Бойко Борисов, Владимир Кисьов и Мичо Райковски работеха добре заедно в общинския съвет. Нищо чудно, че между програмите на ГЕРБ, БСП и десните няма големи различия |
Свят прекрасен, но нереален. Или по-точно виртуален - само в главите и в програмите на кандидатите. Много умни хора са се трудили върху тях, спор няма. Бойко Борисов и Мартин Заимов могат да си мерят програмите и по дебелина, и по размах на обещанията. На БСП платформата й е по-скромничка като съдържание, но не и откъм добри намерения. И трите обаче имат един малък дефект - дават идеи, но не и решения. В програмите липсва ясно очертан приоритет с изключение може би на тази на БСП. В опит за самодоказване като представители на лява партия червените поставят акцента върху социалната политика. Като цяло обаче и тримата кандидати смятат да се борят с всичко, което е най-сигурният знак, че няма да се преборят с нищо.
Трафикът
Всички кандидати признават, че придвижването в София вече е почти невъзможно, а задръстванията стигат колосални размери. И всичките смятат да се борят с тях по един и същ начин - като разширяват булеварди, строят пробиви, въвеждат система за електронен контрол на движението. Както може да се очаква, програмата на Бойко Борисов е най-подробна в тази част - изброени са всички улици, които ще бъдат ремонтирани през следващия му мандат. Както знаем, дупките са стара слабост на генерала. В последните 2 г. той хвърли над 20 млн. лв. в чакъл по централните софийски улици. За да реши проблема със задръстванията обаче, смята да пренасочи транзитните потоци извън града чрез строежа на обходни трасета, да изведе движението от центъра, като изгради нови улици. Да, но дори за разширяването на Околовръстното шосе общината разчита на държавата за финансиране, а от няколко години не е реализиран нито един мащабен транспортен проект. Няма и изгледи парите в бюджета на София за инфраструктура да се увеличат съществено в идните години.
БСП смята да се разправи със задръстванията, като създаде вторични градски центрове. Никой не обяснява обаче как и с какво това ще облекчи натоварения в момента център. Червените също ще пренасочват транзитното движение от центъра, явно забравяйки, че ако имаше начин, самите шофьори вече да го бяха направили. И те, като Бойко Борисов и Мартин Заимов, залагат на развитието на метрото. Нещо, за което има планове и проекти от поне няколко години. Левите обещават и подземни, и надземни паркинги на входните магистрали и метростанциите. Тази идея не е чужда и на другите двама кандидати. Тя обаче никак не е нова и досега не можа да бъде реализирана, защото общинарите така и не се разбраха чия фирма да строи паркингите.
Мартин Заимов е най-радикален в транспортните си обещания. Той обещава да намали вредните емисии от автомобилите, като направо ограничи притока на коли в града. Не става съвсем ясно как може да стане това, но пък е ясно, че сегашният подход на управляващите стимулира ползването на лични автомобили. Идеята на Заимов е друга - да свали хората от колите им и да ги качи на обществения транспорт. В този процес основно значение има, разбира се, метрото. При десните паркът на градския транспорт ще бъде тотално подновен. Където е възможно, ще бъдат въведени платени ленти за бързо движение, а накрая и влизането в центъра ще стане платено. Затова пък паркирането по тротоарите ще бъде забранено, а "синята зона" и паяците ще бъдат дадени на частници на концесия.
Чистотата
Заимов е радикален и по отношение на чистотата. Той смята директно да прекрати балирането и да хвърли боклука в сметището в Суходол. Явно нито той, нито екипът му броят стотиците суходолци, които два пъти оставиха София по една седмица затрупана с боклук. Освен това десният кандидат смята да намали такса смет след отварянето на депото в Суходол и до година и половина ще построи още едно. Заводът за боклук пък ще бъде готов до 2 г. Заимов обещава да намали цената на сметосъбирането и да подобри работата на фирмите по чистота. Явно, наивно вярвайки, че наследниците на Вълка в бизнеса с боклука ще са по-сговорчиви от него. Десните смятат и да дадат възможност на блоковете като юридически лица да сключват договори с други фирми за почистване, различни от концесионерите. Възможност, от която сега се ползват само фирмите.
Бойко Борисов, които опита лично как се водят преговорите за чистотата и как се строи завод, не е толкова щедър в обещанията си. Той се наема само да следи да не се препълват кофите и да се чисти около тях, да се оптимизира обхватът на задълженията на фирмите по чистота и да се подобри контролът с въвеждането на GPS система. В програмата е заложено да се изгради система за преработка на отпадъците до 2011 г., като се изпълнява общинската дългосрочна стратегия.
Левите са доста по-оптимистично настроени. Те се наемат да съхранят междублоковите пространства, да окосят и почистят градинките, да измият улиците, да въведат нова система за контрол и оптимизиране на сметосъбирането и почистването и също обещават да намалят такса смет. Освен това публично ще отчитат изразходваните за чистота средства. В програмата на БСП също е предвидено изграждането на завод за боклука за 2 г., което е доста оптимистично от гледна точка на всички законови срокове.
Общинска икономика
Управлението на общинската собственост, естествено, е сред приоритетите на кандидатите, като се има предвид колко апетитни терени бяха продадени или заменени през последните години. БСП обещава да оптимизира общинската икономика, като насочи ресурс и преференциална данъчна политика за високи технологии. Освен това червените ще създават условия за възстановяване на крайградското селско стопанство. Те са за приватизация на неприсъщите за общината дейности, но пък смятат да запазят тези общински фирми, които имат социални функции.
Бойко Борисов се кълне, че при него ще има открито и прозрачно управление на общинските дружества. Трябва да бъде премахната порочната практика на кадруване в дружествата по партиен или друг признак освен професионализъм. Бордовете трябва да бъдат намалени до минимум и да бъдат ограничени до минимум всички платени позиции, свързани с управлението на общинската икономика. Приватизация на несвойствените дружества, забрана на заменките и недопускане на нови смесени дружества са сред останалите мерки на екипа на Борисов.
Мартин Заимов смята направо да преустанови практиката икономически и политически свързани лица с общинските съветници да участват в управлението на общинските фирми. Вместо това мениджърите ще се назначават с конкурси и на базата на бизнес програми. Както левите, така и десните обещават да направят преглед на имотите в общинските дружества и да извадят от тях тези, които не са свързани с пряката им дейност.
Социална политика
БСП единствена ясно откроява социалната политика като свой основен приоритет. Червените обещават да построят 1200 оборотни жилища за социално слаби, да възстановят пенсионерските клубове до края на 2008 г. Освен това смятат да включат общинската администрация в борбата със спекулата. Борисов също смята да гради социални жилища и приюти. ГЕРБ предвижда още на ромите да се строят жилища с пари от еврофондовете, а на останалите общината да помага при купуването на апартаменти със специализирана жилищнокредитна система.
Заимов пък предвижда промяна в реда и цените за наемане и продажба на общински жилища, както и публично-частно партньорство при строителството на нови. Той смята да удължи работното време на детските градини до 20 ч., както и да има субсидии за родителите, които дават децата си в частни детски градини.
Отсега е ясно каква част от изброените обещания ще бъде изпълнена - минимална. Но избирателите вече гледат делата, не думите.