:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,759,567
Активни 540
Страници 16,034
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

56 милиона конспиратори

Христофор Караджов
Сега ще ви кажа за една прясна конспиративна теория - но ако не се интересувате от конспирации или информационни технологии, спрете тук.

Преди няколко дни няколко ключови републикански конгресмени ни в клин, ни в ръкав обявиха де факто война на интернет колоса "Гугъл". Като формален повод бе използвана офертата на "Гугъл" да купи "Дабълклик" - най-успешната компания за онлайн реклама.

Конгресмените поискаха публично условията по евентуалната сделка да бъдат разгледани най-внимателно от федералните комисии по комуникациите и търговията, за да се установи дали личните данни на милиони американци ще бъдат защитени надлежно и дали "Гугъл" няма да установи някакъв вид монопол върху интернет търговията.



Лобито на телекомуникационната индустрия



налива годишно около 100 милиона долара в опити да влияе върху законодателите във Вашингтон, по консервативна оценка на уважаваната неправителствена организация Center for Public Integrity - http://www.publicintegrity.org (съжалявам, че използвам само английски, но това в превод ще звучи като отдел в райкома на ДКМС).

Не е нелогично да се мисли, че всички тези пари отиват главно в една посока - да се запази сегашното разделение на пазара, при което големите телекомуникационните компании като "Ей Ти енд Ти", "Върайзън", "Спринт", "Тайм Уорнър" и т.н. държат шалтера съвсем буквално. Те са собственици на инфраструктурата, като оптични и коаксиални кабелни линии, рутъри, клетки за мобилните телефони и уай-фай и не знам още какви технически подробности, които реално правят връзката възможна. Влизането в този клуб е невъзможно без бюрократична санкция от Вашингтон.

На този фон инициативата на републиканските конгресмени започва да изглежда по-малко случайна и повече анти-"Гугъл". Защо телекомуникационните гиганти да не обичат "Гугъл"? Ами защото тази компания изглежда е най-мощният и амбициозен съперник досега, който се опитва да разчупи статуквото в бизнеса. Например, "Гугъл" е сред ревностните защитници на т.нар. "интернет неутралитет", който предполага, че всеки клиент трябва да бъде третиран еднакво от интернет доставчиците, дори и когато им подбива бизнеса, както например прави "Скайп" като предлага телефонни разговори през компютър. Това общо взето се спазва, но със скърцане на зъби. "Гугъл" също иска мобилните оператори да изграждат мрежите си на отворен принцип, който би позволил на всеки клиент да се прехвърля от оператор на оператор по желание, без да плаща такси за роуминг или неустойки, както е сега.



Имам още подобни факти, но стига с техническата информация



През 2003 г. американският конгрес спря финансирането на проект, наречен "Пълна информационна осведоменост" (Total Information Awareness), който Белия дом лансираше усилено. Идеята на този проект беше да се извършва масирано прехващане на електронните комуникации и особено на електронната поща и всякакви дискусионни групи, за да се отсяват потенциалните опасности за националната сигурност в зародиш.

Истинските мащаби на операцията станаха ясни, след като бивш техник на телекома "Ей Ти енд Ти" излезе пред медиите през 2005 г. Той разказа как Националната агенция за сигурност е инсталирала оптичен кабел в една от централите (а най-вероятно не само там) на "Ей Ти енд Ти" в Сан Франциско, който преточвал целия текущ поток от частни и служебни имейли към отделна мрежа за автоматично сортиране и анализ. Компютърната обработка ставала по ключови думи, фрази или език (т.е. може да бъдат извадени всички съобщения и файлове на фарси, да речем), а специални агенти се занимавали по-издълбоко само с пощата, която е отсята като потенциално "терористична" или "антиамерканска". Проблемът е, че всичко това е дълбоко незаконно на територията на САЩ, защото подслушването на телефон или прехващането на електронна поща не може да става без санкцията на прокурор или съдия, още по-малко по такъв бланкетен начин. (Фондацията "Електронна граница" - неправителствена организация, която защитава гражданските права - пусна всички материали на страницата си http://www.eff.org/).

В момента в сенатската законодателна комисия вървят дебати за обявяването на ретроактивна амнистия за телекомуникационни компании, участвали в подобни проекти за подслушване. Става въпрос за около



40 текущи дела срещу "Ей Ти енд Ти"



и други компании. Законът има добри шансове да стигне до гласуване в Камарата на представителите и Сената, твърдят юристите на "Електронна граница", и да бъде приет незабелязано от публиката, както става с десетки маловажни закони всяка седмица.

Та, конспиративната идея, за която чух, е, че републиканците в Белия дом и Конгреса и телекомуникационните компании са се наговорили да си помогнат взаимно. Властимащите ще закрепят статуквото в телекомуникациите (бай-бай "Гугъл"!) и ще изчистят съдебните проблеми, докато компаниите в замяна ще бъдат дискретни съучастници в масовото подслушване, което е мечта на администрацията.

Научих всичко това, когато дадох на студентите си задача в клас да намерят актуална според тях тема, която е пренебрегната от основните американски медии. След двайсетина минути две трети се върнаха с версии на гореизложената завера между официален Вашингтон и телекомуникационния бизнес.

Когато ги попитах - един по един! - как са стигнали до тази история, стана ясно, че става въпрос за клюка, която циркулира в дискусионните групи на "Фейсбук"( http://www.facebook.com/). За сведение, това е най-бурно растящия сайт за социални контакти в света с 56 милиона клиенти в момента.

Някои елементи от тази конспирация изглеждат изпълними, някои ми се струват твърде пожелателни. Като цяло не й вярвам. Но се зачудих как подобни сравнително издържани антиправителствени клюки се разпространяват като горски пожар сред интернет поколението. Хич не са за завиждане агентите, които ще трябва да обработват прехванатите електронни разговори на моите студенти и техните 56 милиона приятели.

_______________________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
16
4088
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
16
 Видими 
15 Ноември 2007 01:22
Караджов, хич да не ти пука как точно ще се естаблишва биг Брадъра. За сега още си играем на демокрация но почакай петроля да удари $150 и дорала 1 лев, па тогава пак ще си хортуваме ама тихо че реднека такъв нефтен фашист ще си избере че кацането на луната и 9/11 ще са като приказка с добър край.
Младото американско поколение е друго. Не е като реднека. Не вярва на телевизия и talking heads , и е заело най-разумната поза - прегръща всяка конспиративна теория като чисто злато. Ходи да го виниш в държавата в която всичко се смита под килима от как свят светува и е скрито-покрито.
Телекомуникационите компании са олигопол. Уж го разбиха АТТ на бейби АТТ-та и като се огледал Илия пак в тия. Нищо добро не очаквам оттам. Аз имам дребен проблем например да намера план за по-малко от $60 на месец независимо колко са минутите. Няма. Дори на пазара ръководен от "невидимата ръка" никой не се е сетил че има хора като мен който търсят план за 200 минути да кажем за $30!? Няма! Ай стига бе никой не се е сетил, че има такъв клиент? Дефакто е рабит местния монопол на провайдърите , например в ЛА основно Верайзън и SBC, но иди да решиш на имаш локал провайдър Верайзън в бивше царство на SBC. Ташак, госпожа, от гругата страна на линията ще чуеш само едно злобно и алчно корпоративно съскане. Лайнари, Караджов ти казвам, лайнари!
15 Ноември 2007 01:30
Аз съм голям почитател на Гугъл. Мисля че технически са далеч пред конкуренцията. Бизнес страната не ме вълнува, но явно и там отлично се справят. Мисля, че ако някой реши да сортира и автоматично да претакова цялата електронна поща и Мрежата изобщо няма да се справи, освен ако не поръча техническото изпълнение на Гугъл.
*
Що се отнася до конспиративната теория, има един много интересен нюанс. Разпространението и очевидно се базира на онзи форум, който до вчера бил неизвестен, а днес 56М души обменяли мнения там. Също както Гугъл до преди 10 години, Амазон преди 15, Микрософт преди 25, Епъл и т.н и т.н. Та Конспиративната теория дължи съществуването си на невъзможността да бъде реализирана. Защото първата крачка би била големите играчи да се фиксират както правилно се намеква и в самата теория. И разбира се слиховете да изчезнат. Чак когато изчезне от публичното пространство тази теория, почва да прилича на вярна. Засега няма основания за паника. Който е закърмен в страната на слуховете, трябва да има имунитет, нъл тъй?
15 Ноември 2007 03:46
Винаги е имало компании които въпреки технологичния прогрес държат бизнес да се прави по традиционния начин и други, които разработват не само нови продукти, но и нови решения за предлагането им на пазара.
Якото ритане по кокалчетата между едните и другите никога не е преставало и няма изгледи да спре, макар че изходът е предизвестен. Въпросът е "кога", не "дали".
Например дълго време звукозаписните и филмовите компании се бориха със зъби и нокти продуктите им да се продават само както хляба и сиренето в магазина. На това вече му се видя края. Същото ще стане и с комуникациите.
-
Хахахаха, "Младото американско поколение" vs реднека. И мухадото като негов говорител.

Редактирано от - Oraсle на 15/11/2007 г/ 06:04:01

15 Ноември 2007 04:58
Е ква конспиративна теория, "интернет неутралност" не съществува. Умря преди 5-6 години. Всеки си гони интереса. Големите компании преди няколко години натиснаха интернет провайдърите скоростта за достъп до комерсиалните сайтове да е по-висока от скоростта за достъп до любителските и провайдърите ги послушаха, което, разбира се, е жалко. Но все пак "дискриминираните" от интернет провайдърите сайтове са си напълно достъпни, нали? Това е важното и това се има предвид под нарушение на"интернет-неутралност"-а. За Гугъл се чуваше, че комерсиалните сайтове натискат търсачката да "заглушава" откриваемостта на любителските или просто нискобюджетни конкурентни, което изобщо не ноже да се нарече демократично. Приказката е, че гугъл всъщност до известна степен поддаде, но пък в интерес на самия гугъл е да не поддава напълно, щото иначе ще се намери някоя друга търсачка, която ще индексира всичко и ще се превърне в съперник на гугъл.
Обаче епохата на "дивия" интернет, където всеки прави всичко няма контрол над сайтовете и съдържанието им изглежда е към края си. Дано да греша, защото гигантския свободния поток на информация е страхотно нещо. Невиждано и нечувано досега.
15 Ноември 2007 06:01
Една наистина добра статия!
15 Ноември 2007 06:09
'Ги беш у тъпунгерите, как никой не се сетил да предложи 200 минути за $30. И тва при условие че T-mobile предлагат 300 минути за $30!! Не виждам наистина защо аджеба не могат да му дадат на мохадото 200 вместо 300 минетс за 30$ и да му ръгнат и един телефон на вибрация нейде по-надлибоко (рейзър-а идва без пари със плана), току виж се усмихнал най-накрая....
15 Ноември 2007 06:16
Aaaaa, Cingular предлагаха 200 минути за $30. Сега АТ&Т вероятно още го имат, ама е само за реднекове, та сигур затуй не дават на мохадото.
Всъщност, аз май имам такъв.


Ел Мухи, ако пък толкова проблем да си вземеш мобилен телефон за $30 на месец, казвай да помагаме. Ще те пишем и Bush-supporter ако трябва.

Редактирано от - Oraсle на 15/11/2007 г/ 06:26:40

15 Ноември 2007 07:14
Врагът с партиен билет (зелена карта) не спи. Трябва да се търси и унищожава навсякъде. Сталин и Берия се обърнаха в гроба от завист. Засега водят само в броя на лагерите, но скоро и там ще дишат прахта на братовчедите от Вашингтон.
15 Ноември 2007 07:59
Всъщност в момента T-Mobile предлагат план $30/300 мин. Освен това имат план за "Блакбери" за $50/месец- 300 мин. плюс интернет/е-мейл. Самото "Блакбери" след съответния дискаунт може да бъде $250 или дори $150 (за модела "Пърл".
15 Ноември 2007 08:25
А пък Вивател дават 500 мин. за 15 лв./месец - vivatel together
15 Ноември 2007 09:20
Любителите на конспиративни теории са закъсали с материала. Сделката по поглъщането на DoubleClick от GOOG е от такъв характер, че изисква задължително одобрението на U.S. Federal Trade Commission. Разследването по антитръстовото законодателство е вече пред приключване. При сделка от такъв мащаб е нормално да има питания и "загрижености" от конгресмени. Депутатите са за това - да питат. Всичко става в рамките на една нормална процедура.


За сведение на студентите, поверени на таварисчу Караджову, Европейската комисия започна свое собствено антиръстово разследване по същата сделка с DoubleClick. Те пък защо - бешлимаааму!? Бързо мислете евроконспирация, драги телекомуникатори!


15 Ноември 2007 09:35
Ел Мохадото отколе бере дерт за реднека, а не може да си плати телефона...
Уж беше инженер с голяма заплата...
Аз зная един план без пари. Нищо не плащаш, но и не говориш.
15 Ноември 2007 10:16
oIo Много добре премерен коментар като съдържание и обем!Повече действително няма нужда горното...
15 Ноември 2007 10:45
Сделката по поглъщането на DoubleClick от GOOG е от такъв характер, че изисква задължително одобрението на U.S. Federal Trade Commission

А сделките на Хилд, щото не са у Америка, не подлежат на надзор! Били израз на "свободната воля"! OIO, колко стандарта логика прилагате или всеки път е различно, като у лудницата?
15 Ноември 2007 10:56
Къв Хилд, кви пет рубли, "Apolitichen"!? Ти не на сериозно, нали?
15 Ноември 2007 16:26
Днес в “Макдоналдс”се случи нещо, което ме обиди жестоко като човек и клиент.След като поръчах, момичето на щанда на висок глас повтори поръчката ми и без да снижава тон, ми предложи:
”Ще направите ли дарение за децата в неравностойно положение?”.Зад мен имаше опашка, която чу направеното предложение.Начинът по който бе поискано дарението, бе безкрайно нагъл.Какъв отговор очакват от човек, в който са взряни погледите на десетки хора и в когото са вперени очите на твоето дете? Естествено “да”, въпреки , че е възможно да не можеш да си позволиш да направиш такова дарение или да не харесваш организацията, която го иска.Момичето на щанда потрети на висок глас, маркирайки поръчката:“дъра-бъра и едно дарение”.Оказа се, че не само са те изнудили да направиш дарение, а дори са определили точния му размер и са му дали код за маркиране.Поисках обяснение.Казах, че това е унизителен начин за събиране на дарения, че клиента не бива да се изнудва, че благотворителността е дълбоко личен акт и не семаркира като сандвич.По-късно се обадих и на фондацията Макдоналд.Там ми казаха, че ще предадат на ”мениджмънта”.Прегледах рекламната брошурка на фондацията.Оказа се че тези “благотворители” са дарили за Българската Коледа 2006г-3000лв.Считам че това е сума, която се събира за един ден в ресторантите “Макдоналдс” в България и то от клиентите, без никакво участие от печалбите на могъщата корпорация “Макодналдс”.В заключение, искам да стартирам кампания, в която ежедневно публично да се поставя следния въпрос към Макдоналдс“Господа, днес направихте оборот от ..лева.Ще помогнете ли на бедните деца или не?” Разбира се доколкото това е една неперсонифицирана организация призива може да бъде насочен и към “мениджмънта":”Господин Иванов, днес компанията, която менажирате направи оборот от .лева.Ще помогнете ли на бедните деца или не ?”Отговорът независимо “да” или “не” също да бъде оповестяван публично.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД