Министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски и бившият директор на НЗОК д-р Иван Букарев (вляво) участваха вчера във форум за публично-частното партньорство в здравеопазването. |
В момента се изработват критериите за отдаване, след това от МЗ ще ги представят на персонала в съответните болници и тогава ще стане ясно дали ще има частно управление. "Личното ми мнение е, че няма никакъв проблем една областна болница да работи с български или чужд частен партньор", каза Гайдарски. Според него публично-частното партньорство ще подобри качеството на медицинските услуги и ще намали разходите за здравеопазване. Процесът може да започне веднага, като първо ще се отдават санаторно-курортни комплекси, към които има интерес от чуждестранни инвеститори и пенсионни фондове.
Засега не е ясно колко от центровете за хемодиализа ще бъдат отдавани на концесия. Възможно е някои от тях да останат изцяло държавни, други да преминат към общините, а трети да бъдат дадени на частници. Първоначално към тях проявяваха интерес чуждестранни доставчици на медицинска техника. Вчера обаче Гайдарски съобщи, че има много български инвеститори, които също искат да се включат в процедурата, както и хора, които искат да ги поддържат и да построят нови. Затова се налага преразглеждане на програмата за концесиониране и по-прецизен анализ. Едва след това ще се знае колко от 62-та центъра ще станат частни. Не е уточнен и периодът на отдаване. Според Гайдарски не може да бъде по-малък от 10 години. Той коментира, че възможността за злоупотреби в хемодиализните центрове е много по-малка, отколкото в болниците, защото е ясно колко пациенти минават през тях, с какъв процент се увеличават всяка година и каква е цената на апаратурата.
В 14 области на страната има недостиг на общопрактикуващи лекари. В момента те са около 5 хиляди, но в по-големите градове има струпвания на специалисти. Затова от следващата година може да се увеличи заплащането на лекари, които искат да работят или вече работят в отдалечени райони.