:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,846,011
Активни 102
Страници 20,707
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

Безплатен капитал?

Беше време, когато трябваше специални закони да осигурят материал за търгуване на фондовата борса. Затова масово приватизираните държавни дружества и приватизационните фондове насила и наужким бяха нарочени за публични дружества, акциите им бяха със закон натикани в Централния депозитар, а търговията с тях трябваше задължително да минава през борсата, за да я храни. Първа грижа на всеки инвеститор, придобил такова дружество - продукт на масово раздържавяване, бе да го "затвори": да изкупи дела на стотици служители, получили "трудови акции", и дребни акционери, купили акции с боновите си книжки; после дружеството се отписваше от публичния регистър и караше както си знае. Докъм края на 2004 г.



да си на борсата беше грешка,



за която мажоритарните акционери плащаха скъпо - едно публично дружество трябва да изпълнява десетки ограничителни условия, да харчи пари за междинни, за подробни, скъпи и губещи време годишни отчети. Видим смисъл от публичността нямаше, защото бе чиста фантастика да си въобразиш, че можеш да набереш капитал на борсата. Пазарът беше вял и ниско ликвиден, т.е. нямаше купувачи на фирмени акции. Но от 2005 г. насам, откакто в полите на Витоша се усети лъх на Европа, картината на фондовия пазар рязко се промени. В момента сме в



подем на борсов ентусиазъм,



десетки фирми чакат разрешение да пуснат акции, стотици тихомълком се готвят да се подредят на опашката на чакащите. Всяка нова емисия моментално се разграбва дори за малко да отбележим световен рекорд по брой заявки, подадени за една предлагана акция. Старозагорска пътностроителна фирма се оказа почти толкова атрактивна, колкото китайската "ПетроЧайна" (в момента най-скъпата компания в целия свят). Очевидно бе ненормално за акциите на която и да е компания да се подадат заявки на обща сума, надвищаваща цялото количество пари в обращение. То си е очевидна масова лъжа: заявителите са подали поръчки, които със сигурност не могат да платят. Достигнат бе предел, който поставя въпроси и вещае опасности. Затова се заговори за възможно "прегряване" и опасност от "балон" на фондовия пазар. И двете тези ми се струват преувеличени, но проблемът е реален: и емитенти, и инвеститори възлагат на капиталовия пазар нереални надежди. При това очакванията им са точно огледални.



Илюзията на инвеститорите



разчита, че меденият месец на софийската борса ще продължи. От две години насам само който не е участвал в първоначално предлагане на акции, не е спечелил. Досега, каквито и акции да купиш, със сигурност успяваш да ги продадеш най-много до няколко месеца, някои от тях със стотици проценти печалба, дори и "най-лошите" емисии досега са донесли на участниците печалби, няколко пъти по-високи от банковите лихви за същия период. Е, имаше случаи цената на някоя акция да падне под нивото на първоначалното предлагане, но за кратко. Пазарът е в подем и ден след ден борсовите индекси бележат поредни рекордни нива. Как да не се натиска човек да участва във всяка емисия, щом се появи? Как да не види, че всеки постъпва така, че заявките за новите акции стотици пъти надвишават предлаганото? Щом стана правило, се изпълняват само стотни части от заявените, как да не си поръча човек хиляда пъти повече, отколкото може да плати, та като му отрежат поръчката, все пак да се вреди за достатъчно акции, които да продаде на двойна цена след месец? Какво значение има за колко купуваш, щом след това винаги продаваш по-скъпо? Ето така се обяснява защо инвеститорите наддават на цени, в пъти надвишаващи дори най-оптимистичните очаквания, обявени в проспекта.



Заблудата на емитентите



е тъкмо обратна и все толкова нереалистична: повечето собственици, които напират да пуснат фирмите си на борсата, очакват евтини пари. Засега ги получават, затова никой не вярва в теорията на финансите, че собственият капитал е най-скъпата алтернатива за финансиране на един бизнес. От разговорите с не един успешно излязъл на борсата фирмовладелец забелязвам, че никой от тях не се измъчва от въпроса какво ще стане с цената на акциите му утре. И никой не изглежда тревожен какъв дивидент трябва да плати - и откъде ще го вземе, та да поддържа стабилен курс на акциите си. Дори ми се струва, че повечето емитенти въобще не възнамеряват да плащат дивидент. Засега не изглежда нужно, щом цените на акциите бездруго растат. Обаче всички финансови модели са категорични: цената на акциите зависи изцяло от дивидента. Не толкова от фактически платения, колкото от очаквания. Най-простата сметка колко ще струва една акция се нарича "модел на Гордън" и гласи, че цената е равна на D * (1 + g) / (r - g), където D е платеният дивидент, g - процентът на очакваното му годишно нарастване, а r е сконтовият процент, общият измерител на пазарната лихва. По каквито и очаквания да го умножаваме, ако дивидентът е нула или близо до нула, то дори цената на най-прехвалената акция ще е близо до нулата. Заслужава си да се замислят над това правило и емитенти, и инвеститори, защото то заплашва да попари надеждите и на купувачите, и на продавачите, блаженстващи на днешния оптимистичен пазар. Нито капиталът ще излезе безплатен, нито инвеститорските печалби ще са толкова добри, колкото изглеждат, а и загубили ще има повече на брой, отколкото спечелили (дори финансовият пазар няма КПД от 100%).
15
4452
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
15
 Видими 
11 Ноември 2007 23:51
Рекордни инвестиции
Селчовците инвестират в имоти, от които има гарантирана годишна печалба от дваесе %
Съвременният интелигентен български европеец инвестира в акции, които да продаде на двойна цена след месец!
12 Ноември 2007 06:33
Хърсев , , ама вместо да им го раздробяваш като за малоумни , що не им анализира какво стана на ипотечнио пазар в Щатите?
12 Ноември 2007 07:10

Дори ми се струва, че повечето емитенти въобще не възнамеряват да плащат дивидент.

Добре дошли в България!
Хърсев щеше да е по-полезен на широката публика ако примерно беше дал и някакви цифрички за изплатени досега дивиденти. Щото аз имам смътен спомен (поправете ме ако греша), че БТК плати някъде около 5-6% дивидент. Т.е. почти толкова, колкото и ако човек си внесе парите в банка. (Където депозита му ще е гарантиран, а акциите не са.) А щом печеливша компания като БТК плаща такъв мизерен дивидент, то приказките как човек можело да спечели повече ако рискува и си купи акции, май са за зелени наивници. От статията става ясно, че печалба от акции може да има само ако се търгуват самите акции, а не от дивидентите по тях. Което е сбъркано по същество и може да въодушеви само начинаещи или изпечени спекуланти, но не и сериозни инвеститори. А за обикновен човек търговията с акции си е чист хазарт. Всъщност не само за обикновен, дори и за "печените" брокери това си е хазарт. И затова те са се изхитрили да не печелят/губят заедно с този, за когото играят, а да вземат таксички за всяко нещо. Така тяхното не се губи, а риска се носи изцяло и само от инвеститорите. И как тогава да не надуваш цените. Много важно, че някрая някой повярвал в поредния Лайф или поредния Чойс (не казвам Лайф Чойс) ще изгори.


Редактирано от - Сирена на 12/11/2007 г/ 08:52:24

12 Ноември 2007 09:07
Серена - въпросът е, че цената на акциите трябва да зависи най-вече от платеният/очакваният девидент - в крайна сметка това показва ефективността на фирмата. Тъй като това не е така в България, значи, че имаме яко спекулативно увеличаване на цените. По друг начин казано - пирамида. Ако човек успява да направи печалба сега като купува и продава акции - много добре, но това си е един огромен финансов балон без каквато и да е покритие. И както при пирамидите, първите печелят, а последните губят яко (просто няма да има на кого да си продадат хартийките наречени акции).
12 Ноември 2007 09:10

Да де! Нали и аз това казах.

12 Ноември 2007 09:38
За простотията алчността и лакомията предели няма.Накрая всеки ще си получи заслуженото.То ако можеше да се живее с печалби на борсата и без труд кой щеше да работи.Всички щяхме да си разменяме хартийки и да печелим само дето нямаше да има папу топло светло и дрехи.Задавам следния въпрос какво ще стане с акциите от фирмите на Черепа ако утре го гръмнат.Питам алчните днес защо не търсите сега държавата а си мълчите и доволно потривате ръце.Утре като ви гръмнат парите отново ще започнете да врякате колко гадна е държавата.Да не кажете че не съм ви предупредил. Ясно е че за такива не трябва да ни е жал и никаква милост после.Не може да вършиш глупости и после друг да ти е виновен.Сега сам си вземаш решението утре сам си носиш отговорността.
12 Ноември 2007 10:10
До Пешко Петров: Взето ли е вече решение Черепа да го гръмнат? Кажи да си направим сметките.
12 Ноември 2007 13:10
Понеже стана дума, ще използвам един израз от радиоуредбата на железопътните гари:
"За сведение на изпращачите: Черепа няма да доживее Еврозоната!"
Разбирайте ме както искате и не сте длъжни да вярвате.... ама да не кажете, че не сте предупредени!
12 Ноември 2007 14:21
Г-н Хърсев повдига важен въпрос – надценена ли е борсата ни.
Само, че вместо сериозен (поне теоретичен) анализ, статията се превръща в „приказки на по бира след работа”. Жалко.

Съждението, че цената зависи изцяло от дивидента, пък бил той и очакван, е елементарно и селективно преставяне на нещата. Ето защо:
1. Една фирма би трябвало да раздава дивидент само ако няма достатъчно добри инвестиционни проекти. Един вид, ако реинвестираната печалба не носи достатъчно възвръщаемост (required return) – то по-добре да върне пари на собствениците. За справка:

http://en.wikipedia.org/wiki/Corporate_fi nance

Така, че българските фирми, бидейки в една по-бързо развиваща се икономика, би трябвало да имат подходящи проекти и да не раздават дивиденти.

2. За всеки попрочел малко (съвременна) теория е ясно, че политиката на дивидентите не влияе върху стойността на компанията. Това го показват още Модиляни и Милър:

http://en.wikipedia.org/wiki/Modigliani-M iller_theorem

3. Ако иска да „върне” пари, компанията може да си изкупи собствени акции, вместо да раздава дивидент (това е все по-предпочитаната практика на развитите капиталови пазари). Така, че когато говорим за оценка на акции (пък било то и с моделът на Гордън) би трябвало да говорим за „свободни парични потоци”.

Това, което представлява масов проблем днес на българската борса са:

1. Неграмотни инвеститори, които отново (тук съм съгласен – подобно на пирамидите) сънуват бързи пари. Да, някои ще получат – не защото са умни, способни ли разбиращи – а просто по чиста случайност, като спечелилите от тотото. Останалите да се готвят за момента на отлива на сериозните пари (синституционални инвеститори, фондове и т.н.). За справка – съседна Гърция преди няколко години.

2. Неграмотни посредници – които виждат как печалбите им се умножават и продължават да надуват балони за своите клиенти. Тънката сметка показва, че те печелят и на входа (купуване) и на изхода (продаване) на търговията, така, че и по нанадолнището те ще продължат да печелят. Проблемът е какво ще правят после?

3. Неграмотни емитенти, които вярват, че ще натоварят чувалите с пари без кой знае какви проблеми. Е за тях пък има друг пример – Русия. Дали по някое време, значителни пакети от акции няма да се окажат в банки, фондове, индивиди, който ще поискат друго управление или доизкупуване на безценица на иначе така смелите сега фирми?

Редактирано от - zaharnopetle на 12/11/2007 г/ 14:33:48

12 Ноември 2007 14:51

Една фирма би трябвало да раздава дивидент само ако няма достатъчно добри инвестиционни проекти.

Хубаво де, ама всеки инвеститор иска да има печалба (поне някаква). Какво ще стане ако фирмата постоянно инвестира и инвестира и никога не раздава дивиденти? Евентуално инвеститора ще има все по-скъпи акции (заради нарастналите активи на фирмата), но ако иска да си запази собствеността върху фирмата (така успешна) и да не ги продава, ще се окаже, че колкото и да са скъпи акциите които има, те не му носят никаква полза.


________________________________
Морал - това са интересите на другите
12 Ноември 2007 15:57
Българинът едва насмогва за леб и гащи, Хърсев го праща да купува акции..
12 Ноември 2007 19:16
Сократе, ще стане Microsoft. Хърсев къпе публиката с теории за дивиденти, бла-бла. - Viva Ventures - да живеят спекулациите! (забравихте ли я тая фирма?!)
12 Ноември 2007 19:17
Воцко мамин, я раздуй да видим ти какво си схванал от американския ипотечен пазар. Преди една година нищо не схващаше викам си да не си напреднал.
12 Ноември 2007 19:34
Към 34-те американски специалисти автори на програмата Ран-Ът, се присъединява и екип от 29 души български специалисти. Поименно това са: проф. Иван Ангелов; Венцислав Антонов; Румен Аврамов; Валери Борисов; д-р Венцеслав Димитров; д-р Генчо Димов; Стою Дулев; д-р Румен Георгиев; Димитър Костов; д-р Иван Костов; Емил Хърсев; Татяна Хубенова; д-р Димитър Иванов; проф. Лилия Каракашева; д-р Найден Найденов; д-р Невяна Кръстева; Георги Панков; проф. Огнян Панов; Атанас Папаризов; д-р Огнян Пишев; д-р Иван Пушкаров; проф. Димитър Шопов; Боян Славенков; проф. Стефан Стоилов; проф. Милчо Стоименов; проф. Тодор Вълчев и Христина Вучева

Само цитирам, нищо лично. Нали се виждат хората които ни докараха до този своеобразен и уникален соц.-капитализъм
12 Ноември 2007 23:50
Категорично отказвам да чета написаното от Хърсев.Това е загубено време.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД