:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,845,966
Активни 97
Страници 20,662
За един ден 1,302,066
Спор

Поръчката "ХИЛД"

Предлаганата промяна в Кодекса за застраховането не защитава потребителите, напротив, може да доведе до умишлена ликвидна криза и фалит на компаниите
Марин Божков
Преди няколко дни зам.-председателят на Комисията по финансов надзор Ралица Агайн направи странно и по своему плашещо изявление.

Изказването на г-жа Агайн беше, че компанията "ХИЛД", осигуряваща доживотна рента срещу прехвърляне на имот, е била предупредена, че трябва да се регистрира като животозастрахователно дружество под страх от голяма глоба и спиране на дейността. Тя пропусна да обясни кой закон нарушава компанията и в какво се състои нарушението. На следващия ден от Комисията все пак се позоваха на Кодекса по застраховането, според който животозастрахователните компании могат да сключват договори за рента, но това позоваване може да предизвика само съжалителни коментари.

Действащото българско право познава най-малко четири обособени вида договор за рента:

Договор за прехвърляне на имот срещу задължение за издръжка и/или гледане - най старата форма на рента, съществуваща досега, възприета като компромис от социалистическото право и широко използвана и до днес често в сделки между роднини. Издръжката по този договор безспорно представлява форма на рента, което недвусмислено го причислява към тази група договори както според правната доктрина, така и според практиката. Следователно трябва ли един човек да се регистрира като животозастрахователна компания, за да издържа старите си родители?

Договор за парична рента - това е познат от древността граждански или търговски договор, сключван както между роднини, така и от търговци. Получаването на парична рента може да има най-различни основания, които не могат да бъдат дори изброени.

Договор за стокова рента - също познат от античността договор, разпространен сега в селското стопанство, особено като форма на заплащане на членовете на земеделски кооперации за ползването на предоставена от тях земя или други вещи и имоти.

Животозастрахователен договор за рента - договор, сключен между животозастрахователно дружество и застраховано лице, съгласно който срещу изплатена от лицето застрахователна премия животозастрахователното дружество се задължава да му изплаща рента в определен размер.

Следователно животозастрахователните дружества могат да сключват само един от видовете договор за рента - извършване на определени периодични плащания срещу задължение на застрахования за изплащане на застрахователя на определена сума пари като застрахователна премия. Очевидно е, че застрахователната премия не може да се замести от прехвърлянето на недвижим имот, защото това би противоречало изрично на специфичния предмет на дейност на животозастрахователните дружества.

Недопустимото смесване на близки, но ясно разграничени в закона правни фигури и институти, направено в изявление на официален регулаторен орган от централната администрация, е белег най-малкото на два тревожни процеса:

- явна вулгаризация на правната култура, при която органите на централната администрация не са в състояние да диференцират различните правни механизми и с това грубо надвишават собствената си компетентност и нарушават законите, за чието спазване трябва да следят;

- поставяне на държавната администрация в услуга на частни интереси.



Защо това е неморално?



Явното репресивно действие, насочено срещу участник на пазара, който не е извършил нарушение, е недостойно за една правова държава, член на Европейския съюз, особено когато за извършването му централен регулаторен орган нарушава законите на страната или ги тълкува по начин, недопустим дори за начинаещ студент.

Трябва да припомним, че това не е единственият случай, в който администрацията носи пряката отговорност за унищожаване на законно действащ икономически субект или за поощряване на явен и нагъл монополист. Достатъчно е да се посочат случаят с отнемането на концесията на минната компания от Челопеч, скандалните договори за концесия на магистрала "Тракия" или капитулациите пред световния монополист "Майкрософт", чиито интереси държавата самоунизително прие да защитава.

Какво показват тези действия? Очевидната несъстоятелност на тезата, защитавана от Комисията по финансов надзор, навежда на мисълта за нещо скрито - неизказана цел да се навреди на дружество, предлагащо изгодна за възрастните хора рента, в интерес на неизвестен участник от вампирясалия напоследък пазар на недвижими имоти.



Какво следва?



В случай че действията на Комисията по финансов надзор доведат до възприемане на изкривен прочит на закона, вратата ще бъде отворена и за други животозастрахователи да приемат вещни престации (престация - правото на кредитора да иска осъществяване на дължимия резултат. Престацията е това, което има да се дава) вместо парични застрахователни премии. Така животозастрахователният пазар ще се слее с пазара на недвижими имоти. Всеки мислещ читател може да се досети за последствията върху потребителите на застраховки, когато една животозастрахователна компания конвертира средствата си в имоти. По този начин Комисията за финансов надзор, призвана да следи за спазването на закона, ще създаде едно незаконно правно положение с особено опасни последици върху потребителите на застраховки.



Смятате, че това е краят ли? Да, ама не.



Под заплахата на назряващия скандал с това, че в България и в Европейския съюз се вихри средноазиатски административен произвол, в комисията по бюджет и финанси на Народното събрание беше внесен и одобрен с гласовете на мнозинството следният странен проектозакон: "Работната група за промени в Кодекса за застраховането предлага да се създаде Застраховка за пенсия или рента.

чл.230а. (1) С договора за застраховка за пенсия или рента застрахователят се задължава да прави пожизнени или срочни периодични плащания срещу заплащането на еднократна или периодична премия.

(2) Договорите, сключвани по занятие, съдържащи операции за придобиване на вещни права върху недвижими имоти чрез изплащане на пожизнена или срочна пенсия или рента, се уреждат от този кодекс. В случаите по изречение първо прехвърлянето на вещните права се приема за заплащане на застрахователна премия.

(3) При договорите за пенсия или рента по ал. 2 стойността на недвижимия имот се определя от лицензиран оценител. "

Както се казва на езика на юпитата - Tova e! С едно драсване на писалката проблемът е решен. А най-странното е, че във всички тези регулационни напъни не можах да забележа никъде интереса на потребителите - никой не предлага регулация, която да предотвратява явно неизгодни сделки или такива, ощетяващи евентуални наследници с право на запазена част. Нито дееспособността, нито действителността на съгласието интересуват мъдрите чиновници. Само и единствено да смажат "ХИЛД" и да докопат контрола над далаверата.

За нас остава да се запитаме:



Кой има интерес от това?



Ами например така наречените "силови застрахователи". С възможността да придобиват имоти те могат да вложат всичките си средства под формата на договори за рента. Нищо, че към всички застрахователи има изисквания за капиталова адекватност, т.е. за поддържане на средствата в пари. Нали законът допуска изключение. Какво като това може да доведе до ликвидна криза. А след ликвидната криза обикновено настъпва фалит, а след успешния и щастлив фалит голяма част от имотите ще се окажат с нови, по-правилни собственици. Как става това ли? Ето няколко от безбройните варианти.

Вариант 1: Закупените имоти ангажират свободните средства на компанията и тя не може да посреща паричните си задължения, защото имотите не са бързоликвидни. Следват несъстоятелност и публична продан или попадане на имотите у кредитора.

Вариант 2: Закупените имоти се препродават на трети "добросъвестни" лица, които нямат никакви ангажименти към бившите им собственици.

Вариант 3. Договорите за рента със свързани животозастрахователни компании служат за чудесна легализация на лихварския бизнес с всички последствия от това поради голямото сходство на схемата с тази по прехвърлянето на имот при лихварски заем. Това би било удар по кредитната система.

Вариант 4. След прехвърлянето на имота възникват усложнения, възпрепятстващи изплащането на рентата (преобразуване, разделяне, отделяне, ликвидация, и др.под.).

Вариант 5. Закупеният имот се застроява, заменя, апортира или отчуждава по друг начин. След това изплащането на рентата се спира.

Можем да се упражняваме дълго в тази дисциплина, но само ще дадем нови ценни идеи, на когото не трябва.

И не казвайте, че това няма да стане. Така говореха всички властимащи и преди банковите фалити. Така че риториката в стил Румен Гечев е неуместна.

Дали Народното събрание ще се поддаде на рекета? За какво служи всъщност Комисията за финансов надзор? Дали тази малка поправка няма да бъде новото масово ограбване в стил "приятелски кръг"?

Така че финалът на казуса "ХИЛД" остава отворен.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Казусът "ХИЛД" предизвика противоречиви коментари на специалистите доколко законна е дейността на компанията, която навлезе с агресивна рекламна кампания на българския пазар.
121
5852
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
121
 Видими 
12 Ноември 2007 00:45
Хм. А защо да не предположим, че "Хилд" имат пряк интерес от това, доверителите им да не доживеят дълбоки старини? Защото е точно това. А фактът, че са ангажирали най-добрите български актьори за целите си, е порнография.


12 Ноември 2007 00:58
moni
-никой няма да си цапа ръцете да трепе сенилните старци-сколасали да си харижат имотите на поредните измамници!Просто един хубав ден ще ги посети съдия изпълнител и с камара бумаги под мишница, ще ги изхвърли като мръсни котета от порутените им, но на добри места -жилища!Има ли идиот който да вярва , че немощни старци ще си премерват с години ...адвокатите с тия на "новите"собственици на старите им жилища! Обръщам се към мазохистите-клиенти на хиената от снимката по-гаре....Хора! Донка Паприкова си отиде от тоя свят....няма вече кой да ви мие задниците и да ви сипва супа в устите....мислете и после режете!
12 Ноември 2007 01:08
Такова нещо има в нашия щат Ню Джерсси.Може да не плащаш данак згради които са доста високи и не всеки пенсионер може да ги плаща но след смърта сградата остава собственост на кметството-града-селото...щата.Доста хора са принудени на тази комбинация или да си продадат жилището и да отидат под наем некаде.
12 Ноември 2007 01:43
Договора е много прост юридичeски и изцяло в полза на старите и безпаричните граждани.Ако сега мизерстват защо им е имот след смъртта?
Какво мотивира противниците му?Злост, невежество или шарлатанство?
12 Ноември 2007 03:14
Не мога да разбера какъв е проблема Хилд да се регистрира по каквото там трябва. Ако нямат пари, работата е много лоша. Според мен те наистина се занимават със застраховане и наистина има опасност да се получи някаква пирамида. Вижте какво стана на пазара на ипотечните дългове в Щатите. Сума време получавахме спам за заеми за без пари, а сега се задава рецесия за цялата икономика. Това са сериозни неща. Не е майтап.
12 Ноември 2007 04:59
Бе някой не прочете ли статията все пак?
12 Ноември 2007 05:15
Статията е ясна, пуснете Хилд да взима парите и жилищата на хората. Така са адвокатите, мутрите не били престъпници(въвъ всички области), защото по законите на ЕС това се тълкувало като предприемачество например и свободата е застрашена. Страшна и...ет са това адвокатите.За пари са готови всякакъв цирк да спретнат.
12 Ноември 2007 06:51
Май наистина никой не е прочел статията.
12 Ноември 2007 07:28
Бях решил да не пиша вече, но ще направя изключение.
*
Истинският въпросът е допустима ли е практиката "жилища срещу издръжка" или не. (Аз съм против такава практика, но това е друг въпрос).
Ако е допустима, ако частната собственост се признава и всеки пълнолетен гражданин може свободно да разполага с имота си то "Хилд" не върши нищо нередно. Още по-малко застрахова някого за нещо, просто защото нямаме елемент на случайност от възникване на събитие. Имаме просто търговска сделка за разпореждане с имущество и договорен начин на разсрочено плащане.
*
Действията срещу "Хилд", достигнали дори до изменение на закон, ясно доказват твърдението, че всяка държава си има мафия, но само българската мафия си има държава. Илюстрират степента на мафиотския характер и несвобода на икономиката в България.
12 Ноември 2007 07:55
Никой не забранява на Хилд да застрахова. Нека застрахова на воля. Има си ред. Моля...
12 Ноември 2007 08:11
След прехвърляне на имота , новите собственици от ХИЛД поемат ли всички разходи по подръжката и заплащане на данъци и такси? Каква е месечната рента-остава постоянна или се индексира спрямо инфлацията?
Някой от Форума наясно ли е с това?
12 Ноември 2007 08:38
FL,
На мен лично ми хареса изразът по-горе:"да докопат контрола над далаверата". Явно някой е пропуснал момента за келепира и сега спъва 'Хилд', на чието място иска да се появи след година-две...
12 Ноември 2007 08:49
Статията ми се вижда доста тенденциозна, но не съм толкова добре запознат с правната страна, за да бъда категоричен. Все пак, като видя изказвания как лошите ни управници гонят добрите чужди инвеститори, веднага ми замирисва на лешояди.

Колкото до "HILD", не е зле да се направи една сметка. Според тяхната собствена реклама, излъчена след повдигане на въпроса, щастливата бабичка бе заменила апартамента си срещу 7000 лв еднократно и 300 лв/мес до живот. Което прави (при допускнето, че бабичката ще живее до 80, а средната продължителност на живота у на с е доста по-ниска) общо 61 000 лв. А ако се опрем на статистическата средна възраст от 74 години - не се събират и 40 000.

Освен това, че ако двама самотни старци с по един апартамент се съберат да живеят заедно, а дават другото жилище под наем, ще вземат колкото им дава "HILD", и същевременно ще запазят собствеността си.

Та, такива ми ти работи. наскоро съседите под мен продадоха апартамента си за 260 000 евра. Изкушавам се да попитам "HILD" каква рента биха ми предложили за моя апартамент, който е абсолютно същият.
12 Ноември 2007 08:53
"Кой сте Вие д-р Зорге Божков?"
Ако това е Марин Божков, началника на правния отдел на Центъра за масова приватизация (ЦМП), не може да не му се признае наличието на богат опит.

Редактирано от - Zmeja на 12/11/2007 г/ 08:56:50

12 Ноември 2007 08:56
Ако е допустима, ако частната собственост се признава и всеки пълнолетен гражданин може свободно да разполага с имота си то "Хилд" не върши нищо нередно.


Не е съвсем така. Защото след като пълнолетният български гражданин се подлъже и си даде парите или имота на поредния измамник, той са обръща към държавата, да го възмезди. С други думи, иска от мен, редовия данъкоплатец, да му възстановя парите, които е загубил поради собствената си глупост. Затова аз, чрез избраните от мен органи на управление, се опитвам да предотвратя подобна ситуация.

Защо не погледнеш на случая "HILD" като на застраховка "гражданска отговорност" ? След като искаш да се занимаваш с опрделен тип дейност, трябва да гарантираш платежоспособността си. По реда на съответния закон.
12 Ноември 2007 08:57
Отново ще повторя, че този договор за издръжка и гледане е опорочен във вида в който се предлага. Защото издръжка и гледане означава полагане на грижи и плащане на разходи, независимо от моментната им стойност.
В случая сме свидетели на договор с фиксирани стойности които биха се променили в зависимост от инфлацията, но на всички е ясно, че статистическия инфлационен индекс се различава от реалното поскъпване на живота. Така може да се окаже, че след 5 години тези пари ще са нищо или няма да могат да покриват елементарното съществуване на човек.
От друга страна никъде не се дава гаранция за финансовото състояние на фирма ХИЛД. В рекламите се казва само, че това е една стабилна компания с традиции!!!
Подвеждащо е и твърдението, че по силата на договорите в.ч и ипотечния, при преустановяване на плащанията собственоста се възстановява автоматично. Това може да стана единствено чрез разваляне на договорните отношения в съда, а такава процедура обикновено е дълга.
От друга страна, ставайки реален собственик на имота, фирмата няма възбраната да го продава ипотекира или заменя, като по този начин при евентуален фалит (дори и фиктивен), новите собственици не са длъжни да спазват договореното с ХИЛД и така може да се окаже, че хората са изгубили апартаментите си и няма да получат нищо насреща.
Въобще има доста въпросителни и съмнения относно дейноста на тази компания!
12 Ноември 2007 09:06
dobadoba

точно в 10-ката!
12 Ноември 2007 09:28
Явно някой е пропуснал момента за келепира и сега спъва `Хилд`, на чието място иска да се появи след година-две...
Не е "точно в 10-ката", както го хвалят. Най-много 8 или 9. Защото появяването ще е не след година-две, а след 3-6 месеца. И ще се появят именно силовите застрахователи. Има един древен въпрос "кому е изгодно?".

_______________________
Everyone who is incapable of learning has taken to teaching.
Oscar Wilde (1854-1900)
He who can, does. He who cannot, teaches.
George Bernard Shaw (1856-1950)
12 Ноември 2007 09:42
Защо не погледнеш на случая "HILD" като на застраховка "гражданска отговорност" ?

Калки,
ами най-малкото, защото "Гражданска отговорност" е задължителна, а сделка с "Хилд" не. Освен това сделката с "Хилд" не е застраховка (нямаш евентуално случайно събитие при което да трябва да платиш многократно повече от внесената сума, или да не платиш нищо, ако нямаш събитие), а покупко-продажба на имот с разсрочено плащане при договорени условия.
*
Против съм, такъв тип сделки. За мен тези, които си дават имота са глупаци. Но те са пълнолетни и пълноправни граждани, които би трябвало да имат правата да се разпореждат със собствеността си (Ако уважаваме правата на частна собственост).
Всеки, трябва да може да носи отговорността за решенията си. И никой нито му е виновен, нито му е длъжен с нещо.
Ако приемем, че са старците са изкукали и не бива да се разпореждат свободно с имотите си, ако приемем, че трябва да бъдат защитавани от самите тях, то защо могат да гласуват и кой ще защити държавата и нас от глупостта им ?
12 Ноември 2007 09:44
Ако "Хилд" изпълняват договора с клиентите си те не вършат нищо незаконно и нередно. Съвсем отделен е въпросът доколко сделката е изгодна за клиента, но за това си има адвокати да го осведомят и запознаят подробно с всички клаузи на договора.
После, никой никого не задължава да сключва такава сделка и всеки може да разполага с имота си както намери за добре. Един самотен възрастен човек без деца какво го бОли кой ще вземе имота след смъртта му?
12 Ноември 2007 09:56
...ако двама самотни старци с по един апартамент се съберат да живеят заедно, а дават другото жилище под наем...

Историята се повтаря...наопъци
По времето на "соца", нормални семейни двойки се развеждаха фиктивно с цел - придобиване на още един апартамент!
12 Ноември 2007 09:58
Ако приемем, че са старците са изкукали и не бива да се разпореждат свободно с имотите си, ако приемем, че трябва да бъдат защитавани от самите тях, то защо могат да гласуват и кой ще защити държавата и нас от глупостта им ?

Изкукалият човек се поставя под запрещение (май така се наричаше) и не може да сключва сделки. Това първо. Второ, дискутира се защо имотът да не остане за наследниците. Ами ако възрастният човек си има наследници, които се грижат добре за него, той няма да отиде в Хилд. Ако пък не се грижат, защо трябва да получат наследство? А ако няма наследници, защо да не получи рента и имотът му да иде в Хилд, вместо безвъзмездно в държавата?

_______________________
Everyone who is incapable of learning has taken to teaching.
Oscar Wilde (1854-1900)
He who can, does. He who cannot, teaches.
George Bernard Shaw (1856-1950)
12 Ноември 2007 10:02
Манрико !
12 Ноември 2007 10:15
Манрико!
Защото нищо в този договор не гарантира сигурност на този който ще ползва услугата. Какво ще попречи на ХИЛД да продаде имотите на трето лица и какво ще задължи това лице да изпълнява поетите от ХИЛД задължения?
12 Ноември 2007 10:15
Че е безсрамна кражбе е очевиден факт. Но въпроса е преди всичко морален!
Писах вече , че преди няколко месеца четох във френско издание, че въпросните ХИЛД с помощта на GP-та и лекари помагали на измамените възрастни хора да заминават по-бързо за "хубавото място".
12 Ноември 2007 10:17
Силоваците у нас не се занимават с такива главоболни продължителни дейности. Те си вземат сега и безпроблемно каквото им трябва – наличните случаи с безнадежден изход за пострадалите са повече отколкото сключилите договори с “Хилд”!
Така че изстрелът е в десятката над главите ни.
Колкото до случая – който иска да го измамят ще намери кой да го измами. Но работата на законодателите е да затрудняват измамниците. И нищо лошо да се реагира поименно на всяка новоизникнала възможност в това направление. Днес “Хилд”, утре “Милд” – по реда на появяването.
Колкото до наследниците, Manrico, по-добре да не се нагазва в тая дълбока вода – нали се сещате какво количество всевъзможни варианти има...
Общо взето и на мен ми прилича на поръчкова статия. Доста откровена. Защото липсва в подробния анализ на ситуацията един цял основен раздел: анализ на “ХИЛД” и какво тя представлява като “законно действащ икономически субект” “участник на пазара”.

Редактирано от - Графът на 12/11/2007 г/ 10:20:17

12 Ноември 2007 10:32
Манрико, много е просто - Държавата(в частта-"Цоциално" МинистерВство) е смотана и скапана!
Ако Държавата ни беше свястна, за "самотните старци с апартаменти", Старчески Дом нямаше да е мръсна дума(имам предвид...продажби, заменки, ново строителство, под наем и пр. дейности на Институцията "Старчески Дом" )!
Но...няма законова уредба, или ако я има - то тя е непълна, неясна и с нищо не помага на осиротелите стари хора!
Пробвай "виртуален" разговор с Масларова, и веднага ще се убедиш че съм прав!
И автоматически се появява Пазарната Ниша!
Щото Природата не търпи празно място...
Хилд и т.нар. "Хосписи" - и те!

Редактирано от - OLDMAD на 12/11/2007 г/ 10:33:45

12 Ноември 2007 10:55
ха. вчера гледах филм за Фердинанд. Чехословакия придобива правото на собственост върху имението му срещу правото лицето да ползва безвъзмездно имота пожизнено. Като казах чехословакия, та се сещам, че в дн. Чехия гражданите живеят пожизнено в държавни и общински имоти чрез учредяване именно право на ползване, само дето там рядко някой се натиска да закупува имотите за разлика от тукашната страст да дадеш рушвет, да вземеш имота на безценица, да вземеш борч и да не го ремонтираш
Правото на ползване (възмездно, безвъзмездно, срочно, пожизнено (безсрочно) и т.н.) е хилядолетна правна сделка и е предвидена в Закона за собствеността и в различни разновидности и в ЗЗД и Търговския закон. Твърдението, че това е вид застрахователна дейност е нелепо, поне според мен, с оглед очевадните разлики в т.нар. фактически състав в последователността на действията и в правните резултати между правото на ползване и застраховките. Промяната в закона е конюнктурна, неиздържана и дискриминационна. Нали се сещате, че хилд нема да получи лиценз за извършване на дейността по чл.230а, а такъв ще получат черепа и маджо.
Моралната страна на въпроса е нещо съвсем различно. според мен хилд направиха неподходяща за българската наранима душевност кампания и така или иначе са обречени на провал. отношението на българина към дома е коренно противоположно на северноевропейското или централноевропейското и е склонен да изплаща 35 години неква панелна грозотия, ама да знае, че е негова, вместо да се опитва да инвестира средства и да изкара пари та да си купи без заем или поне част от цената да плати с такъв. аз ежедневно се изумявам от страстта и злобата, с която 27-30 годишни жени с доход под 500 лева драпат да си вземат жилище с вноска по кредита 700 лева и без да са сключвеали брак изнудват гаджетата си в тази връзка. съответно въпроса за собствеността след евентуална раздяла (не развод) в най-добрия случай (за мъжа) се решава като съсобственост, което пак е мижи да те лажем... нейсе.
12 Ноември 2007 10:57
Интересното е, че абсолютно същото нещо, което упражнява ХИЛД е, ако се прехвърли не имотът, а правата върху него. Защо тогава ХИЛД не го прави, с което биха запушили устата на своите недоброжелателни тълкуватели на закони, т.к. прехвърлянето на права върху имота е популярна практика в САЩ и Великобритания. Отговорът е един - защото ХИЛД ще трябва да фалира един ден и да си отнесе собствеността върху имотите, докато с правата върху тях може да си направи само една правна чикия, т.к. имотът си остава у клетия пенсионер. Това е истината, а не че някой иска да стъпи на тяхно място, защото едва ли този някой ще се осмели да приложи същата, очевидно грабителска спрямо пенсионерите, практика. Защото само у нас, в Унгария и в Румъния го има това безобразие, където посткомунистическата нива плаче да бъде газена от подобни спекуланти. Като Дойче Банк е зад тях, защо не ходят у Дойче Ланд да ги вършат тия простотии, а?
12 Ноември 2007 11:10
Сънчо!
И аз това питам. Остави правата, нека да получат собственоста веднага, но да има едно текстче в което да се казва, че Хилд няма право да продава, заменя или ипотекира имотите докато не приключи изпълнението на договора.
Така ще има някаква гаранция.
12 Ноември 2007 11:14
не разбирам що смесвате свободата на договаряне със собствените си представи за справедливост. т.нар. собственост срещу "гледане" съществува масово в правния мир на клетия българин и при това е масово и то не само между роднини. повтарям срещу "гледане", а не срещу рента. като старците са сенилни (демек недееспособни) си има правила за ограничаване на дееспособността, представителство и т.н. ако не са сенилни (недееспособни) отде накъде ще им се мешате във волеизявленията. какво означава правата на наследниците. те ги имат запазените части след кончината на наследодателя. в противен случай всеки от нас, който има дете на независимо каква възраст не би могъл да продава нищо. не говорете глупости.
приживе той е напълно в правото си да се разпорежда с имуществото си както намери за добре, а ако някой твърди обратното значи е дълбоко неграмотен . това са базаисни правни постановки и както и да се напиняте не мож ги оборите.
12 Ноември 2007 11:32
то за това съдилищата са претрупани с дела за право на собственост между роднини.... прехвърлила бабичката имота на едната щерка приживе, а другата вика, ама аз имам запазена част и гуньо адвокатина я залъгва, че ще спечелят делото давай хонорари 8 години докато се точи делото, накрая с кръвно, проскубана, изнервена, изпокарана с целата рода, губи делото, плаща и разноски и проклина съдебната система
12 Ноември 2007 11:41
Авторът поставя един изключително важен проблем - действията на регулаторен орган по поръчка с върховно постижение - скоростно законодателство по поръчка. Някой да си спомня за подобна светкавична реакция на БГ парламента? Към написаното от него - защо дейността на Хилд не е застрахователна, само ще добавя, че Хилд работи с пари на своите акционери, вероятно и чрез заеми, докато застрахователните работят основно с парите на своите клиенти и поради тази причина са ДЛЪЖНИ да формират резерви и т.н. Въпросът е повече от принципен - откъде накъде застрахователното лоби ще действа с голямата тояга на административната репресия? Утре кое лоби ще задейства тоягата на административната репресия в своя угода?
12 Ноември 2007 11:43
Тук не става въпрос за смесване свободата на договаряне със собствените си представи за справедливост или дали ХИЛД или Агай е по-добър.Тук става въпрос за сбиване между два клана- на ХИЛД и на Агай за завземане вътрешния пазар в България чрез една и също услуга. Зад ХИЛД обаче стои банката Мерил Линч (банка на нашите „юпита” и принц Кирил, също на „Лондонския кръг”, за което се премълчава в тази статия). Мерил Линч е мажоритарния собственик на ХИЛД , а самата ХИЛД- кипърска ошфорка. Такава услуга към възрастите хора не се предлага в нито една страна от старите членки в Европа. За възрастните хора там имат ДЪРЖАВНА ГРИЖА , държавата отделя по мин.100 евро на ден за всеки възрастен, които отиде да живее в старчески дом, независимо дали е частен или държавен. Частните стопани си взимат тези пари на калпак от държавата. ХИЛД и Агай са върха на корупцията в България, вече посягат към последното, което е останало неограбено на българина- жилището, след като се знае , че в България е останало само пенсионно население да живее. И защо нямаме финансово разузнаване, да поразузнае произхода на капитали на тези две фирми, или да се забранят офшорки да действат в България???
Много ментърджийско, карюцарю, много такова...

Редактирано от - ritorno на 12/11/2007 г/ 11:46:09

12 Ноември 2007 11:49
Бахлул мъдрецът Натиснете тук
12 Ноември 2007 11:51
socialdemoctar
Хилд работи с пари на своите акционери, вероятно и чрез заеми, докато застрахователните работят основно с парите на своите клиенти и поради тази причина са ДЛЪЖНИ да формират резерви и т.н

Това е само за проформа на ХИЛД, защото банката Мерил Линч е мажоритарен собственик на ХИЛД. Целта е друга- просто ограбване и внасяне с легализиране на мръсните български капитали, изнесени и съхранявани в Мерил Линч и пазени от т.н. Лондонски кръг, също и намиране легален начин за внасянето им в България или действане на техните вече частни притежатели.

12 Ноември 2007 11:53
ами именно ти, риторно, правиш това смесване. На мене не ми пука ни за хилд, ни за мерил линч, нито за черепа. аз просто се опитвам да дам безплатен акъл ама явно всуе. последното останало на българина (жилището), именно поради тоя манталитет и поради лицемерното сиромахомилство, е мръсно, олющено, грозно, смрадливо, неподържано, енергийно неефективно, а в много случаи и опасно. това е истината, както и да го въртите и сучете. това е очевадно като гледаш отвънка, а всеки който се е занимавал с огледи на пазара на масови недвижими имоти, му е ясно в каква свинщина и смрад живее поне половината население. това е.
колкото до хилд, аз вече казах, че направиха много несполучлива кампания. клипа предизвика исконните български чувства на съжаление към съчетанието бабичка-дом и моментално бе съзряна далавера. далавера по презумпция. вкл. и в мене, няма да си кривя душата. но ефективността на рекламната кампания и правната страна на въпроса са съвсем отделни неща. и за това съм категоричен в законосъобразността на предлагания от тия хилд продукт. това е.
12 Ноември 2007 11:58
Ritorno, не ми дреме за Хилд. Въпросът е във явното обслужване на застрахователното лоби от администрацията и парламента! Нали пазарната конкуренция трябва да е водеща! Да си рекламират засрахователните продукти от Алианц, да ги правят атрактивни и конкурентноспособни, оти с административната гьостерица ще си разчистват място на пазара!
12 Ноември 2007 12:09
Шофьорът ...Ама кой да чете...И още повече - кой да мисли?...



_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
12 Ноември 2007 12:09
Частна зделка като всяка друга.
Продавам къщата си преди или след смъртта защото немога да се издържам!
Един ми казва неможеш!Ще те излъжат.Стой гладен и без лекарства!
Друг, и то депутат, ми казва ще го дадеш на децата си ти няма да се храниш.
Аз им казвам:Млъкнете бе мафиоти
12 Ноември 2007 12:18
FL, айде "со кротце и со благо"...
Как е у Щатите бе човек, кажи си, ние ще те разберем...
А после пак ги разтягай
12 Ноември 2007 12:48
Водач на МПС,
... и едно уточнение към днешното безвремие - да се чете вместо Бахлул Мъдрецът Бахлул Омбудсманът....

12 Ноември 2007 12:49
Считам че ако г-н каруцаря бива редовно тормозен от пощръклели ипотетично мислещи триесегодишни гаджета, то по-добре ще бъде вместо да им дава кеш да им перехвърли вземанията от милчо.
12 Ноември 2007 12:51
12 Ноември 2007 13:21
Гледах въпросното интервю с Ралица Агайн, както и с шефката на "Хилд" за България. Последната не каза нищо съществено, само нападаше държавата ни, която изисквала да докажат 6, 5 милиона капитал /мисля, че беше такава сумата/. Тази дейност отдалеч мирише на измама и може би за първи път държавата ни се намесва почти навреме /казаха, че били сключени вече към 30 договора/.
Най-съмнително ми се стори това, че жилището веднага се прехвърля на фирмата, докато в другите страни практиката била да се прехвърлят само наследствените права върху него. Не съм правистка, но мисля, че разликата между двете е очевидна. Изброените варинти в статията какво може да се случи след това с въпросното жилище, го доказват.
Логично е, че всеки може да прави с жилището си каквото иска, но трябва ли да се поощряват явните измамници? И без това в държавата ни е пълно с такива. И що за фирма е тази, която ще изплаща ренти, а не може да докаже 6.5 милиона капитал? Възниква логичният въпрос с какви пари ще ги изплаща, колко време и на каква стойност ще са тези ренти?
Сенилността /или по-точното име е деменцията (оглупяване)/ е често явление сред възрастните . Това е физиологичен процес на изтъняване на мозъчната кора, който се получава нормално сред почти всички хора. И ако вземат да се освидетелстват всички с такъв проблем, по-малката част ще е тази, която го няма, а не тази, която страда от него. Така че, практически такова масово освидетелстване няма да се получи. Д
Конкуренцията е едно, а измамите-нещо, което трябва да бъде съвсем различно от нея.
12 Ноември 2007 13:32
ХИЛД са прави за едно - КФН действа бързо само при поръчка...
Но все пак и КФН са прави - дейност като тази на ХИЛД със сигурност е регулирана на много по-развит пазар за нея - този в Северна Америка - целта е да се гарантира социалния ефект - чрез капитал и някакъв надзор - финансов ако не застрахователен.
***
Иначе до момента ХИЛД не са нарушили КЗ, което за мен поставя въпроса ЗАЩО КФН не се намеси по-рано, а не защо въобще се намеси.
12 Ноември 2007 14:02
Защо ли? Еми , за да я поставят под свой контрол...Както е и в цялата ни държава...Паричните потоци са под контрол...Под НЕЧИЙ контрол...Винаги когато има НЕЩО ЗА МУФТЕНЕ...Ако е за ДАВАНЕ със свещ да ги дириш...
12 Ноември 2007 14:33
FL,
сложи ръка на сърцето и кажи, ти като придобиваше тоз, въпросният имот, сам ли го отгладува, или се наложи и семейството да се лоши от нещо, та да го ИМАТЕ не ти лично да го имаш
Това, че Демокрацията е набор от правила и задължения, които трябва да се спазват както от индивида, така и от Държавата, това го доказва Гражданското общество - корективът на политиците на власт
Това, че семейната собственост не е индивидуална собственост, това че общинската собственост не е индивидуална такава като проумеем, осъзнаем и съзнателно отстояваме, може и да ни доведе до края на прехода, до светлината в тунела
12 Ноември 2007 14:44
OLDMAD
Как е у Щатите бе човек, кажи си, ние ще те разберем
...
Незнам и не съм чувал за такова нещо у Щатите.Това което става в България е абсурдно!
В Щатите чaстната собственост е свещенна и неприкосновенна
Може да я дариш на когото си искаш.Може да направиш храм, кръчма или бардак от нея.Може да я завещаеш на децата си или на любовницата си.
Може да направиш ТРЪСТ, плащащ, с отсрочка и т.н. и т.н...
Държавата не се меси ако имаш договор.Не се меси и пресата.[/quote]
12 Ноември 2007 14:54

Това, че Демокрацията е набор от правила и задължения, които трябва да се спазват както от индивида, така и от Държавата, това го доказва Гражданското общество - корективът на политиците на власт

Кой те е научил на такива глупости?
Има закони.Не"набор на правила"!
"Коректив"!?Този комунистически термин не се търпи!
Имаш избори и парламент!
Това ти е "коректива"!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД