:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,791,514
Активни 798
Страници 18,388
За един ден 1,302,066

Брюксел очаква конкретни резултати срещу корупцията

Финансовото разузнаване е проверило 200 млн. евро
"Трябва да има и конкретни резултати от приетия правителствен план за борба с корупцията и организираната престъпност, надявам се през следващите месеци да бъдем свидетели на такива, защото това са области, по които има да се работи". Това заяви ръководителят на мисията на Еврокомисията у нас Майкъл Хъмфрис. По време на дискусия за напредъка по пътя към утвърждаване на България като европейска правова държава Хъмфрис похвали кабинета за приетия план.

Европейската комисия поиска през юни от българското правителство да изготви план за действие по шест проблеми области, свързани с корупцията и организираната престъпност. Те обаче не са самостоятелни сфери, които могат "да се отмятат" една по една като осъществени, а са свързани една с друга.

"Планът трябва да постигне конкретни и видими резултати", изтъкна Хъмфрис.

Около 200 милиона евро са били разследвани тази година заради съмнения за пране на пари, отчете вчера директорът на Агенцията за финансово разузнаване Васил Киров.

"През тази година имахме няколко случая на разкриване на мрежи, свързани с изпиране на пари, при което става въпрос за значителни суми. По някои от тях продължаваме да работим съвместно с полицията и с прокуратурата", заяви Киров пред БНР, без да даде повече конкретика. По думите му това са 2 или 3 сериозни мрежи, при които става въпрос за изпиране на голямо количество от средства. Тези мрежи покривали едва ли не всички континенти в света. Киров спести подробностите, но изрази надежда разследванията скоро да бъдат представени в съда.

ПРЕГЛЕД

Новият директор на националното следствие Бойко Найденов обяви, че следствените служби в момента не са в най-добро състояние - обезличени са и обезверени заради множеството промени и орязване на правомощията им.

"В момента правомощията, т.е. компетентността на НСлС, са крайно ограничени и на практика нови дела не са постъпвали в последните година и половина-две, откакто действа новият НПК", посочи Найденов пред БНТ. В същото време в тези служби има множество залежали дела. Според него държавата трябва да ангажира следствието по-активно в борбата с организираната престъпност и корупцията. И даде пример със следователите, работили дълги години по тежката икономическа престъпност, които трябва да поемат дела, които сега са поверени на недостатъчно подготвените дознатели в МВР. Найденов обаче е категоричен, че който не върши своята работа, няма място в системата. "Няма да правя компромиси със своята съвест и със службата. Всеки, който не изпълнява задълженията си, който смята, че не е достатъчно мотивиран от заплатата, която получава, от условията, при които работи, ще има пълното право да напусне", заяви новият директор.
6
1819
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
13 Ноември 2007 04:14
...има да чака Брюксел...

13 Ноември 2007 10:00
Aлооо, г-н Хъмфрис, план помага , но в кошара не вкарва...
13 Ноември 2007 11:36

Конкретен резултат означава осъдителна присъда с параметрите й - на колко години е осъден и каква сума държавата трябва да си възстанови от осъдения. Всичко останало не е конкретен резултат от борба с корупцията. Това в Брюксел много добре го знаят и от време на време ни го казват, но всички български правителства, вкл. и сегашното - на тройната коалиция, все едно и също си знаят и отчитат - разследваме, повдигаме обвинение, а за присъди си мълчат, защото няма, т.е. борба с корупцията в България няма и не може да има в държава, която вече 18 години е държава на мафията.
13 Ноември 2007 12:10
Ами и ние чакама, амаааа До като не дойдат танковете няма да стане Остава ни само
13 Ноември 2007 15:02




Като си няма работа - да чака. На коча таквози...
13 Ноември 2007 15:32
И тия чакат Годо.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД