:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,665,377
Активни 641
Страници 7,942
За един ден 1,302,066
Разследване

Има ли сговор за високи цени на тока

Документите, открити от антимонополното ведомство на Германия и предадени на ЕК в Брюксел, показват, че най-крупните енергийни фирми на тайни срещи са съгласували своята стратегия и са делили пазарите помежду си
Снимка: РОЙТЕРС
Шефът на E.ON Вулф Бернотат категорично отрича обвиненията на германското антимонополно ведомство, че има съгласуване вдигане на цените на тока.
Когато на 29 май 2006 г. шефът на концерна E.ON Вулф Бернотат пристигна в своя дюселдорфски офис, всичко все още бе в обичайното си русло. Но само след няколко минути в кабинета му нахлу цяла рота гости, които нямаха предварително уговорена среща. Неканените посетители се оказаха следователи за особени задачи, пратени от Европейската комисия в Брюксел. По нареждане на еврокомисаря по въпросите на конкуренцията Нели Крус те иззеха от немския енергоконцерн всички папки с документи и компютрите. "Това е чудовищно", възмущава се Бернотат.

По същото време подобна акция се провежда и в офиса на E.ON Energie AG в Мюнхен. Спецследователите, съпровождани от чиновници от Федералното антимонополно ведомство, внимателно преглеждат личните дела на топмениджърите, копират протоколите от заседанията и решенията на ръководството, частната електронна поща и документите със стратегическо съдържание.

Операцията продължава 3 дни. Това не е единствената спецакция на обожаващата шумните акции еврокомисарка. През миналата година г-жа Крус четири пъти пращаше своите войски в бой и успя да получи достъп до тайните не само на немските енергогиганти E.ON, RWE, Vattenfall и EnBW, но и на техните многочислени конкуренти в Европа. Целта на холандката е ясна - тя е твърдо решена най-после да постигне понижение на цените на електроенергията. Тя иска истинска конкуренция, а за това трябва



да сломи властта на гигантите на пазара



И макар финалът на разследването на ЕК да е далеч, още отсега е ясно, че в конфискуваните документи се крие взривоопасна смес. По мнението на пазителите на антимонополните закони, в 60 000-те страници са намерени множество указания, които показват, че четирите най-големи немски енергийни компании години наред най-малкото са нарушавали принципите на конкуренцията и антимонополните закони. Експертите смятат, че са намерени достатъчно косвени доказателства, че водещите мениджъри редовно са провеждали тайни срещи, на които са разменяли важна делова информация, и са действали съгласувано на най-различни пазари. Че по-късно кръгът на участниците в секретните срещи, които са придобили почти институционален характер, се е разширил до 7 от най-крупните доставчици на електричество в ЕС. Като лидер се е оформила E.ON, която се е опитвала "съществено да повлияе" на установяването на пазарни цени на електричеството. По мнението на антимонополистите иззетите документи показват, че конкуренцията на немския пазар на енергоносители в значителна степен е била блокирана от "недопустими от гледна точка на антимонополното право форми на сътрудничество". Вместо да се конкурират помежду си, концерните са координирали стратегическите си линии, цени, пазари. Такива са заключенията на експертизата, подготвена от антимонополното ведомство в Бон под ръководството на тогавашния му началник Вулф Бьоге, с която "Шпигел" разполага.

Един от документите на антимонополното ведомство - N В 8-21/03 В, е бил подготвен за съдебно дело във Висшия съд на Дюселдорф. Там E.ON оспорва решението на Федералното антимонополно ведомство, което през 2003 г. й забрани да купи акциите на неголяма електростанция в град Ешвег. Аргументът бе, че не е нужно да се засилва още повече доминиращата позиция на гиганта. В крайна сметка неудобният документ не е използван в съда и за известно време изчезва, макар че съдържа достатъчно аргументи в подкрепа на онова, което критиците на отрасъла и защитниците на правата на потребителите от години подозират - четирите най-крупни енергийни фирми на Германия са действали в синхрон и дълго време са



принуждавали потребителите да надплащат цената на тока,



повишавайки печалбите си до рекордни нива. Само от 2000 г. насам E.ON, RWE, Vattenfall и EnBW са получили над 90 млрд. евро печалба преди облагане с данъци - средно по милиард на месец.

Специалистът по картелно право, берлинският адвокат Кристиан фон Хамерщайн, предсказва, че тези доказателства ще създадат сериозни проблеми на енергийните концерни, защото са основание за предявяване на искове за възстановяване на щетите. Документите ще представляват интерес и за експертите, които ще присъстват на слушанията в Бундестага за злоупотребата с пазарните механизми в енергийния сектор.

А либерализацията на немския енергиен пазар, започната през 1996 г. от коалицията ХДС-ХСС и СвДП под ръководството на канцлера Хелмут Кол, имаше съвсем други цели. Рухването на един от последните крупни монополи трябваше да доведе до снижаване на цените на енергията, както това се случи в сферата на телекомуникациите. Отначало изглеждаше, че този план се реализира - цените паднаха с 15%. Но това продължи кратко. Енергогигантите, натрупали милиони в монополните времена, започнаха да поглъщат конкурентите си. Купуваше се всичко, което е свързано с енергията: комунални електростанции, регионални доставчици, даже фирми за засичане на електромерите. Накрая започна сливане дори на крупните ексмонополисти. В крайна сметка в Германия останаха четири доставчика на електроенергия - E.ON, RWE, EnBW и Vattenfall. Неудобните конкуренти се изтласкваха от пазара с различни трикове, а понякога и със завишени такси за пренос на енергия. Федералното правителство, доминирано тогава от социалдемократи и зелени, не се намеси. Напротив - бе позволено на лидера на пазара E.ON да погълне най-крупния в Европа търговец на газ - Ruhrgas AG. Правителството на Герхард Шрьодер дълго отлагаше създаването на орган по контрол на дейността на монополите. Последствията се оказаха тежки и за икономиката, и за потребителите. Докато концерните трупат рекордни печалби, потребителите трябва да плащат все по-високи цени.

Представителите на заподозрените фирми, разбира се, отричат всичко. Според E.ON



всички подозрения и упреци са безпочвени



и са субективна интерпретация на ситуацията от работниците на антимонополното ведомство. Според шефа на концерна Вулф Бернотат няма никакъв "таен сговор между фирмите", просто електричеството е стока, чиято цена се определя от търсенето и предлагането.

Не така мисли обаче Федералното антимонополно ведомство. Според документите, с които разполага то, на регулярни срещи в периода от 2003 до 2006 г. мениджърите на енергогигантите са обменяли съвсем конкретни данни, които обикновено са търговска тайна и разгласяването им се наказва. Например - за инвестициите през последните години и плановете за увеличение на генериращите мощности. Между мениджърите, които би трябвало да са конкуренти, царяла дружба и когато се обсъждали пазарите. Така през 2003 г. RWE предлага на E.ON дялово участие в Германия, Унгария, Чехия, Италия и Словакия. Целта е чрез бартера в определени фирми да се получи доминираща позиция на пазара. Договорките били конкретизирани през 2004 и 2005 г., а някои от тях дори се реализирали.

Тъй като тактиката се оказала много печеливша за всички участници, постепенно "кръглите маси" били разширени до общоевропейско ниво - в клуба на големите седем редовно се срещали мениджъри от Белгия, Германия, Франция, Италия и Швеция. Само в периода от май до септември 2004 г. е имало 11 срещи с цел да се подготви конференция на всички шефове на енергийните фирми.

"Всичко е съвсем безобидно. На тези съвещания се формираше мнение по въпросите на европейската енергийна политика", твърдят концерните. Но явно на някои фирми това сътрудничество се е видяло съмнително. Така например британският енергогигант BP категорично е отказал да участва в сбирките с аргумента, че ще има "проблеми с антимонополното законодателство".

Най-чувствителната тема за юристите сега са косвените



доказателства за целенасоченото манипулиране на цените,



открити в документите на E.ON, макар шефовете на четирите концерна яростно да отричат подобни подозрения. Според Бернотат цените на електроенергията се формират по законите на пазара на борсата в Лайпциг и фирмите не могат да им влияят. Според документите обаче E.ON чрез дъщерната си фирма Sales & Trading (EST) абсолютно съзнателно се опитвала да вдигне цените на електроенергията. Чрез покупката и продажбата на определени количества електроенергия на пазара тя е повлияла значително върху формирането на нужната крайна цена. Документите на E.ON показват и как закриването на една електростанция въпреки загубата на печалба от 25 млн. евро е напълно оправдано, защото води до повишаването на цените на електроенергията и 40 млн. евро допълнителна печалба.

E.ON категорично отхвърля повдигнатите обвинения. Според нея докладът на антимонополното ведомство е "набор от тенденциозно подбрани и едностранно интерпретирани сведения и съдържа множество необосновани твърдения". Но държавното ведомство не се трогва и заявява, че намерените доказателства ще бъдат използвани при нови разследвания. Всички веществени доказателства са предадени на еврокомисаря по въпросите на конкуренцията Нели Крус. Самото дело също е пратено на ЕК.

Анализът на 60 000 страници ще изисква немалко време. А тъй като комисарката Крус иска да няма слаби места в позицията й, когато нанася удар по енергоконцерните, тя призова своите подчинени да действат на принципа "Точността е по-важна от бързината". Но въпреки всичко от щаба й са убедени: "Събрани са достатъчно документи, за да се докаже, че крупните енергийни концерни са нарушавали принципите на конкурентната борба".
Снимка: РОЙТЕРС
Еврокомисарят по конкуренцията Нели Крус обича шумните акции и е твърдо решена да постигне значително намаление на цените на електроенергията.
26
3317
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
26
 Видими 
13 Ноември 2007 23:58
Отговорът е скрит във въпроса !
14 Ноември 2007 02:30
ЧЧЧ/чисти, честни, частници/!!!
Щом в Германия и в "Старата Европа" е така, какво ли е СЕГА в България, а?!
14 Ноември 2007 06:16
Предлагам параграфа да бъде награден с дългосрочна екскурзия, както се казва, " по ленинским местам", но по на изток - в Сев. Корея. Там няма частници. И понеже Ким Чен Ир не ще да се маха - да си заеме мястото на Пак Тъ
14 Ноември 2007 08:38
нашта еврокомисарка с кво са бори
постави ли човеко в центъро вече или е в околностите още
14 Ноември 2007 09:23
Тази еврокомисарка ( Натиснете тук) ли ги прави разкритията? Сигурно ще е от любов към потребителите и конкуренцията.
14 Ноември 2007 09:29
Сърдитко Петко! Каква работа има Параграфа в Северна Корея? Поясни, моля те, че не те разбрах!
Иначе работата по наговарянията на монополните структури не е нещо ново... Тези наговаряния са естествена последица от недостатъците на капиталистическата икономика, така както безотговорността е следствие от социалистическата. Европейците поне се опитват да ограничават жаждата за лесни печалби на своите монополи. У нас властниците дори това не правят...
14 Ноември 2007 09:42
Ама това толкова ми прилича на сговора между производителите на прах за пране. Защото тая история с Еурокомпакт си е абсолютна далавера. Всички производители намалиха обемите двойно /уж по-концентрирани/, но запазиха или увеличиха цената. Пробвах да пера с двойно по-малко прах - уверявам ви не е това, което очаквах. Въобще, големите производители си правят каквото си искат - та така и за електроенергията. Тая холандка ще я смажат, големите акули знаят как.
14 Ноември 2007 09:42
Пламен Пенев, в Сев. Корея няма частници - нито честни и чисти, нито нечестни и мръсна. Това е, за което мечтае нашият герой.
14 Ноември 2007 10:28
Сърдитко-Петко, всичко зависи от камбанарията, от която гледаш. Частникът сам по себе си е честен, но я питай потребителя??? Механичният сбор от честни субекти не прави честна икономика, особено ако единственият критерий е печалбата и регулатрорният орган е разгромен.
14 Ноември 2007 10:32
Няма никакво договаряне на цени! Това е мръсна провокация на пролетарията
А пък в Германия изобщо няма договаряне на цените на стоките, който е бил там знае какви промоций има - всички магазини пуска еднакви стоки на еднакви цени по едно и също време.
Но договаряне няма 'щото магазините са на едни и същи хора.
14 Ноември 2007 11:37
Su38, едва ли тук е мястото да се обсъждат различните икономически теории - има твърде много "за" и "против"; създателите им са мастити учени и практици, даже и Маркс се мъдри сред тях с измислените си и непочиващи не само на реалните факти, но и на здравата елементарна логика постановки.
Моята реакция беще единствено срещу отричането на частната инициатива. Много останаха мераклиите да възстановят социализЪма, но те да заемат командните висоти.
14 Ноември 2007 12:07
Сърдитко Петко!
Не се обиждай приятелю, но начина ти на мислене ми се струва доста "черно-бял". Никой тук не отрича значението на частната инициатива! Отричането й в соц. икономиката беше фатална грешка... Но "монопола" е едно добре изследвано от икономистите явление и неговата вреда за обществото е добре известна от много отдавна...
Колкото до Маркс, преди да го оплюеш - вземи го прочети.
Почитания!
14 Ноември 2007 12:47
Сърдитко-Петко, нещо бъркаш Маркс с марксизма-ленинизма май. Което не говори добре. Маркс и сега си е толкова прав, колкото преди почти два века, още повече, че се опирал на други класици. Само се огледай, прегледай Капиталът с критичен поглед и ще се убедиш. Това беше само в интерес на истината. Само се огледай, прегледай Капиталът с критичен поглед и ще се убедиш
14 Ноември 2007 13:28
Естествено.
14 Ноември 2007 15:35
Да!
14 Ноември 2007 15:37
Някой от изказващите се тук да си спомня "Желязната пета" от Джек Лондон?
14 Ноември 2007 15:41
Аз не. Моля те Пушмифолю, кажи какво имаш предвид!
14 Ноември 2007 16:42
"Желязната пета" се чете на един дъх. Това е най-популярното, кратко и изчерпателно описание на "Капитала". Засяга властта на монополите, концерните, борбата на профсъюзите в Америка (които са били много мощни). Най-интересното е, че Джек Лондон допуска появата на социализма първо в Америка и разпространението му оттам по света. За това си заключение изглежда изхожда от много мощните американски профсъюзи по това време в Америка. Разбира се, като във всеки роман има и любов, и човешки отношения... Но кой ли днес чете старите класици?
14 Ноември 2007 18:01
Тия E-ON са отговорни за доста инсулти и инфаркти у нас
Като надписват едни сметкииииииииииииии.......
и пълна безотговорност и неграмотност от тия, дето трябва да реагират на сигнали. Иначе пачката редовно си я знаят!
14 Ноември 2007 18:43
Благодаря Пушмифолю!
Но си мисля що са описание на "Капитала" е тази книга, след като Маркс не разглежда монополните структури в своя, наистина доста пристрастен, но все пак икономически, труд. Та нали по негово време монополите, дори и да са съществували в някаква начална форма (вероятно нещо като синдикати?), не са били определящи за пазарните закони субекти?
Няма спор - трябва да я прочета тази книга! Ти ме заинтригува!
14 Ноември 2007 21:29
Пламене, Джек Лондон, който ми е един от любимите писатели, е израснал в работническото движение в началото на миналия век. Искам да се пазя от така опасните "комунистически термини", които на някои хора действат като червен парцал на бик. В споменатия роман "Желязната пета" става дума за развитието в Америка около 1900-та година на монополните картели и тръстове и развилото се в противовес на тях работническо-синдикално движение. Тези синдикати са се борели срещу (хайде да не използвам пак полузабравени термини от нашето близко минало, но няма как) - експлоатацията на човек от човека. Не синдикатите са били монополистите. В глава 9 на романа много кратко, ясно и достъпно е синтезиран "Капиталът" на Маркс. Социалистите (в романа) дори за кратко са завзели властта в Америка, но "Желязната пета" (разбирай монополният капитал) в края на краищата ги смачква (пак с помощта на капитала си). Никой не може да нарече Джек Лондон комунист, защото по време на събитията, които той описва в "Желязната пета", социализъм е имало само в Америка. А комунизмът винаги, дори и в соц-държавите беше "на хоризонта" – както се казваше в стария виц, милиционерът обяснявал - "хоризонт е мислещата линия на края на морето, дето колкото повече я приближаваш, толкова повече се отдалечава". И накрая, като голям фен на Джек Лондон, препоръчвам да прочетете не само "Желязната пета", а и всичко, писано от него – има романтика, мъжественост, нежност, природни красоти, всичко – за всекиго по нещо...
14 Ноември 2007 21:34
И тъй като набрах скорост, искам да направя паралел с известната японска фирма Toshiba - дето ту ..., ту не ... Та и известната фирма e.on може да се каже, че е ту e.on, ту e.off. За съжаление това "off' е за българите, които бяха тикнати без някой да ги пита в устата на ненаситната монополна ламя.
14 Ноември 2007 21:48
ПУШМИФОЛЮ, хайде малко да се позапреш! Джек Лондон има две-три гениални творби - "Мартин Идън" разказите му за Юконската златна треска, "Белия зъб", отчасти "Сияйна зора" Но има и много БОЗА - какво ще речеш за нескопосъният екшън "Три сърца" или сополиво-сълзливата скука "Малката стопанка на голямата къща". Има доста неща , които навремето се подведох да прочета само заради името му. И до днес не мога да го побера в главата си, как авторът на "Мексиканецът" е избълвал такива безвкусни и тъпи писания? Какво си ми захвалил "Желязната пета" - пълни измишльотини, то не бяха сражения между работници и капиталисти, с дирижабли, с артилерия. Кога е било това в САЩ? Ако си го взел за фактология, значи ти нещо не си в ред, приятелю!
14 Ноември 2007 22:19
Ех, Пикачу... Може би не трябваше да ти отговарям, но днес съм по-свободен и... Сигурно не ти харесва и "Мартин Идън", защото пак там ... борбата и силата на тогавашните американски профсъюзи. Ами "Лунната долина" ... Сонома, една красива мечта и отказът от богатството за сметка на нормалния живот? По твоята логика сигурно ще отречеш и Жул Верн, защото как така снаряд от оръдие до Луната (и дирижабъл през 1902г в Америка)? Джек Лондон е бил ПИСАТЕЛ, а не журналист, та сега да му отричаш писателските похвати "дирижабли, артилерия... фантастика". Преди много години имах изпит по гадния предмет "политикономия" (само се радвам, че не ме е изпитвал Иван Костов). Аз съм инженер и тая политикономия ми беше през ... това, та отатък. А "Капиталът" беше бая дебела книга. И вярвай ми, избих го него гаден изпит почти само с познанията, които бях чел в "Желязната пета". Глава 9 на този роман е квинтесенция на целия "Капиталът" (за моите скромни икономически познания). И немой с лошо, чадо.
14 Ноември 2007 23:23
Леле, Пикачу!
Това да злословиш май е нещо като остра заразна болест във форумите. Човекът ти говори за литературно произведение, ти веднага го обвиняваш, че представял всичко за факт.
Съгласен - и аз не харесвам всичко на Джек Лондон. Не е забавно всичко. Но макар да не ми е весело да чета "Хора от бездната" или "Джон ечемиченото зърно", това е висш синтез на литература и публицистика.
А великолепните му произведения са много повече, отколкото снизходително признаваш. Погледни само разказите от северния цикъл, от тихоокеанския цикъл, "Белия зъб", "Дивото зове" и чудесната фантастика "Преди Адама" и "Алената чума". Още много има - да не ги изброявам.
Ама нали трябва да се плюе - щото бил социалист. Социалист, да - но не като нашите...
15 Ноември 2007 07:37
СЪРДИТКО-ПЕТКО,
Самият ФАКТ на съществуването при Капитализма на АНТИмонополно законодателство казва и доказва, че има нещо гнило у Морала на Частниците!
Самият факт, че при Капитализма КРИЕНЕТО на корпоративни Данъци е едно от най-строго наказуемите Престъпления, казва и доказва, че има нещо гнило у Морала на Частниците!
Тук, обаче, става въпрос за монополните цени на ЧАСТНИТЕ поизводители и продавачи на електроенергия в Германия, а НЕ става въпрос за НЕдостига на електроенергия в Сев. Корея- къде, кой знае защо, ме пращаш да живея?! Дали ще те мамят в Германия или в Сев. Корея- все е тая!
Впрочем, държавният Монополист-производител на електроенергия НЯМА да продава ток на "монополни" цени, а на държавни- просто, защото той НЯМА интерес от по-високи цени, тъй като НЕ слага Разликата в джоба си/ за разлика от частния производител, който има интерес да сложи в джоба си разликата от по-високите монополни цени!/! Ферщейнзи?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД