Наред с данък "сгради" българските граждани може да плащат втори налог за жилището си, с който ще се покриват щети в случай на земетресение. Това предложение, което е алтернатива на идеята да се въведе задължителна застраховка "бедствие", бе представено вчера от Асоциацията на българските застрахователи (АБЗ). По този начин годишно в хазната щели да влизат още между 20 и 70 млн. лв.
У нас има 3.8 милиона жилищни имота, 2.4 милиона от които са в градовете. Домакинствата в страната са също 2.4 милиона, като само 7.5% от тях по прогнози за 2007 г. са застраховали имота си срещу земетресение.
Допълнителният налог трябва да е в размер на 1 промил върху данъчната оценка на имота и да покрива риска земетресение, а ако се съберат достатъчно средства - и тежки пожари, аварии и т.н., смята АБЗ, която в момента се оглавява от шефа на "Алианц" Орлин Пенев. Все още е спорен въпросът дали ще се покрива и рискът наводнение. Размерът на щетите, които ще се плащат при тази схема, ще е до този на данъчната оценка, която често е много по-ниска от пазарната. Затова има и вариант собственикът да може да сключи доброволно застраховка над сумата на данъчната оценка.
Сметките показват, че при данъчна оценка на гарсониера в някои от кварталите на София в размер на 20 000 - 30 000 лв. данъкът ще бъде съответно 20-30 лв. на година. За селските имоти, при които сумите са много по-ниски, той също ще е значително по-малък. Неотдавна шефът на парламентарната комисия за борба с бедствията Венелин Узунов даде пример с Румъния, където за селските имоти задължителната застраховка е 3-5 евро на година, а за градските - 15-20 евро. В Турция, която е в по-рисков регион, вноската е 50 евро.
Застрахователите вчера не обясниха ясно защо предлагат данък вместо задължителна застраховка. Идеята им била да се запази доброволното начало при застраховането. Неофициално се знае, че шефът на АБЗ Орлин Пенев не е от привържениците на задължителното застраховане срещу бедствия.
Парите, събрани от допълнителния налог, могат да се управляват или от пул със 100% държавно участие, или от дружество, в което по 50% делят държавата и застрахователите.
54% от българите са "против" задължителна застраховка "бедствие", сочи интернет допитване на http://www.insurance.bg, проведено сред 1500 души. 37% са "за", а 9% смятат, че тя е необходима, но само за онези, които нямат имуществена застраховка.
ЩЕТИ
2.5 млрд. долара биха били евентуалните загуби при тежко земетресение в София - от онези, които се случват веднъж на 100 години, сочат данни на Световната банка. Затова всяка година страната ни трябва да отделя поне по 30 млн. долара за преодоляване на загубите от природни катастрофи. При евентуално земетресение България би изразходвала 18% от БВП за преодоляване на щетите, показват още данните. Общините, министерствата и другите държавни ведомства ще са длъжни да отделят 4% от капиталовите си разходи за превантивна дейност срещу природни бедствия догодина, съобщи Венелин Узунов.
|
|