:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,119
Активни 382
Страници 6,993
За един ден 1,302,066
ОБРАТНИ РАЗПИСКИ

Петимата от Ремса

Корабът по природа е съоръжение, което предоставя вихрено пиршество за всякакви любители на символиката. "Летящият холандец", крайцерът "Аврора", "Титаник", "Пияният кораб" на метежния французин Артюр Рембо, броненосецът "Потьомкин" или "Мария Селеста" - все са съдове, реални или въображаеми, отключили хиляди въображения за изкуство и рефлексии...

Няма да скрия, че новината за петимата български моряци, задържани за трафик на кокаин от Латинска Америка към Европа и Близкия изток, ме усмихна чисто литературно. Петимата българи, освен че са петима, са от два кораба, наречени



съответно "Петимата от РМС" и "Лиляна Димитрова"



(Лиляна Димитрова, - за който не е бил комсомолец, - е една от Ремсовата петорка).

Корабът сам по себе си е метафора (на гръцки думата означава нищо повече от "пренос, превоз, транспорт"). Какво превозва един кораб, освен че за момента е работа на екипажа и капитана, по-късно се оказва ценен исторически концентрат, повод за експедиции, дисертации и опери.

"Петимата от РМС" през 2007 г. превозва кокаин, което е достойно както за анализ, така и за бурлеска. Нека си спомним, че корабите, носещи имена на светци, често са имали и дървени изваяния на тези светци на носовете си. Светецът следвало да бъде небесен закрилник на кораба и мисията му. Героизираната петорка от РМС-а играеше ролята именно на комунистически светци; голяма част от комунистическата символика въпреки атеистичния характер на идеологията копираше религиозните методи за сакрализация на вождове и герои от църквата.

Можем дори да си представим Петимата от РМС-а - Йорданка Николова, Лиляна Димитрова, Александър Николов, Адалберт Антонов-Малчика и Свилен Русев, скулптирани на носа на морския съд,



как гледат в бъдното,



където септември ще бъде май, и бдят над кораба в пълното му с опасности плаване... Можем да го направим, без да се задоволяваме с иронията, а отивайки по-нататък, към зората на нашите страсти и въжделения.

Всъщност на кораба "Петимата от РМС" се сбиха, в своите крайни и непримирими форми, двата полюса на човешкия мотивационен ресурс. Сбиха се пазарът и идеалът, според кой както ги разбира.

Казвам в крайни форми, защото идеалът на младежите от Работническия Младежки Съюз, загинали безвреме и трагично, беше само параван, зад който не се криеше друго освен могъщ нагон за власт у находчиви авантюристи на довчерашния плебс.

Пазарът пък има иманентна склонност да върви по границата на морала и закона. Този с дрогата е крачнал отвъд нея - много риск, но и много гигантска печалба. Ако свещената цел на пазара е да се обогатиш (нищо лошо), то хората в зависимост от манталитета си избират - бавно, капка по капка, с минимален риск, или щурмово, но с повече опасности. Тези с дрогата са лудите радикали на пазара - избират хвърлянето с главата напред. Затова затворът е пълен не толкова с крадци и убийци, а с трафиканти (ходил съм да проверявам). Затова и част от най-лъскавите возила и хотели у нас миришат на дрога - дело на тези, които не са си разбили главата при скока.

Писах навремето за Димитровград, града на Пеньо Пенев, който също е символ



на водевилния реванш на пазара



над тотално антипазарния замисъл на самия град, както и над френетичния идеализъм на Пеньо-Пеневата поезия. Димитровград, неизвестно по каква причина, редом с оцелелите гранитни статуи на пролетарии и герои днес се е превърнал в тържище за евтини стоки, захранващо цялата страна, че и наоколо. Картината е достойна както за репортаж, така и за рок опера.

Представата, че някога е възможно пълно примирение между пазара и идеала, не е реалистична.

Пазарът и храмът воюват. Или едното се стреми да стане другото, или обратното. И двете победи, поне досега, исторически, не са довеждали до нищо добро. Хармонията очевидно е в нестабилното равновесие. Исус, изгонил търговците от храма, по нищо не прилича на Сталин, извил врата на НЕП-а през двайсетте години в Русия, освен по това, че и при двата случая става въпрос за приоритети. Но то е най-важното.

"Божието - Богу, а кесаревото - кесарю" е златно сечение на социалното равновесие, всъщност рядко достижимо в пълноценни варианти. Често кесарят се стреми към Божии почести, а божите служители



гледат към алъш-вериша с едното око,



ако не и с двете...

Струва ми се, че днес както светът, така и ние, сме с нарушено равновесие между тези полюси. Мисля, че пазарът има сериозно преимущество пред храма, доста го е похлупил и това крие своите рискове.

Спонтанно възникващите секти в най-развитите пазарни общества; човеците, които се затварят в изолирани ферми, крият се в землянки или си правят комуни вдън лесовете, са част от патологичните реакции на този дисонанс.

Има и по-лоши реакции на нарушеното равновесие - когато кесари почнат да се правят на светци, а адептите им тръгнат да се опасват с шахидски пояси.
29
6226
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
11 Декември 2007 02:50
Моряците са консервативен и суеверен народ. Кораб не се прекръщава, ако собственика не е сменен - лоша поличба. Не се прекръсти и Морското училище - оня ден честваха официално 99-годишнината на патрона и негов алумнус Вапцаров. Паметника му с клош панталон си седи отпред.

Срещу Морското си седи и Пантеона - комунистически паметник-костница на убитите антифашисти, от която костите са извадени вече и погребани от близките на загиналите. Пантеона е добре поддържан, не е надраскан и е фокус на северната част на Морската градина. И двете мраморни стени с имената на загинатите отпред си стоят, не са надраскани.

Червения площад (наречен от гражданите така в 1940, когато там давали съветски филми на международното изложение) е сега официално "площад Съединение", но всички го наричат Червения площад - и брокерите на имоти. Хем варненци обичат Съединението - княз Александър бил на море като получил депешата от Пловдив и възторжената манифестация на гражданите по улиците - носили го на ръце до вагона - го убедила да приеме факта без страх. Дори Севастопол, който никога не се е казвал така официално, а имаше един стар ресторант с това име, сега е Макдоналдс, си е Севастопол за всички граждани - и сини, зелени, всякакви. (А бул. Одеса, който никога не е бил наричан така от хората, стана Стамболийски.) Някои имена се лепват, други - не.

Още в началото на 90-те ми направи впечатление достойнството, с което във Военноморския музей бяха представени нещата при комунизма и след промяната. Нямаше злост, имаше само обективни неща, конструктивно поднесени.

Оня ден писаха за убийцата от село Млада гвардия, Варненско. Не е прекръстено (и БСП го управлява). Има села Партизани, Комунари и други пазртизански имена - Цонево, Гроздьово. Само Георги Трайков си върна името Долни чифлик.

Останаха си Благоевград, Димитровград и Велинград, а Пелово (кой ли е знаел, че е комунистическо име?) стана (нищо не значещото за мене) Искър, Михайловград - Монтана (?!?), Грудово - Средец (има си известно старо име Карабунар, и известно вино Карабунарско).
11 Декември 2007 07:16
Чичо Фичо
11 Декември 2007 07:46
Къде го Чукаш, къде се пука?!!
Заеби!!
11 Декември 2007 08:27
Фичо
Добре си го написал, ама да вземеш това дето си го писал да го дадеш на Нела да го препише 100 пъти. Щото тя като чуе комунист и се изприщва. Натиснете тук
11 Декември 2007 08:54
Остана корабът "Кондолиза Райс" да пренася "Ал кайда" до Ню-Йорк и обратно, и всичко ще се нареди.
11 Декември 2007 08:58
Викат, Варнеция! А то мутро-комунистически бардак.


Кланяйки се на терористите-убийци от Ремса (туй е добра поличба), нема как Варна да не стане магнит за наркотрафика, руската мафия и местни тимаджийски разбойници. На такъв идеал - такъв пазар.
11 Декември 2007 10:17
РМС символиката е мноо яка, както е отбелязал и Ламбовски.
Наскоро попаднах на друг случай с подобна весела символика - тов. Ламбо, ака министер на културата се е снимал (да го питай някой защо му е било?!) за 1.5 мин. в "Чифликът на чучулигите" - копродукция за геноцида над арменците в Турския султанат. Та там екс-майор Деянов(Сергей) - екс-дон Октопод прави изключително ярко, макар и кратко присъствие като турски паша.
Та си мислех, че у нас кармазъ Сергеевците са така - майор Деянов става мафиотски дон и свършва като турски паша...

Фичо,
карабунарското вино, доколкото ми е известно, е от Карабунар (Пазарджишко) и е феноменално!
Не изключвам разбира се и по странджа да има такова, но мисля, че по известност води пазарджишкия Карабунар.
11 Декември 2007 10:51
А-аа, ми къде оставяш "Черните ангели". Ламбо и там е пръв сред групичката на Ремса за мръсни поръчки. Филмът пресъздава с почти документална точност показните екзекуции, извършвани от ремсистите.
11 Декември 2007 10:52
oIo отишъл за риба и взел че хванал златната рибка. Както си му е реда, рибокът предложил изпълнение на три желания срещу пускане. Нашето човече рекло - чакай малко и ми помогни да помисля. Рибокът заревал с пълен глас - това с мисленето било неизпълнимо желание...[/list]
11 Декември 2007 11:03
Тоя път поздавявам чичката Фархи, е... кръвта вода не става, даже в Манхатън, но доста тъпотии се направиха във Варна по наименованията и на улици и на площади и на ресторанти, и прочие, бях писал навремето, че си имаме даже "пицария Айнщайн"?! край морето, но това беше от младенческия период на демокраДията и безвремието в общината, когато кмет беше сегашния седесарски божем депутат Христо Кирчев, но полека, лека нещата се нормализират...Дано да продължава така...
11 Декември 2007 11:28
Голяма глупост е тази статия.
Огромно непознаване на фактите.
Произволно смесване на събития,
които нямат нищо общо.
Груби манипулации смесени
с нагли лъжи.
В крайна сметка:
статията е боклук.
11 Декември 2007 12:04

Хубаво де,
статията е боклук за продан.
11 Декември 2007 12:46
Авторът се е опитал да хване на времето пулса, но резултатът е... миш-маш...
11 Декември 2007 13:03
Чичо Фичо от къде го намери това?
Това да не е FL от форума
11 Декември 2007 13:08
Поправка Mrx++
11 Декември 2007 15:42
вятърничавите кръщавки изплащаме с плитко битие
11 Декември 2007 16:30
ЧФ, както винаги, когато пише за Варна, пише увлекателно. Допуснал е същата досадна грешка, която е допуснал и началникът на Морското училище в словото си на честването на рождената дата на Вапцаров - навършват се 98, а не 99 години от рождението му.
11 Декември 2007 16:48
Сбиха се пазарът и идеалът, според кой както ги разбира.

Радой Ралин имаше една епиграма по повод на двубоя между пазара и идеала:
"Дедо му бил комита, искал по-голема пита."
11 Декември 2007 17:07
Аааа, Фичка, хванах те в правописна грешка. Виж какъв съм злопаметен. Ха намери я.
11 Декември 2007 17:33
Хайде сега, вие още малко и Фичката ще го изкарате руски дудук. Не разбрахте ли, че когато е ходил на екскурзия в СССР, Нели е била с него.
11 Декември 2007 17:35
Темата за смяната на имената на "ремсовите" кораби е стара - от зората на демокрацията, но благоразумието надделя, след като стана ясно, че за да се смени името на даден кораб (и преиздадат стотиците документи и сертификати с новото име) ще са нужни няколко хиляди, затова идеята беше неохотно изоставена и кораб Петимата от РМС си остана Петимата от РМС а не беше преименуван примерно на "Четиридесетте от Гладната Стачка" нито Лиляна Димитрова беше наречена Лиана Панделиева (например).
За сметка на това варнеският ОбС на бърза ръка преименува малката уличка в кв. Аспарухово с подозрителното име "Ален мак" на неутралното "Мак". Митичната шкембеджийница на гаровия площад с пролетарското име "Кронщадт" сега се казва просто Гюрлата.
(Чух, че на времето в Плевен имало шкембеджийница "Максим Горки"
Не ме питайте какво означава гюрла, вътре е малко хм, нехигиенично, но за сметка на това скарата е вкусна, чорбата е гъста и е заведението е любимо място за обяд на много варненци, че дори и на момчетата от корпуса на мира. Топла чорба с чесън и бяльляп!

11 Декември 2007 17:42
Гюрла е името на малка река, а шкембеджийницата отдавна я няма- там е административната сграда на ж.п. гарата във Варна (на мястото на бившата “Гюрла”) и май тая година горя.
11 Декември 2007 17:52
Грешка си, гюрлата не е на мястото на бедежето, а точно на бившия Кронщадт, не се казва, разбира се "шкембеджийница" а да речем фудбар, но принципно е същото, разликата е само в понятията, но не и в доктрината
11 Декември 2007 21:30
Корабът по природа е съоръжение, което предоставя вихрено пиршество за всякакви любители на символиката. "Летящият холандец", крайцерът "Аврора", "Титаник", "Пияният кораб" на метежния французин Артюр Рембо, броненосецът "Потьомкин" или "Мария Селеста" - все са съдове, реални или въображаеми, отключили хиляди въображения за изкуство и рефлексии...

Тез червените нямам честта да ги познавам.


Ама ми липсва в тоя списък


Липсва ми Радецки


Що не се е сетил автора, той се знае.


Не допускам да не го брои за символ, или за кораб.


Ама ето - за нашето не се сещаме, а другите помним.

11 Декември 2007 22:27
Възхищавам ви се искрено – намерили сте как да напишете нещо нормално тук, под това “четиво”!
Аз не можах да измисля нищо, в което да мога да избегна пиперлии думи...
А клипчето, Mrx++, е добро попадение – кореспондира напълно с “духа на времето” на автора (както казва milcho).
11 Декември 2007 23:37
Мари (не Мария) Селесте (не Селеста) е един от най-популярните случаи на морски загадки - бил е намерен пуст в океана, във вид все едно екипажа просто е изчезнал както са си вършели постоянните задачи - сготвена манджа, и т.н. Не си спомням къде точно го бяха намерили, някъде из атлантика беше.

Редактирано от - rossenf на 11/12/2007 г/ 23:44:48

12 Декември 2007 05:37
Извинявам се, взех от вестника "99" без да помисля, а знам, че Вапцаров е роден 1909, една година преди баба ми.
17 Декември 2007 15:02
Кораб наистина не се преименува, освен в краен случай. Едно, че пари струва и второ - моряците наистина не обичат такива номера. Виж, ако с кораба се е случило нещастие или екипажа е претърпял някакво бедствие, ако самия кораб вече има славата на злощастен - тогава му сменят името. Ама ако всичко с него си е наред, промени не се правят. Е, има и изключения - например при смяна на собственика. Въпросната "Мери Селест" (името съм го чел поне в десет вариации!!!) е получила това си име впоследствие. И ето на, смяната не била за хубаво...
Дарвин, според мен автора пропуска "Радецки" защото става дума за речен параход, не баш за морски съд.
17 Декември 2007 15:20
Марко, ама вилна зона Ален мак си остана, Марек май не е прекръщаван.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД