:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,420
Активни 496
Страници 985
За един ден 1,302,066

Съдебният тур на местните избори

Масовото оспорване на вота рискува да опорочи процеса на децентрализация и да обърка европейските планове на общините
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Избирателите гласуваха, вотът им бе отчетен. На много места обаче започва "трети тур" на местните избори, при който бюлетините отново ще се броят.
Тъкмо мислехме, че изборите са свършили и отдъхнахме с облекчение, че нашите избраници най-сетне ще се заловят за работа, и ето че всичко започва отначало. След балотажа вълна от жалби заля административните съдилища из страната. Масовото жалване на политическите партии срещу резултатите е на път да утвърди нова за страната ни практика - съдебен, трети тур на изборите. Той поникна върху разюзданите електорални пороци, които излязоха наяве при последното гласуване - повсеместно купуване на гласове, съмнително поведение на секционни комисии, хиляди бюлетини без пликове. Накратко - първите два тура родиха третия. Което само потвърждава огромния залог на тези местни избори и прогнозите за кървава битка между партии и кандидати за лелеяните европейски милиони.

Третият тур може да потвърди официалните резултати, може и да ги отмени, но при всички положения



рискува да създаде доста проблеми в общините



На места новата общинска власт изобщо не може да встъпи във функциите си. Нещо повече - парадоксално, нейната политика ще бъде зададена от старите мнозинства, които изгубиха вота. Те запазват пълните си права и на практика могат да минират изцяло работата на бъдещите управници. Така например големи областни градове като Стара Загора и Шумен временно ще се озоват без кметове, след като съдът спря с изрично определение встъпването във функции на новоизбраните градоначалници. В следващите няколко месеца важните решения там ще се вземат от настоящите и.д. кметове. По правило това са все доверени хора на досегашните градоначалници. Така в Стара Загора и Шумен ще продължат да управляват заместниците на загубилите изборите Евгений Желев и Веселин Златев. Във втория град остава да действа и старият общински съвет, тъй като съдът спря конституирането на новия. Практически градът остава със старата си управа до приключване на съдебната битка, въпреки че съотношението на силите там коренно се промени след вота. Неясен остава и съдебният развой, тъй като и в двата града разликата между победителя и втория е малка и всяко доказано нарушение може да отмени резултата. В Стара Загора досегашният кмет Евгений Желев загуби от кандидата на ГЕРБ Светлин Танчев само с 490 гласа, а в Шумен разликата между фаворита Красимир Костов и втория Веселин Златев се крепи само на 56 гласа. Ако се докаже купуване на гласове или умишлено завишаване на недействителните бюлетини, и двата града вървят към нови избори.

Целият



този постелекторален хаос



съвпада по нещастно стечение на обстоятелствата с ключовия процес на децентрализация и старта на европейското финансиране за общините.

Макар и зле скалъпена, децентрализацията на местната власт дава някои нови правомощия на общините. Така например до Нова година те трябва да определят какъв ще е размерът на местните данъци и такси. Дотогава много от наченатите съдебни дела няма да са приключили и този важен за хората въпрос ще трябва да бъде решен от старите общински съвети. Такъв е случаят в градове като Русе, Пазарджик, Перник и Петрич, където ще управляват досегашните общинари, въпреки че конюнктурата се промени след последните избори.

Но ще бъдат ли те достатъчно добросъвестни, за да проведат една общественополезна политика, като знаят, че са само по заместване и утре няма да ги има в местния парламент? Дали някои мнозинства няма да се изкушат от подарената им власт и да саботират работата на своите приемници? И после



кой ще носи отговорност



за глупави решения или откровени злоупотреби? Не стига че от години общинските съвети работят под прикритието на колективната безотговорност, ами сега и това допълнително объркване... А за няколко месеца могат да се натворят куп безобразия. Да се разреши строеж на небостъргач в градската градина например. Или да се изкупят апетитни терени на безценица. Или пък старата номенклатура да се уреди с апетитни постове из бордове на общински предприятия. А вероятно и много по-ужасни неща.

Същото важи и за спорните кметове. Те временно ще загубят контрол над новите общински съвети и при благоприятен за тях съдебен развой ще трябва да носят отговорност за решения, във вземането на които не са участвали. Три месеца могат да се окажат фатални и за кандидатстването с проекти по оперативните програми на ЕС. Кой ще понесе отговорността?

Още преди седмици шефът на ГИСДИ Илия Божинов предупреди, че след балотажа се задава нова мода - пари срещу касиране на избори. "Ако досега се инвестираше в избирането на кметове, след втория тур парите ще бъдат инвестирани в касиране на избори", бяха думите му. Прогнозата вече се сбъдва. Както винаги у нас остава висящ най-важният въпрос - кой плаща и какво ще спечели?
2
2111
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
14 Ноември 2007 10:27
Розовеещият в."Сега" много се е закъхарил за тези псевдо-избори. Зер бая пари се изпотрошиха за гласове и в резултат ...нищо. Не може така, ред трябва да има, не клатете лодката. Че и мандатоносителят Доган взе, че се самозабрави и издаде системата пред цяла Европа. Циганска му работа!
14 Ноември 2007 19:20
Много добре описани проблеми, г-жо Горанова!
Най-лошото е, че това няма да са проблеми само на тези избори – това е практиката за доста дълъг период напред. Скромното начало беше поставено още на миналите местни избори – колко години Велинград беше без редовно избран кмет?
Между другото, сега се канят да ни подсигурят подобно положение и при народното събрание с мажоритарни избори.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД