:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,497
Активни 608
Страници 12,400
За един ден 1,302,066

Европейци вече идват на лечение в България

Лекари по Черноморието вземали по 2000 евро за преглед
Има 2-3 случая на граждани на ЕС, които са дошли на планово лечение у нас, тъй като собствената им държава не може да им го осигури, съобщиха вчера от здравната каса. Може би ще има все повече такива пациенти, прогнозираха оттам.

Става дума за т.нар. формуряр Е 112, който дава право на гражданин на ЕС да получи лечение в страна-членка, ако собствената му държава не може да му осигури адекватна помощ. В такива случаи разходите по лечението се поемат от осигурителния фонд в държавата, в която пациентът плаща вноски.

Засега още не са пристигнали отчетите и от касата не могат да кажат откъде са пациентите, дошли на лечение у нас. Във Великобритания например има големи листи на чакащи за почти всички видове планови операции. В такъв случай тази държава е длъжна да предложи на пациентите алтернативния вариант - лечение в друга страна, където не се чака.

Българската здравна каса и родните болници обаче нямат изгода у нас да идват чужденци. Те се лекуват по цените на нашата каса, която плаща на болницата и след това си иска парите от чуждия фонд. Тези плащания обаче в най-добрия случай идват на следващата година. Ако у нас идват твърде много чужденци, ние на практика ще кредитираме чуждите фондове и няма да остават пари за лечение на българските граждани, обясни Жермена Въткова, шеф на "Евроинтеграция и международно сътрудничество" в НЗОК.

Едва 3 молби от общо 68 подадени от българи за лечение в ЕС ще одобри касата. За тях обаче тя ще плаща по цени на чуждите фондове, а не по български. Тримата пациенти ще струват общо 110 000 евро. Останалите молби са отхвърлени, тъй като са за трансплантации, които касата не поема, или за лечение, което може да се осигури и у нас.

Има фрапантни случаи, при които чужденци искат от собствените си държави възстановяване на разходи за лечение у нас, обяви д-р Ивайло Ваклинов от бюджетната дирекция на НЗОК. Например по морето граждани на ЕС са преглеждани за 2000 евро. След това те са поискали от осигурителния им фонд да им върне парите, но в такива случаи той може да върне разходите само до нивото, поето от нашата каса - 6 евро.



СПЕШНА ПОМОЩ

До октомври в НЗОК са постъпили молби за 168 000 евро за лечението на българи в ЕС с европейска здравна карта. Тя осигурява достъп до спешна и неотложна помощ, а после разходите се възстановяват от касата. Очаква се обаче сумата да расте главоломно, тъй като тепърва ще идват още отчети. За същия период касата е платила 211 000 лв. за лечение на чужденци у нас. Тези пари ще се възстановят на НЗОК от чуждите фондове.
7
2434
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
20 Октомври 2007 08:35
Българската здравна каса и родните болници обаче нямат изгода у нас да идват чужденци. Те се лекуват по цените на нашата каса, която плаща на болницата и след това си иска парите от чуждия фонд. Тези плащания обаче в най-добрия случай идват на следващата година. Ако у нас идват твърде много чужденци, ние на практика ще кредитираме чуждите фондове и няма да остават пари за лечение на българските граждани, обясни Жермена Въткова, шеф на "Евроинтеграция и международно сътрудничество" в НЗОК.

При условие, че цените на здравните услуги са евентуално адекватни у нас, не би трябвало да има проблем.
Е, от това по-голямо признание, че у нас финансирането на здравеопазването е неадекватно (ниско) - здраве му кажи!
20 Октомври 2007 08:49
Е , и какво излиза ? Чужденци като се лекуват у нас не е добре и нашенци , като се лекуват в чужбина пак не е добре !
Като се връщат българи да се лекуват в България - пак не е добре !
Въобще , може ли да ви се угоди ?
Как могат чужденците овреме да си пращат отчетите и да си искат парите , а вие - след година ?
И дали не е по-добре , макар и след година да влязат 100- 200хил евро от лекуване на чужденци , отколкото да не влезе нищо ? Голяма простотия !
20 Октомври 2007 09:12
Стоките в североизточна България поскъпнаха заради румънците. Сега здравеопазването ще поскъпне заради чужденците. Но понеже в Европа няма по-бедни от нас трябва да ходим в Африка да се лекуваме. .....
20 Октомври 2007 09:32
Например по морето граждани на ЕС са преглеждани за 2000 евро. След това те са поискали от осигурителния им фонд да им върне парите, но в такива случаи той може да върне разходите само до нивото, поето от нашата каса - 6 евро.


!?!?!?!?

333 пъти по-висока такса?Тоя доктор е за Гинес книгата.
20 Октомври 2007 09:44
...тук могат да се лекуват единствено патологични мазохисти...
20 Октомври 2007 11:41
Чужденците идвали да се лекуват в България, защото имало 2-3 такива случая. 2 или 3? Защото разликата като процент е същствена.
МНЗ трябва да задължи лекарите, работещи с НЗОК и на частно да публикуват ценоразпис на услугите, защото сумата 2000 евро е сума, заплащана за по-лека операция, а не за посещение на лекар. Реалната сума за посещение на джипи в Европа е 35-50 евро.
20 Октомври 2007 21:53
"...В такива случаи разходите по лечението се поемат от осигурителния фонд в държавата, в която пациентът плаща вноски..."
Т.е. един "пациент" от чужбина дошъл при един "лекар" в България да си поделят 2000 евро.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД