:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,666,478
Активни 672
Страници 9,043
За един ден 1,302,066
Истинската история

Българската мечта за Цариград

В цялото Средновековие изгражданите столици на България са били все временни с надеждата, че градът край Златния рог ще бъде превзет
Църквата "Св. София" в Цариград, осветена на 27 декември 537 г.
Лекотата, с която се създава българската държава, успехите през първия й половин век и богатствата, които бързо я заливат, раждат мечта, която терзае българските владетели през цялото Средновековие чак до злощастното последно десетилетие на ХIV в. Мечтата за Цариград. Всъщност мечтата дори може да е още по-стара - от времето на славянските нападения над Солун и от престоя на Хан Кубрат в града на Златния рог.

Българските средновековни столици са великолепни във времето на своя разцвет. Нито суровата монументална архитектура на Плиска, нито пъстрия, весел и топъл в керамопластичната си украса Велики Преслав, нито романтичните Преспа и Охрид, нито кръстопътната Битоля, нито живописният и могъщ Търновград, нито Видин, Калиакра, Мелник, Просек и Прилеп обаче познават изграждането на голяма култова сграда, която да се превърне в духовен център и символ на държавата. За столиците никой никога не е жалил средства и труд. Но монументална църква-символ не се открива никъде. Това наистина е странно. Само княз Борис-Михаил строи 99-метровата Голяма базилика в Плиска може би с подобна цел. Грешката бързо е поправена. Базиликата е включена в огромния комплекс от сгради на голяма обител (днес напълно проучена археологически) и приравнена всъщност (след 893 г.) до провинциална обителска църква.

Новата столица Велики Преслав цар Симеон Велики (893-927) строи почти на празно място. Но и тук не се открива очакваната монументална църква-символ - само приказнокрасиви и богати, но малки дворцови, обителски и квартални църкви. И Златната църква, разбира се - разкошна центрична сграда, покрита с позлатени оловни листове, но отново с "ограничена" употреба.

Преспа и Охрид са столици за по няколко години и време не би останало за луксозно строителство. "Св. София" в Охрид от времето на княз Борис-Михаил е великолепна митрополитска църква, но не и очакваната църква-символ. В Битоля, седалище на Самуиловия син цар Гаврил Радомир (1014-1015), за икономия на време и труд по-голяма част от укрепителната линия е от архаичните за това време ровове и валове, а западната фасада на крепостната църква е всъщност част от крепостната стена, фланкираща достъпа до крепостта от запад. Наистина времето не е стигало дори за най-належащото строителство.

Търново не предлага никаква отлика в тази посока - малки са и "Св. Димитър" (всъщност доста по-малка от реставрирания й вариант, който незнайно защо е уголемен значително), и дворцовата "Св. Петка", и патриаршеската "Възнесение Господне", също и използваната като мавзолей "Св. 40 мъченици", при това през по-голяма част от времето включена в обителта "Великата лавра".

Наистина липсва църква-символ, която да се превърне в духовен център на държавата. Липсва, защото градове винаги трябва да се строят - те са нужни навсякъде, но църквата-символ е само една - цариградската "Св. София". Да се строи нова е безсмислено. От първия ден на съществуването на българската държава са изграждани всъщност само временни столици по пътя към крайната цел - Цариград. Точно такъв е подходът и на османските турци в стремежа им към "Царицата на градовете". Отначало Бурса, после Одрин - все по-близо до града, който пада през 1453 г.



Превземането на Цариград е най-близо в началните години на българската държава



Ако само Хан Тервел (700-721) бе влязъл в Цариград през 705 г. по водопровода, заедно с носоотрязания Юстиниан II не би получил титлата "кесар", но би завладял най-важния средновековен град.

След победата при Версиникия през 813 г. Хан Крум (802-814) стига бързо до стените на Цариград. Разярен от засадата, устроена му от Лъв V, ханът заповядва българските войски да опустошат околностите на града, но в действителност заплахата не била особено сериозна. При подготовката на нов решителен поход към Цариград Крум умрял може би не без помощта на византийците. Техните съгледвачи докладвали дори броя на колите (5000), с които щяло да се извозва обсадното оборудване. Подготвяният поход щял да бъде най-грандиозният, чието предназначение било осъществяване на мечтата за Цариград.

Несъмнено най-ярък изразител на българската политическа мечта е Цар Симеон Велики. Усилията му за завладяването на града са съчетани с действия по изравняване на титула му с този на византийските василевси. Учил и живял като дете в Цариград, той великолепно опознава не само византийската идеологическа доктрина, но и всекидневието в града и империята. Появяването на българската войска под стените на "първенствуващия град" през 913 и 923 г. не само предизвиква ужас у жителите на града, но е мощен опит за осъществяване на българската политическа мечта.

През следващия един век няма никакви опити за осъществяване на българската мечта. Съзерцателният Цар Петър и злощастните му синове забравят за пътя към Златния рог. Кой знае защо Цар Самуил и наследниците му също не обръщат поглед на изток.

В устрема си създателите на Второто българско царство поддържат за кратко мечтата жива. Цар Калоян (1197-1207) се появява с конницата си под стените на Цариград през пролетта на 1205 г. след историческата победа при Одрин. Градът бил вече в ръцете на латините. Скорошната смърт на Калоян под стените на Солун осуетява последния сериозен опит за превземането с военна сила на Цариград.

През ХIV в. единствено Цар Тодор Светослав (1300-1321) следва мечтата - през 1303 г. той успява да присъедини към територията на България важните черноморски градове на юг от Созопол, включително и днешния Ахтопол, напредвайки по посока на избраната цел. Именно от средата на века, когато е загубена всяка надежда за завладяването на Цариград, Търново получава прозвища, наподобяващи името на града на Златния рог - "царствуващия град", "царевград", "богохранимия Търнов", величае се като "Трети Рим". По всичко личи, че през втората половина, даже още от трийсетте години на ХIV в. мечтата за Цариград е изоставена, трябвало е да се изгради български Цариград, за което историческо време е нямало.



Българската мечта по Цариград остава жива и след ХV в., изглежда



поговорки като "С питане и до Цариград се стига" издават крайната цел на славянското разселение на юг през последните 2400 години - от протославянските "полета с погребални урни" между Одер и Висла до Резово (най-близкото днес до Цариград славянско селище). През ХIХ в. всъщност именно Цариград е най-големият български град - обитават го повече от 40 хиляди българи. Само българската общност в града обаче не създава единна самостоятелна градска структура. Пътешественици свидетелстват, че българските момци предпочитали да се женят за гъркини, та отивали "заврени зетьове" в гръцките квартали.

В началото на ХХI в. само малка колония, говореща на романтичен български от средата на ХIХ в. и пръсната по европейската, но и по азиатската част на мегаполиса, е остатък от голямата българска средновековна мечта.





Днес



Българската мечта по Цариград е в клинична смърт от почти 90 години, оставена на командно дишане в съзнанието на по-паметливата част от днешните българи.

Не е време за кръстоносни походи. Досегашният главен организатор на тези събития, римският папа, може да организира свободно единствено скъпите си почивки и някое и друго работно пътуване, което винаги прилича повече на цирково представление. Влиянието на Ватикана в голямата политика е колкото и на всеки друг световен музей.

Новият папа е многолик, живее в Брюксел, дворците му са по-големи и по-разкошни от римските и се казва Европейска комисия. И само той може да призове за нов поход към Цариград. Символът на новата религия се изписва като ? и единствено под неговата сянка може да се организира такава кампания.

Приемането на Турция в Европейския съюз би означавало окончателно признаване на завладяването на "царицата на градовете" 6 века по-късно. И точно затова изглежда все по-абсурдно християнска Европа да го стори. Стопанското завладяване на Цариград е възможно сега. Това, което не можеше да бъде завоювано през вековете, може да бъде изкупено днес, особено ако в процеса участва и големият сибирски тигър. Масираното икономическо настаняване в "богоизбрания" град под предводителството на Брюксел е единствената възможност за осъществяване и на голямата българска средновековна мечта.

Всъщност дали е останало нещо по бреговете на Златния рог, към което да си струва да се стремим още?!
 Мозайка от "Св. София". От дясно император Константин I поднася основания от него град на изобразената в средата св. Богородица. От ляво император Юстиниан I й предава църквата "Св. София".
61
12143
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
61
 Видими 
01 Ноември 2007 00:45
Е, по-голяма глупост от подзаглавието на тази статия не бях чел. Хич и не ща да чета самата статия.
01 Ноември 2007 01:26
П.П. Славейков може да е първият, който кастри българските царе, че си прахосвали силите в безсмислени походи към Цариград и "Дурацо". Така и свещените римски императори вместо да си гледат германските работи, затъвали в интригите на Италия.

И Московията приела с ДНК на Търново мечтата за Третия Рим, и в 1916 г. почти била на косъм да го получи. Добре, че не го получила, понеже нямаше как ние да останехме независими между Одеса и Цариград.

Добра е идеята, че България осъществява националните си цели в рамките на ЕС. Така с българите в Гърция, един ден и в Македония. Сега със Сарко за 14 г. в Елисейския дворец Турция няма какво да мисли за ЕС, а и процентът желаещи членство в ЕС турци спадна от 77 в 2001 до под 50. След 14 г. ще се види какво е останало от европейска Турция.

За нас дали е останало нещо в републикански Истанбул - историята и много приятелски настроени български турци, с чиято помощ може да се оправиш на български навсякъде. Обадихме се например от Ню Йорк на Бююк Отогар и само за минута намерихме българин. Това е голяма инвестиция за бъдещето. Истанбул е на 4 часа с рейс от Пловдив (ако не броим висенето на бълг. граница) и на една нощ с параход от Варна. С България в ЕС и Турция засега твърдо извън ЕС постепенно ще се станем врата на Турция за Европа.
01 Ноември 2007 01:49
Гладна кокошка- просо сънува.
01 Ноември 2007 02:38
От статията на Петрински отново има какво да се желае от историко-културна гледна точка. По принцип във византийския или византийско-славянския свят църквите са сравнително - сравнено със Западна Европа откъм 11 век насетне - малки. Изключение е Св. София, която - както обясняват редица историци на византийската култура - е не просто храм, а храмЪТ. Демек, източното християнство има друга концепция за храм, в която размерът няма значение, или не дотам като на Запад. Вероятно влияние оказва и неразвитостта на източнохристиянския свят от технологична гледна точка спрямо Запада от определен момент нататък. При всички случаи обаче, да се твърди, че българските владетели не строели големи църкви, понеже се готвели за Константинопол е нон-сенс. От една страна, в самата Византия, освен Св. София, църквите са "малки" за днешните разбирания, повлияни от западноевропейските катедрали: такъв е случаят и на оцелелите църкви в Константинопол / Истанбул като "Ая Ирини" или "Хора". От друга страна, какво по-логично за владетел, надяващ се да стане "римски император", от строежа на големи църкви, които да засенчат Константинопол? Във всеки случай в Сърбия през 14 век строежите на църкви са доста по-амбициозни от онези в българската държава (или държави) в същия момент, т.е. отново опираме до относителна неразвитост.
Всичко това са все пак само провокации в сравнение с някои ептен грешки. Например, сериозни изследвания наскоро показаха, че числото на българите в Цариград никога не е минало няколко хиляди души, камоли 40.000! А и проблемът им е бил не само, че се женели за гъркини, ами че това си е пар екселанс "махаловидна миграция", т.е. хора, които живеят известно време в града и после се връщат в паланките си.
01 Ноември 2007 05:40
Вместо да се бяха напъвали да го завладяват тоз Цариград , да се бяха изпоженили династично с византийските императори и да бяха обединили цялото население от Белград до Дамаск. Кой щеше да им се опре тогава?
Ама пуста алчност да заграбиш чуждото.
01 Ноември 2007 07:01
Петрински какви са тия бълнувания.
Това е невероятна глупсот и е абсолютно невярно.
Никога не е имало българска мечта за Цариград- НИКОГА.
Отивали сме, обсаждали сме, раздавали сме шамари и са ни подписвали нужните документи. Но никога не сме искали Цариград. Само един лигав хомосексуалист родом от Виена си е поръчвал императорска роба за наша сметка, но никога никой държавен глава преди това извратено човече не го е правил!!!
Петрински ти наистина ли си историк бе човек?
01 Ноември 2007 07:44
особено ако в процеса участва и големият сибирски тигър.


Егати тъпотията.....
01 Ноември 2007 07:53
По-тъпо и несериозно звучщо нещо скоро не бях чел.
01 Ноември 2007 08:23
Само като прочетох и аз подзаглавието ми стана ясно що за статия е това! Егати временните столици, с подово отопление и канализация, като се има впредвит, че тогава другите столици са се радвали на дървени къщи, особенно в Западва Европа. Аман от псевдоисторици и разбирачи!
01 Ноември 2007 09:01
Първо:Нема такова нещо като Византия!Има Римска империя!Много им се иска на западните фалшификатори тоя факт да се замете под чергата.За да бъдат оправдани претенциите на епископа в Рим за Единствен божи намесник на земята разбира се.В тоя смисъл завладяването на Константинопол от резаните иде като мана небесна на божиите управители на земята.Та второ от тогава все се играе курвенската срещу православните на балканите.Британия е особено активна и буквално държи Османската империя на крака последните 150 год от съществуването и.Същите педали попречиха на отхвърлянето на турците отатък Босфора по време на балканските войни.В ново време това се прави от Щатите.Турската република си е на изкуствена кърма от запада та чак досега когато нещо почнаха да се подритват с янките под масата.А на нас ни остана удоволствието да плачем за ланския снег и да си мислим колко са добри западнярите че ни прегърнаха в тяхната безкорисна прегръдка галейки ни по главиците
01 Ноември 2007 09:06
Не знам откъде автора черпи сведения за намеренията на Калоян и Теодор Светослав Тертер, относно Константинопол? Виж, пропуснал е обаче Михаил ІІІ Шишман, за когото източниците говорят, че се е опитал да превземе града с хитрост, та се наложило набързо да се сдобряват воюващите Андрониковци - дядо и внук.
Това с липсата на "монументална църква", поради временност на столиците, е меко казано странно. България никога не е била Юстиниановата империя, нито някога е имала ресурса да построи такава сграда, нито пък във вековете след VІІІ-ІХ-ти са се строяли изобщо подобни монументални сгради в източно-православния свят. Като изключим няколкото наистина впечатляващи базилики от времето на Борис и Симеон.
Колкото до "третия Рим", то за Търново като такъв не се говори "первий раз" през ХІV век, а още през 1274 год., по време на Лионската уния.
01 Ноември 2007 09:40
Angel Kandiloto

По мое скромно мнение, статията не заслужава коментар. Тя дори не заслужава и четене. Жалко, защото българската история е наистина благодатна тема и безкрайно много интересни факти са неизвестни на българската общественост.
Вместо това обаче получаваме горното писание. Мъка........
01 Ноември 2007 09:42
Колкото по-големи тирани има в една държава, толкова по-големи сгради се строят.
Незнам каква точно е разликата между православието и католицизма, но католическите ритуали не ми изглеждат много християнски - прекалено пищни са. Някакси демонстрацията на толкова много разкош и пари противоречи на християнското учение.
В крайна сметка не по-голямата църква и по-пищният ритуал правят човека по-добър християнин.
01 Ноември 2007 09:44
Сичкото Мара втасала...
А особено последната част на статията окончателно ме разби...
01 Ноември 2007 10:10
Слабо, много слабо. Основните тези са смешни . Радостта , че някога може да приемат Турция в ЕС може да се превърне в трагедия за нашата народност
01 Ноември 2007 10:12
пффууууууууу
01 Ноември 2007 10:21
За всеки историк е ясно, че звучи безумно, когато се коментира историческо събитие с "ако"! Ако хан Крум беше влязъл в Константинопол, ако и т.н....Това, което прочетох, са упражнения по история и писане.
01 Ноември 2007 10:23
Всичко това много интересно, ама накрая е фантазе, та дрънка. Още малко ке му земат Родопите, а оно си рупа по Цариград.
01 Ноември 2007 10:39
... и онзи див копнеж по Филипините,
по едрите звезди на Фамагуста....
01 Ноември 2007 10:49
Св София е римски, а не византийски градеж, строена в традициите на римския Пантеон или Колизеума.
А колкото до нашите амбиции да завоюваме Цариград - това е така, винаги сме си го мечтали (тайно) - най-пресният пример (чудно, защо пропуснат) е Цар Фердинанд Сакскобурггота. Малко преди погрома пред Чаталджа вече си бил поръчал нова униформа за церемонията по коронясването му в Св София!
01 Ноември 2007 10:51
Къв Златен Рог бе?!?! Хората Луната превзеха, ние се мотаме с тоя Византион иляда години...Искаме си Морето на Спокойствието!!!
01 Ноември 2007 10:51
Ташаци като изумруди...
01 Ноември 2007 10:52
е то само тоя пропуск е достатъчен за пцувни
01 Ноември 2007 10:56
е сега бат'бойко ще сбъдне мечтите на сто поколения българи и ще влезе в Цариграда на бел джип
01 Ноември 2007 10:58
... и ще събори полумесеца от Ая София и ще я стори мол и спа център
01 Ноември 2007 11:00
Откъде авторът е сигурен, че мечтата по Цариград терзае българските владетели? Защо смята, че нашата държава се е създала с лекота? Въобще как така знае какво се въртяло в главите на Хан Крум, Княз Борис I, Цар Калоян? Сигурно е бил там и е контактувал с тях, пил е от виното им, ял е от храната им. Кой знае...
Всъщност май целта е друга - по заобиколен начин да ни подготвят за приемането на Турция в ЕС. "Абе виждате ли, това хич не е лошо, особено за България, направо Цариград си става наш, ура, дайте да помагаме, да убедим Европа да приеме Турция, да гласуваме "за!" Така нещата си идват на мястото, ние, наследниците на "Крума и Симеона" ще реализираме вечната мечта на нашите предеди. Да живей България!

01 Ноември 2007 11:03
"Не знам откъде автора черпи сведения за намеренията на Калоян и Теодор Светослав Тертер, относно Константинопол?..."

Аз знам. Кой капацитет наскоро издаде "сериозно изследване" върху Светослав Тертер, а после погреба "костите на Калоян"?
01 Ноември 2007 11:04
е, той един и кокалите на Орфей рече, че е открил
01 Ноември 2007 11:24
"Масираното икономическо настаняване в "богоизбрания" град под предводителството на Брюксел е единствената възможност за осъществяване и на голямата българска средновековна мечта."
Това ми прилича на виц:
Тичат група разгонени песове след някаква кучка. Здрави мускули, дълги крака, бързо бягане, лай, шум до бога, още малко и ще я настигнат.
Най-отзад, изплезил език, задъхващ се едвам, едвам крета старото куче Шаро. Крета, но не изостава.
Питат го:
"Шаро, ти какво правиш?"
"Е...м с групата."
01 Ноември 2007 11:29
Всъщност, първият опит на българите да атакуват (може би още не да завлазеят) Цариград, е дело на хана на кутригурите Заберган през 558г., когато със значителна армия той стига до самия град, та се налага престарелият Велизарий да се включва в борбата за да бъдат отблъснати българите.
Всъщност и Велизарий е нямало да помогне, ако през същата тази година аварите не дошли в Европа от изток и в съюз с утигурите не нападнали кутригурите, което принудило последните да изтеглят войските си от Босфора.
Що се отнася до различните достигания на Цариград по времето на Дунавска България, истината е, че в нито един момент не е била налице реална възможност да падне града, тъй като в нито един момент българите не са имали подкрепата на флот (опит за попълване на тази липса направил Симеон с преговори с арабите) и в при нито един от опитите Византия не е била достатъчно слаба та да не може да отбрани града, както се е случило през 1204 и през 1453.
А иначе достиганията до Цариград са:
Тервел 705
Тервел 708
Тервел 712
Тервел 716
Кормисош 756
Крум 813
Омуртаг 823
Симеон 917
Симеон 918
Симеон 921
Калоян 1205
Иван Асен ІІ 1235
Опит има и при Михаил Шишман, но войските му тогава (8 хил. души) не достигнали Цариград.
Най-голямата българска армия под стените на Цариград е била тази на Симеон през 917 и 918 - 60 хил. души, а и на Крум през 813 - 50 хил., макар че 20 хил. от тях обсаждали Одрин по същото време, та не всичките са били пред Цариград.
01 Ноември 2007 11:37
Всъщност истински сериозна обсада на Цариград не е правила нито една българска армия - българските владетели ясно са осъзнавали невъзможността да бъде превзет града.
Големите обсади на Цариград са три - през 626, когато коалиция между перси и авари едновременно достига и напада града и от север и от юг, през 674-678 - най-опасното нападение, когато 100 хил. арабска армия, разполагаща и с осигурен тил през цяла Мала Азия обсажда и напада града 4 години, и през 717-718, когато вече 120 хил. арабска армия безуспешно обсажда отново града.
Ако някоя от последните две обсади беше успяла, най-вероятно днес цяла Европа щеше да е мюсюлманска!
01 Ноември 2007 11:43
Чичо Фичо: "...Сега със Сарко за 14 г. в Елисейския дворец..."


Демек, броиш му отсега втори мандат, та 2х7 = 14? Беше тя... мандатите на френцките президенти са вече по 5 години. A част от предизборните обещания на самия Сарко беше президентските мандати да се ограничат до максимум два, т.е. - 10 г.
01 Ноември 2007 12:02
СЕГА почна големи глупости да публикува.
А за Константинопол - не само българите са мечтали да го превземат. Интересно е, че е бил най-прекрасният град докато е бил столица на Византия, след като го завземат турците....го потурчват.
та исках да кажа, ако не си способен сам да сътвориш нещо красиво, и най-прекрасното да заграбиш, полза никаква.
01 Ноември 2007 12:11
Нека оставим Цариград да си бъде чепатата несбъдната мечта в задното полукълбо на гръцкия мегаломански мозък!
Ако ние трябва исторически да се секираме за некой град, то това, без съмнение, е Солун, макар че и Дедеагач върши чудесна работа...

Днес обаче ни остава единствено да се подготвим за премного успешния мандат на ДПС в общинския съвет в Поморие!
01 Ноември 2007 12:38
Ами знам го това "сериозно изследване", но доколкото си спомням две трети от него беше снимков материал на църкви от Несебър и Вардарско Нямам спомен да е ставало дума за Светославовите мечти за превземане на Цариград. Ще трябва да си припомня.
01 Ноември 2007 12:38
Toчно така А.Notaras .To и хуните са стигнали до РИМ , ама само го опустушили и опажарили.Представете ли си довчера земеделци и крадци на коне в Константинопол.И я някои да ми каже как сте изглежда ВИЕНА след 10 години, ако я оставят да я управляват българи. Виждам мръсен , пълен със сергии за бельо, автомобили паркирали по пешеходните пътеки(ако ги има още) град.Така че някои неща по хубаво никога да не се случват, колкото и някои да ги сънува.
01 Ноември 2007 13:42
"Стопанското завладяване на Цариград е възможно сега. Това, което не можеше да бъде завоювано през вековете, може да бъде изкупено днес, особено ако в процеса участва и големият сибирски тигър"
Големият сибирски тигър доскоро имаше брутен вътрешен продукт колкото Португалия (според някои) или колкото Холандия (според други). Впрочем, напоследък, поради покачване на цената на петрола, а не заради икономически растеж, БВП му се е качил и може би достига този на Италия.
Оттук си личи доколко са му ясни нещата на автора. Впрочем, кой беше тоя Илия Петрински?



01 Ноември 2007 15:33
Сгугню, пропуснал си да споменеш че последното присъствие на Тервел през 716 (или 718?) година е всъщност за да защити града при една от 3-те големи обсади, на арабите през 716-718г. за която споменаваш след това. Те тогава и византийците здраво са се притеснили за какво идат българите (прекалено сложни са били отношенията им с тях при превратите, контрапревратите и реконтрапревратите срещу и на Юстиниян II през предишните години), но се оказало че идат да обсадят обсаждащите. И да спасят Европа според някои изследвания...
01 Ноември 2007 15:41
lyusi, ти от кои си - от земеделците или от конекрадците? Май ми се чини, поне от това ти изказване, че си от конекрадците Ама да ти кажа, не знаех, че и тогава ги е имало, пред стените на Константинопол, все си мислех че са дошли значително по-късно Ааа сетих, се, то вий имахте една патриотична легенда, че сте дошли още със Аспарух, че да имало кой да ни подковава конете
01 Ноември 2007 15:42
"Големият сибирски тигър" със сигурност участва в процеса: във вид на шубы, дубленки и наташки в квартал Лялели.
01 Ноември 2007 15:50
А иначе статията е пълна глупост, разбира се Аз също единствения български цар за който се сещам да се е разболявал на тема Цариград е Фердинад... Даже Симеон Велики основното което е търсил е било признаване на неговата и на държавата равнопоставеност на императора и империята. Е, нямало е да се откаже, да обедини двете държави под скиптъра си, ако му се е било отдало възможност, но няма данни да си е правил особени илюзии по въпроса... Титли като "цар на българи и гърци" не са били заради Константинопол, ами заради подробности като това че например тогава и Черноморието и Тракия са си били предимном гръцки. Той първия път всъщност отива до там да му подпишат един договор за тържището, май наистина ще се окаже, че това е било една от първите икономически войни
01 Ноември 2007 15:55
СС горе долу до цар Борис ние нямаме собствени писменни източници за историята ни.Това което се знае е предимно от византийски източници.А там пише за славяните земеделци и крадливото племе дошло от север.Другото е комунистическата история според както ни отърва.
01 Ноември 2007 16:03
Поради това , че аз съм роден в югозападна България и племето дошло от север не е било многоброинно, можеш да се досетиш от кои съм.Друг е въпроса, че в последните 17години крадливото надделя тотално.
01 Ноември 2007 16:10
Пътят към Европа минава през Босфора.
01 Ноември 2007 17:07
Breaking news:
A New York City man remains jailed after he was found allegedly having sex with a 92-year-old woman's corpse inside the morgue of the hospital where he worked.
--------------------
Кой питаше дека е наш фитко?!?



01 Ноември 2007 17:10
Чавдар Маринов
Например, сериозни изследвания наскоро показаха, че числото на българите в Цариград никога не е минало няколко хиляди души, камоли 40.000!

"Сериозните изследвания" показват, че населението на Цариград при падането му през 1453 г. е било наистина 36 000 души. Горе долу колкото е сега град Петрич.
Когато е строена "Света София" при Юстиниан Велики през 6-ти, население е било доста повече - към 350 000 души. Толкова е било през 9-ти, когато пък ние строим "Голямата базилика" в Плиска.
Понеже по това време Плиска е доста по-голям град от Константинопол, а и въобще най-голям в Европа, нашите царе са решили да надцакат "македонския селянин" Юстиниан.
Знаете какво е казал украинският проф. Омелян Прицак от Харвард, че "За разлика от славянските князе, Симеон, който беше от династията на Атила, нямаше комплекси за малоценност. За него византийските императори бяха парвенюта".
Повервайте ми, всички наши царе това нещо са го знаели, знаят го и до ден днешен, "вън и независимо от съзнанието" на комплексираните ни колумнисти.
Макар че според последните "сериозни изследвания" само Плисканско-Преславската културна агломерация се изчислява на до 2 милиона души население, Цар Борис и Цар Симеон като учени хора са знаели, че Юстиниан Велики буквално е руинирал финансово Римската империя, за да реализира мегаломанския си проект "Света София".
Затова са постъпили по-интелигентно. Решили са в единия размер на "Голямата базилика" - дължината (99, 5 м) да бият "Света София" (75 м), а да отстъпят във височината и ширината. В момента, по китайския почин с "Великата стена", реставрираме я и по трите размера.
Със спестените бюджетни средства, Цар Симеон не само е вдигнал "съществено" заплатите на учителите си, но и си е построил дворец за чудо и приказ. Само тронната му зала е била висока 22 м и дълга 44 м.
Колоните на Акропола в Атина са 10, 5 м високи, значи 2 Акропола един върху друг в гостната.

Макар че е потрошил доста пари, все пак св. Юстиниан е създал истинско архитектурно творение. Той не е забравил и съселяните си и в София също е изградил една църква "Света София". Казвам "една", защото мисля че е 4-та по реда "Св. София" в Сердика от общо 6 на брой една върху друга. Тя лежи под площад "Княз Ал.Невски" и е дълга към 66 м.
Първата "Св. София" в Сердика е построил, естествено, св. Константин Велики, който също е родом от Софийско.
В 4-та "Св. София" св. Юстиниан Велики е погребал своя духовен баща Богомил (Теофил), епископ на Сердика през 6-ти век.

Със своята "Св. София" Св. Юстиниан е искал да даде ясен знак на езичниците в Империята, че повече няма да ги търпи и ще трябва да се покръстят. През 529 г. той разтурва гръцките езически школи в Атина, които са се съпротивлявали на реформаторските му усилия, подпомагани главно от българското население на империята. Езичници елини е имало много и в Цариград.
Предполагам, че всички знаят и че от тази година вече ще се изучава от децата ни в училищата, че християните в Атина са били толкова малко, че първата епископия в Атина е учредена едва през 9-ти век. През 6-ти век по времето на св. Юстиниан там на власт са си били езичниците и понеже св. Юстиниан ги разгонил, гърците доста го недолюбват, както недолюбват и св. Константин Велики, който пък бил арианин като другите българи по него време.
Това наистина е срамно за Атина и за българските историци-езичници, че не го знаят или го крият, защото първата епископия в Сердика е от 4-ти век, т.е. 5 века преди Атинската, а първата епископия в Пловдив е от 1-ви век, т.е. 8 века преди Атинската.
Това едва ли е изненада за грамотните хора, които знаят, че до 380 г. в самия Цариград гърците са били толкова малко, че даже не са имали църковна община, да не говорим за епископ.
Всички църкви са били ариански, всички патриарси до Македоний I и всички императори от св. Константин Велики до Валент са били ариани или "полуариани" (източно консервативни", каквото е било огромното българо-готско мнозинство на населението в Цариград.
Едва след идването на испанеца Теодосий II в Цариград и Цариградския вселенски събор през 381 г. българо-готското християнство е обявено за еретическо, за "полуаринско" и извън закона, а Империята започва да го преследва с най-голяма жестокост - заграбване на църквите им, изгаряне на живи християни в тях и т.н.
Едва след това през 381 г. е създадена първата гръцка църковна община в Цариград, като Тодосий докарва монаха Григорий от Назианз, който взема една стая в една арианска църква и там започва да проповядва на гръцки.
След изгонването на българо-готския патриарх Македоний, императорът назчава Григорий за ("казионен" патриарх.

Трябва да сме благодарни на турското правителство, че пази за поколенията това чудо на архитектурата "Св. София" в Истанбул и да се надяваме, че някога с Божия помощ и Царска милост г-н Доган ще стане достатъчно влиятелен, че най-после уникалните и разкошни мозайки на Софийската "Св. София" станат достояние на българите.
Дотогава ще ги крием и българский гвардеец ще продължава да маа крак върху руините на древния храм.
А ние през това време ще обсъждаме идеята на г-н Петрински, как "българский лев" този път заедно със "сибирския тигър" (а не поединично) "мирно" да влязат по канализацията в Цариград по метода на Юстиниан Носоотрязания и да го изкупят.
Понеже българите били родени от "баща лъв и малка славянка", щем не щем лъв трябва да изпратим. Дано поне от Сибир ни пратят тигрица-славянка, защото храмът е свято място и православната църква не одобрява мъжеложството.

Увлякох се и забравих да пиша за българското население в Цариград през 19-ти век., което било "няколко хиляди души".
По тези неща вече е писано, но явно се забравя. По време на Църковната ни борба населението на Цариград е около 700 хил. души, а за българското население се назовават числа от 40 до 60 хил. души.
При това става въпрос за тежки търговци, банкери, корабовладелци, духовници и въобще много учени и богати хора с влияние пред Султана.
Това дава основание на големия руски писател и филосов Константин Леонтиев (1831-1891), който тогава е бил заместник на генерал Игнатиев в руското посолство, да направи много важни изводи и после да ги запише. Преразказвам ги:
1. Българите на 2 пъти не успяха да превземат отвън Цариград при Кан Крум и Цар Симеон, но сега те са вътре с огромно влияние пред Високата порта;
2. Ако българският въпрос се развива така както досега, българите до 15-20 години ще овладеят практически всички важни постове в Османската империя и ще станат нейни управители;
3. Българите не само ще станат управители на Османската империя, но са в състояние дори и да я покръстят, както са покръстили преди 1000 години другите славянски народи.

Въобще, доста интересна е била нашата история, но пропагандната машина за промиване на мозъци продължават да я финансират така, че да вдъхва у българина безнадежност, обреченост, комплекси за малоценност и т.н.
Единственият начин засега изглежда е, човек да се вреди до "Пълна промяна" на Гала, която се прави, естествено, в двореца "Врана".
Дано да се сетят да отворят и един кабинет за "смяна на чипа", защото само с липосукции, епилации и т.н. промяната няма да е трайна, а производството на увредени ще продължи.


01 Ноември 2007 18:16
Неминона, ти ме разби!
2 млн. жители на Плиска-Преслав!
Мнозинството от населението на Константинопол българо-готско!
Кои са ти източниците?
01 Ноември 2007 18:16
Въртях го ...суках го...търсих някакъв по-лежерен начин...най-мекият израз, който ми идва на ум е на баба ми (Бог да я прости) ...Дрън, дрън, че пляс...
P.S. Темата за Църквата и вярата е твърде важна, за да се бърка в нея с аджамийско!!! неумение...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
01 Ноември 2007 18:41
neminona, какви и кои книги по-точно четеш?
01 Ноември 2007 21:08
На мен ми е по-интересно какво пуши тоя човек....
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД