Британската служба ARA е върнала 150 хил. паунда и апартамента (който се намира в сградата на снимката) на вдовицата на Самоковеца - Ангелина. |
Великобритания обаче официално е съобщила на Върховната касационна прокуратура, че блокираните през март т.г. 150 000 паунда и апартамент в Лондон са върнати на Димитрова. Случаят е от компетентността на английската служба за възстановяване на имущество ARA и е разрешен съобразно английското законодателство, не се посочват мотиви, коментира шефът на международния отдел на ВКП Камен Михов. Според него прокуратурата ще продължи да разследва делото с по-голяма интензивност. "Ще се опитаме да възстановим активите и ако наистина е така, ще искаме обяснение от английска страна и отговор защо не са ни уведомили своевременно", допълни Михов. Според него е напълно вероятно имуществото все още да не е отчуждено и да има възможност за запор и възбрана по нашата молба.
Около поръчките за Ангелина Димитрова има истинска сага. Великобритания и Германия повече от година се бавиха и така блокираха разследването срещу вдовицата. Запознати с процеса обаче твърдят, че той така или иначе отдавна буксува.
Според неофициална информация от държавното обвинение контрабандата, за която е обвинена Димитрова, е осъществена в периода 2000-2001 г., а прането на парите от нея - след 2002 г. Димитрова, която официално е безработна, е разследвана за 600 000 паунда, които са вложени в недвижимо имущество, както и за 2 млн. евро, внесени в сметки в лондонски банки.
Покрай обвинението й миналата година се развихри и скандал между институциите, които дружно проспаха продажбата на хотел "Константин палас" в Боровец. Димитрова успя да сключи сделка с банкерката Петя Славова, преди отговорните институциите да поискат възбраната му. Скандалът дори доведе до отстраняването на наблюдаващия прокурор по делото за пране на пари Пламен Марков.
После бе обявено, че и в Англия срещу Ангелина Димитрова има повдигнато обвинение за пране на пари. Английската страна настоява, че парите са изпрани във Великобритания и самото престъпление е станало там. Между страните от ЕС съществуват специални споразумения в тези случаи, когато се извършва подялба на конфискувано имуществото между две заинтересовани държави. Конфискацията във Великобритания е много лесна при две условия - ако се докаже, че имотите и парите не са декларирани и срещу лицето има разследване. Не е необходимо да има влязла в сила присъда, както е у нас.
------
НАПРЕЖЕНИЕ
Самоковеца, който бе убит в Амстердам през 2003 г., не веднъж става повод за напрежение между българските и британските власти. Нашите служби се оплакаха, че са направили две следствени поръчки за него по дела за пране на пари, но Великобритания не отговорила. Димитров имаше имоти, участия във фирми и пари на Острова. Приживе срещу сочения за контрабандист от МВР бизнесмен не бе образувано нито едно дело.