Президентът Георги Първанов е чест гост на пловдивския бизнесмен. Може би това е едно от обясненията защо държавата е така благосклонна към него. |
През октомври в "Държавен вестник" се появи обява, която предвещава интересни новини - промени в съвета на директорите, вдигане на капитала на дружеството, промяна на устава, на предмета на дейност и прочее. Точката за
увеличението на капитала предизвика смут
Министерството на икономиката, общината и самият Гергов заеха позата на трите китайски маймуни - "не знам, не чух, не видях", а бизнесменът развесели публиката с обяснението, че станала грешка и че обявата за дневния ред била папагалски преписана от Търговския закон. Заговори се, че още преди месеци Гергов се притеснявал от развоя на местните избори и бързал да вдигне участието на "Пълдин туринвест" в панаира на 75%. Но юристите отказали да впишат в съда решение, което не е подкрепено официално от акционерите. Това принудило Гергов да свика общо събрание. Разчитал, че ако не се вдига излишен шум, другите акционери няма да откажат подкрепа, а после, ако някой не харесва промяната, да ходи да се жалва в съда.
Но вестта за предстоящо свиване на държавния дял гръмна преждевременно и провали плана. Голямата засечка идва оттам, че подобен ход би погазил приетата от правителството стратегия за панаира, според която участието на държавата не може да се смалява под 51%. Пък и би станало още по-трудно да се убеждава публиката, че в панаирното дружество няма приватизация. Така че Гергов се отрече от намерението си да получи повече власт в панаира. Поне засега.
На 11 декември промени все пак ще има - не в капитала, а в управата. Поради липса на конкретна информация медиите редят пасианси. Според някои предстои от съвета на директорите да излезе бившата зам.-министърка Корнелия Нинова, а на нейно място да влезе поелият ресорите й Явор Куюмджиев. Но има и друга версия - въпреки че е аут от министерството, Нинова ще остане в борда. Последната клюка е, че д-р Иван Чомаков ще влезе в борда и вероятно ще замени самия Гергов като изпълнителен директор на панаира. Което изглежда закономерно. Гергов нямаше да успее да влезе в панаира без желязната подкрепа на екскмета. Сега докторът избира дали да се върне към упойките като анестезиолог, или да управлява панаира по покана Гергов.
Не е ясно какво ще стане с Иван Соколов, на когото бизнесменът преди месеци повери титлата "главен директор". Соколов бе секретар на "Сдружение за Пловдив", което събра в един кюп разноцветни бизнесмени под егидата на някогашния седесар, кмета Чомаков. Впоследствие секретарят намери мястото си в ГЕРБ, а напролет Гергов го натовари с директорските си правомощия. Есента Бойко-Борисовата партия спечели Пловдив и на кметския стол седна Славчо Атанасов. Новият общински съвет е преобладаващо ГЕРБ-ов, но има представители на още 10 политически сили, сред тях и отявлени противници на подмолната приватизация на панаира.
Ще сложат ли новите стопани на Пловдив повече ред в общинските дела?
Редно е да възложат проверка на всички досегашни апорти и увеличения на капитала на "Пълдин туринвест", за да изяснят наистина ли Гергов чрез свои фирми вече има 73%, както сочи системата "ДАКСИ". Усилието си струва, защото трансформациите на собствеността в съвместните фирми между общината и Гергов са доста объркани.
До декември 2006 г. "Международен панаир Пловдив" бе ЕАД - еднолично акционерно дружество, 100% собственост на държавата. Сега е АД и държавата владее само половината от него. Другите 49% от акциите са притежание на "Пълдин туринвест" - съвместна фирма на община Пловдив (с дял 75%) с Гергов (25%).
Легендата за сдружаванията бе, че общината ще осигури терени за разширяване, а частникът - пари за развитие панаира и на Стария град. Когато Гергов пое властта в изложбеното сити, обеща 100 млн. евро инвестиции за първата петилетка. Оттогава мина цяла година, но обещаните от Гергов милиони така и не потекоха. Вместо това през лятото плъпнаха слухове, че частникът се готвел да ипотекира панаира за заеми. Засега единствената видима инвестиция е подмяната на плочките на входа.
Миналата година тогавашният директор Йордан Радев обясняваше, че
само терените на Пловдивския панаир струват около 200 млн. евро
Като добавим сградите, техниката, името на панаира и всички други активи, ясно е, че емблематичното за Пловдив предприятие не е лъжица за всяка инвеститорска уста. Това обяснява защо вместо нормална приватизация чрез търг, конкурс или през борсата бе предпочетена маневрата преструктуриране.
Малцина вече си спомнят, че за панаира имаше и други кандидати, при това преди още да са обявявани някакви планове за "преструктурирането" му. Британска фирма имаше проект за многофункционален комплекс, а австрийското дружество предлагаше да построи увеселителен парк. Вместо да обяви състезание за инвеститори, държавата набързо венча панаира за "Пълдин туринвест", в което месеци по-рано по същия начин тогавашният кмет Иван Чомаков бракосъчета общината с предприемача Георги Гергов. Чеизът на общината са 12 възрожденски къщи, множество терени от Стария и новия Пловдив, паркингът пред панаира и т.н. Частният съдружник участва с активи (неизвестно кои) на курорта "Слънчев ден", два етажа от Церетелевата къща и ресторантския комплекс "Пълдин" в Стария град. Включи и най-ценното си притежание в Пловдив - парк-хотел "Санкт Петербург". После продължи да се говори за някакви нови апорти. Резултатът от тази объркана и непрозрачна процедура е, че днес изобщо не е ясно какви имоти и пари е вкарал Гергов в "Пълдин туринвест" и в панаира, какви активи стоят зад процентите на всеки от акционерите - бизнесмена, държавата и Пловдив, а най-голямата тайна е какви са оценките на апортните вноски и на богатствата на самия панаир.
Официално се говори, че Гергов притежава 25% от "Пълдин туринвест". Според фирменото разузнаване на системата "Дакси" обаче той държи над 70%, а участието на общината е изтъняло до 24%. Ако Гергов е придобил мажоритарния пакет в "Пълдин туринвест", това предполага, че
има ново съотношение на силите
и в панаира... Ако това е така и влиянието на бизнесмена в панаира е пораснало. Всъщност той никога не е спирал да се разпорежда като собственик. През януари, малко след като влезе в Пловдивския панаир като съдружник и стана втори изпълнителен директор там, Гергов неочаквано уволни заварения шеф Йордан Радев, съпруг на зам.-министъра на икономиката Нина Радева. Сюрприз беше и споразумението, което подписа през есента - Пловдивският панаир да размени 10% от акциите си с Лайпцигския панаир. Оказа се, че икономическото министерство и пловдивските общинари не знаят за уговаряната размяна. Неподготвени ги свари (поне това показаха) и новината, че на 11 декември Гергов ги събира да гласуват увеличение на капитала на панаира.
Нещо подобно се случи и с обвързването с футболен клуб "Ботев". Панаирът ни става спонсор, побърза да се похвали президентът на "канарчетата" Димитър Христолов. Новината, че Гергов еднолично е решил да налива панаирни пари в един от четирите пловдивски отбора, без да е питал останалите акционери, отприщи лавина от гневни критики. Бизнесменът би отбой - всъщност бил приготвил за ФК "Ботев" пари от собствения си джоб.
Май че е крайно време министерството на икономиката най-сетне да изрови главата си от пясъка, а Петър Димитров да започне да се държи като мажоритарен акционер и да обясни как смята да развива нататък пловдивския панаир.
На този етап са ясни само намеренията на Георги Гергов. Още преди месеци бизнесменът обяви: "Моите интереси са към парцела пред панаира, за да направя търговски център". Гергов, изглежда, е решил да вдигне най-забележителния мол в Пловдив - шопингцентър в 30-етажен небостъргач. И понеже мол небостъргач е много скъпо начинание, ще го прави от името и с ресурсите на панаира. 30-етажната мечта на предприемача - луксозен търговски комплекс, съчетан с офиси, петзвездна хотелска част,спа център, ресторант на покрива и т.н., ще се извиси на влизане в панаира. Някъде в съседство върху 70 декара ще се ширне и ВИП селище с луксозни двуетажни вилички. Гергов споменава, че за финансиране разчита на банки, инвестиционни и ЕС фондове. Но такива инвестиции панаирът можеше да си ги осигури и без посредничеството на Гергов. Изложбеното градче има отличен кредитен рейтинг, по-висок от този на държавата България.