Джипът на Максим Стависки, с който той катастрофира на пътя Приморско-Бургас и причини смъртта на младеж. По ирония инцидентът с пернишката съдийка също е с джип. |
Двата случая много си приличат, включително и по
странните действия на полицията и прокуратурата
в началото.
При Стависки например първо се разбра, че преди катастрофата е бил спрян от полицаи, които изобщо не го проверили за алкохол, а само го предупредили да не кара толкова бързо. После имаше дълго чудене колко да е установеното количество алкохол в кръвта му. Почнаха да се сменят прокурор след прокурор, а за капак - бе допусната грешка с повдигнатото обвинение. Накрая, след обществен и медиен натиск, нещата си дойдоха по местата. Сега се очаква само справедливата присъда.
Инцидентът със съдийката Личева пък бе крит седмица преди медиите да научат за него и институциите да се задействат. Полицията обяви, че са открити биологични следи по джипа й и имало доказателства, че тя е причинила произшествието. А при довеждането й в полицията личало, че била доста пияна. В лабораторията на пернишкото МВР били отчетени 3.98 промила, а в Института по криминалистика били доказани 3.08 промила. Солидно количество алкохол, като се има предвид, че позволеното е 0.5 промила.
Висшият съдебен съвет (ВСС) също се раздвижи и обяви, че неговата комисията "Борба с корупцията и професионална етика" започва проверка по случая. Тя ще изяснява "дали има предпоставки за временното отстраняване на съдия Личева от заеманата длъжност до приключване на наказателното производство".
Няма спор, че
може да има много предположения, обяснения и извинения -
че човекът вече е бил на пътя, че съдийката е пила, след като е шофирала, а не преди това и т.н. Вероятно това ще са нейните защитни тези. В същото време обаче според твърденията на полицията тя си е признала, че е шофирала след употреба на алкохол. Че е минала с джипа си през нещо, но не предположила, че е човек. Не искала да съдейства за изясняване на случая, говорела за имунитет, имало свидетели, които твърдели, че са видели джипът да връхлита върху човека...
И точно тук идва мястото на държавата - да установи истината и да въздаде справедливост. Без значение кой е извършителят. Защото и до този момент не е ясно защо е крита информация цяла седмица, защо до момента не е повдигнато обвинение, след като полицията смята, че разполага с достатъчно доказателства срещу съдийката, как така ВСС разбра чак сега за инцидента, имало ли е прикриване на местно ниво, след като случаят е възложен за проверка на столични полицаи и магистрати.
Има и още един проблем, който вече се очертава като хроничен. И това е безпардонното шофиране на магистрати след употреба на алкохол, както и ходенето на работа след почерпка.
Само
преди няколко месеца пътни полицаи гониха из Плевен
председател на районен съд, за да го помолят да даде кръвна проба за алкохол. Той отказа, напусна мястото на проверката, а след като му бе съставен акт, започна да се защитава, че някой му отмъщавал. Сега е отстранен от поста. Последва го пловдивски зам. окръжен прокурор, който с 1.39 промила алкохол предизвика катастрофа и изчезна от местопроизшествието. Съдия от Велико Търново и прокурор от Софийската районна прокуратура също бяха заловени да карат автомобилите си пияни. Месеци по-рано прокурор от Стара Загора пък се удари в кола с три деца, след което двама мъже го набиха и вкараха в неврохирургията. После бе наказан с 500 лв. глоба и отнемане на книжката за няколко месеца. През април т.г. се стигна до абсурда съдия да иска проверка с дрегер за прокурорка от Севлиево в съдебната зала - оказа се, че тя е на работа с над 3 промила алкохол в кръвта.
Само тези случаи са достатъчни, за да покажат симптоматика. А подобна тенденция се нарушава само с безкомпромисни мерки. Затова дано при казуса с пернишката съдийка нещата да излязат наяве, а не да се задейства някаква професионална омерта. Защото всички са равни пред закона. А случаите с известни или неслучайни хора са тест за способността на системата да раздава безпристрастно и бързо правосъдие.