:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,760,319
Активни 373
Страници 16,786
За един ден 1,302,066
Писмо от “България” 1

Дърветата през октомври

- Това е най-старото дърво в София - каза Рафата (Рафаил Рафаилов) и посочи клонестия чинар срещу хотел "България".

- Онова е по-старо - каза Берто (Умберто Ешкенази) и посочи дъба зад чинара.

Берто предпочиташе дъба, понеже на него можеше да се изкатери по-лесно, отколкото на чинара и да каже на Рафата какво се вижда през десния прозорец на третия етаж на хотел "България", където бил живял Джеймс Баучер.

Рафата беше от сой политически и щеше да пише история на България. Годината беше 1946; ние бяхме на 14. Рафата каза, че Джеймс Баучер е бил кореспондент на "Таймс" на Балканите, живял в хотел "България" от 1892 до 1915 и обяснил на света, че Ньойският договор е несправедлив към България. Благодарните българи го погребали в Рилския манастир и почнали да произвеждат цигари "Баучер". Рафата имал цяла кутия "Баучер", само че празна.

Умберто Ешкенази каза, че не е Баучер, а Буршие, щом се пише Bourchier. Той стъпи на раменете ни, покатери се на чинара и каза, че нищо не се вижда в стаята на Буршие.

Тръгнахме към френската книжарница на ъгъла на "Бенковски" и "Царя". Там стоиш прав и те гледат в ръцете да не отмъкнеш нещо. А ти - уж нещо ще купиш - пък само прелистваш "Мироар спринт" със снимки от поредния мач на Марсел Сердан, който изнася на ръце от ринга нокаутирания си противник, а от първия ред Едит Пиаф го гледа с обожание. После мяркаш "Фигаро" с тлъсто заглавие "Plus ca change, plus c'est la mеme chose". Колкото по се променя, толкова по-същото. Така бил казал през ХIХ век главният му редактор Жан-Баптист Алфонс Кар и те продължаваха да го цитират, вместо да отпечатат комикс с приключенията на Тинтин. Скука. "Хайде в американската книжарница", каза Умберто Ешкенази. Две години по-късно той отиде в Палестина и там го убиха.

Американската книжарница беше на "Царя" и "Раковски". Там беше по-хубаво, отколкото във френската. Сядаш, четеш си и не те притесняват, даже се правят на разсеяни, ако нещо отмъкнеш. Цялата последна страница на "Ню Йорк хералд трибюн" беше с комикси. Най-харесвахме "Пийнътс" с очарователния лузър Чарли Браун. Четяхме "Лайф", "Нешънъл джиографик" "Сатърдей ивнинг пост", "Колиърз", "Рийдърз дайджест" и там някъде прочетохме защо тогава, през октомври 1946, горите в Масачузетс се били обагрили в златисто, а в Мейн аленеели. Дължало се на различните 24-часови температурни амплитуди.

А софийските дървета се обагриха в кървавокафяво и през 1947 Никола Петков го арестуваха в Народното събрание, кварталното ОФ нарочи родителите ни за изселване, в училище ни нарочиха за изключване тричленките на СНМ (Съюза на народната младеж, преименуван после в Комсомол).

Рафата ми даде снимка с посвещение: "Помни как през октомври 1946 Берто, ти и аз вечеряхме в "България". Срещнах го след 20 години в Народната библиотека.

- Какво правиш тук?

- Пиша история на България - каза Рафата.

Бил издържал приемния изпит в университета, но не посмял да се запише. Нали е от политически сой, като му разровят семейната история, ще стане една...

После чух, че изневиделица връхлетяла кола и го убила. Случайно ли? Не зная.

Но до октомври 1946 не беше лошо за нас, хлапаците в бомбардирана София. Кметът разчисти развалините и направи спортни площадки. На ъгъла на "Раковски" и "Аксаков", където е сега Булбанк - баскетболно игрище; на "Царя" срещу австрийското посолство (на празното място между Първа инвестиционна и Пощенска банка) - боксов ринг, където под открито небе публиката ни аплодираше и освиркваше. Аз пазех дрехите на Берто, когато той беше на ринга, после той моите, понеже треньорите ни - Замората и Гаврилов - не можеха да се занимават с пазене на дрехи. Нямаше душове и съблекални, нямаше румчини.

Рафата седеше на първия ред и ни иронизираше:

- Що си не седите в румчините?

Ще обясня тази дума. В американската книжарница идваше и вестник "Народна воля", издаван в Торонто. В него нямаше комикси, но обявите ни спукваха от смях. "Gene Kelly (Ганчо Калайджиев) кани на пикник в двора на новата си къща с 12 румчини." (12 rooms).

Навремето започнах тази колонка под наслов "Хайде да помислим". Като разбрах, че това няма да стане, преименувах я на "Писмо от "Баучер" 23, понеже там отиде редакцията на в. "Сега". После редакцията се премести на площад "България" 1 и колонката стана "Писмо от "България" 1. Ако се бяхме преместили на улица "Три уши", щяха да пиша писма от "Три уши". Баучер казал на света какво станало на "Три уши" край Сливница.

Аз казвам само за софийските дървета. Тази есен те не аленеят. Преобладава мръсножълтото и кафявото. Където играехме бокс и баскет, има банки. Където беше американската книжарница, се полакомиха за бизнесцентър. Точат си зъбите и за хотел "България". "Plus ca change, plus c'est la meme chose." Мръсножълто и кафяво. Но понякога, когато е слънчево, става лимоненорезедаво като аурата на добряк.
85
8457
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
85
 Видими 
06 Ноември 2007 22:59
След като комуняците обесиха Никола Петков и френската книжарница на ъгъла на "Бенковски" и "Царя" и американската книжарница на "Царя" и "Раковски" станаха савецки книжарници, в които се продаваха само савецки книги. Книжарниците вече не се намираха на "Царя", а на бул. "Руски". Това продължи 45 години и после и двете книжарниците заминаха заедно със СССР, мавзолея и саламурен Гого.
06 Ноември 2007 23:19
Да, времената се менят, а явно и листата на дърветата усещат от къде духа политическия вятър и вехнат различно оцветени...мръсно жълто до кафява..., а някои списователи пак минават на дълбока символика...еми щом ще ни управляват от "симеоновския университет" по добре да си траем...
06 Ноември 2007 23:29
Димитри Иванов винаги съобщава за нещо интересно. Преди време написа няколко думи за Алан Грийнспан. Във връзка с дърветата се сещам че в момента от изсичането се изхранват много хора. Возих се с кола по един път където от двете страни имаше дървета в продължение на около 30 години. Миналата зима всичко беше изсечено. И си мисля за колко години ще стигнат дърветата в околността на селото, в което работят два дърводелски цеха.
06 Ноември 2007 23:48
Това вече съм го чел преди 4-5 години.Само тогава, дето Димитри обясняваше, как листата на дърветата започват да променят цвета си от щата Мейн, на юг.Месеци преди това, обясняваше, как комбайните пъплели да жънат в САЩ, от юг на север, според восъчната зрялост на житото.Пак тогава, подхлъзна форумците, че не знаел откъде идва израза"червена нишка".
07 Ноември 2007 00:01
Не е вярно, тази на Бенковски и Руски дълго време си беше чуждестранна, докато тази на Раковски беше руска.
Ама нали трябва да се използва случая ссссладострастно да се каже -
савецка...
Един форум е остал май...за туй удоволствие.

Редактирано от - Геновева на 07/11/2007 г/ 00:01:59

07 Ноември 2007 00:23
а и дали е влизал някога в тез, савецки или не, силно се съмнявам...
07 Ноември 2007 00:27
Абе я някой разбиращ от литература да ми обясни стила на писане на Димитри? Дървета, ешкенази, Едит Пиаф, Лайф и Nat Geo изредени като че ли в телеграфен стил. Така ли се пише?
07 Ноември 2007 00:28
Ако някой от участвуващите в дебата е чел книги на руски ще си спомни, че книга, която сега струва 10-15 лв. тогава струваше в руска книжарница не повече от 1-2 лв. Като върховна простотия намирам луксозните днешни книги, които са от скъпи, по-скъпи и не всеки има възможност да си купи. Пък и за какво да ги купи, като стойностни книги вече не се четат. Предложих безвъзмездно на районна бибилиотека да им даря 30-40 книги, тъй като ми трябваше място. Дадох им списък.Отговориха ми, че книгите са чудесни, но не им трябват, понеже няма кой да ги вземе и прочете. Виж, ако става въпрос за криминалета и любовни романи, щяха да ги лапнат като топъл хляб.
07 Ноември 2007 00:44
както хубаво го е написал авторът, не е нужно да се мисли, може и да се чуства, е , , който е стар софиянец де..мерси
07 Ноември 2007 01:07
Хубаво.
Да, така се пише, май; може и несофиянци да разбират, с неприлепнали мигли, естествено.
07 Ноември 2007 01:16
Стилът на Димитри е провокативен. Провокира въобръжението на форумците. Провокира го до степен сами да си правят тема. Димитри казва една дума, напр. Америка и форумците си правят тема за Америка. Казва Буш и се прави тема за Буш. С две думи, Димитри развива почина "Направи си сам".
А каламбурите му са за оригиналност и собствен стил.
Но поне ни дава избор. Кеф ти за руската книжарница, кеф ти за Едит Пиаф, кеф ти за стария дъб.
07 Ноември 2007 01:22
Книжарниците може и да са били "савецки", но книгите които продаваха бяха преводи на най-доброто издавано по света! И ги продаваха за стотинки. Някои тарикати купуваха в София и продаваха в Москва с печалба от около 1000%.
07 Ноември 2007 02:59
А пък за "Иностранная литература" пък хич да не говорим.... що авангард сме прочели тамо....
07 Ноември 2007 03:06
Така е, anacephal-e. И аз с радост си спомням за онова време, когато барем веднъж седмично можех давляза в руския отдел на Дома на книгата в Плевен и да си изляза с поне три-четири книги, които на български сигурно никога нямаше да намеря. Или само по Нова година в комплект с нещо непродаваемо на цена от десетина лева нагоре. И доста руснаци съм засичал да си излизат с цял наръч книги под мишка. Явно и у тях не се намираха лесно. Всичко първо за износ а после за вътрешния пазар. Сега там продават дрешки. мебели и каквото се сетиш, освен книги. В Дома на книгата де.
Пък онзи ден, на 1-ви, Деня на народните будители, влязох в комай единствената оцеляла прилична книжарница във Видин. Поне 45 минути рових по рафтовете да си намеря нещо, дето хем да ме интересува, хем да ми е по джоба. Само с продавача си бяхме.Никой не влезе за това време. Само отвън мина шествие на ученици, протестиращи против матурите. Ама и от тях никой не се отби, ангажирани бяха децата... Пък учителите сигурно бяха ангажирани със стачката...
07 Ноември 2007 03:23
Няма го онова четене вече, Геновева, няма го.
Иностранная литература на руски език... по друго си е звученето...
Хеля пък руснаците да ти обяснят какво са искали да кажат западните мислители...
07 Ноември 2007 05:34
Това жълто-кафяво не е ли диария?!!
Дотам я докараха комунягите-до разстройство!!!
07 Ноември 2007 06:08
Не моем спори с Димитря за ония дървета през октомври. Само да поясня, че големите дървета по сякое време са си дървета. N'est pas, Kandilo?
07 Ноември 2007 06:22
френски американски книжарници сердановци пиаф
а за Дан Колов нищо дето е израснал на село без игрища и сред дървета и покорил америка и отровен във Франция от туберколоза отишъл си от този свят без да остави поколение
дим и 3 от дизелова печка
07 Ноември 2007 06:56
Моабета беше за цвета на шумата, а иначе дървото си е дърво!!
Некой стават и за чукане, нали!!!??
07 Ноември 2007 07:22
А иначе от големия люляк до двореца към Министерство на Войната отляво беше фризьорския салон на брата на баба ми, лека му пръст!!
07 Ноември 2007 08:16
Не е по темата , но и аз да си изкажа съжалението от липсата на руската книжарница...в моя град, де. Освен че бяха евтини, бяха и с много качествена и почти луксозна подвързия! Запълваха ми празнотата в техническото познание. Сега се ровя в нета и когато намеря някоя техническа книга на руски от интересуващите ме направления съм много щастлив! Трябва да умеем да се радваме на малките радости все пак....
07 Ноември 2007 08:18
Изобщо не ми пука какъв му е стилът на Димитри Иванов.
Важното е, че ми харесва да го чета.
Пък който си няма друга работа, да нищи "какво е искал да каже авторът". Ами каквото е искал, казал го е. Пък кой какво разбрал... Въпрос на друга тема.
07 Ноември 2007 08:32
Писмата били от уличен адрес.
Аз пък си мислех, че е заемка от Марк Твен...
07 Ноември 2007 08:34
Руските книги бяха супер. Малко им бяха кофти шрифтовете и оформлението на кориците, но пък страхотна селекция от автори и произведения, страхотен обхват - от антропология през философия и качествени детективи и трилъри до исторически теми, по които нашите тогава дори не се замисляха(това скити, траки, европейско средновековие, среден, близък и далечен Изток) - при това сериозни изследвания на база на сериозен исторически материал, не само марксическа трактова на общоизвестни факти(имаше и такива, де)страхотни преводи(оцених го доста по-късно) и невероятно качество на книжното тяло. Преди време живеех от антикварна търговия с книги. Имахме склад в едно мазе, пълно с 40-50 кашона книги. За зла беда стана наводнение. Половината книги се носеха по водата(още се втрисам като си спомня гледкта). От българските издания не можах да спася почти нищо, но от руските като ги изсуших 90% си бяха като чисто нови. Английските и американските с твърди корици до 70 години също издържаха, тези с меките и по-новите заминаха.
07 Ноември 2007 08:39
Може да е като от Сенека до Луцилий!!!
07 Ноември 2007 09:09
Навремето започнах тази колонка под наслов "Хайде да помислим". Като разбрах, че това няма да стане, преименувах я...

Сега това е напълно възможно да стане във форума на електронното издание.
Разбирам възмущението от хода на промените, но се сещам и за една песничка от детски филм:

Тече, всичко тече -
времето няма бряг
и ни влече - няма как.

И тъй всяко момче,
всъщност е бъдещ мъж -
поет или моряк.

Всеки малък мъж мечтае
миг поне да е силен и сам.
А моретата не са до колене -
дори на голям.

Растем и пак ще растем,
но заедно с теб -
приятел с теб съм днес
и утре, и до край -
въпрос на мъжка чест,
не на игра.

А морякът иска да е
капитан, смел капитан.
Капитанът иска да е
Магелан - поне Магелан.

Растем и пак ще растем,
но заедно с теб -
приятел с теб съм днес
и утре, и до край -
въпрос на мъжка чест,
не на игра.

07 Ноември 2007 09:17
Някой подфърли, че Димитри провокирал всеки да си намери тема, ами туй знае още от Всяка неделя, то си беше магазинно предаване, нещо, като Метро , Била, Кауфланд и прочие вериги сега...Нищо лошо...Ха Ха.
07 Ноември 2007 09:23
Натиснете тук
07 Ноември 2007 09:28
Не зная какво ще стане с култовата "България" на "Царя", но знам, че този Булевард "носи" много история и спомени. Не коментирам съветски книжарници, но си спомням как една вечер минах покрай галерията, която все още съществуваше на "Царя" и "Раковска" и я видях, както се разбра, за последен път! Вярвах, че след дългата дискусия в литературните тогава издания, няма да я съборят, защото всъщност това място е било пространство, което е събирало истинските класици на перото! Уви, когато минах сутринта, видях руини, които никога няма да забравя... Какво беше това, дали не беше опит да се събори и последния камък на истинските ценности?
07 Ноември 2007 09:28
Лосев - т. 1. История античной эстетики - Цена: 0, 63 рубли = 0, 63 лева.
Това се продаваше в руската на Царя/Раковски.
Парадоксът беше, че в София идваха 10-ина бройки от книги с тираж 300 в СССР.
И ние си купувахме книги, които спецовето в СССР не можеха да намерят под дърво и камък. Например от серията "Для научних библиотек" - Поппер, Рассел....
---
Но все пак предпочитах на този ъгъл да има една голяма Барнс енд Нобъл, вместо 10 000 съветски заглавия, от които четивни са 1000.

07 Ноември 2007 09:51
По отношение на темата за книжарниците, която се разпали тука, кой знае защо в съзнанието ми веднага се пръкна един лайтмотив от песента "Фирмаджия" на "НЛО" от близкото минало:
"...Складът на едро работи
в бивша книжарница "Ботев"..."

А що се отнася до стила на Димитри, да, наистина е телеграфен, както някой правилно отбеляза. Той така си и почна кариерата на времето в БНТ, с телеграфно предаване(още през 70-те). Но пък е приятен и най-важното един РАЗЛИЧЕН и СПЕЦИФИЧЕН стил! Димитри, !
07 Ноември 2007 09:53
ами "Зарубежная фантастика" и "Зарубежньiй детектив"
най-хубавата книжарница беше двуетажната на Витошка и Алабин - сега е Макдоналдс
какво регресивно движение - от главата към корема

# # #
преклонението към храмовете на книгата няма нищо общо с отношението към Империята на злото
07 Ноември 2007 09:56
хайде да помислим
да си българин, да си собственик на български език, и през руски да четеш световните романи
Чехов го мога само на руски, опитвал съм на нашия и не ми вървят и 10 реда
07 Ноември 2007 10:09
Ценни са спомените на ДИ за София през 40-те, за всички които обичат града и историята му. Имаше преди години едно есе, написано с много обич, и посветено на Димитър Списаревски, негов кръстник, ако не се лъжа, бежанец в София след Ньойския договор. И още, James David Bourchier , а не Baucher, добре е да се припомни.

Защо ли писанията му за политика, и особено икономика, са много по-рехави?

Колкото до стила patchwork, горещо одобрявам, но колкото и ДИ да си отваря ушите на четири, няма да споменавам Alistair Cooke.
07 Ноември 2007 10:20
Аурата на добряк, при някои, помага за практикуването бялата магия. Бозавият цвят на прани килоти обяснява и цвета на магията.
07 Ноември 2007 10:24
Защо ли си купувах книгите на Джек Лондон, Гор Видал, Керуак, Капоти, Вонегът, Селинджър, Стайнбек итн. на руски? Май много бързо забравяме тези островчета на свобода в онези времена. Да не говорим за Аргументи и факти, Знамя, Новый мир итн. Нов свят, нови хоризонти, ново мислене. Нали си спомняте, че хората които се абонираха за тези издания се водеха на специален отчет, о времена, о нрави.
07 Ноември 2007 11:05
Няма нужда да се мисли - то е нефелна работа... Пък и що да пишеш от "Три уши" - то и да се слуша е нефелна работа... Затуй си пиши от България 1 - доказано одрискана, кафяво-жълта работа. И не чакай слънце - за да изгрее, трябва и мислене, и чуване, пък те са си нефелни работи.
07 Ноември 2007 11:05
"Литературная газета"
а за внасяне на Огонек на работното място веднъж ме наказаха с мъмрене
07 Ноември 2007 11:09
Днес е 7. ноември, ден на Великата октомврийска социалистическа революция. Не ме питайте защо октомврийска революция се отбелязва през ноември, забравих обяснението. Нито дали ноемврийските листа са октомврийски, не се сещам. Да живее Евросоциализъма
07 Ноември 2007 11:52
Г-н ДИ жалее за минали места и сгради и аз зачитам дълбоко сантименталното му основание да го прави. Макар че... на мястото на всяка някога и някъде нова сграда е имало някаква по-стара. Лично аз съжалявам за за мавзолея, защото неговото погубване ни лиши завинаги от възможността да бъдем единствената изцяло европейски ситуирана държава с такъв монумент, т.е. изгубихме за вечни времена туристическата атракция на този уникален обект, но пък идеолозите винаги са вървели преди търговците. Ениуей (= примирена въздишка).
По отношение на цветовете, които днес са темата на г-н ДИ: Те вече толкова се идеологизираха и пейоризираха (ако има такава дума), че човек никога не може да бъде спокоен за удачната им употреба. Понеже не съм виждала аурата на добър човек, предлагам лимоненорезедавото да го опишем като "лаймът в екзотичен коктейл, смесен* от доброжелателен барман с професионално въображение".
*използвам неутралното "смесен" вместо традиционното "забъркан", за да не изпаднем в подробностите на "shaken, not stirred" или беше виче верса?
07 Ноември 2007 12:02



Просто е приятно да четеш ДИ. А кой какво възприема - негов проблем.
Руски книжарници имаше във всички по-големи градове. А в малките селища имаше щандове. И наистина се намираха книги, които в СССР ги нямаше. Веднъж в антикварната се чудех как да си взема един осемтомник на Конан Дойл /успях да сглобя само за изостанал том с "Бригадир Жерар" - не зная на български дали е зилизала/, изведнъж продавачката ги награби от ръцете ми и ги прибра отдолу. Посочи ми влизаща група руснаци. Които опосквали като скакалци всичко.
Но смятам, че да четеш световни автори през руски е по-добре, отколкото да не ги четеш. Или да повтаряш мнението на някой партиен критик за непознатите ти неща.
Напомням - и Вокруг света идваше, и много - изключително много - литературни списания. Новий мир, Радуга, Заря Востока, Урал, Нева, Знамя и т.н., и т.н.
Сега има интернет. И сериали. И сдъвкани нещица по Визат хистъри, Дискавъри и тем подобни ченъли. Където трябва да си напрягаш ума яката, за да разбереш за кой става дума - така кълчат имената по английски маниер.
Ние си спомняме, ДИ броди из спомените и разказва - това е разликата.
07 Ноември 2007 12:23
Видя ли сега брадварчо, кво значи "идеологическа диверсия", за тех няма, ама за Вас има, да се учите от великия саветцки опит...Що не праят тъй твойте приетели САЩисаните, всичко за тех, ами затуй ги мразИМ, бре келешорин, както казваше баща ми...Ха ха...
07 Ноември 2007 12:30
Жълт листопад...
Кафяв листопад...
И въобще...листопад!
Сантиментите са присъщи на възрастните...
Примерно: - "А помниш ли оная, младата вдовичка, на Пешо железничря бе... де го сгази влака 56-та година..."
...
Оставете човеко на мира!
Тук, във Форума, Д.И. влиза като у кварталната кръчма(да не се бърка с гаражните таквиз), сяда на някоя маса(тема) до прозореца, чете вестника(не Сега, не Сега), пийва си кайвенцето игнорирайки поканите от другите маси(теми), пуска по едно "ухо"(поглед, прелет и т.н.) към последните вицове и клюки, и си се кефи...
Познати минават, заминават, поздравяват, кимат вежливо...
Д.И. си пафка цигарката и мига учтиво, чат-пат отвръща на поздравите, мръщи се на досадниците, пуска по някое "очило" към младите сервитьорки(пусти мерак), загася цигарата и...си тръгва.
Оставяйки след себе си озадачени лузъри и чукчи...
Та така...

07 Ноември 2007 12:37
Но смятам, че да четеш световни автори през руски е по-добре, отколкото да не ги четеш.

Бороване, издигаш ми се в очите Не те четкам, просто добре казано.
А за стила на Димитри - който не го харесва, да не го чете. На мен ми допада, макар че понякога това скок-подскок от тема на тема е малко объркващо. Просто негова си запазена марка. И интонацията и ритъмът на речта му бяха някак особени, когато съм го слушал. Някак англосаксонскоподобни...[/quote]
07 Ноември 2007 12:44
Борованчо, сбърках те с брадварчо, ама ти ся ми кажи, там край Борован зад или пред блокадата беше дядотатко ти...?!Нейсе
07 Ноември 2007 13:09
Прекрасно, Джимо! Да си жив и здрав да ни радваш всяка сряда, както до сега! А това, за хотел България, не мога да го преживея. Жена ми ми се скара, като и го казах. Каза ми че нещо не съм бил разбрал. И въобще, да не и говоря такива идиотщини. А не е патка.
07 Ноември 2007 13:28
..Но понякога, когато е слънчево, става лимоненорезедаво като аурата на добряк..



А друг път, когато в капките кръв паднат и няколко сълзи, става розово. Особено когато се чува и шепотът на новички банкноти...Защото София е май единствената европейска столица, в която до сграда в стил късен барок се вдига тромава грамада от стомана и стъкло.
Но млъкни, сърце!
07 Ноември 2007 13:50
Вие ме разчувствахте бе, хора!
Не съм се качвала отдавна на тавана си - той впрочем не е таван, а добре мебелирана мансарда, с рафтове книги - по индивидуална поръчка, заради скосяванията, до тавана стигат.
И като започнаха да се претрупват тези рафтове (впрочем там са онези Томове, дето ги взимахме със зор, най-вече чрез абонамент, няколко години ги получаваш - та там е Антология на световната фантастика, Зола - двайсе и кусур тома, Конан Дойл, май 4, Лион Фойхтвангер - мисля 12, сигурно нещо съм пропуснала - за отбелязване е, че при цени - стотинки на тез абонаменти, бидейки студентка руска филология, не съм си купила ни едно руско многотомно издание - сигурно понеже за тях нямаше иначе проблеми), тааа, като почнаха да се огъват тези рафтове, почнах да чистя.
И започнах да чистя от списанията, щото и тях ги трупах. Най-вече Иностранная литература. И какво направих, варварина аз?
Взех, та откъснах от всеки брой най-ценното, във вид на 1 или повече коли. Дерех ги, а те бяха много здраво залепени. Бях с намерение така, както съм си ги одрала, да ги дам да ги подвържат. И така си останаха, непредставителни, не вече на рафт, а в един шкаф. По същия начин събирах и Pif le chien и Vaillant, ама тях ги подарих на дечица, дето учат френски.
Ще взема да се кача, то подвързването сега е по-скъпичко, ама има и по-евтини средства да се подредят тез неща. Спомням си с какво увлечение прочетох там - Вся королевская рать, също сума ти неща на Сартр и Кокто, Портокала с часовниковия механизъм, Мъртвата зона на Стивън Кинг, Йонеско и много, мнооого други.
Нищо, че не са на руски, ядват се и така...
ДА ЗДРАВСТВУЕТ ГОДОВЩИНА ВЕЛИКОЙ ОКТЯБРЬСКОЙ РЕВОЛЮЦИИ!!!
УРА, ДРУГАРИ!

07 Ноември 2007 13:53
Стилът "пачуърк", измислен (или поне популяризиран) от Хемингуей, Керуак и Колдуел е действително приятно четиво, което може да се удаде само на по-изискани и извисени читатели, нейсе.
Както винаги е било, Димитри прави във всяко свое есе по една (поне една) съзнателна фактическа грешка, нещо като скрита картинка за нас - читателите. В днешното закачката е такава - как може Баучер, починал по време на Първата световна война и погребан в Рилския манастир да е живял в хотел "България", построен в 30-те години на ХХ век? Той просто е живял в къщата ДО сегашния хотел, в която в момента е Насърчителната банка ...
07 Ноември 2007 13:56
Поправям се - Баучър умира през 1920 г.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД