:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,942
Активни 657
Страници 9,816
За един ден 1,302,066

Как (не) се приватизира панаир

Крайно време е държавата да се заинтересува какво се случва със собствеността й в Пловдивския панаир и защо един бизнесмен се разпорежда там, без да я пита
Снимка: Архив "Сега"
Президентът Георги Първанов е чест гост на пловдивския бизнесмен. Може би това е едно от обясненията защо държавата е така благосклонна към него.
Местните избори показаха, че държавата се е свряла в миша дупка и че главоломно расте делът на гражданите, които могат да бъдат купувани и продавани като стока. Но защо има изненадани? Случките около Пловдивския панаир от последната година бяха витрина на същите притеснителни явления. Фирма, която уж бе забранена за приватизация, бе почти приватизирана с дейното участие на правителство, кмет и куп общински съветници. И сега тя се управлява изцяло от частника, който поне по документи има миноритарен дял, а държавата, която държи контролния пакет, идея няма какво се случва там. Или поне така излиза от реакцията й на повечето инвестиционни начинания, огласявани от действителния шеф на панаира - бизнесмена Георги Гергов. Последното доказателство за това е свиканото за 11 декември общо събрание на Пловдивския панаир, чийто дневен ред тъне в мъгла.

През октомври в "Държавен вестник" се появи обява, която предвещава интересни новини - промени в съвета на директорите, вдигане на капитала на дружеството, промяна на устава, на предмета на дейност и прочее. Точката за



увеличението на капитала предизвика смут



Министерството на икономиката, общината и самият Гергов заеха позата на трите китайски маймуни - "не знам, не чух, не видях", а бизнесменът развесели публиката с обяснението, че станала грешка и че обявата за дневния ред била папагалски преписана от Търговския закон. Заговори се, че още преди месеци Гергов се притеснявал от развоя на местните избори и бързал да вдигне участието на "Пълдин туринвест" в панаира на 75%. Но юристите отказали да впишат в съда решение, което не е подкрепено официално от акционерите. Това принудило Гергов да свика общо събрание. Разчитал, че ако не се вдига излишен шум, другите акционери няма да откажат подкрепа, а после, ако някой не харесва промяната, да ходи да се жалва в съда.

Но вестта за предстоящо свиване на държавния дял гръмна преждевременно и провали плана. Голямата засечка идва оттам, че подобен ход би погазил приетата от правителството стратегия за панаира, според която участието на държавата не може да се смалява под 51%. Пък и би станало още по-трудно да се убеждава публиката, че в панаирното дружество няма приватизация. Така че Гергов се отрече от намерението си да получи повече власт в панаира. Поне засега.

На 11 декември промени все пак ще има - не в капитала, а в управата. Поради липса на конкретна информация медиите редят пасианси. Според някои предстои от съвета на директорите да излезе бившата зам.-министърка Корнелия Нинова, а на нейно място да влезе поелият ресорите й Явор Куюмджиев. Но има и друга версия - въпреки че е аут от министерството, Нинова ще остане в борда. Последната клюка е, че д-р Иван Чомаков ще влезе в борда и вероятно ще замени самия Гергов като изпълнителен директор на панаира. Което изглежда закономерно. Гергов нямаше да успее да влезе в панаира без желязната подкрепа на екскмета. Сега докторът избира дали да се върне към упойките като анестезиолог, или да управлява панаира по покана Гергов.

Не е ясно какво ще стане с Иван Соколов, на когото бизнесменът преди месеци повери титлата "главен директор". Соколов бе секретар на "Сдружение за Пловдив", което събра в един кюп разноцветни бизнесмени под егидата на някогашния седесар, кмета Чомаков. Впоследствие секретарят намери мястото си в ГЕРБ, а напролет Гергов го натовари с директорските си правомощия. Есента Бойко-Борисовата партия спечели Пловдив и на кметския стол седна Славчо Атанасов. Новият общински съвет е преобладаващо ГЕРБ-ов, но има представители на още 10 политически сили, сред тях и отявлени противници на подмолната приватизация на панаира.



Ще сложат ли новите стопани на Пловдив повече ред в общинските дела?



Редно е да възложат проверка на всички досегашни апорти и увеличения на капитала на "Пълдин туринвест", за да изяснят наистина ли Гергов чрез свои фирми вече има 73%, както сочи системата "ДАКСИ". Усилието си струва, защото трансформациите на собствеността в съвместните фирми между общината и Гергов са доста объркани.

До декември 2006 г. "Международен панаир Пловдив" бе ЕАД - еднолично акционерно дружество, 100% собственост на държавата. Сега е АД и държавата владее само половината от него. Другите 49% от акциите са притежание на "Пълдин туринвест" - съвместна фирма на община Пловдив (с дял 75%) с Гергов (25%).

Легендата за сдружаванията бе, че общината ще осигури терени за разширяване, а частникът - пари за развитие панаира и на Стария град. Когато Гергов пое властта в изложбеното сити, обеща 100 млн. евро инвестиции за първата петилетка. Оттогава мина цяла година, но обещаните от Гергов милиони така и не потекоха. Вместо това през лятото плъпнаха слухове, че частникът се готвел да ипотекира панаира за заеми. Засега единствената видима инвестиция е подмяната на плочките на входа.

Миналата година тогавашният директор Йордан Радев обясняваше, че



само терените на Пловдивския панаир струват около 200 млн. евро



Като добавим сградите, техниката, името на панаира и всички други активи, ясно е, че емблематичното за Пловдив предприятие не е лъжица за всяка инвеститорска уста. Това обяснява защо вместо нормална приватизация чрез търг, конкурс или през борсата бе предпочетена маневрата преструктуриране.

Малцина вече си спомнят, че за панаира имаше и други кандидати, при това преди още да са обявявани някакви планове за "преструктурирането" му. Британска фирма имаше проект за многофункционален комплекс, а австрийското дружество предлагаше да построи увеселителен парк. Вместо да обяви състезание за инвеститори, държавата набързо венча панаира за "Пълдин туринвест", в което месеци по-рано по същия начин тогавашният кмет Иван Чомаков бракосъчета общината с предприемача Георги Гергов. Чеизът на общината са 12 възрожденски къщи, множество терени от Стария и новия Пловдив, паркингът пред панаира и т.н. Частният съдружник участва с активи (неизвестно кои) на курорта "Слънчев ден", два етажа от Церетелевата къща и ресторантския комплекс "Пълдин" в Стария град. Включи и най-ценното си притежание в Пловдив - парк-хотел "Санкт Петербург". После продължи да се говори за някакви нови апорти. Резултатът от тази объркана и непрозрачна процедура е, че днес изобщо не е ясно какви имоти и пари е вкарал Гергов в "Пълдин туринвест" и в панаира, какви активи стоят зад процентите на всеки от акционерите - бизнесмена, държавата и Пловдив, а най-голямата тайна е какви са оценките на апортните вноски и на богатствата на самия панаир.

Официално се говори, че Гергов притежава 25% от "Пълдин туринвест". Според фирменото разузнаване на системата "Дакси" обаче той държи над 70%, а участието на общината е изтъняло до 24%. Ако Гергов е придобил мажоритарния пакет в "Пълдин туринвест", това предполага, че



има ново съотношение на силите



и в панаира... Ако това е така и влиянието на бизнесмена в панаира е пораснало. Всъщност той никога не е спирал да се разпорежда като собственик. През януари, малко след като влезе в Пловдивския панаир като съдружник и стана втори изпълнителен директор там, Гергов неочаквано уволни заварения шеф Йордан Радев, съпруг на зам.-министъра на икономиката Нина Радева. Сюрприз беше и споразумението, което подписа през есента - Пловдивският панаир да размени 10% от акциите си с Лайпцигския панаир. Оказа се, че икономическото министерство и пловдивските общинари не знаят за уговаряната размяна. Неподготвени ги свари (поне това показаха) и новината, че на 11 декември Гергов ги събира да гласуват увеличение на капитала на панаира.

Нещо подобно се случи и с обвързването с футболен клуб "Ботев". Панаирът ни става спонсор, побърза да се похвали президентът на "канарчетата" Димитър Христолов. Новината, че Гергов еднолично е решил да налива панаирни пари в един от четирите пловдивски отбора, без да е питал останалите акционери, отприщи лавина от гневни критики. Бизнесменът би отбой - всъщност бил приготвил за ФК "Ботев" пари от собствения си джоб.

Май че е крайно време министерството на икономиката най-сетне да изрови главата си от пясъка, а Петър Димитров да започне да се държи като мажоритарен акционер и да обясни как смята да развива нататък пловдивския панаир.

На този етап са ясни само намеренията на Георги Гергов. Още преди месеци бизнесменът обяви: "Моите интереси са към парцела пред панаира, за да направя търговски център". Гергов, изглежда, е решил да вдигне най-забележителния мол в Пловдив - шопингцентър в 30-етажен небостъргач. И понеже мол небостъргач е много скъпо начинание, ще го прави от името и с ресурсите на панаира. 30-етажната мечта на предприемача - луксозен търговски комплекс, съчетан с офиси, петзвездна хотелска част,спа център, ресторант на покрива и т.н., ще се извиси на влизане в панаира. Някъде в съседство върху 70 декара ще се ширне и ВИП селище с луксозни двуетажни вилички. Гергов споменава, че за финансиране разчита на банки, инвестиционни и ЕС фондове. Но такива инвестиции панаирът можеше да си ги осигури и без посредничеството на Гергов. Изложбеното градче има отличен кредитен рейтинг, по-висок от този на държавата България.
 Тук някъде трябва да се извиси панаирният небостъргач.
17
3926
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
11 Декември 2007 03:01
Гергов явно има сериозни финансови проблеми - продава три от хотелите в Слънчев ден (Кокодива) и не може да почне ЦУМ Варна поради съпротива на общинарите.
11 Декември 2007 05:42
Юлиана Бончева,
11 Декември 2007 09:37
Интересно ми е, какъв ли му е коефициентът в момента да бъде "СЛЕДВАЩИЯ" ?
Ей така, от чисто спортен интерес !
11 Декември 2007 10:00
Аз пък мисла гоце требе да го награди орден "Стара планина" човеку.
11 Декември 2007 10:11
и от мене този път браво на Юлиана
11 Декември 2007 10:12
бизнесменът развесели публиката с обяснението, че станала грешка и че обявата за дневния ред била папагалски преписана от Търговския закон. Нищо не съм преписвал
11 Декември 2007 10:33
Разчитал, че ако не се вдига излишен шум, другите акционери няма да откажат подкрепа, а после, ако някой не харесва промяната, да ходи да се жалва в съда.

след правото на силата и правото на подкупа най-силно у нас е правото на свършения факт - "ако на някой не му харесва да ходи да се жалва ... на арменския поп"
11 Декември 2007 10:33
Ко стаа майна, как е в Ягодово?
11 Декември 2007 10:36
Като добавим сградите, техниката, името на панаира и всички други активи, ясно е, че емблематичното за Пловдив предприятие не е лъжица за всяка инвеститорска уста. Това обяснява защо вместо нормална приватизация чрез търг, конкурс или през борсата бе предпочетена маневрата преструктуриране.

е, разбира се че няма да го продадем по пазарна цена на някой гаден ябанждия да ни се гаври с националните символи. по-добре да го подарим барабар със зестра на някой мил роден национално-отговорен добре облечен бизнесмен, нали?!
11 Декември 2007 10:41
И понеже мол небостъргач е много скъпо начинание, ще го прави от името и с ресурсите на панаира.

авторката го е казала
ако на гергов се даде да действа не само че панаира няма да се запази нито в частна, нито в държавна форма, а и кой знае колко обществени пари ще се налеят в изграждане на лични активи на тоя "бизнесмен". и въобше - чие досие държи тоя?! приватизира апетитни хапки а даже не се знае откъде му е първия милион. такива хора ли са идеята на БГ за "инвеститори" ? нищо чудно че самолета продължава стремително да пада докато политиците (с парашути на гръб) ни обясняват че това било не падане, а летене
11 Декември 2007 11:07
Какъв 30-етажен мол-небостаъргач? Че то пред панаира няма място за 10-етажен, и то при положение, че се построи пред входовете на Панаира. Та т'ва е центъра на Пловдив уе, ей! Човякот си е напаравил кривата сметка, ама не се е сетил, че т'ва е МЕЖДУНАРОДЕН ( демек international) панаир, доста известен по света, т.е. ако го осерем и него ще си вкараме егати и автогола
11 Декември 2007 11:43
"Деветь граммов в сердце,
постой, не зови.
Не везет мне в смерти,
повезет в любви..."
-
Нали се разбрахме вече, след като няма правосъдие, изходът остава в килърите.
Куршум в главата и у лево. Какво го коментирате.
Крайно време е от "бизнесмени" да се мине към политици.

11 Декември 2007 11:45
Хи-хи-хи как ти хрумна за Окуджава
11 Декември 2007 14:21
bobsan, автогол за държавата, но хеттрик за гергов. правете ясна разлика между личния и обществения интерес, понеже най-лесния начин да се обслужи личния е да се ощети обществения - комисионна под масата и после "дайте да дадем" на националноотговорния инвеститор.
как иначе да се обясни че за най-апетитните обекти за приватизация се решава че не подлежат на обичайните парвила за задължителен пазарен търг и се подаряват по някакви полузаконни схеми на "свои" хора
11 Декември 2007 19:22
Като гледам на снимката под статията, ама така убаво ке пасне на пейзажа един 30-40етажен мол!!!
Господа, какво очаквате от партийна назначени, партийни секретари-бизнесмени и техните покровители/синовете на народа/ ???
11 Декември 2007 21:40
Юлиана Бончева , kempes , а отговорът е: Президентът Георги Първанов е чест гост на пловдивския бизнесмен. Да, това е едно от обясненията защо държавата е така благосклонна към него.
11 Декември 2007 21:47
"държавата набързо венча панаира за "Пълдин туринвест", в което месеци по-рано по същия начин тогавашният кмет Иван Чомаков бракосъчета общината с предприемача Георги Гергов. Чеизът на общината са 12 възрожденски къщи, множество терени от Стария и новия Пловдив, паркингът пред панаира и т.н. Частният съдружник участва с активи (неизвестно кои) на курорта "Слънчев ден", два етажа от Церетелевата къща и ресторантския комплекс "Пълдин" в Стария град. Включи и най-ценното си притежание в Пловдив - парк-хотел "Санкт Петербург"."
Ами, че тези всички къщи, терени и хотели ЗА РАЗМЯНА си бяха и преди на ДЪРЖАВАТА!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД