Сериозни критики към промените при общинските данъци отправиха в тристранката синдикатите и бизнесът. Те са притеснени от възможностите за шоково вдигане на налозите с 2 или 3 пъти над сегашните им размери въпреки уверенията на общините, че това едва ли ще стане през 2008 г.
До 29 февруари 2008 г. общинските съвети за пръв път ще имат шанса сами да кажат какъв да бъде размерът на местните налози в определените от парламента "коридори". МФ предлага минимумът на данъците през 2008 г. да е сегашният им размер, а максимумът да се образува, като сегашните данък сгради, данък при дарение, върху наследствата, при придобиване на имущество се умножи по 2, а налогът върху леките коли и другите возила се вдигне максимум тройно.
"При положение че с бюджета за 2008 г. на общините им се отнема възможността да получат част от данъка върху доходите на гражданите, естествено общините биха качили данъците на по-високите нива, за да попълнят дупката в бюджета си", коментира Мика Зайкова от КТ "Подкрепа". "Ние също сме разочаровани, защото дори някоя община да иска да намали досегашните размери на данъците, тя няма да има това право", заяви пък зам.-председателят на БСК Дикран Тебеян.
Синдикатите отново поставиха въпроса за минимален праг, под който добавките към заплатите на работниците под формата на социални разходи да не се облагат. Промяната, която влезе в сила от началото на годината, породи стачки в редица браншове, но въпреки това МФ не предлага промяна на статуквото догодина.
"Тотално неадекватна е политиката по доходите, покупателната ни способност догодина ще е още по-ниска", коментираха от КНСБ. Според профсъюза е твърде нереалистично средната брутна заплата за страната догодина да стане 428 лв., както и средната бюджетна залата да стигне 460 лв. "Няма как това да стане без драматични съкращения, по-големи от заложените 12%, които трябва да се случат до средата на 2008 г.", смятат синдикатите. За тях сметките за 2008 г. са "бюджет на стабилизиращата бедност". Според тях, макар и парите за някои сфери като здравеопазване и образование да се увеличават, те са крайно недостатъчни за нужните реформи в тях и ще доведат до нови социални напрежения в началото на другата година.
ВЪТРЕШНА ОПОЗИЦИЯ
Депутати от левицата разкритикуваха отпадането на данъчните облекчения за семейства с деца при обсъждането на бюджета в социалната комисия. "Заменяме политиката на подкрепа на семействата с деца с политика на социално подпомагане", заяви Донка Михайлова от "Коалиция за България" за замяната на семейните облекчения с вдигането на детските надбавки на 30 лв. Същото мнение изрази и Маргарита Панева от КБ, според която "май избягахме от философията си за подкрепа на двудетния модел".
|
|