Рекордът в стойността на подкупите у нас държи съдебната система, показва световно изследване на неправителствената организация "Прозрачност без граници". Ако средната цена на подкупването у нас е 71 евро, то в правораздавателната система тя рязко се качва на 160 евро, показва анкетата. 60 евро е средният рушвет в сферата на образованието, до 20 евро се плаща на полицаите, а 136 евро средно е подкупът в здравеопазването.
У нас обаче 7% от хората признават, че са предложили подкуп през последната година. За сравнение в Швеция, Франция и Австрия далите пари под масата са един процент, а в Косово - 67%. Най-разпространено е явлението в Албания - 71%. Много повече румънци (33%), гърци (27%) и чехи (13%) признават, че са пробутвали рушвет в замяна на някаква услуга.
Изследването показва още, че у нас политическата корупция е на световно ниво, тъй като и през 2007-а е на челно място заедно със съдебната система. Според 4.3% от българите партиите са в сектора, в който най-често се дават подкупи. В това отношение тенденцията не се е променила особено от миналата година досега. След тези два сектора по вземане на рушвети се подреждат парламентът, здравната система и полицията. 63 на сто от българите смятат, че правителството не прави нищо срещу порочното явление. Половината от тях просто определят действията на държавата като неефективни, а другата половина - като откровено неадекватни.
Политическите партии държат първенството по корумпираност и в световен мащаб. Веднага след тях се нареждат парламентите и полицията.
В целия свят най-често пари се пробутват на полицаите, сочат данните на "Прозрачност без граници". Европейците очакват в следващите години корупцията да се увеличи още повече. Българите са "по оптимисти", понеже смятат, че и занапред корупцията ще си остане на сегашното ниво. Затова България е посочена сред шампионите по оптимизъм по отношение на ограничаването на корупцията. Като нас обнадеждени за корупционното си бъдеще са Гана, Македония, Нигерия и Сингапур.
------
ОБРЪЧИ
64 процента от българите смятат, че кампанията на кандидатите в последния местен вот е финансирана непрозрачно. 37 на сто от запитаните казват, че кампаниите се финансират от партиите, а 35% са на мнение, че парите идват от обръчи от фирми. 55 на сто са убедени, че кметовете са зависими от спонсорите си, а други 30% го допускат. Едва 1.9% смятат, че кметовете не зависят от парите за кампанията. Въпреки че близо половината българи определят купуването на гласове като най-голям проблем на вота, 86.3 процента отговарят, че нито им е предлаган подкуп, нито са били свидетели на купуване на гласове.
|
|