за парк, а за строителство отреждаше само 10% - около 3500 кв.м.
Не стана ясно дали общината ще трябва да плаща на собственика на "Софияленд" за отчуждаването на земята, през която ще минава трасето, или тя може да бъде получена безвъзмездно като дарение например. "Не можем да си позволим да отчуждаваме самата земя, за да я върнем като общински парк. Този проблем трябва да бъде решен не чрез насилие или отчуждаване, а чрез съвместна работа с инвеститора", коментира Диков. Той не пожела повече да навлиза в детайли заради предизборната обстановка. "Промените в устройствения план тепърва ще се коментират на обществени обсъждания, предстои и окончателно гласуване в СОС през януари", добави той.
35-те декара в местността Погребите бяха заменени на скандално ниска цена от 15 долара на кв.м по времето на Софиянски. Сред собствениците беше близкият до Надежда Михайлова бизнесмен Светлин Нейнски, както и братята Десислав и Валентин Попови, свързани с хора от бившата СИК. На мястото беше вдигнат "Софияленд", който преди година фалира. Така теренът мина в ръцете на кредитора на атракциона Първа инвестиционна банка.
НАСЛЕДСТВО
Два скандални случая оставиха съветниците на новия караул в общината. Бъдещата кметска администрация ще трябва да отговори на въпроса защо първоначално отчуждена за изграждането на Ботевградско шосе земя впоследствие е била актувана като частна общинска собственост и така е минала в частни ръце след заменка. Новият СОС трябва да реши казус и с вътрешноблокова градинка в "Подуяне". На нея е предвидено строителство на 6-етажна сграда и паркинг, а собственикът е получил терена със замяна въпреки наличието на изричен мораториум за строителство в тези зони.