:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,722,516
Активни 477
Страници 7,419
За един ден 1,302,066
Интервю

В края на краищата учителите съществуват заради децата

Педагозите трябва да обмислят предложението на правителството рационално, а не емоционално, твърди зам.-председателят на комисията по образование Валентина Богданова
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Валентина Богданова
ВИЗИТКА

Валентина Богданова е родена на 25 юни 1960 г. в с. Курило. Завършила е Българска филология и е работила като учител. Депутат от "Коалиция за България" и зам.-председател на комисията по образование.



- Г-жо Богданова, разминаха ли се правителството и синдикатите, или просто профсъюзите се отметнаха от договорката?

- Аз се опитвам да си изясня дали има разминаване или неразбиране. Но възразявам срещу твърдението, че премиерът не е бил наясно с цифрите и не е знаел какво предлага и какво приемат синдикатите. Той беше изключително ясен. Оттам нататък сериозният отговор трябва да го дадат синдикатите, защото този тип поведение ни връща в началото на стачката.

- Оказван ли е натиск върху синдикалните лидери да променят мнението си?

- Давам си сметка, че говорим за нещо много сериозно. Първо защото това е първата национална учителска стачка в този мащаб от 17 г. Очевидно е, че в образованието има натрупани твърде много проблеми. Да, няма никакъв спор, че техните синдикални искания, формулирани в началото, бяха изключително основателни. Няма политическа сила, която да е дала различна оценка. Начинът, по който се развиваше стачката, обаче предизвика различен тип обществено отношение. Начинът, по който тя беше коментирана, оценявана, ако трябва да бъда искрена, потребявана, доведе до днешния резултат. През цялото време не прозвуча една фраза, която според мен съвсем правилно и правителството искаше да чуе - че образованието действително е признато като национален приоритет. Не политически, а на обществото, зад което застават и законодатели, и синдикати, и изпълнителна власт. Че това няма да бъде начало на други, непрекъснато валящи стачни искания, каквито вече се оформят. Отсреща стоеше една друга теза - че ще се появят искания от кого ли не, ако трябва да цитирам един синдикален лидер. В такава среда много трудно едно по принцип основателно искане може да стигне до удовлетворително и за двете страни решение.

- Как реално образованието може да стане национален приоритет? Това означава повече пари, а догодина е предвиден по-нисък процент от БВП.

- Не бих искала да играя с методиката на изчисляване на процентите от БВП. Това, дали една сфера е приоритет, би могло да бъде гарантирано чрез процент от БВП. Доколкото бюджетът е баланс и на секторни политики, това означава, че образованието ще получи относително повече средства. Няма спор, че в абсолютна стойност ще бъдат по-високи, тъй като БВП е по-висок. Аз лично се надявам да видя процент от БВП за образование не по-нисък от сегашния. Не гадая, тъй като още споразумението между синдикати и правителство не е финализирано и законът за държавния бюджет не е внесен в НС.

- Говорим за политическа воля.

- Каквато няма спор, че ние имаме. Само че приоритетността на едно или друго действие и начинът му на финансиране може да бъдат коментирани и от друга гледна точка - като структура на бюджета за образование. Много е важно не просто колко пари ще отидат, а да отидат пари, които могат да бъдат предназначени за свършването на един или друг тип дейности, от които образованието в момента се нуждае. Никой днес не говори, че през 2007 г. за образованието са отделени 171 млн. лв. Нещо, което то никога не е получавало. И то пари, разпределени в програми, гарантирани чрез бюджета, които всяко училище, община или учител можеха да използват.

- Как виждате изхода от тази ситуация?

- Има два проблема, които са изключително важни. Проблемът на днешния ден не се нарича нито вот на недоверие, нито доколко синдикатите биват подкрепяни от своите членове. Този проблем се нарича около 1 млн. български деца, които днес не са в класните стаи. Надявам се двете страни да проявят разбиране към процеса и ще се опитат да намерят успешното добро решение. Но то не може до безкрайност да бъде заменяно с нови идеи и нови претенции. Учителите трябва да осмислят направеното им предложение не емоционално, както се случи в последните 2 дни, а чисто рационално, и да изведат на преден план своя собствен приоритет. А той се нарича обучението на децата в училище. Българското дете е това, заради което съществуват и училището, и учителите.

Най-лошото, което бихме направили в един такъв период, е да сведем всичко до политическото говорене. Страхувам се, че с един справедлив синдикален протест извеждаме политически тези, присвояваме си правото политически да спекулираме с основателни човешки и професионални искания. И да се опитваме на фона на една политическа кампания, каквато е тази за местните избори, да търсим политически дивиденти. Това не просто обезсмисля началните синдикални искания, то ги профанизира.

Има нещо, за което също търся своя отговор. Приемам, че има регионални стачни фондове и че има хора, съпричастни към проблемите на учителите. Но наблюдавам как вече два четвъртъка твърде добри автобуси карат учителите от различните краища на България. Това означава, че в тази стачка играят пари. Би било чудесно, ако те са събрани чрез съпричастност към учителите. Опасявам се обаче, че това е един нездрав флирт с тях, който позволява политически тези, техни носители и хора с политически интереси да стимулират един протест, който придобива твърде емоционален оттенък.

- Определени партии и лидери ли имате предвид?

- Аз не бих искала да влизам на територията на политическото говорене. Но фактът, че точно в София 70 училища се обединяват около идеята да искат 100% увеличение без отстъпка и без искания за реформи, е една твърде несериозна, крайна теза, която няма как да получи нито политическо, нито обществено решение. Това означава, че някой има интерес тази стачка да ескалира и да създава сериозни проблеми за социалния мир в страната.

- Бойко Борисов имате предвид?

- Това е логичният извод.

- Говори се обаче, че може да има вътрешнокоалиционно разчистване на сметки.

- Това е една винаги интересна теза, за която обаче нямам аргументи. В изтеклия един месец имаше нормално взаимоотношение между трите партии в коалицията. Не бих искала да допусна, че в основата на стимулирането на тези процеси стоят вътрешнопартийни отношения. Едва ли това е вярно.

- БСП застава ли зад министъра на НДСВ Даниел Вълчев?

- БСП първо застава зад едно вече бързо и успешно решение на проблема, който да върне децата в училище и да изправи пред тях учители, достатъчно мотивирани, със запазено достойнство, които да работят като същностна страна за едно по-сериозно качество на образованието. Но всеки опит да бъдат проведени реформите, към които обществото е много чувствително, среща задължително отпор. Не смятам, че смяната на министъра решава проблема. Искането за смяна на този етап е конюнктурно. Ако министър Вълчев преценява, че няма потенциала, силите или подкрепата да извърши тази реформа, това е друг разговор. Но ако има амбицията и желанието да я доведе докрай по начина, по който парламентът му е възложил, аз съм готова да застана зад него, и нашата ПГ също.

- Склонно ли е правителството на още една отстъпка?

- От името на правителството няма как да говоря, защото разчетите са при тях.

- Това би било някакъв знак.

- Знакът вече е разчетен правилно. Вече чухме заявлението, че 45 000 медицински сестри ще протестират през декември. Те също имат изключително основание, защото заплатите им са ниски, а трудът, който полагат, не е ниско квалифициран. Има нещо много опасно, което вече започва да се случва - противопоставянето на отделните социални групи. Ако сега припознаваме учителския труд като стойностен и ценен, в един момент обществената реакция твърди нещо друго - че не само той е стойностен и ценен. Започва да става по-критична.

- Не ви ли се струва, че синдикатите изпуснаха контрола върху ситуацията и това може да е проблем?

- Това е сериозен проблем. Когато водиш някого, би трябвало да знаеш докъде го водиш и при какви условия си го завел там.

- Би ли преговаряло правителството с представители на учителите независимо от синдикатите?

- Все пак си мисля, че преговорите трябва да се водят с легитимните представители на тези организации. Едва ли правителството може да сключи споразумение с около 150 000 души, ангажирани в сферата на образованието.

- Каква според вас е реалистичната заплата за учителите?

- Не мисля, че офертата, която правителството даде, е лоша. Това е средна работна заплата, която може да бъде вдигната, ако системата извади ресурсите, които има. Проблемът с оптимизирането трябва да бъде решаван внимателно и справедливо, трябва да гарантира достъп на всяко дете до образование. Там, където има проблем с достъпа до средищно училище, проблемът се решава по друг начин. Тук сериозният си ангажимент трябва да поемат и местните власти. Много е хубаво по време на кампания да повтаряш, че едно село без училище не е село. Емоционално и аз твърдя, че е така. Но рационално твърдя, че това не е добър тон, не е справедливо към децата, които обучаваме в слети паралелки. И в края на краищата да обясним защо дори и в София общинският съвет е утвърдил 88 маломерни паралелки. На територията на столицата, не в селата или в планините!
196
3774
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
196
 Видими 
20 Октомври 2007 05:04
образованието винаги ще ни е приоритет, някога земя са нямали дедите, днес държава с бъдеще, и за него, учителят с любов всека власт е длъжна да даде ако иска едно да е с народа, такива талантливи деца се раждат във българия и вижте база, оборудване, от предишни векове, за крадльовци и далавери майка закрилница е моята държава и стисната мащеха дето залците брои за дечицата си
20 Октомври 2007 06:12
Хубаво е казано - в крайна сметка учителите съществуват заради децата. Съгласен съм. Съществуват заради децата , а не заради себе си и собствените си интереси. Децата са все по-малко, а даскалите все повече, а ползата никаква. Напротив, качеството на т. нар. образователен продукт е все по лошо, особено в началните училища. Някои учители просто трябва да преценят добре сами за себе си дали мястото им тук в т.нар. учителско съсловие. И ако не почувстват тази професия като призвание, ако нямат желание и търпение за работа с деца, значи не им е тука мястото. Ако въпросът уе само и единствено в парите да продават зарзават на пазарите, от това се изкарват много пари. Както казах още преди 4 дни - вън търговците от храма!
20 Октомври 2007 06:20
и къде е лошото качество, неграмотност при циганчето, не ходи на училище ве, не му требва, и учителят каква вина да носи, или по света успехите на българските ученици ти ги осигури, същите учители ве дето не давали продукт а ги искаш само като роби, евтини пропаганди на далавераджии от схемата, ти пари не даваш, колко внасяш във бюджета, там са нашите пари, ти ли ще ги разпределяш, към джоба, аре
20 Октомври 2007 06:26
Аз давам достатъчно, плащам си данъците до последната стотинка. Всеки месец плащам по 300 лв. данъци на тая държава и нямам желание парите ми да бъдат харчени за издръжка на лумпени по площадите. Ай сиктир!!!
20 Октомври 2007 06:33
евтинджос пропаганди на дс не четем, друг народ е вече, вие сте си в динозаврия, гладен, беден учител на що децата да научи, на бедност, и на оцеляване, държавата ми бъдеще не осигурява, поне образование дължи на дечицата и нещо ново измислете, може напримерно да се осъди в оон стачката, така де
20 Октомври 2007 06:39
Като ги видях танцьорите по площадите - нито бяха гладни, нито бяха бедни. Само лакоми и нахални. То токово дебил да се чудиш наистина на какво ще научи детето ти - най-много на некой площаден номер и надуване на свирки. Щото да учиш/преподаваш требе грамотност и квалификация, требе и желание за работа. Все неща които площадните даскали не притежават. Сори!!!
20 Октомври 2007 06:41
стига си разсмивал ве, и кажи на другаря началник нови думички да ти снабди, лумпен лексиката ногу милюционерско ве прост
20 Октомври 2007 06:53
В българския език, ако си спомням добре изречението започва с главна буква и завършва с точка. ве прост
20 Октомври 2007 07:17
Политиците съществуват заради хората.
Депутатите съществуват заради избирателите.
Таксиджиите съществуват заради клиентите.
Шофьорите в градския транспорт съществуват заради пътниците.
...
с.Курило съществува заради такива като тази жена.
20 Октомври 2007 07:25
Учителите спечелиха! Спечелиха пари. После пък загубиха! Загубиха уважението на обществото. Губят го с нереалистичните си претенции. Губят го с поведението си на инфантилни, разглезени деца, които ти се тръшкат в хола и пищят истерично “Искааам!” Увещанията, аргументите, че виж, сега просто не може, няма повече, не помагат! “Искааам!” Нататък е ясно! Мама дърпа уши, а татко скръцва със зъби “Марш в стаята и да не съм ти видял носа, докато не престанеш с безобразията!”.
Възниква въпросът - “Кой ще осинови българското учителство?” Кой ще озапти инфантилизма заливащ хората с претенции да образоват и възпитават децата ни? Дали прогресивните сили в учителското съсловие отново ще надделеят над силите на здравия разум, ни предстои да видим.Истерията, която наблюдаваме в последните дни обаче, не дава повод за оптимизъм.

Това са думи на Кольо Колев във вестник "Труд". Мисля , че към тях няма какво повече да се добави.

Редактирано от - Tazmanetsdiv на 20/10/2007 г/ 07:28:23

20 Октомври 2007 07:58
Моите уважения към авторът, но учителите съществуват заради УЧЕНИЦИТЕ, а не заради децата.
Иначе излиза, че някакви шапшали правят бизнес с деца. Ей-така са си решили да ги обучават, че и пари да искат затова
За да бъдат превърнати децата в ученици се иска много много работа. От всекиго и всички.
А за какво съществуват МОН и родителите, а?
20 Октомври 2007 08:06
Tazmanetsdiv, 20.10.2007 г. 07:25:46 Учителите спечелиха! Спечелиха пари. После пък загубиха! Загубиха уважението на обществото.


А кой бе, чоджум, те назначи за говоригел на ЦЯЛОТО общество?
20 Октомври 2007 08:12
Да, така е. Учители съществуват, защото съществуват ученици (Ve , които трябва да бъдат обучавани. А политиците и съпридружния им в некадърността чиновнически апарат съществуват, за да не се налага учителите да излизат на площадите. Не за да крадат и не за да броят кламери.
20 Октомври 2007 08:15
Тоз Кольо от Труд го знам. Хубава картинка с тръшкащите се деца е нарисувал. Та да я продължа малко:
"...И след като децата са пошляпнати и пратени в хола да подсмърчат под юргана, мама и тати си смигват и напръсти се измъкват навън от къщи до близката кръчма, където купонясват на седянката до зори с парите уж отделени за чанта и тетрадки..."
20 Октомври 2007 08:30
Мисля, че е крайно време Комисията за защита на конкуренцията да се самосезира за това, че учителите, имайки господстващо положение на пазара на основното и средно образование злоупотребяват с него.
Ето какво пише в Закона за защита на конкуренцията:
Забрана за злоупотреба с монополно или господстващо положение
Чл. 18. (Изм. - ДВ, бр. 9 от 2003 г.) Забранени са действията на предприятия с монополно или господстващо положение, както и действията на две или повече предприятия със съвместно господстващо положение, които имат за цел или резултат предотвратяване, ограничаване или нарушаване на конкуренцията и/или увреждане интересите на потребителите, като например:
1. пряко или косвено налагане на цени за покупка или продажба или други нелоялни търговски условия;
2. ограничаване на производството, търговията и техническото развитие във вреда на потребителите; ...

Точно с налагане на цени се злоупотребява от страна на учителите. Не може цялото общество да става жертва на капризите на хора, които ВЪОБЩЕ НЕ СЕ ИНТЕРЕСУВАТ от общественият интерес. Такива хора не заслужават и 20% увеличение, а не 650.00 лева средна брутна заплата в бранша. Поради структурата на пазара на основното и средно образование учителите са част от това господстващо положение. Към днешна дата, предложенията ми за разрешаване на проблема с учителската стачка са:
1. Обявяване на пределни цени за учителски труд – средно 650.00 лева за орасъла;
2. Уволняване на нарушителите (несъгласните) на господстващото положение (по смисъла на ЗЗК);
3. Бързи законодателни промени, позволяващи създаването и развитието на частни училища, които да са поне 30% от образователната система (пак с фиксиране на пределни цени и първоначална държавна субсидия).
4. Обявяване на учителите за държавни служители.
Гарантирам, че няма да се наложи обявяването на „нулева” година, поради това, че повечето учители са разумни и мислещи хора, за разлика от малката група, която ги навива.
20 Октомври 2007 08:30
Дочетох тъпия постинг. Трудно ми беше - трудно се четат тъпи текстове, ама го дочетох. Прощавай, тасманецо, надценил съм те. То не било лично творчество, а цитати от Плужека. Е, нали затова съществуват медиите. И най-големият глу**к да си открие авторитетите. То какъвто глу**кът, такива и авторитетите, ама нейсе.
20 Октомври 2007 08:36
Тасманец...Тасманец....Учителите съществуват най-напред заради своите деца, .... след това заради твоите...И няма защо да недоволствуваш за тристата лева...Ако искаш учителите да учат твоите деца, първо нахарани техните...

P.S. - Който мисли с корема - умира от устата...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
20 Октомври 2007 08:37
/:/"В края на краищата учителите съществуват заради децата"
......................................... ......................................... .....................................
В края на краищата, учителите съществуват НЕ заради децата, а заради родителите им и Нацията ни!
НЕ децата, а родителите искат, а и Конституцията повелява, Образование за децата!!!
20 Октомври 2007 08:38
Само една грешка има в разсъжденията ти, Петров - монополист е МОН, а не учителите. Твърде много са, за да са монополисти. Те са наемни работници на монополиста. Така че: всички прехптенции срещу монопола; всички претенции за неудачите в образованието ни; всички претенции за сриването на учебния процес през този месец и т. н., трябва да се отправят не към учителите, а към МОН - другата страна в конфликта, който от доста време обсъждаме. А идеята ти - да ги накарат насила да работят срещу строго определено заплащане и да санкционират тези, които не искат - ами това е искане монополът да да използва това, че е монополист! Какъвто си ми ерудит - ех, ако можеше и да мислиш!
20 Октомври 2007 08:41
Антиглобалист, Shako, Бармалей, paragraph39 и пак Антиглобалист,
20 Октомври 2007 08:46
Едни хора правеха едни сметки как България щяла да достигне Европата след 50-100 или повече години. И като си ги сметнаха тия сметки взеха да си се облизват каква далаверка се е завъртяла в идващото светло бъдеще. Да, ама даскалите и другите не са общинско парцелче да го чопнеш на евтинджос и шътнеш на западняка тройно. Така че, уважаеми, ще трябва да си правите сметките и бизнес планове с не повече 5-10 годинки гратисен период на евтина работна ръка. Иначе сте за мустака...
20 Октомври 2007 08:50
петре, петре ... ще оставим параграфа да се бори с "юридическите" ти аргументи, ако му се занимава, а аз ще ходим да запалим една свещ.

по темата -- колкото и да са лоши учителите, колкото и да са им смотани синдикалните лидери (а те са бая смотани), държим да оДбележим, че най-отговорни лица са не те, а именно екс-учителката и "зам. председател на комисията по образование" и нейният представител в МС със савецко име, понеже законите, правилниците за прилагането им, бюджетът за образование и разпределението му се решават директно от тех.

техната партия определя директно тия закони и бюджети нейде откъм 17 август 2005-та година насам. фактът, че системата дотолкова се е разпаднала, че да требва учителите да стачкуват за да им се обърне внимание говори много за способностите на трътлестата тетка и на гражданина серьожа.

изявлението на тетката по-горе е нескопосан опит да се разфърли вината за състоянието на образованието на повече хора, и ако може далеч от управленския екип.

аз имам две обяснения за провала. първото е, че трътлестата тетка и серьожа взимат пари за нищо. второто е, че, знаейки лафа на дядо ми, че с прост народ и слабата държава лесно се управлява, те си подготвят бъдещето.

в първия случай тетката и нейните представители в парламата требе да се овалят по американски в катран, перушина и с два ритника на бунището.

във втория какво следва -- параграфа да каже
20 Октомври 2007 08:54
Антиглобалист,

Формално си прав, но МОН не се държи като монополист, а учителите. По твоята логика учителите могат да кажат, че искат 5, 000.00 лева заплати и ние, като общество да ги платим. Искам децата ми да са образовани, но не на всяка цена! Нали бяхме образовани по Бай Тошово време, но в обществото съществуваха много по-важни проблематики от това. Днес е същото! Недей да абсолютизираш образованието, защото това може да доведе до плакати "аз получавам 3 евро заплата!"
20 Октомври 2007 08:54
Още веднъж ще призова: 90% съкращение на чиновническия апарат във всички сектори и мораториум върху всякакви "обществени поръчки" в сферата на образованието. Ревизия от независими и ненавиждащи това правителство икономисти на работата на министерството на отбраната, министерството на бедствията и авариите, или както там се казваше синекурното образувание, създадено за Етем, също и на работата в социалното министерство. Разпродажба на излишните "атрибути на властта" - мерцедеси и пр. Забрана на всякакви "представителни разходи". Забрана хора на изборни длъжности и хора от изпълнителната власт да бъдат охранявани. От какво да охраняват "народните избранници" - от "народната любов" ли? Ами то вече на виц е станало! А от какво да охраняват чиновниците на държавата - ами нали общата, т.е., полезната за всички ни работа вършат - обичаме ги, значи. И съкращаване - или пренасочване към лов на дребните престъпници на всички, назначени в охраняващите ги органи. Ако всичко това се реши, проблемите със заплащането на тия, дето бачкат, няма да са чак толкова остри.
20 Октомври 2007 09:01
Така ще е, другари. Ще има стачки, попръжни, закани, сълзи и сополи ще се леят докато правителството се явява основен работодател на даскалите. Още по-лошо - правителството е основен работодател в страната. Социализмът винаги и навсякъде води до мизерия и нищета. Въпреки растежа на БВП-то.


20 Октомври 2007 09:04
Петров, самият израз "държи се като монополист" е абсурден. Ти или си монополист, или не си. Ако не си, и да се държиш, и да не се държиш, все толкоз! А и всичките ти разсъждения - или са лицемерие, или не успяваш да видиш и очевадните противоречия в тях. От цял месец твърдиш, че учителите са безграмотни некадърници, които само осакатяват децата. А сега ревеш - да ги задължели да влизат в клас, защото искаме добро образование за същите тези деца. При това - за малко пари да ги задължели, че да не излизало скъпо на обществото. Ами ако наистина са такава сбирщина, че и да ги държиш гладни им е малко - как ще ги пуснеш при децата бе, човек? И нали беше пълно с кадърни хора, които по-добре щели да свършат тази работа? Ами да им платят тия баснословни суми, дето ги обещаваше на кадърните, и да почват! Учителите докато стачкуват, пари за работа не вземат, така че какъв е проблемът? И не ми говори какво излиза по "моята логика" - това си е твоята, не моята логика. Моята е доста по-прецизирана.
20 Октомври 2007 09:05
Да продължа в редичката на Симо -
Да, няма никакъв спор, че техните синдикални искания, формулирани в началото, бяха изключително основателни...
...А къде бяхте вие в началото, когато исканията бяха "изключително основателни трътки неоскубани?...
- Как реално образованието може да стане национален приоритет?
...ето тук по-горе пишещата си отговаря сама -
Най-лошото, което бихме направили в един такъв период, е да сведем всичко до политическото говорене
- еми превърнахте го...и на края ето "къде ги стяга чипикът" -
През цялото време не прозвуча една фраза, която според мен съвсем правилно и правителството искаше да чуе - че образованието действително е признато като национален приоритет. Не политически, а на обществото, зад което застават и законодатели, и синдикати, и изпълнителна власт. Че това няма да бъде начало на други, непрекъснато валящи стачни искания, каквито вече се оформят...
...Не остава нищо друго освен да добавя от себе си : - Гладно око лошо гледа...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 20/10/2007 г/ 09:08:44

20 Октомври 2007 09:07
Още не съм прочел материала, но заглавието ми нявява непреодолимо асоциацията, че, в крайна сметка, тя и държавата съществува заради хората - гражданите си, демек - ама от поведението на онези, които я олицетворяват, никак не личи.
-----------------
А учителите не съществуват заради учениците. Заради учениците съществува училището. Всеки един отделно взет учител винаги може да се преквалифицира и да стане шофьор, нали ?
20 Октомври 2007 09:07
"Учителите искали само увеличение на заплатата а не искали реформи... " Ами да така трябва да е, реформите трябва да се искат и правят от МОН. Нормално е една стачка да е само за заплати и подобряване на условията на труд. Ако има искания за реформи, стачката става политическа. Задължение на министерството и правителството е да прави и иска реформи. Иначе се получава странната ситуация в която, учителите да вършат работата на министерството и неговите "експерти". Експерти в кавички, щото само длъжностите им са такива, след като 17 години бляха и симулираха дейност. Погледнете учебниците на децата за да разберете нивото на "експертите".
20 Октомври 2007 09:20
Министерството на отбраната всъщност е най-крупният храненик на държавната хазна. За тази година то получи рекордните 1.07 млрд. лв. и се оказа единственото ведомство в държавата, разполагащо с десетцифрен бюджет. При това почти половината от колосалната сума е за заплати и осигуровки, а не за модерна бойна техника.

(цитатът е от статия в днешния брой, в рубриката "България"

Ето, това е нещото, над което всички трябва да се замислим. А не да се дрънкат глупости за монопол на даскала ...
20 Октомври 2007 09:25
калки, нема кво да мислиш ... едните държат моливи, другите ... на тех нема да им намалат заплатите лесно.

иначе квото казва oIo.
20 Октомври 2007 09:30
Интересно ми е, а колко от бюджета на МОН се заделят за заплати и осигуровки на даскалята, които са само некви си около 150 000. Колко процента, а? Най-верятно по-голямата част от парите отиват за купуване на скъпа даскалска техника строителство на нови и модерни училища или за квалифициране на полу грамотните даскали. Какъв смех.
20 Октомври 2007 09:33
о другар, не свърши ли смената, власта ке падне мили мильо, а, бутай луната ноща да не свършва,
20 Октомври 2007 09:37
От понеделник на училище.
Даскалите доволни.
Даскалите по старателни и любвеобилни.
Реда в час на ниво.
Уважението на ниво.
Само дето акъла, пак нема да го има,
писмените работи пак ще са бъкани от грешки,
частните уроци пак ще потекат
Абе кучето си лае - кервана си върви
20 Октомври 2007 09:44
Антиглобалист,

Хванах те в лъжа! Дано не си УЧИТЕЛ!! Цитирай поне едно мое мнение, в което да казвам, че "учителите са безграмотни некадърници, които само осакатяват децата".
Виж, не става въпрос дали учителите заслужават по-големи заплати. Да, заслужават, но трябва да си ги извоюват - чрез резултати от дейността им, нормално проведени преговори, реалистични искания и т.н. Не могат да ИСКАТ ВСИЧКО - хем заплати; хем материална база; хем частните уроци да са извън данъчните плащания; хем времето, през което са стачкували да им бъде заплатено, като премии в края на годината (не си измислям - цитирам ти Никола Николов, които се опасяваше, че така ще им се увеличат заплате и правителството иска да ги измами, без самият той да отчита, че премии се дават за положен труд!!).
За твоя жалост България, не е Банка "ДСК"! Има един праг на обществена търпимост и разбиране, след който не очаквай солидарност с учителите. След случката в четвъртък, когато синдикатите показаха, че не предствляват учителите, а са само параван, този праг ще става все по-нисък и по-нисък. Недей да очакваш обществото да разбира учителите, когато учителите показаха, че въобще не се интересуват от икономически аргументи. Знаеш ли (съвсем добронамерено го казвам): ако учителите продължат още една седмица с тази стачка, даже и 200% увеличение да получат, ще загубят много, много повече, защото оттук нататък всеки родител ще бъде много по-взискателен към това КАК се преподава и КАКВИ са резултатите от това.
20 Октомври 2007 09:45
"а, бутай луната нощта да не свършва..." Красиво!
20 Октомври 2007 09:47
Даскали стават хората които ги мързи да работят или не стават за никаква сериозна работа. За 18 часа на седмица, абсолютно безотговорна работа, над 3 месеца ваканция, гарантирана 13-та заплата, и днещните заплати са предостатъчни. За ~ същите пари хората работят по 40 часа седмично и изкарват техните заплати. Никакво увеличение за тия търтеи, защото то ще е за сметка на останалата част от населението.
20 Октомври 2007 09:51
Даскалите и с новите си заплати пак ще си вършат работата точно толкова колкото досега. Ефектът пак ще е нулев. Не за друго, а поради простата причина, че не им пука за децата и ги мързи. Така са си научени. Пак ще си мрънкат, пак ще си има частни уроци /ама на тройни цени/ пак ще си връткат и страничния бизнес и нема да им дреме ни за даскало ни за ученици. А като пукне пролет и затопли пак ще изпълзат от дупките си поп площадите и ще почне новия рев пак за пари, и новия рекет и над родителите и децата. Щото са им малко, щото не са плащали парното, щото са ги излъгали, щото са голема работа и щото са много важни. За да не се случи това отново от т. нар. обор "Образование" трява да бъде изрината всичките изпражнения и тор до последната фъшкия. Иначе другарките и другарите даскали ще си помислят, че професията им и е платен скачач по площадите на ненормирано работно време.
20 Октомври 2007 10:01
Казвал си го, и още как. Но ако си мислиш, че ще ти ровя из постингите, за да го доказвам, няма да стане. Чак толкова време за губене нямам. Ако изразът не е бил точно този, то смисълът е бил съвсем същият. И:

Виж, не става въпрос дали учителите заслужават по-големи заплати. Да, заслужават, но трябва да си ги извоюват - чрез резултати от дейността им, нормално проведени преговори, реалистични искания и т.н.


Всичко това го имаше - правеха го години наред. Образованието ни започна да се срива някъде около Жан-Виденовата криза. Лукановата я издържаха. Та имаше ги резултатите - сам си го казвал. Е, и какво извоюваха? Те с крадци имат работа бе човек, не го ли проумя най-сетне? По-малко да дадат, та повече да пъхнат в джобчето. Ако се питаш, защо ни е такава мизерна икономиката, не гледай даскалите, ами виж какво е настроено по курортите, разбери кой организира хазарта, наркотиците, търговията с малолетни. Или го знаеш и се правиш на 3.14, или където и да отидеш - акълът ти все в ж.к. "Яворов" си стои - гледаш, а не виждаш. Не слагам всичко под един знаменател, разбира се. Предполагам, че и честно е можело да се печели - ама не се изживявай като квинтесенция на полезността. Ако наистина си икономист, ти просто "премяташ цифри". Не ореш, не жънеш, не месиш хляб, не гледаш прасета. Така че не заради тебе хляб ядат даскалите. И - не, не съм даскал. Не работя нито в детска градина, нито СОУ.
20 Октомври 2007 10:03
ТАСМАНИЕЦ ПРОСТ, ти ли ще влезеш в класната стая вместо тях? Като ти чета умотворенията, си мисля, че и на младини не си обичал да стоиш твърде в клас, май? Добри, лоши , това са ни учителите и за да идват по-нахъсени и перспективни млади хора, трябват пари и то за заплати! Щял бил Тасманиеца да ги изгони от училището. Във всяка държава има неприятни , дори гнусни работи за вършене - да сменяш падлогата на болните, да къпеш старите и немощните, да се биеш с хулиганите и бандитите, да се хвърляш в пламъците, да се провираш с автобус сред уличната гмеж, да служиш за мишена на талибаните. А пък да вкарваш в пътя разхайтените от родителите си хлапетии е една от най-досадните и неблагодарни работи, защото всеки си мисли, че разбира от нея. Нека поне им бъде платено по добава!
20 Октомври 2007 10:04
изкрадоха българия а скачат, срама немат, добре че назначените бизнесмени олигарси ни издържат, загинале сме одма без тех пей пропаганда, на празен джоб файда голема свърши
20 Октомври 2007 10:06
Даскалите и с новите си заплати пак ще си вършат работата точно толкова колкото досега.


така, марсупиалецо, така. а на кой, ако не на тетката от снимката е работа така да организира нещата, че даскалите да бачкат по-добре? тя защо взима парички, а учителите да не могат?
20 Октомври 2007 10:11
И за да не е в един постинг: за глупостите на Н.Николов (това брадатия козел ли беше?, нещо ми се губят поименно) си говори с Н. Николов. Аз тук чета твоите мнения и пиша моите. За частните уроци - ами разбира се, че трябва да бъдат облагани с данъци. Хайде да не ставаме смешни - малко хора в тоя форум няма да са чели 9-тата Топика. И за парадоксите на мегарците повечето са чували. Така че - не, не бия баща си. И никога не съм го бил, но не за него говорим. Родителите щели да станат по взискателни! Дай боже да му се случи на даскала! И децата си ще озаптят, и да говорят на детето, че нищо няма да научи от тия ще спрат, и даскала няма да се чуди как да каже на оня, дето е дошъл "докато намери нещо по-добро", ама вече трета година не го намира, че не става за тая работа, защото не му е "в длъжност" както Пейчо казва.
20 Октомври 2007 10:12
АВТОРКАТА, в кръговрата на живота няма начало и няма край, а още по-малко "Край на краищата". Ако ти си го открила и доказала, дначи си разрешила схизмата за "Яйцето и кокошката". Но явно, не си! Иначе трябва да отговориш заради какво съществуват децата? Ако е само заради продължението на рода, то нашите цигани и индийците са му хванали колая - прави деца, пък което оцелее, значи знае как.
20 Октомври 2007 10:16
Антиглобалист,

Намери ми поне едно място, в което да съм използва думите "учителите са безграмотни некадърници, които само осакатяват децата", или каквото и да е в този смисъл. Иначе ще продължавам да те смятам за ЛЪЖЕЦ!
Няма да коментирам какво правят икономистите, защото явно е, че не мога да ти променя социалистическият ти начин на мислене, че мотокаристът изкарва парите в едно предприятие, а не управленеца. Това го видяхме и в Никола Николов, който очаква премии за неработено време! Нито на теб, нито на учителите мога да променя начина на мислене, но поне не очаквайте да плащам повече данъци за ТАКИВА РЕЗУЛТАТИ!

Редактирано от - Петър Петров на 20/10/2007 г/ 10:23:17

20 Октомври 2007 10:17
ХЕЙ ХОРА, спрете с обидите
ние тепърва ще живеем заедно. не се оставяйте "власта" да Ви лъже.
До миналата година в икономическия техникум-УНСС късаха на изпит за термина БЮДЖЕТ С ИЗЛИШЪК, сега 3, 5 милиарда излишък било ДОБРО НЕЩО
"Властта" само знае НЯМА и НЕ СТИГАТ. Избрали сме ги за да направят така че ДА МОЖЕ и ДА ИМА, ако не знаят как ДА СЕ НАУЧАТ, а не да ни обиждат.Едно време "счетоводство" учеха тези коити "не ставаха и за учители". В СУ нямаше РАБФАК, а в Икономическия бяха 8 групи....
Учителите НЕ МОГАТ да попречат на ВЪВЕЖДАНЕ НА ДЕЛЕГИРАНИТЕ бюджети дори и да искат. Държавата може да го направи когато си иска, тя така и така ни реформира непрекъснато.
Например, едно време математика в гимназията се учеше 5 часа седмично, на уроци ходеха по 1-2 зубрача и частния урок струваше 1, 50лв. след като МОН ОПТИМИЗИРА НА УЧЕБНИТЕ ПРОГРАМИ сега математика се учи 2 часа седмично, половината ученици ходят на частни уроци защото Университетите НЕ ОПТИМИЗИРАХА учебното съдържание а уроците станаха по 10лв.
Всички, които не защитават учителите ЩЕ РАЗБЕРАТ че ЗА УПРАВНИЦИТЕ приоритет е ЧАСТНОТО ОБРАЗОВАНИЕ и то в техните училища
20 Октомври 2007 10:18
моите деца завършиха с родното ни школо и ме гордеят по света, отношението ми от другаде се ражда, образованието единствен път е към добър, истински живот, и който е против иска прости децата да остават, като него за да им господар
20 Октомври 2007 10:25
Дано някой се замисли, над това, че действително "даскалите съществуват заради учениците". Самите даскали най-малко го загряват. Те са толова важни и съществени, че вярват, че децата съществуват и ходят на училище за да има даскали, че всички останали работят и плащат данъци за да има този така важен ресурс - даскали и то в голямо количество, мнооого даскали, медиите съществуват за да дават даскалите дълбокомъдерени Ентервюта, да обясняват на неразбралите, кой заради кого го има.....абе всичо се прави, защото даскалите са най-важното и единствено важно нещо в тая държава. Единственото важно. Какви ти тук деца намесвате?????
tazmaniecdiv
20 Октомври 2007 10:27
ПИКАЧУ УМЕН има много боб да мааш и п*рдиш докато ме стигнеш. Имал съм късмета и щастието да уча в друго време и при други учители. Не при сегашните скачачи по площадите. Затова съм и по-образован от теб, колкото и да те боли. Мисля, че въпросът не е да ВЛЕЗЕШ в класните стаи, те не са чакалня, да влезеш и да стоиш. Трябва и работа да се върши, труд да се полага, вкл. интелектуален такъв, ако си чувал за думичката интелект ще ме разбереш, но се съмнявам. Сегашните даскали и три пъти по 300% да им увеличат заплатите пак ще са толкова неграмотни и мързеливи. Това и УМЕН ПИКАЧУ няма да го промени.
20 Октомври 2007 10:27
Защо тези журналисти се правят на ударени и не питат откъде правителството ще вземат пари за нечуваните данъчни подаръцие на богатите - плоския данък, след намаляването на корпоративния, прехвърляне на повече осигуровки върхяу работника и пр. В следващия бюджет богатите ще участват процентно по-малко, дори той да остане същия. Това - под ръководството на една уж социалистическа партия! Повтаряйте това всеки път, когато кажат, че нямат пари.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД