София ще се изправи пред поредната тежка ситуация с боклука точно след местния вот. През ноември квотите за балите към Карлово и Пловдив ще бъдат запълнени и столицата ще има само две възможности - да отвори сметището в Суходол или да се направи нов договор с Пловдив. Третият вариант - използването на новата площадка за временно съхранение в Горни Богров, отпада. Това разясни зам.-кметът на столицата Мария Бояджийска във връзка със започнатата от ЕК наказателна процедура срещу България.
"Основният упрек на ЕК е срещу площадките за временно съхранение. Оттам приемат транспортирането на балите до други населени места, но не и отлагането на проблема", обясни Бояджийска. Така единствената законна площадка за временно съхранение в Горни Богров отпада. Вместо това комисията настоява България да вземе спешни мерки и да гарантира, че боклукът се обезврежда в депо или обработва в завод. София ще разполага със завод през 2011 г., а строящият се в Шишманци, Пловдивско, ще може да се ползва през 2008 г.
Бояджийска смята, че именно свършеното от общината във връзка с проекта за завода дава надежди да се разминем с глобите. Проектът е одобрен от Еврокомисията и бе включен за финансиране от еврофондовете след натиск от страна на общината. "Всяко твърдение в рамките на предизборната кампания, че заводът може да бъде изграден по-бързо, е безотговорно", коментира още Бояджийска.
Кметът Бойко Борисов пък обясни по бТВ, че е направен анализ на количеството, морфологичния състав и калоричността на битовите отпадъци. В момента избраната за предпроектно проучване фирма "Фихнер" изготвяла всички тръжни процедури. "Завод за боклука ще има в края на 2010, началото на 2011 г., построен с европейски, безвъзмездни, грантови пари", бе категоричен Борисов.
----
БЕЗ ГАФ
Отиващият си общински съвет в София не направи нито един голям гаф. В него нямаше икономическо мнозинство, макар че имаше силен натиск и икономически лобита. Тази оценка даде шефът на СОС Владимир Кисьов в отчета си за свършеното през мандата. "Нито боклука на София, нито скандалите с "Топлофикация" могат да бъдат приписани като голям провал на СОС. По линия на отпадъците общинският съвет работи много отговорно и приема всяко предложение на администрацията", обясни Кисьов. Към "Топлофикация" пък още в самото начало била заявена воля за промяна и кризата била предизвикана покрай разследванията и арестите.
|
|