:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,303
Активни 666
Страници 10,177
За един ден 1,302,066
ПРОГНОЗА

Черен облак над Балканите

Статутът на Косово изглежда като последна пречка към разрешаване на проблемите на Балканите. Провалът ще засегне целия регион
Снимка: "Сега"
Миша Глени
Повечето хора на Балканите наблюдаваха през последните две години как косовският влак излиза от релсите. Но след като това се случи, въпреки мрачните предупреждения малцина могат да обяснят какво означава провалът на преговорите за статута на Косово.

За сметка на това е съвсем ясно международното значение на последиците за всички участници: Русия и САЩ се обединиха, за да унизят Европейския съюз. "Те открито се стараят да подкопаят ЕС", каза неотдавна високопоставен служител в Брюксел. От няколко месеца Русия и САЩ подкрепят максималистичните искания на своите балкански протежета - Сърбия и Косово.

Това обезсмисли последните преговори под егидата на тройката САЩ-ЕС-Русия, които бяха отчаян опит да се уреди компромис между Белград и Прищина. Сърбия знаеше, че Русия ще блокира в ООН независимостта на Косово, а Косово бе сигурно в американската подкрепа при едностранно обявяване на независимост. Нито една от страните нямаше



какъвто и да е стимул за компромис



и ЕС отново бе представен като неспособен да разрешава политически кризи в задния си двор, въпреки че неговите данъкоплатци ще бъдат принудени да почистят боклуците.

За десет години Брюксел хвърли неизчислими дипломатически и финансови средства на Балканите (много повече пари, отколкото наляха Вашингтон и Москва). Основанието за този разход бе свръхделикатно: в резултат на югославските войни през 90-те години и мъчителния преход от комунизъм целият район пострада. Това даде възможност на корупционните икономически интереси, произтичащи както от Балканите, така и от ЕС и Русия, да превърнат района в терен за грабеж, пране на пари и други престъпни дейности.

Като предложи за награда сериозна инфраструктурна и финансова подкрепа, ЕС успя да убеди новите балкански правителства да започнат големи икономически и политически реформи. Брюксел вече постигна зашеметяващ успех в Румъния и България - балканските членове на съюза, а Словения, която, макар и да е бивша югославска република, се доближава по характеристиките си до Австрия.

Но кризата в Косово хвърля дебела черна сянка върху надеждите, че другите бивши югославски територии ще извършат плавен преход към ЕС като Словения. Хърватия вероятно ще се промъкне преди затварянето на вратите. Но бъркотията в Косово и Сърбия може да затръшне портите - временно, но за дълго време, - докато кризата ще резонира в Босна и Македония и в по-малка степен в Черна гора и Албания.

И какво следва сега? Въпросът, който в дългосрочен план няма да дава покой на служителите в ЕС, ще бъде членството на Сърбия. Комисарят по разширяването и няколко европейски външни министри си мислеха, че приемането на Сърбия е решително за дългосрочното стабилизиране на района, който се намира в сърцето на Балканите.

Въпреки това големите държави в ЕС чувстват, че



нямат друг избор,



освен да последват Вашингтон и да признаят едностранната независимост, която Прищина се готви да обяви. Но повечето от тях биха го направили неохотно - те знаят, че според дискретни прогнози на служители на ООН в Косово 50 000 сърби, живеещи южно от р. Ибар, ще се отправят към Северна Митровица, сръбския анклав в Косово, който граничи със Сърбия и е управляван на практика от Белград; и че признаването на независимо Косово ще доведе до фактическо разделяне на територията.

Гледката на бедни селяни, натоварили своята покъщнина на каруци и камиони, ще представлява мрачен спектакъл като фон на независимостта. Макар всички страни в спора отдавна да са наясно, че разделянето би било последица от всяко решение, дипломатическата нерешителност доведе до положението никой да не смее да говори за това публично. И така, независимата държава ще бъде разделена, като Белград ще си запази абсолютен контрол над северния анклав.

Колкото и да не бъде изискано разделянето на Косово, двете страни вероятно ще го преживеят.



Епицентърът



на възможното политическо земетресение е другаде. Първата зона е Босна и Херцеговина, където управлението на серия от вездесъщи европейски върховни представители прикри дълбоката слабост на скроената в Дейтън държава. Под въпрос е самата жизнеспособност на Босна.

Най-потискащият символ на Босненската федерация, която обединява хърватски католици и босненски мюсюлмани, е Мостар, столицата на Херцеговина. След 12 години двете общности, населяващи двата бряга на р. Неретва, нямат нищо общо освен средното училище, където сутрин учат хърватски деца, а следобед - босненски.

Заедно с това лидерите на Република Сръбска в източната и северната част на страната реагират с открита враждебност на опитите за централизация на властта чрез прехвърляне на повече пълномощия на правителството в Сараево от сегашния специален представител на ЕС словака Мирослав Лайчак. Сръбският премиер Воислав Кощуница насърчава тази непримиримост, както и развихрянето на Путиномания в Сърбия и Република Сръбска. Строгата физиономия на руския президент гледа от витрините и на двете територии, където е възприеман като спасител на сръбските интереси.

Босненската държава ще усети напрежението от косовската независимост, след като Сърбия с подкрепата на Русия си поиграе с искане да се дадат същите права за отцепване на Република Сръбска, каквито Западът е дал на Косово.

Но нито Кощуница, нито другите сърби се осмеляват да говорят как Русия стана главен международен спонсор на



друго "предателство" на сръбските интереси



- неотдавнашната независимост на Черна гора. Наречена "Морската Москва" от местни зевзеци, Черна гора покани руски олигарси да заместят основния източник на приходи в дълбоко корумпираната държава - контрабандата на цигари. Според излизащото в Подгорица седмично списание "Монитор" 40% от индустриалния сектор на страната се притежава от руския крал на алуминия Олег Дерипаска.

Но ако не се смята, че се превръща в нов балканския рай за пране на пари, Черна гора създава по-малко проблеми от Южна Сърбия и Македония. На юг трябва да се изчака да се види доколко независимостта на Косово ще обърка и без това крехките отношения между големите албански малцинства и славянските мнозинства. Въпреки че е кандидат за членство в ЕС, Македония е под засилен натиск от Гърция заради смешния спор какво да бъде официалното име на бившата югославска република. Съображенията са мъгляви, но последиците могат да бъдат много сериозни, защото Гърция има право на вето върху приемането на Македония в ЕС и НАТО.

А колкото до Косово... Голямото главоболие е икономиката - под управлението на ООН и ЕС провинцията преживя остър спад на брутния вътрешен продукт и ужасяващо равнище на безработица. Рекорден песимизъм съпътства безнадеждната неадекватност на западната политика. В резултат на това територията е напълно криминализирана и е трудно да се види как независимостта ще промени положението в близко време.

Преди две-три години ЕС беше на път да разреши фундаменталните проблеми на Балканите. Статутът на Косово бе последната, макар и много сложна, пречка пред постигането на целта. Колективният неуспех хвърли района отново в непознати бурни води, под които лежат невидими скали.
Снимка: Ройтерс
На жилищна сграда в сръбската част на Косовска Митровица е опънат плакат на отчаянието: "Русийо, помогни!". Москва обаче няма как да попречи на едностранното обявяване на независимост на Косово, след като почти всички държави в ЕС без Кипър се съгласиха вчера, че това е неизбежно.
77
4833
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
77
 Видими 
11 Декември 2007 01:30
Добра статия. Истинското решение е ЕС да покаже среден пръст на Русия и САЩ и да ги нарита от Европа. После да сложи една голяма ограда (визова, икономическа, военна, физическа) около кандитатките за членове в ЕС и да каже - махаме оградата, само когато се научите да живеете заедно в съществуващите държави. Защото, ако не можете да живеете мирно в сегашните структури, ще донесете същите проблеми и в ЕС. И да чака.
*
Ама дали ще стане?
11 Декември 2007 02:26
Миша Глени е напълно аут ъф дейт. ЕС (поне според Карл Билд вчера) подкрепя единодушно независимостта (с единственото изключение на Кипър) и свири първа цигулка в процеса, и иска да покаже, че той контролира региона. Понеже в 1999 ЕС не можа да направи нищо, НАТО свърши работата.

Сърбите са доказвали много пъти вече, че не могат да живеят в мирно съжителство с другите народи, а искат да ги доминират и асимилират. Затова и другите народи не щат да живеят с тях в една държава.

Миша е забравил също, че в Дейтън се тури край на войната в Босна. Без Дейтън и операцията на НАТО преди нея тя щеше още да продължава, както изкара 4 години без признаци на умора. Наистина намесите на запада бяха плахи и неефективни. Не разгромиха агресора, не окупираха Сърбия, не я "депиемонтизираха". Но все пак спряха кланетата (Сребреница, да напомним пак на другарите).

Миша Глени беше един от тия "експерти" по Балканите (заедно с Р. Каплан), които не искаха западът да се меси и следователно искаха кланетата да профължат ад инфинитум. Уорън Кристофър ги слушаше. Но когато дойдоха други хора в ДД на САЩ, с Олбрайт и Холбрук, нещата бързо се развиха.

Република Сръбска е свободна да се цепи, но лидерите й едва ли искат да се обединяват с Белград. Много по-реално обаче е Войводина, която печатала собствени паспорти, да си тръгне от Сърбия, загубила надежда някога да се нормализира и влезе в ЕС с нея.

Черна гора отдавна не е грижа на Белград. Мафиотизирането на ЧГ и на югоикономиките тръгна тъкмо от Белград и стана по време на ембаргото. Те мафиотизираха и нашата икономика. Етническите смутове в Македония бяха 100% внос от Косово - там избягаха от сърбите към 400 хил. косовари, цели отряди на АОК. Етническия натиск на албанците в Македония е изгоден за нас. В Албания се издигат сериозни гласове за християнизация като начин за влизане в Европа, не е изключено да се появи такава идеология и в Босна. С влизането на Хърватска в ЕС нещата в Босна коренно ще се променят.

Черните облаци не са над целите Балкани, а само над сокака на сръбския пиемонтизъм и шепата му западни адвокати като Миша Глени. Сърбия върви по стъпките на "спасителя" си Дяда Ивана (за когото тя нищо не знае, езика му не разбира и в душата си го презира). Русия се върна в европа в границите си от 1600 г., Сърбия опочти се върна преди 1912 и както върви, може да се върне и преди 1878. Ако се освести овреме, може да спре процеса. Ако не - не знам докъде ще спре разпадането.



11 Декември 2007 02:34
Миша Глени несъмнено си извоюва ореола на разследващ журналист, когато коментира балкански криминални проблеми, но в случая поставя каруцата преди коня. ЕС издуха супата още когато позволи да се размета обеднен уран до неговите граници под строгия взор на САЩ и с надеждата, че елцинова Русия ще се окепази.
Надеждата се оправда (тогавашният руски марш-скок по се вписва в графата куриози, независимо, че накара доста натовци да заекват) , но настана време да си плати за бездействието. И САЩ, и Русия не са склонни да решават косовския проблем с цената на отстъпки в полза другия, докато ЕС може да пожъне само загуби при всички варианти. Направо ми дожалява за горкия пухкав финландец с изкривения анфас.
пп. За Дерипаска с 40-те процента в Монтенегро е прекалено и не се вписва в общия тон на статията, неква дребна закачка колкото да се направи на разбирачев. Там си има достатъчно нормални руснаци, страната е симпатична, но вече малце презастроена.
11 Декември 2007 02:41
ИНТЕРВЮ МишаГлени: САЩ и Франция не бива да се отнасят с България като с футболна топка
ВИЗИТКА
----
Британският журналист и писател Миша Глени е виден експерт по проблемите на Балканите. Автор е на няколко книги за Централна и Югоизточна Европа, основани на наблюденията му като кореспондент на британския в. "Гардиан" в края на 80-те. Беше спецпратеник на Би Би Си в София в началото на 90-те. "Западът приема Балканите като някакъв токсин, застрашаващ здравето му, а на учениците се обяснява, че това е барутният погреб на Европа. Западът обаче пропуска да оцени собственото си въздействие върху процесите в региона", твърди 45-годишният Глени, който изнесе лекция вчера в резиденцията на британския посланик у нас.../В. "СЕГА"-08.11.2005- Натиснете тук
11 Декември 2007 02:44
Въпроса не е лесен!
Сърбия е негодна да управлява Косово.Поддръжката и от империалистична, злонамерена и расистка Русия съвсем я компрометира!
Косово е малко способен за самоуправление...Затова ЕС и НАТО протекторат докато ЕС ги асимилира...?
11 Декември 2007 04:20
Чичо Фичо, недей да връщаш историята към 18-стотин и не знам си коя година, че пак ще паднем под турско, ...грешка, ще дойде османското присъствие. Я по-добре върни времето назадд, кога сме били на три морета, ти по-добре знаеш датите кога е било. Чакай малко, недей, че аз доколкото си спомням от историята, ако се върнем по онова време, ще трябва да се върнем и от САЩ. Бре, мааму стара, объркана работа.
11 Декември 2007 07:06
Чичо Фичо, я ни светни колко пъти сърбите са ни нападали първи и колко пъти България е нападала Сърбия първа или е давала възможност трети страни да нападат Сърбия.
Не ги обичам сърбите, но все пак истината преди всичко...
11 Декември 2007 07:12
Истината е : Србосек му е майката.
11 Декември 2007 07:32
Така , както са заклещени, европейските педали умират от кеф!!
Отпред руснак, отзад американец и си ги прехвърлят!!
Жалко за красивите места и хубавите хора!!!
А за сърбосека е така, това му е майката!!!
11 Декември 2007 07:37
Миша Глени нещо се е "притеснил".
Що така?
11 Декември 2007 08:40
"Брюксел вече постигна зашеметяващ успех в Румъния и България "
Връх на успехите?[/orang e]
11 Декември 2007 09:23
Проблемът според мен може да се реши само в стил Джугашвили - няма човек, няма проблем.
Просто хамериканците да приберат при тях си десетината милиона шиптъри от Косово и Албания, циганите от цяла Европа се депортират на освободената територия и се затварят границите, и на Балканите настава мир.
Хубаво звучи, нали?
11 Декември 2007 09:28
ЕС не е политическа, а икономическа организация и не може да решава политически въпроси на територията на континента.Обвиненията към Брюксел са безмислени. По съществения въпрос, който иска доразвиване от Глени е като как Косово, се превърна в американско протеже. И защо косоварите, с очевидната американска благословия, крещят от вчера " Ово е Албания!". Фичо е подсказал отговор - понеже на България така и е изгодно! Браво Фичо, браво чичо...
11 Декември 2007 09:50
умилявам се от плаката "Русийо помози" Боже, каква наивност Руснаците наистина спазариха косово за абхазия и осетия и най-вероятно и за приднестровието
Аз съм твърдо против фрагментацията и създаването на бутафорни държави без потенциал за пълноценно самостоятелно съществуване дори и на минимално равнище. каква държава може да бъде косово или южна осетия колкото лесото, свазиленд, бурунди или някой от карибските държавици от сорта на гранада. територии, без държавническа традиция, без визия за работещи институции, прогнили от хаос, мафия и престъпност аргумента за политиката на ЕС за Европа на регионите е нелепа. отде накъде ще сравняваме Бретан, Тоскана или Бавария с Косово и Абхазия
Прав е автора за провала на ЕС. Това е хроничния проблем на съюза - невъзможността за формиране на единна позиция по външна политика, най-вече заради възможността на една единствена държава за налагане на вето. и ако в икономическата и финансовата политика брюкселската администрация намира вратички с възможностите, м давани от разнообразните видове нормативни актове на общността, то във външна политика и сигурност те нямат никакъв ресурс. Песимистиен съм по отношение на възможностите за нова регламентация на тези отношения в обозримо бъдеще.
11 Декември 2007 10:07
С тази независимост на Косово ще бъде отворена кутията на Пандора. На балканите малко им трябва. Явно американците са начертали ясен план за дестабилизиране на региона и Европа и си го следват неотклонно. Неизвестното в случая е от какъв зор ЕС им се връзва на акъла и сам си залага бомба пред прага.
11 Декември 2007 10:15
сега нашите умници требва да разработят подробен план за фиром, щото там нещата са тръгнали на майната си...макар, че онии катили са по-склонни да се обвържат с белград, а не с нас, акйо и да си вадят бугарски пасоши
11 Декември 2007 10:24
Пази Боже руснак да те пази и грък да те храни.
Сръбска народна поговорка
11 Декември 2007 10:42
от тоя журналист имам некви смътни спомени че не е съвсем искрен
11 Декември 2007 10:53
От цялата статия излиза, че авторът нищо не може да ни каже. В тия неща свършеният факт е най-сериозния аргумент. Ако косоварите обяват независимост и който и да е ги признае, сърбите не могат да отговорят по никакъв начин освен военно, за което ще ги натупат. Наш`те да гледат кво правят френците и немците и по тях. И бързо да говорим за БЮРМ, Ниш и Зайчар.
11 Декември 2007 10:55
Ако косово се обяви за независимо и бъде признато, следва северокипърската турска република, след това македония а мое да доди ред и на България! Голем кеф ми правят изказванията на "Некои Другари" от форума, или по точно платените емигранти за които разпада на балканите на отделни дребни феодални държавички е истински кеф.До скоро се дразнеха, че доларчетата изкарани с толкова пот се обезценяват.Сега възможноста за нова патаклама и регионални кризи ги вдъхновява и обнадеждава за предстояши далавери.
11 Декември 2007 10:58
Еееми, клишето си е верно - сичко се плаща. От късогледството на Геншер до шубето на Ширак и Шрьодер да не се разпаднело натото. Тогава пиле и пеяле. Сега плащале.
11 Декември 2007 11:02
абе, незнам за Кърджали ама ако продължите да избирате бсп, дпс, атака и русия може поне тука в София да се отцепим, че почвате да ставате досадни.
11 Декември 2007 11:07
...че почвате да ставате досадни..

Съгласно гореказаното, най-добре и ние да си закачим табелка - "ЕС, помогни!"
11 Декември 2007 11:29
zemi si, като се отделите ще си ядеш ушите.
11 Декември 2007 11:31
Е, то сега си ядем топките така че предполагам все е някакъв прогрес...
11 Декември 2007 11:35
Косово ще бъде независимо не защото злите сили са решили така, или щото Русия продадала сърбите за Абхазия, Осетия и Приднестровието, или щото САЩ подливат вода на ЕС, а защото друг вариант реален няма.
11 Декември 2007 11:55
ORACLE,
Има ДРУГ вариант- законен, при това: ООН !!!
Нищо НЕ задължава никоя държава да ПРИЗНАЕ "независимо" от Сърбия Косово! А Резолюция 1244 на ООН за Косово е категорична: Косово е неразделна част от Сърбия! Следователно, признаване на независимост на Косово ще означава НЕпризнаване на ООН!
Но, щом ще е така, защо, например, Иран да е длъжен да изпълнява решения на ООН, щом такива могат да НЕ се изпълняват/ казуса Косово/?! Изобщо, защо занапред държави да са длъжни да изпълняват решения на ООН?! Впрочем, Израел НЕ е изпълнил над 200 решения/резолюции/ на ООН, а и САЩ догонват, май, Израел в това отношение- добър пример за Иран, Сев. Корея, Либия, Турция и т.н. ли?! Впрочем, при това положение, защо Сърбия/или Русия, или България/за АЕЦ "Козлудуй", например!/ да е длъжна да се съобразява с решение на когото и да било, за каквото и да било?!
Очевидно, Казусът "Независимо Косово" е ОПАСЕН за Световния Ред прецедент!!! Това е Проблемът!
11 Декември 2007 12:08
Натиснете тук


"България е важна като модел за това как различни социални групи - борците, Държавна сигурност, политически партии и синдикални централи, се съюзиха за да откраднат огромна сума пари от българската държава и да използват тези пари за да създадат нов елит, нова йерархия - понякога по криминален, а понякога и по легален начин. Много трудно е да се направи разлика между организираната престъпност в първите години след промените и началното натрупване на капитала."



Косово, както писах вчера, е едно от местата, където се правят много пари.

Редактирано от - Doctora на 11/12/2007 г/ 12:12:00

11 Декември 2007 12:33
SU38, ако броим и операцията при село Врабча през Освободителната война - 7 пъти. Срещу само един път от наша страна през Първата световна.
11 Декември 2007 12:45
"Пази Боже руснак да те пази и грък да те храни.
Сръбска народна поговорка"- Пази Боже НАТО да те пази и ЕС да те храни. Българска народна поговорка.
11 Декември 2007 12:47
"Срещу само един път от наша страна през Първата световна."- дедовия, а сигурен ли са за Втората световна?
11 Декември 2007 12:47
неее в ес си е доста яко ако трябва да сме честни
11 Декември 2007 12:52
"в ес си е доста яко "- прав си, цените станаха доста яки
11 Декември 2007 12:58
Фльорцата отнесе и един конски
троянски
11 Декември 2007 13:06
Не знам защо, много лошо се приема, когато напомням, че същият този Хашим Тачи говореше за Велика Албания до Черно море.
11 Декември 2007 13:09
Meto-
11 Декември 2007 13:48
F L -

11 Декември 2007 14:35
Др. каруцар, гледай сега да ти покажа колко ти е куца логиката, без при това да защитавам абсолютно никаква политическа теза. Значи - говориш за спазаряване на Абхазия и Южна Осетия за Косово. Т.е. американците да не подръчкват сепаратизма на тези анклави в рамките на Руската Федерация срещу независимостта на Косово. Тук може да има договорка само ако става въпрос за подръчкване на сепаратизма в Косово от страна на руснаците, защото чисто логически тогава би имало паритет в позициите. А след като Косово добие независимост, няма никаква гаранция, че американците ще спазят обещанието си, а връщане назад за Косово като част от Сърбия би било немислимо и руснаците тотално губят своята позиция на дъската. Разбираш ли какво значи липса на логика, ама иначе си много светнат и градиш ли градиш тухли върху тази примерна опитна постановка като един градил Илия. Много е важно човек да може да мисли - да може да играе шах, примерно, или табла, може и чист бридж - това освежава в голяма степен ума и логическото мислене, говоря чисто технически.
11 Декември 2007 14:57
Julius Caesar
[Златен]
11.12.2007 г. 09:23:58 Супер
Само дето от войната в Косово до сега албанците не дават на изгонените цигани да се върнат и те стоят у Сърбията.
11 Декември 2007 15:04
А след като Косово добие независимост, няма никаква гаранция, че американците ще спазят обещанието си
Може пък руснаците да вярват повече на американците от теб или да са получили някакви гаранции, за които да са пропуснали да те уведомят....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
11 Декември 2007 15:25
"Ингилизите изковали една бълха, а дядо иван я подковал", "2007-сърбия ке падне". Чичовците от форумното кафене подредиха новия европйски пъзел.
11 Декември 2007 15:28
Миша Глени (близко buddy и душеприказчик на Монтгомери-ЦРУ), Тимоти Гартон Аш и Габриел Партош - сите са върли експерти ШЕСТАЦИ (по-точно и кратко MI6-таци)! От тях само обективната истина от последна инстанция, само и само на Балканите да се противопоставя източно православният панславизъм срещу католицизма и ислямизма, заедно и поотделно!
The rest is history.

Редактирано от - American bastard! на 11/12/2007 г/ 15:31:18

11 Декември 2007 15:49
Ехе!
И панславизма извадиха от нафталина!
Като на война почва да намирисва.
11 Декември 2007 15:55
Изглежда много хора са забравили, ако въобще са знаели, че за България Втората световна война започва с югославските бомбардиравки на София (десетки убити на Централна гара), Кюстендил, Горна Джумая, Враца и други.
Бомбардировките се извършват на връх православен Великден без никакво предупреждение и без никаква реална заплаха от наша страна.
11 Декември 2007 16:00
Су38,

Провери колко пъти Сърбия е нарушавала договор с България и колко - обратното.
Провери колко пъти Сърбия е отнемала земи от България и колко пъти - обратното. И колко територия общо.
Провери колко българи е асимилирала Сърбия и колко - обратното.
Провери кой е водил повече пропагандни кампании срещу другия (и въпреки това - кой повече харесвал чалга певачките на другия).

Разни дреболии - като мафиотизацията на икономиката ни покрай ембаргото в 90-те или обезлюдяването на нашите западни граници от Трънско до Кулско, или на нашите "западни покрайнини" в Сърбия от Босилеградско до Тимошко, всички грубо откъснати от естествения си хинтерланд - им тури пепел.

Ще ми се да напомня още веднъж на другарите - Косово е уникално не с това, че е малцинствен район или териториално спорен район, а с това, че е важен елемент от югокризата, нужен за решаването й - и не последният. Отмяна на конституционната автономия, военен окупационен режим, гражданска война, масова етническа чистка (800 хил.), разгром от НАТО, окупация, международен протекторат и единна позиция на ЕС за независимост.

За жизненост и традиция - Косово всъщност е четири-пет пъти по-голямо по население от независима Черна гора и расте по-бързо. То е люлка на албанския национализъм от 1878 г. насам. От 1989 фактически е отделено от Сърбия. Преди да се разбунтува с оръжие и мафии се бореше дълго време мирно и културно - с университети и седенки на интелектуалци с шалчета. Албанците в Америка и западна Европа показаха голям ентусизъм за каузата на Косово, като българите през турско. Видяхме и как албанците в Тирана приветстваха Буш като дядо Иван и чак часовника му опънаха.

Такъв всенароден ентусизъм не може да се имитира. То е като Съединението в 1885.

Както писа поетът Д. Жотев - "попитай реката защо към морето тече"...
11 Декември 2007 16:04
Не, Сократе, има предвид това :

"Tudjman's strategy drove a wedge throughout the European Union just when it was trying to adjust to the unification of Germany. War in Yugoslavia broke out in early June 1991 as soon as the parlaments of Slovenia and Croatia voted for independence. As fighting intensified in the summer and autumn, Croatia convinced the German government that its cause was just by presenting itself as an integral part of civilised Catholic, central European culture while denigrating its Serbian neighbour as a representative of the barbaric, despotic Orient...

..The position of the French and British governments was almost diametrically apposed to that of Germany. Recognition, they argued, would stir a hornet's nest. It was preferable instead to pursue a negotiated way out of the crisis..."


Misha Glenny, The Balkans 1804-1999 Nationalism, War and the Great Powers
Granta Publications, 1999, London


Редактирано от - Doctora на 11/12/2007 г/ 19:45:24

11 Декември 2007 16:05
Косово ще бъде независимо не защото злите сили са решили така, или щото Русия продадала сърбите за Абхазия, Осетия и Приднестровието, или щото САЩ подливат вода на ЕС, а защото друг вариант реален няма.



Oracle, понеже тъкмо това е най-често употребения аргумент за независимо Косово - че друг начин нямало, ще ти припомня, че има много други начини. Например, САЩ да спре да подклажда албанските амбиции и да остави косоварите без подкрепа. Там ще се върне сръбската армия и само след месец ще сме забравили за косовския проблем. При това без жертви и кланета, без албански армии и т.н. Като знаят че зад гърба им не стои никой, албанците веднага ще си седнат трайно на дупетата...
11 Декември 2007 16:08
Фичо, би ли разяснил терминът "международен протекторат" ако обичаш...
11 Декември 2007 16:31
"Преди да се разбунтува с оръжие и мафии се бореше дълго време мирно и културно - с университети и седенки на интелектуалци с шалчета."- то винаги със седенки се почва, седенки на едни такива въоръжени мъже, вместо хурки си носят автомати хората
Забелязъл съм, че чичката Фичка винаги много остро напада две балкански държави, а именно Сърбия и в по-малка степен Гърция, щото там е някак си по-некоректно политически, демек у ЕС и НАТО са, та не върви да се хули много един "съюзник", но от време на време и за тях пише. Обаче, има една държава, която никога не фигурира в отрицателна светлина в неговите писания, а това е, както може би се досещате вече, Турция. Ще рече човек, че с Турция заедно сме пъшкали под 5 вековно тиранично сръбско или гръцко робство, демек братя по съдба сме.
Чичка, хубаво, приемаме всичко, което изписа за сърбите, присвоили си Македония, Западните покрайнини и т.н. Ама защо дума не обелваш за пустата Източна Тракия бе, така хуманно прочистена от има-няма 130-140, 000 българи? И там ли сърбите виновни? Хубаво е, когато претендираш за научен подход да си понеееее малко обективен.
11 Декември 2007 16:42
Сръбски националисти сформират паравоени отряди, тоест намирисва на война, ако не се приложи отлагане и тънка еквилибристика.Както казваше бай Тошо, манйовара е важен.Предполагам, че не е нужно бързото признаване на Косово под натиска на албанските косовски екстремисти!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД