:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,909
Активни 463
Страници 17,376
За един ден 1,302,066
Анализ

Къде избяга германският турист?

Липсата на евтини редовни полети до българското Черноморие и най-вече на насочена реклама за курортите стопява сериозно посещенията на немските летовници у нас
Снимка: Пресфото - БТА
Първите германски туристи обикновено пристигат още в края на март, когато са и най-ниските цени.
През 2007 г. германците продължиха да бъдат най-пътуващата нация в света и по всичко изглежда ще са водещите в това отношение и догодина. По последни данни за 2006 г. за туристически пътувания и допълнителни услуги те похарчиха над 57 млрд. евро, като близо 40% от тях направиха по повече от едно основно пътуване през годината. Интересът на България и нейните основни конкуренти в областта на туризма е кой какво парче ще успее да отхапе от тази огромна баница. Ако съдим по активността и резултатите на българския туристически бизнес, има вероятност това парче да се свие до размерите на малка коричка.

Броят на германските туристи за сезон лято 2007 г. се очертава да бъде най-нисък от 2003 г. насам. По отношение на Германия рекордният сезон за нас бе 2003 г., когато страната ни бе посетена от 570 000 немци, което бе с 10.4% повече от предишната година. Оттогава насам има постоянен спад с по около 5% годишно и през 2006 г. броят им се сви до 467 000. Въпреки че в Германия официалните резултати стават известни през ноември, отсега може да се предположи, че през 2007 г. германските туристи ще са още по-малко.

Защото по предварителни резултати



германските туроператори ще отчетат около 4% спад в оборота и 3% спад на печалбата



Обяснението за това стагниране екпертите откриват в повишените цени на енергоносителите и намалената покупателна способност на немския потребител. Институтът за икономически анализи на Германия предупреди преди няколко седмици, че годишната нетна заплата на германеца е достигнала най-ниските си нива за последните 20 години. След повишаването на здравните осигурителни вноски и въвеждането в много немски вузове на студентски такси, достигащи до 1000 евро на семестър, германците заделят все по-малко средства за свободното си време.

Но това са обективни икономически причини, германците продължават да си пътуват, въпросът за нас е защо все по-малко в България.

Една от основните причини например е липсата на насочена реклама за българските курорти и прекъсване на връзката между 16 000 германски райзебюра и националния туристически офис. Той престана да съществува през 2002 г., а персоналът в райзе бюрата - тези своеобразни магазини за продажба на екскурзии, се променя на всеки 4-5 години. Новопостъпилите там никога не са били в България, а практиката ежегодно новите продавачи да бъдат изпращани за опознаване на базата не срещна разбиране от нашите хотелиери и бе изоставена. До закриването на националния туристически офис той обслужваше всеки ден между 50-80 телефонни обаждания, още толкова факсове, имейли и лични посещения. Всички наши конкуренти като Испания, Гърция, Турция, Тунис, Хърватска, Кипър, Египет, Мароко и дори Румъния, имат по три-четири офиса в Германия. САЩ разполагат с шест туристически офиса, групирани на регионален принцип. Представянето на страната ни на основните международни туристически панаири в Германия не може да запълни тази информационна пропаст. Дори навлизането на онлайн записванията, които вече формират над 14% от обема на пътуванията, не омаловажава националната туристическа реклама на място в Германия. Липсата на евтини авиопревозвачи до Варна и Бургас е другата важна причина. Това задържа около 8-10% от индивидуалните пътувания. През цялата година например известният превозвач AIR BERLIN предлага евтини полети до Майорка на цена около 100 евро в двете посоки. През цялото лято цените на чартърните полети от 32 германски летища



до Варна и Бургас не паднаха под 240 евро,



което прави неатрактивни т.нар. "комбинирани пътувания", при които германецът се записва отделно за полет и отделно търси хотел. И докато при нас онлайн записванията на германци са под 5% от общия брой, за Испания, Турция и Гърция този процент е над 20.

Липсата на национална реклама и на евтини полети донякъде работят заедно като фактори, които намаляват интереса към България. Става въпрос за една особеност на германския туристически бранш - препращането на клиенти от един туроператор на друг. Това се прави с цел да се достигне заветният минимум, след който комисионата за райзебюрото се вдига. Тази практика кара дори вчерашни конкуренти да си препращат клиенти, тъй като щом достигнат 200 000 евро, комисионата става 9%, а при 500 000 евро комисионата е вече 10%. Но райзебюрата предлагат на своите клиенти само дестинации, които сами си правят реклама или извършват съвместна реклама с някой туроператор. Допреди седмица в германската преса бе пълно с рекламни карета за пътувания до Турция, Гърция, Египет и Тунис на цени до 319 евро на седмица в хотел 4 звезди, полупансион. Става въпрос за октомври, когато в България базата вече е затворена, въпреки че и през този сезон има желаещи за летуване. Доказва го фактът, че през 1998-1999 г. концернът ТУИ и българският туристически офис направиха мащабна рекламна акция в 20 райзебюра в Северна Германия. В резултат чартърите на ТУИ за първи път летяха до края на октомври с 80% заетост.

В България все още съществува и едно дълбоко заблуждение по отношение на организираността на германеца. Тя е факт, но не бива да се подценява и обстоятелството, че



германецът определя отрано къде ще почива



Туроператорите започват рекламните си кампании за лятото на 2008 г. още през октомври-ноември предната година, като примамката е най-вече сериозната отстъпка в цената. В германските каталози например е пълно с т.нар. Kinderfestpreis, т.е. специални цени за деца, чиито родители са купили почивка. Често те стигат до 9 евро, ако двамата родители са платили почивката си примерно до 31 октомври.

Рекламата на място, и то целенасочената реклама играят огромна роля на германския туристически пазар. Тамошните туроператори изпитват сериозни трудности и рязко съкратиха средствата за директна реклама на известни дестинации. В момента те осъществяват масирани рекламни кампании само на Испания, на Канарските острови, на Турция и на Тунис. Дори близо 60% от финансирането на тази реклама се поема от съответните дестинации. Гърция вече втора зима е купила правото да представя туристически щандове на централните гари в 8 големи града на Германия и може би неслучайно ръстът на записванията за южната ни съседка е над 10%. Гърция разполага с три национални туристически офиса в Германия.

Да не говорим, че от 4 години насам е изоставена практиката да се канят журналисти от водещи немски издания с висок тираж да посещават курортите ни. Не се прави нищо и за изясняване на въпроса с обслужването на туристи по балнеоложки и възстановителни програми със здравните каси в Германия. Това отдавна направиха Унгария, Чехия и Словакия, а в последно време и Полша.



ИСТОРИЯ

До 1988 г. морските ни курорти са посещавани средно от 350 000 туристи от бившата ГДР и 140 000 туристи от Западна Германия. В онези години националният туристически офис в Източен Берлин е обслужвал над 100 посетители дневно.

Чувствителен подем в записванията на германските туристи започва през 1997-1998 г. Това до голяма степен се дължи на отпадането на визовия режим за тях, както и старта на инвестициите на германските туроператори в новоприватизираната хотелска база в България.

Дори в трудната за туризма 1999 г., когато НАТО извърши нападения над Белград и сезонът беше отписан, германците регистрират ръст от 3.5% спрямо 1998 г.

За родния туризъм 1999 г. ще остане като неприятен спомен по отношение на другите европейски пазари. Великобритания изпрати само 105 000 туристи (тази година те бяха около 300 000), Русия - само 55 000 (тази година - над 200 000). Подобен срив по отношение на туризма страната ни преживява само през 1986 г. заради Чернобил.
 Рекламна брошура, предназначена за немци, описваща най-важни политически и географски факти за България
32
4282
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
06 Ноември 2007 22:58
Руснаците избягаха отдавна.Немците и те.Не искам да съм лош пророк, но скоро ще идват само азиатци, на гости на роднините си...
06 Ноември 2007 23:04
[/b]Липсата на евтини редовни полети до българското Черноморие и най-вече на насочена реклама за курортите стопява сериозно посещенията на немските летовници у нас
[/b]

Нима?
Няма ли кой да обясни на
списвача на тази статия,
че западногерманците
почиват от десетилетия
на Майорка, а по нашите
сокаци идват по традиция
само бедните шваби, южно
от град Аполда?
Стига заигравахте с публиката
в теория на вероятностите.
При кисело грозде, лисицата
подвива опашка.

Редактирано от - bot на 07/11/2007 г/ 00:59:03

06 Ноември 2007 23:11
Това е добре. Белким тия край морето свалят цените та и българите да могат да отидат, а не само швабите.
06 Ноември 2007 23:20
Абе, в интерес на истината по средата на септември бях на морето и макар да беше предимно облачно на плажа имаше германци, предимно по-възрастни. Когато тръгнах да се прибирам хотела направо се напълни с германци, повечето млади с децата си. Отделно дето извадиха късмет защото после стана топло, даже горещо. Не съм ги питал дали са богати или бедни, но изглеждаха доволни.
06 Ноември 2007 23:32
А на тебе остана ли ти някой лев в джоба след почивката на морето с германците?
06 Ноември 2007 23:41
Глей Зевзек, през септември цените на морето рязко падат. В бара водката беше 4лв(50гр.), кола 2 лв, кафе 1, 50 при луксозна обстановка и хубава музика. В най-скъпия магазин цените са ок.двойни, но навънка има павилиончета на средни за страната цени. Това не пречи в София на маса на плочките където ти падат листа в чашата да е по-скъпо.
06 Ноември 2007 23:52
Догодина можем да въведем хова туристическа атракция-каране на самосвал, бетоновоз и фадрома, и ще има ръст на туристите!Къде ти на Ибиса такива развлечения?
07 Ноември 2007 00:05
Дребни са закачки и тук във форума и в статията
Просто никой няма да идва току така и не знам къде си
Нищо не е направено за да бъде черноморският бряг на републиката известен и ценен
ЦЕНЕН
Имах възможност да проведа изследването на очакването на бизнеса към туриста
На българския към всякакъв
Та бизнесът иска скъпия турист, т.е. туриста, който ще плаща, ще оставя парите си тук
Досегашната дискусия върви по-реалистично - показва, че има само евтиния турист, който пести с почивката си независимо откъде е От София или Брюге
За съжаление скъпият турист не идва
Не идва и българският, който може да плати почивката си без да пести, т.е. да плати "дори" и повече (може и съвсем малко но повече) от дневните си разходи като работи
Знам че хората дори и пестят за почивката за да "се отпуснат"
Но туристът, който може да спаси презастроените курорти тук не е от "пестеливите"

Редактирано от - Минавам от тук на 07/11/2007 г/ 00:14:39

07 Ноември 2007 00:11
И още нещо
Това кланяне на туроператорите съвсем ще закопае българския туризъм
На тях (туроператорите) са им нужни евтините полети, защото работят не с туриста а с маси, легла и столове-с човекобройки и храноединици, дори и да са ол инклюзив
За туриста са нужни нормални полети и гарантирано разписание
но само ако му харесва дестинацията ще си плати полета и ще дойде
Въпросът е да му харесва дестинацията и да му е предоставена информацията за ВСИЧИ възможни и удобни за него маршрути
Тук се работи по-куковски
Ше обясня
Кук е агенцията която е събрала британските работници в един влак и ги Е извозила на природата с един сандвич и постилка за човекобройка , а после ги върна към работническия им делник- през ХIХ век
Днес ТУИ прави същото но с германските работници и срещу горе долу същите разноски и качество

Редактирано от - Минавам от тук на 07/11/2007 г/ 00:17:41

07 Ноември 2007 00:32
Статията е компетентно написана.

Освен липсата на евтини (до 50, максимум 100 евро) полети поради високите такси на летищата, които са немска концесия (а може примерно да правят евтини полети до Балчик!) и на български туристически агенции (и на реклама, и на държавна пропаганда) в Германия може да се посочат и нереално високите цени на Златните в 2007 - ние ходим на Ривиера всяко лято от 2002 насам, но тази година избрахме Азалия на Дружба. Няма такива високи цени никъде на Балканите, че и в западна Европа (минахме на път за България през италианската и френската Ривиера). Ръководството на иска да прави курорт само за богати - абсурд! Ще изгонят и англичаните, които най ни харесват. Казват, че и с тия астрономически цени имали 85% заетост, ама не ми се вярва.

Презастрояването на Слънчев бряг вече е дъвкано много, но там и без това ходят по-млади и издръжливи хора. Извън Сл. бряг презастрояване в курортите фактически няма. Има в градовете. Няма обаче инфраструктура, културния туризъм е още в зародиш.

2007 показа някакъв числен ръст спрямо 2006, но не колкото им трябва на новите собственици на хотели, да връщат дълговете. Намаляването на немците беше компенсирано от румънците (в Азалия през август бяха трети по брой след руснаците и немците, много пред българите - поне половината коли отпред бяха румънски - Букурещ е на 260 км), имаше и повече французи, и италианци се мяркаха. Руснаците също се чувстват у дома си и инвестират доста яко. Скандинавците, холандците и ирландците и те инвестират. Има и израелци и кувейтци.

Има много туристи из вътрешността - В. Търново беше тъпкано с англичани, има към 200 хотела (!!) и едва се намира място, в стария Пловдив - също, макар и не такава навалица - французи, италианци, японци. Атмосфера доста близка до Акропола в Атина, но без убийствената жега там, хората ходят с чадъри.

07 Ноември 2007 00:58
Презастрояването извън Сл Бряг е огромно от Влас до Бяла
Започват да стоят в Констинтин и Елена
Строят в дълбочина десет - двадесет км
Няма обаче елементарна храна - тя е скъпа, се вози отдалел и не е качествено
В Хелена ресорт петзвезден комплекс цените пак гонят евтиния турист защото прави маса, оборот а не качество
"Вътрешния" турист е на изживяване не само поради нарастващите доходи и потребности но и защото просто отдавна не е вътре
Бабите с леглата вият поради визовия режим със Сърбияь и Македания, но за самите сърби това стана повод и довод да си ходят в Гърция - може и да не е по-евтино, но им се пестят неволите с визите, а качеството е по-добро
Пак потварям не дейте да мислете на човекобройки и масовите цени
Общо взето всякакви могат да бъдат, да се предлагат различни услуги на различна цено и качество
Днес това го няма - чака се не турист а неговото тяло и нищо друго Тялото е предплатено - може да спи, да сере да ебе и да пие евтин алкохол Повече от него не се иска и то се справя добре
07 Ноември 2007 01:32
Не знам колко страшно нещо е презастрояването на Слънчев Бряг но факта е че ръста на туристите тая година се дължи единствено и само на него, дори напротив туристите по Златни и Албена са надолу и все пак БГ туризма има ръст. Тъй че за презастрояването със любов инак много тъпо става.
07 Ноември 2007 01:48
*****

Натиснете тук, за да разберете как да кирилизирате мнението си

Редактирано от - bot на 07/11/2007 г/ 02:34:40

07 Ноември 2007 02:12
ВЪПРЕКИ нашите усилия, Туризмът в България продължава да се развива!
07 Ноември 2007 03:42
И ще продължава да се развива до пълното обхващане на европейскио пенсионериат.
07 Ноември 2007 08:06
Herr_Vasko: "Догодина можем да въведем хова туристическа атракция-каране на самосвал, бетоновоз и фадрома, и ще има ръст на туристите!Къде ти на Ибиса такива развлечения?"
*
каране няма да е достатъчно. По-атрактивно ще е "мачкате" с фадрома или самосвал.
07 Ноември 2007 10:40
къде не знам - но е ясно от какво

(снимка: натиснете тук)
07 Ноември 2007 11:56
Германците били избягали - голямо важно, те всички скоро ще избягат. Може ли някой да ми каже, защо, по-дяволите, да си оставям парите в нашите курорти?!? Една причина искам да чуя...? Дали плажовете и водата са чисти? (видяхте ли репортажа от лятото на БТВ, как канализацията на Равда се излива на плажа Олимпийски надежди?), дали пък обстановката е спокойна и приятна? Дали цените са ни ниски?!?
Гъз глава затрива...
07 Ноември 2007 12:02
(снимка: натиснете тук)
07 Ноември 2007 12:06
А това е Банско - пътя към Мотиките (които вече са в чертите на града). Кракът ми няма да стъпи вече там....

(снимка: натиснете тук)
07 Ноември 2007 13:46
Стига с тези туристи, България не може да бъде туристическа държава. Нашия туристически сезон е много кратък, само 2-3 месеца през лятото и през зимата. Такъв кратък туристически сезон не позволява направените инвестиции в хотели и курорти да бъдат върнати или това е много трудно. Да не говорим за увреждането на природата, което допълнително отблъсква туристите. Сега бизнесът инвестира най-вече в строеж на хотели и офиси, които вероятно ще си строят празни с години.
07 Ноември 2007 14:07
Горния, ако искаш да знаеш (а искаш ли?) голяма част от хотелите и ресторантите към тях не посрещат гости и нямат нужда от такива. Същевременно в тях касовите апаратчета тракат нон стоп. И така препират пари от рушвети, наркотици, проституция и прочие.
07 Ноември 2007 14:16
И не само. Взимаш на кредит 100 за хотел. Строш за 50 (но казваш и показваш че е за 100). Не след дълго обявяваш фалит. Даваш хотела на банката. Заминаваш си с 50.
Отделно, имаше едно време една солидна компания наречена Балкан. Благодарим ви Гн Костофф че я няма вече...
07 Ноември 2007 14:17
Corrigendum.
Строш де се чете Строиш
07 Ноември 2007 14:36
а пък на Божурец брега, какво му се е случило- щях да се разплача това лято-благодарение на голф-клозета на к.гергов, имам снимки , ще ги кача някъде да се гледат
07 Ноември 2007 14:51
-"18 250 евро струва клевета към Симеон Сакскобургготски, отсече марокански съд. Редакторите на излизащо в кралството списание на испански език ще се разделят със сумата заради непремерените си думи към български Цар и експремиер. Този материал разярил най-много магистратите и кралската фамилия и те дали на съд журналистите..." Едвали ще има и един турист дошъл от град Кобург, след като са се убедили, че тук още е пълно с червени тикви.Туризма тръгна, когато ни помислиха за много умни, след като поставихме на власт, този на когото туристите имат доверие.Сега тъпаците още не могат да разберът, че те са виновни, за повишаването на цените, вследствие на това, че върнаха във властта старите крадци и професионални лъжци и клеветници.Туристите май са го разбрали и пак ни тръшнаха вратите.
07 Ноември 2007 15:28
До Майорка има полети и по 20 евро. Но това не е причината там туризма да е такъв какъвто (не)искаме да е в България. На Майорка, както и в Барселона например всичко е така организирано, че да е максимално удобно и приятно за туристите. И поради тази причина летището на Майорка обработва 22 млн пътника годишно. За сведение Бургас и Варна се "гордеят" с по 1, 5 млн. Не че в България няма какво да покажем на туристите. Просто организацията и обслужването ни са такива, че вместо да почива туриста трябва да се бори с тях.
07 Ноември 2007 16:46
По последни данни за 2006 г. за туристически пътувания и допълнителни услуги те похарчиха над 57 млрд. евро.Оттогава насам има постоянен спад с по около 5% годишно и през 2006 г. броят им се сви до 467 000

Германец, който идва в БГ повече от 250 евро няма да похарчи и умножено по 500К прави някакви си 125 милиона евро от 57 млрд. и ние се опитваме да правим на туристически бизнес. А и както е писано по-горе в бетонната джунгла за какво да си харчиш парите, даже предполагам, че голяма част от туристите не съ по морето, Банско или Боровец
В Германия немците са 92% от 82 милиона, като приспаднем заможните и част от децата остават около 40 милиона, по 500 хил. годишно за последните 20-30 години са се извъртяли половината, защото допускам, че който е дошъл не повтаря
07 Ноември 2007 17:05
Причините са отдавна ясни:
1. Скапаха природните дадености, за да нацвъкат бетонни кутии.
2. Обслужването (както и преди) е жалко.
3. Пътищата са ужасни.
4. Единственото голямо летище е "Сарафово".
5. Няма никакви атракции, които да те накарат да се бръкнеш с кеф.
6. Сувенирите и рекламата са допотопни.

нататък карайте сами...
07 Ноември 2007 17:42
Къде избяга германският турист? Къдего бягат и българите!
07 Ноември 2007 18:55
Автора, германците са били най-пътуващата нация в света май само по времето на Втората световна война. Иначе статията сигурно е правилна, ама след първото изречение някак не мога да повярвам.

А хотелите в Търново и района точно това лято станаха точно 100, а не 200 (!!!) но това е дребен детайл за хора, дето обхождат всички ривиери за една седмица.
07 Ноември 2007 22:57
Е, тъй ни казаха търновци, доверчиви сме. Опитахме х-л Янтра и Интерхотела и нямаше, и хлътнахме чак до края на ул. Гурко и намерихме в едно частно хотелче, а сина с приятелката си намериха в друго досами Царевец.

Златните, а и целия втори район на Варна, са с несравнимо по-голям и неразвален туристически потенциал от Сл. бряг, но има нужда от пъти повече инвестиции, инфраструктура и по-умерени цени. Голям потенциал имат и пустите още, но с най-големи плажове - Камчия-Шкорпиловци-Карадере-Бяла-Обзор-Ир акли, това са над 20 км пясъчен плаж. Там трябва само зелено строителство и екомаршрути.

В Дружба няма презастрояване, централната част около р-т Черноморец е празна и мърлява - ще строят нов петзвезден хотел. Няма нормални пътища между Шведския и кварталите към Евксиноград, трябва да се ходи през магистралата. Алеята към Сл. ден е тясна - колите се качват на тротоара, за да се разминат. Шведския (вече не се казва св. Илия) изглеждаше пълен, но целия комплекс някак се губи пред новите по-лъскави чудеса.

Вилните зони от Виница до Ботаническата градина и всичко оттам към града, и тия в Галата, Зеленика, Боровец, Фичоза и Черноморец, и цялата франгенска "яка" от пътя за Кичево до Владиславово са вече градска зона, включени са в общия устройствен план. В тях ще има ограничение за етажността и за 25% застройка. Курортна зона е само от Дружба - Манастирски рид и нагоре.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД