:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,224,007
Активни 230
Страници 9,830
За един ден 1,302,066

Областните болници ще имат частни мениджъри

Чуждестранни инвеститори са готови да ръководят изцяло лечебниците, обяви Гайдарски
СНИМКА: БГНЕС
Министърът на здравеопазването проф. Радослав Гайдарски и бившият директор на НЗОК д-р Иван Букарев (вляво) участваха вчера във форум за публично-частното партньорство в здравеопазването.
Управлението на някои от областните болници може да бъде дадено на частни мениджъри, съобщи здравният министър Радослав Гайдарски. По думите му в здравното министерство вече има оферти от чуждестранни инвеститори, които искат да ръководят изцяло лечебниците. Ако това се случи, частниците ще трябва да поемат и финансовите задължения на болниците. "Публично-частното партньорство не означава продажба, а финансиране", подчерта Гайдарски. Държавата си запазва ангажимента да предоставя здравна услуга, а частният партньор може да управлява обслужващите дейности, кухните, да поддържа апаратурата, парковите площи и стерилизацията.

В момента се изработват критериите за отдаване, след това от МЗ ще ги представят на персонала в съответните болници и тогава ще стане ясно дали ще има частно управление. "Личното ми мнение е, че няма никакъв проблем една областна болница да работи с български или чужд частен партньор", каза Гайдарски. Според него публично-частното партньорство ще подобри качеството на медицинските услуги и ще намали разходите за здравеопазване. Процесът може да започне веднага, като първо ще се отдават санаторно-курортни комплекси, към които има интерес от чуждестранни инвеститори и пенсионни фондове.

Засега не е ясно колко от центровете за хемодиализа ще бъдат отдавани на концесия. Възможно е някои от тях да останат изцяло държавни, други да преминат към общините, а трети да бъдат дадени на частници. Първоначално към тях проявяваха интерес чуждестранни доставчици на медицинска техника. Вчера обаче Гайдарски съобщи, че има много български инвеститори, които също искат да се включат в процедурата, както и хора, които искат да ги поддържат и да построят нови. Затова се налага преразглеждане на програмата за концесиониране и по-прецизен анализ. Едва след това ще се знае колко от 62-та центъра ще станат частни. Не е уточнен и периодът на отдаване. Според Гайдарски не може да бъде по-малък от 10 години. Той коментира, че възможността за злоупотреби в хемодиализните центрове е много по-малка, отколкото в болниците, защото е ясно колко пациенти минават през тях, с какъв процент се увеличават всяка година и каква е цената на апаратурата.

В 14 области на страната има недостиг на общопрактикуващи лекари. В момента те са около 5 хиляди, но в по-големите градове има струпвания на специалисти. Затова от следващата година може да се увеличи заплащането на лекари, които искат да работят или вече работят в отдалечени райони.
7
1926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
7
 Видими 
08 Ноември 2007 02:25
"Публично-частното партньорство не означава продажба, а финансиране още по-голям потенциал за далавера, с по-малко рискове за крадльовците като мен в държавната администрация", подчерта Гайдарски.

Като ще цаните менажерия, барем им вземете некой лев и им прехвърлете некои отговорности. Иначе какво се получава? Менажера частен, собствеността (и дълговете) - държавни. Далеч ще стигнем с такъв подход, казва моят оракул.
08 Ноември 2007 03:02
Дивотия следва дивотия в това здравеопазване, като че ли крайната цел е трайното ликвидиране на българите...
08 Ноември 2007 08:54
[/b]"Публично-частното партньорство не означава продажба, а финансиране", подчерта Гайдарски. Държавата си запазва ангажимента да предоставя здравна услуга, а частният партньор може да управлява обслужващите дейности, кухните, да поддържа апаратурата, парковите площи и стерилизацията[/b]



Публично-частнотото партньорство е просто бизнес и "частния партньор" си иска своето.

И "чистачът на кенефи" си е просто "чистач на кенефи". А пък министъра да си го нарича както си иска

Редактирано от - bot на 08/11/2007 г/ 12:28:39

08 Ноември 2007 10:13
Абе чудят се как да ни съсипят. Държавата добре, частното лице - добре, общините и те са ок, а българите все повече лишени от здравна помощ.
08 Ноември 2007 11:51
Живях в НРБ, живея в РБ, може и доживея до ЧРБ. А може и...
08 Ноември 2007 13:49
не ми се навлиза в детайли но ако бяхме нормална държава а не стадо овце за такива приказки щеше да има обвинение съд затвор + публично линчуване за некомпетентност и брутална подигравка с интересите на народонаселението.


08 Ноември 2007 20:04


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД