Вътрешният министър Румен Петков обяснява на премиера Станишев, че новата агенция по сигурността не е най-неотложният въпрос пред страната. |
Партията на Доган е сред вносителите на законопроекта наред с коалиционните партньори от БСП и НДСВ. Под документа наред с червените Михаил Миков и Ангел Найденов и жълтите Минчо Спасов и Илко Димитров стоят подписите на Касим Дал и Камен Костадинов. Хората на ДПС в работната група обаче спънаха закона още в началото и внасянето се забави с няколко дни след предварително обявения срок. Христо Бисеров, който беше в групата, не се подписа и накрая проекта влезе в НС с подписа на колегата му Костадинов.
Депутати от левицата обясниха вчера поведението на колегите си от движението с това, че не са разбрали какво се гласува. Телефоните на Христо Бисеров и Едринч Хаджиев бяха изключени.
След като онзи ден Румен Петков обяви, че няма нищо общо със закона и даде да се разбере, че се съмнява в ефикасността на новата агенция в борбата с корупцията по високите етажи на властта, вчера направи уточнение. "Националната агенция "Сигурност" не е най-важното нещо за България", каза той на заседание на асоциацията на полицейските ръководители в Европа. Петков допълни, че между него и премиера Станишев няма проблеми по темата.
Създаването на НАС е идея на министър-председателя и целта й е борба с организираната престъпност и корупцията по високите етажи на властта. В нея трябва да се включат НСС, ВКР и Агенцията за финансово разузнаване, които ще бъдат отделени от МВР, МО и МФ. Дискусионни остават въпросите дали НАС трябва да има разследващи функции и дали бивши служители на Държавна сигурност да бъдат назначавани в ръководството й. Според леви депутати агенцията трябва да има частични разследващи функции и да може да задържа за 24 часа.