Шефът на ИСС Лалко Дулевски, министрите Емилия Масларова и Пламен Орешарски и председателят на БСК Божидар Данев сядат на поредната маса за дискусия на пенсионната система. |
Социалният министър Емилия Масларова коментира внимателно идеята. Въпросът се нуждае от широк обществен консенсус, за който ще трябват поне 15-20 г., застрахова се тя. Тя посочи, че и сега се правят стъпки към удължаване на трудовия живот, например предложението от 2008 г. 1 г. стаж след пенсионна възраст да се равнява на 3 г. осигурителен стаж (при 1.5 сега).
Синдикатите твърдо застанаха на противоположна позиция от работодателите. "Не трябва да се правят експерименти с удължаване на пенсионната възраст, а да се отчитат условията на труд у нас, още повече че сме на първите места по болести", обяви председателят на КНСБ Желязко Христов. Според шефа на Агенцията на хората с увреждания Минчо Коралски сред хората няма желание за отлагане на пенсионирането, заради което пенсионната система трябва да стане по-атрактивна.
Все още не са изяснени позициите и по новия стар спорен въпрос в пенсионната сфера - работещите пенсионери. Правото да получаваш едновременно цяла пенсия и заплата се оспорва от Икономическия и социален съвет, който в свое становище препоръчва да се търсят начини за насърчаване на по-продължително осигуряване. Според експертите на съвета сега режимът у нас е твърде либерален и противоречи на европейските практики. Те предлагат на първо време да се ограничи размерът на пенсията, която се получава от работещите възрастни. Преди години по този въпрос имаше становище на Конституционния съд, че пенсионерите имат право да работят.
Вицепрезидентът на КНСБ Пламен Димитров също призна, че има критики към България по този въпрос, и прогнозира, че дебатът ще се проведе през следващата година. И според Масларова темата трябва да се обсъжда в дългосрочен аспект, а не в момента. Тя обаче също отбеляза, че в много страни от ЕС пенсионерите не получават пенсия, когато работят, или тя е в много по-малък размер.
Финансовият министър Пламен Орешарски пък обяви, че е нужно сериозно увеличаване на дела на частното пенсионно осигуряване, както и пренасочване на тежестта на финансирането на пенсионната система от държавата към бизнеса и семействата.