Напоследък разни меншевики упорито твърдяха, че пропрезидентска партия в България няма и не може да има. Че ние сме страна от Евросъюза, в която има само десни - либерали и консерватори, леви - социалисти и комунисти, малко националисти и популисти и повечко Доган за цвят.
Нещо повече - отговорни фактори, разни Церетели-та, обясняваха псевдонаучно, че, видите ли, в момента в България няма партия, която би казала: "Дайте властта в нашите ръце, махайте се (вие - корумпирани политически трупове, и т.н.), ние ще заемем вашето място".
"Есть такая партия!", възкликнахме във вторник с облекчение. Това е партията на българските интелектуалци "Съзидание". Те хем искат, хем могат. Лявата половина от мозъчния капацитет на страната взе нещата в свои ръце и се хвърли смело в решаването на наболелите обществено-политически въпроси.
Вярно е, че лидерът на формацията Иван Гранитски нарича творението си "Национално гражданско сдружение", а не "Партия". Нещо повече - заяви, че би било твърде налудничаво да се смята, че "Съзидание" ще стане президентска партия.
Аз пък си мисля, че
два пъти по-налудничаво
е интелектуалци да се спотайват зад името "сдружение", но в същото време официално то да се нарича "инициативен комитет" и да обявява като своя основна задача писането на законопроекти. Да се структурира на партиен принцип и да се бори за промяна на избирателната система. Да се обявява за групов коректив на местната политика. Да се гордее с интелектуалната си мощ и да привлича в тази не-партия "хора с прозрачен бизнес".
Най-налудничаво е, че тези хора, въпросните интелектуалци, така и не разбраха от пет пъти, че е редно политиката да се прави от партиите, а не от аматьорски сдружения. Ние търпим партиите заради това - да правят политика. Вярно е, че през последните години много хора правеха и продължават да правят политика в кръчмите, в приятелския си кръг, а някои обявяваха за политика само това, което се върти в собствените им глави. Гранитски и другите решиха, че могат да правят политика на съсловен принцип - ще се съберем ние, дето сме в клуба на интелектуалците, и ще им покажем на ония, дето не са културтрегери, как се кара влакът. Нищо чудно - наскоро на един учител от Варна му хрумна същата блестяща мисъл - да прави партия на учителите.
Скоро сигурно и горските ще си направят партия
Но какво чудно има, след като преди време лично президентът Първанов даде идеята за включване на гражданското общество в правенето на политика. Аз пък си мислех, че гражданското общество, което засега май отсъства, е призвано да бъде коректив на политиката, а не да вае закони и да реди партийни структури. Те, интелектуалците, искат да бъдат коректив и на гражданското общество, но това е друг въпрос. Но в крайна сметка - всеки да прави каквото си иска.
Проблемът на интелектуалците от кръга "Гранитски" не засяга по никакъв начин нас, неинтелектуалците, които - за добро или лошо, сме мнозинство и не ни пука от политическите им амбиции. Дали Гранитски прави или не прави партия - няма значение. Но не така стои въпросът пред БСП. Тя определено има проблем. Партия/сдружение "Съзидание" събира в себе си предимно леви интелектуалци. Да, такова животно като ляв или десен интелектуалец едва ли би трябвало да съществува, но фактът си е факт - те се цепнаха идеологически още в зората на демокрацията. Гранитски, Левчев, Венцислав Кисьов, Антон Дончев, Нешка Робева и т.н. - това са хора, които застанаха от едната страна на барикадата и стояха там неотлъчно до днес. Такива хора - които имат своите убеждения и неотлъчно ги следват, винаги са предизвиквали освен всичко друго и лека симпатия. Сега те започват да правят нещо ново, нещо, което създава проблем на партията-майка. Нещо повече - това става в момент, в който социалистическата партия не е в най-доброто си състояние, меко казано. След още един-два подобни изборни "успеха" БСП съвсем ще повехне. Поне в една трета от областите левите имат толкова тежки проблеми, че е цяло чудо как местните организации продължават да съществуват - Бургас, Ямбол, Хасково... В същото време в червените редици се надига лява вълна, която все повече притиска социалдемократическото ръководство да направи радикални промени не само в социалната политика.
С всички тези проблеми - кризи по места, вътрешна опозиция и т.н., БСП ще се справи. Партийният апарат на "Позитано" толкова пъти е преодолявал подобни проблеми, ще ги преодолее и сега.
Големият въпрос пред БСП
е дали политиката на партията - добра или лоша, ще продължи да се прави в партийната централа, или тази работа ще бъде оставена изцяло в ръцете на хора извън ръководството на социалистите. За тази работа явно кандидати има много - хора като Георги Първанов с неговата институционална тежест и възможности да влияе във формален и неформален аспект, хора като интелектуалците на Гранитски - с тяхната относителна популярност в обществото, но с огромна възможност да сугестират.
Първанов е президент, но само заради конституционната презумпция би трябвало да го възприемаме като надпартиен. Все повече леви обаче подозират бившия лидер на социалистите, че направо работи срещу БСП - или за ГЕРБ, или за създаването на своя партия. Новият-стар кмет на Благоевград Костадин Паскалев попита след изборите:
"Зад кого е застанал президентът?"
Политоложката Татяна Буруджиева бе още по-ясна: "Не мисля, че някой в БСП е работил за Борисов. По-скоро хората на президента Георги Първанов не попречиха на кандидатите на ГЕРБ да спечелят".
Вярно е, че Първанов вече се разграничи от интелектуалците. Те обаче продължават творчески да претворяват заветите му, а последното нещо, което държавният глава сподели по адрес на БСП, бе да нарочи бившите си съпартийци, че седят в дъното на скандала около папката на агент Гоце.
Много е интересно как ще реагира Партията. От доста време на "Позитано" предпочитат да омъгляват подобни проблеми - така бранят името си от излишно обществено внимание и разчитат на размразяване в личните отношения между бивши и настоящи соцлидери. Тази тактика обаче никога не е давала добри резултати в България. Обществото не спира да любопитства, а развалените лични политически взаимоотношения никога не са се подобрявали.
Други статии от автора -
http://petyotsekov.blog.bg
Редактирано от - Чарли Дарвин на 15/11/2007 г/ 07:49:55