Продуцентите на "Игра за милиони" в България се усъмниха, че участник мами, и отказаха да му изплатят най-голямата спечелена досега сума. |
Детектор на съмнението
Случаят придобива гласност в първите дни на ноември. Тогава от "Глобъл вижън", външният продуцент на играта, най-неочаквано обявяват, че са подложили всички досегашни участници, "заработили" над 50 000 лева, на детектор на лъжата. Михов не издържал теста и това е бил достатъчен мотив да не му изплатят сумата. Нещо повече - дали го на прокурор, защото имало съмнение, че е участвал във вътрешен заговор с няколко души от екипа на предаването, които са му помогнали да спечели. Самият Михов също завежда дело в Софийския градски съд срещу ТВ 7, защото телевизията е тази, която изплаща печалбите.
Освен на детектора в ТВ 7 градят подозренията срещу играча и върху странна хипотеза, развита от адвоката на медията Илиян Василев. "Направи ни впечатление, че той е участвал преди и в други телевизионни предавания, където също е печелил крупни суми. Ако погледнем от зрителска гледна точка, разбира се, че можем да кажем "горкото момче", което не си е получило парите. Но повечето програми у нас се правят от едни и същи екипи. Не е трудно да се провери къде и колко е печелил и кои хора от екипите се застъпват", твърди Василев. Той казва, че освен играчите на детектор са били подложени и хората от екипа на "Игра за милиони". Няколко души също се провалили. В жалбата до прокуратурата са посочени и техните имена. Василев обаче отказва да поясни какви постове заемат в шоуто. Той намеква, че в "Глобъл вижън" и в телевизията са стигнали до "конкретни данни" за наличието на заговорническа група, която е помагала на участника да печели, но отказва подробности.
Теория на конспирацията
Според регламента на "Игра за милиони" всеки участник преминава през три етапа, като знанията са примесени и с доста голяма доза късмет. Освен че отговаря на въпроси, играчът на принципа на случайността избира суми, които се прибавят или изваждат от печалбата му до момента. Тези суми са разпределени между няколко асистенти. Теоретично е възможно предварително човекът, който разпределя таблата със сумите, да информира съответен участник на кой асистент какво е дал. Но въпросите са много, заложени са предварително в компютър, който ги определя на случаен принцип. Ако има заговор, в него задължително трябва да участва и системният администратор, боравещ с компютъра.
Чавдар Михов е стигнал до "Игра за милиони" по стандартната процедура - изпратил е SMS. Бил е изтеглен на случаен принцип и поканен да участва. Записът с него е направен на 2 юни. Излъчен е в две вечери, тъй като времето не стигнало за пълното му участие. На 30.06. и 01.07. ТВ 7 преизлъчва играта на Михов. На следващия ден Михов е потърсен от продуцентите, които го запознават с решението си за детектора на лъжата. Той се е съгласил съвсем доброволно, при това без да му е поставено условие, че ако откаже, няма да получи печалбата си. Тестът се провежда на 7 юли във фирмата на известния спец по полиграфи доктор Детелин Томов.
"В стаичката с апарата бяхме само аз и д-р Томов, но в друго помещение имаше и човек от телевизията, когото аз не виждах. От време на време докторът ходеше там и чувах, че се консултира какви въпроси да ми задава. До 23 юли нямах яснота какви са резултатите от теста. На тази дата бях повикан по телефона от финансовия директор на ТВ 7 Мария Стоянова, за да бъде уточнена процедурата, по която ще ми изплатят парите. Отидох с жена ми и ни приеха в кабинета на шефката на ТВ 7 Диляна Грозданова, но тя въобще не се появи. Вместо нея дойде адвокат Василев, отпрати жена ми навън и с доста груб тон ми заяви, че съм участвал в измамна схема. Той ми каза, че трябва да му направя пълни самопризнания, иначе ще ме даде на прокурор", разказва Михов.
Адвокат Василев не отрича този разговор. Той обаче настоява, че не се е държал грубо. "Опитах се да му обясня, че ако е склонен да ни каже кои са останалите хора от екипа, участвали в схемата, няма да търсим съдействието на прокуратурата", твърди Василев. С което признава, че към 23 юли те не са знаели кои са участниците в така наречения "заговор".
Въпреки този разговор, въпреки съмненията към играча, въпреки резултатите от теста и въпреки решението на ТВ 7 да не му изплаща парите, Михов става рекламно лице на "Игра за милиони". Звучи абсурдно, но до 7 октомври отделни кадри с неговото участие в шоуто, монтирани като рекламен клип, се въртят нонстоп по ТВ 7. Излъчването им е спряно след намесата на адвоката на Михов - Бойко Ботев.
Правилата на игрите
Подлагане на детектор на лъжата на участници в телевизионна игра, които са спечелили в нея, е прецедент у нас. Изключение прави само "Биг брадър", който във втория си сезон предложи на съквартирантите да минат през полиграф, но не за да тества лоялността им към шоуто, а за по-голяма атракция. Макар адвокат Василев да твърди, че и други игри са го практикували в миналото, такива данни няма. Един от авторите на този материал също е минал през доста телевизионни игри, печелил е в тях и нито веднъж не е бил тестван с детектор. Нито пък подобно условие за изплащане на печалбата е присъствало сред документите, които е трябвало да се подписват преди участие.
Такова условие е нямало и в случая с "Игра за милиони". "Преди да бъда допуснат до игра, подписах няколко листа, съдържащи задълженията на участника и на продуцентите. Основно там се твърдеше, че мога да не получа евентуалната спечелена сума, ако предаването не бъде излъчено по една или друга причина. Имаше и изискване до датата на излъчването да не огласявам данни за играта и какво съм спечелил. Никъде не присъстваше текст, че трябва да мина през детектор. Копие от тези книжа обаче нямам. Моят адвокат Бойко Ботев също не успя да се снабди, защото продуцентите отказват да му дадат. Досега не са ни предоставили дори и резултатите от теста с детектора" разказва Михов.
Тезата, че детектор е в състояние да доказва вина, може да изиграе лоша шега на адвоката на ТВ 7. В цялата си досегашна практика Илиян Василев, който някога като съдия оправда Иво Карамански за побой и грабеж в столичната игрална зала "Бедни богати", след това се прочу и като адвокат на вече покойните Поли Пантев и Антон Милтенов-Клюна, а към днешна дата защитава Димитър Желязков-Очите, винаги е бил противник на детекторите на лъжата. В много от случаите прокуратурата е настоявала да подлага подзащитните му на полиграф, а по едно от делата резултатите от теста трябваше да послужат дори като доказателство за извършено убийство, но Василев се бори със зъби и нокти срещу това. "Аз съм твърд, че детекторът не е годно доказателство", обича да казва Василев. Пред "Сега" той твърди, че не се отрича от думите си, но в световната телевизионна индустрия било прието именно с детектор да се тестват участници в различни програми.
Шефът на ТВ 7 Диляна Грозданова казва, че в телевизията не разполагат с резултатите от тестовете на полиграфа. Те се съхранявали при д-р Томов. Грозданова обаче се отнася скептично към всичко, което играчът Чавдар Михов разказва, защото го смята за измамник, макар съдът все още не се е произнесъл по казуса. "Той казва много неща, но аз не мога да вярвам на думите на един човек, който ме е измамил веднъж", твърди телевизионният шеф.
Диляна Грозданова отрича да има връзка между неизплатената сума на Михов и факта, че "Игра за милиони" все още не е стартирала, макар лятната ваканция отдавна да свърши. Според нея, причините за тази дълга пауза не са парите, защото ТВ 7 вече била изплатила общо над 600 000 лв. на други играчи, а изборите и ангажираността на водещия Даниел Цочев в театъра.
В миналото обаче имаше още едно подобно предаване, което се препъна в голямата награда. През 2001-2002 г. БНТ излъчваше "Залоаложи" с водещ друг известен актьор - Асен Блатечки. Тогава участникът от добричкото село Бдинци Димитър Теохаров спечели 240 000 лева с едно телефонно обаждане. Продуцентът на играта фирма "Интертелевизионни игри" отказа да му плати дори и лев, като обяви, че при нея няма регистриран залог от играч с това име. Паралелно с развихрянето на скандала играта бе спряна уж временно, но не се появи на екран никога повече. Теохаров заведе дело, но не срещу БНТ, а срещу фирмата и през 2006 г. го спечели. Междувременно обаче всички активи на въпросната фирма бяха прехвърлени на друго юридическо лице и от нея вече нямаше какво да се вземе.