:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,787,462
Активни 625
Страници 14,336
За един ден 1,302,066

160 евро е средният подкуп в съдебната система

Купуването на гласове бил най-големият проблем за местния вот
-----
Рекордът в стойността на подкупите у нас държи съдебната система, показва световно изследване на неправителствената организация "Прозрачност без граници". Ако средната цена на подкупването у нас е 71 евро, то в правораздавателната система тя рязко се качва на 160 евро, показва анкетата. 60 евро е средният рушвет в сферата на образованието, до 20 евро се плаща на полицаите, а 136 евро средно е подкупът в здравеопазването.

У нас обаче 7% от хората признават, че са предложили подкуп през последната година. За сравнение в Швеция, Франция и Австрия далите пари под масата са един процент, а в Косово - 67%. Най-разпространено е явлението в Албания - 71%. Много повече румънци (33%), гърци (27%) и чехи (13%) признават, че са пробутвали рушвет в замяна на някаква услуга.

Изследването показва още, че у нас политическата корупция е на световно ниво, тъй като и през 2007-а е на челно място заедно със съдебната система. Според 4.3% от българите партиите са в сектора, в който най-често се дават подкупи. В това отношение тенденцията не се е променила особено от миналата година досега. След тези два сектора по вземане на рушвети се подреждат парламентът, здравната система и полицията. 63 на сто от българите смятат, че правителството не прави нищо срещу порочното явление. Половината от тях просто определят действията на държавата като неефективни, а другата половина - като откровено неадекватни.

Политическите партии държат първенството по корумпираност и в световен мащаб. Веднага след тях се нареждат парламентите и полицията.

В целия свят най-често пари се пробутват на полицаите, сочат данните на "Прозрачност без граници". Европейците очакват в следващите години корупцията да се увеличи още повече. Българите са "по оптимисти", понеже смятат, че и занапред корупцията ще си остане на сегашното ниво. Затова България е посочена сред шампионите по оптимизъм по отношение на ограничаването на корупцията. Като нас обнадеждени за корупционното си бъдеще са Гана, Македония, Нигерия и Сингапур.

------

ОБРЪЧИ

64 процента от българите смятат, че кампанията на кандидатите в последния местен вот е финансирана непрозрачно. 37 на сто от запитаните казват, че кампаниите се финансират от партиите, а 35% са на мнение, че парите идват от обръчи от фирми. 55 на сто са убедени, че кметовете са зависими от спонсорите си, а други 30% го допускат. Едва 1.9% смятат, че кметовете не зависят от парите за кампанията. Въпреки че близо половината българи определят купуването на гласове като най-голям проблем на вота, 86.3 процента отговарят, че нито им е предлаган подкуп, нито са били свидетели на купуване на гласове.
9
2120
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
11 Декември 2007 02:26
Видиш ли юрист, помисли. Винаги има защо да му праснеш едно в зъбите.
11 Декември 2007 08:05
160 Евро!? Какви са тези дребни суми!?
Горките магистрати
11 Декември 2007 08:37
Мой приятел от Оклахома ми обясняваше каква е новата "американска мечта" - всеки негър да качи на гърба си един адвокат и да отплува еднопосочно към Африка. Но за съжаление това не може да стане - просто не стигат негрите...
Дали и ние не вървим по този път? Не че не ми харесва идеята, де...само че поради липса на негри ще се наложи да използваме цигани...
11 Декември 2007 12:36
Като се говори за корупция, Цезарчо, става въпрос за магистратите, а не за адвокатите. Адвокатът ти иска пари, когато ти лично го наемеш да представлява именно теб. А прокурорите, съдиите и следователите искат незаконно, т. е. те именно вършат престъпление. Лошото е, че този който дава подкуп, получава насреща от подкупения магистрат защита на някакъв свой незаконен интерес. Ако е законен, той няма нужда от подкупи за защитата му. Именно затова той няма да отиде и да каже, че са му взели подкуп, защото е извлякъл десетократна полза от него. Тука подкупът е инвестиция. Това означава, че на територията България, заемаща централната част на Балканския полуостров и граничеща с Дунав и Черно море, и правосъдие няма. Справедливостта е просто случайност. А това касае не само тези, които са обект или потърпевши при наказателните дела, а цялото съдопроизводство и поради това касае всички ни.
11 Декември 2007 12:58
Чета и не мога да не се засмея. Не съм юрист, нито искам да защитавам същите, но ми се струва, че враждата към това съсловие е поголовна и е на всякъде еднаква. Преди време куцо и сакато във форума тръгна да защитава доктора поискал 1500 лв бакшиш. Дори форумните доктороиди едва ли не го искараха герой и се опитваха да обясняват на нас - пациентстващите плебеи, че колегата им е поискал малко. После дойде ред на учителите. Проглушиха ни ушите знайни и незнайни даскали колко мизерно им е заплащането, но когато станеше въпрос за частните уроци и парите от тях, изведнъж цялата гилдия настръхваше като наркоман в абстиненция и заемаше "ханми-камае" в готовност като същий Морихей Уешиба, да брани нерегламентираните кинти.
Сега пък завидяха на 160-те магистратски евра. Хак да им е! Нали трябва да има последователност и в корупционната политика!
11 Декември 2007 13:46
Според моето скромно мнение, корупцията в съдебната система може да се преодолее не с големи заплати, а с прецизна работа.Имам преди всичко предвид оформлението на съдебния протокол Той е официалния документ, който пръв се разглежда от горната инстанция и ако в него не са отразени нешата както трябва, по-горният съдия само преподписва същото решение с малки лингвистични лупинги; така процесът се опорочава до безкрай.Та моето предложение е, в събедната система да се въведе задължителното водене на стенографски протокол. Както е в Народното събрание. Всичко трябва да се записва, а не само това, което продиктува председателят на състава.
това от една страна. От друга страна, чл.213 от ГПК и респективния 229 от АПК трябва да се отменят, защото не разрешават обжалване за процесуални нарушения, освен ако делото е пректратено. Това на приктика дава възможността да се допускат малки процедурни нарушения, но такива, които "обръщат колата на опаки." И трето, процесът трябва да бъде безплатен. Защо? Защото платения процес предпролага един постоянен участник в съдебното производство-БАНКИТЕ.не си ли платиш преводната такса, и си аут от съда. Изобщо правото на свободен достъп до съда е ограничено?! Даводите, че съдилищата ще бъдат залети с дела е неоснователен. Няма подобна практика, за да твърдим това. Освен това, изключително малко се прилага спогодбата; нея всеки съдия трява да предлага на страните, като заяви предварително, че еди кой си има право. И четвърто. Диспозитивът трямва да се обявява веднага след приключване на пренията.Мотивите може да се отложатц за сега у нас се е насадали неправилна практика. Първо се обявява, че съдът счита делото за изяснено и ще се произнесе в срок. Това е само една щампа. Тя води само до възможност от корупция. Но при една точна проверка, че се разбере истината.
Ако се долови нотка неверие в състава на съда, който преди диспозитива е получил подкуп, страната има правото да го отведе.
Така мисля, ката наблюдавам множество граждански, администравни и наказателни дела у нас.
11 Декември 2007 17:26
Хайде сига да видим прав ли съм, когато непрекъснато повтарям, че нашата съдебна система е прогнила от корупция до такава степен, че може да се смята за мъртва. А когато съдебната система, която е основния стълб на всяка държава е скапана от корупция до такава степен, че на никой бандюга, все едно дали с дебел врат, с бяла якичка, или просто с достатъчно пари, не му пука от нея, защото знае, че може да си купи всичко от българската уж кьорава Темида, то държава на практика няма. Та Абсурдистан държава ли е? И никой да не си мисли че на евро и другите там институции на Запад им пука. Напротив, така им е по-удобно, защото по този начин държат чрез компромати нашите политически и псевдоикономически ибрикчии. Спасението е само някои да ни окупира, ама де тоя късмет.
11 Декември 2007 21:49
В България откога са в ? цените?
11 Декември 2007 22:39
Това дневна тарифа ли е седми.на или месе.на?

Ако е месе.на напълно подкрепям магистратите от ВСС.Но мисля тая тарифа от 160 евро е за дознатели, а на тия от ВСС са с 000 отгоре(може би съм и малко скромен).
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД