:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,061
Активни 319
Страници 18,629
За един ден 1,302,066

А за какво депутатите получават заплата?

Крайно време е на народните избраници да се плаща за качеството на законите, а не за присъствие на заседания
снимка: Велислав Николов
Празната пленарна зала, когато се дебатират и гласуват законите, едва ли е най-добрият атестат за работата на депутатите. Още повече, когато те претендират, че заслужават повече пари за труда си.
В първата година, в която българският парламент ще има самостоятелен бюджет и реално ще може да разпределя средствата в него, депутатите счетоха за нужно най-напред да си предвидят солидно увеличение на заплатите. То трябва да стане факт до Коледа и да залегне в правилника на НС. В това няма нищо незаконно, но както често става напоследък - решението сериозно се разминава с морала.

Разбира се, няма нищо лошо в това депутатите да получават достойно заплащане, за да работят спокойно, качествено и неподкупно. Факт е и че заплатите на народните избраници са ниски на фона на колегите им от ЕС, но пък са доста високи с оглед дереджето в България. Дали обаче увеличението на заплащането



ще промени коренно работата им в бъдеще?



Едва ли. Особено ако съдим по дейността на парламента през изминалата година. Само ще припомним, че редица евроинтеграционни закони бяха приети спешно, под натиск, заради изтичащи срокове и заплаха от санкции за страната. Че много от нормативните актове са недообмислени или направо калпави. Че по време на кампаниите за изборите за местна власт и европарламент Народното събрание често трябваше да прекрати предсрочно заседанията си, защото нямаше внесени законопроекти за гласуване. Че все по-малко депутати се вясват в пленарната зала, макар че специално си определиха дни за дебати и дни за гласуване. Че парламентарният контрол обикновено преминава в диалог между любопитен депутат и отегчен министър на фона на пустееща зала. И че никакви усилия от страна на председателя на НС Георги Пирински не могат да спрат народните представители да гласуват с по едно тесте чужди карти, докато колегите им стоят в стаите на парламентарните си групи или си вършат някаква лична работа.

На този фон трудно може да се повярва на аргумента, че работата в комисиите е твърде тежка и заслужава по-високо заплащане. Действително има комисии, които поради спецификата си вършат основната част от работата. Има обаче и такива, които заседават рядко, а и в дневния им ред влизат незначителни документи, които даже не стигат до пленарна зала. Дори самите депутати признават, че броят на постоянните комисии е твърде голям. Според шефа на правната комисия Янаки Стоилов българският парламент е сред рекордьорите по брой на комисиите и изпреварва дори Европарламента. В същото време по всякакви поводи се създават временни комисии и работни групи. Тяхната работа също рядко дава някакъв смислен резултат. Обикновено излизат с доклади, от които няма никакъв ефект. А и старата българска практика показва, че искаш ли един проблем да не бъде решен, създай специална комисия, която да се занимава с него.

Доста спорен е и въпросът дали по-високите заплатите ще предпазят депутатите от лобизма. През последната година имаше достатъчно примери, които дават основание



да се поставят под съмнение моралът и мотивите,



от които се ръководят определени народни избраници. Като започнем от емблематичната поправка "Ванко 1", която бе отменена след продължителен медиен натиск, и стигнем до скандала с нощните пътувания на учениците, който предизвика грозни обвинения на едни депутати към други, че защитават интересите на частни фирми. Да не говорим, че и сега в правилника на парламента е записано, че всеки депутат трябва да декларира потенциален конфликт на интереси при гласуването на законите, ама почти никой не го спазва. Как тогава да сме сигурни, че няколко лева повече ще преобърнат манталитета им?

Така стигаме до основния въпрос, на който отговор няма: за какво всъщност получават заплата депутатите? Не е ли точно за да коват качествени закони? Независимо къде се случва това - в пленарна зала или в съответната комисия. Защо за всяко участие в някакво обсъждане трябва да се плаща отделно? И като говорим за качество - защо оценката за работата на депутата се свежда до неговото присъствие, а не до неговия принос при правенето на закони? И защо да не бъде въведено



наказание за некачествени нормативни актове



- та нали се знае кой какво е предложил, кой как е гласувал?

Въпросът е принципен, защото напоследък зачестиха опитите на всякакви органи буквално да изсмукват пари за щяло и нещяло. В някои институции заплатата отдавна е най-малката част от дохода - много по-съществен дял са всевъзможните добавки - за стаж, за класифицирана информация, за комисии, за красота... Та нали точно като депутатите постъпиха и членовете на Висшия съдебен съвет, които си гласуваха и обезщетения по 60 000 лв., и хонорар за всяко заседание? А с какво е по-различен случаят със скандалния шеф на комисията за отнемане на незаконното имущество на престъпниците Стоян Кушлев, който възмути същите тези депутати до дъното на душата им? И той си начисли куп добавки към заплатата, нищо, че досега нито един престъпник не се е разделил и с лев.

Всичко това за пореден път доказва тотално сбърканата логика на всички политици у нас - те искат първо парите, после обещават да мислят дали и колко ще работят. А за качество изобщо не отварят дума. Докато това не се промени, доверието в политическата класа ще продължи да е под критичния минимум.
18
2551
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
15 Декември 2007 00:12
Да бе, разбира се
Както и на учителите
Проблемът е един и същ - кой разбира от работата им, камо ли от качеството
Казват че всички - ако е така няма за какво да се тревожи локалната общественост
Ще получи по заслуги и според близоста до оценяващия - в преносен, но ной-вече пляк смисъл
Имая обаче едни забравен потърпевш - граждани, клиент, пациент
Оставен е да плаща, да плаща в брой и без съмнения
нения
15 Декември 2007 02:38
Каква сбъркана логика на политици бе???? Баси...не им ли писна да пишат глупости...какви политици, каква логика, какви 5 лева? Алооооо "Сега"....стига сте замърсявали пространството. На никой не му ПУКА...те само лапат и го правят все по-нагло....какво им се молите и ги анализирате??? Събудете се.
15 Декември 2007 03:19
Увеличават си депутатските възнаграждения, "екстри" и "бонуси"! Вместо поне половината български депутати да са в Затвора- заради постоянно и нагло НАРУШАВАНЕ на българската Конституция!
Защото, според българската Конституция, гласуването на депутатите е "ЛИЧНО"-т.е., българският депутат НЯМА Право да упълнмощава друг да гласува, вместо него, а другият НЯМА Право да гласува от името на друг!!!
......................................... ........
КОНСТИТУЦИЯ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
...
Чл. 81.
(1) ...
(2) ...
(3) Гласуването е лично и явно, освен когато Конституцията предвижда или Народното събрание реши то да бъде тайно.
15 Декември 2007 08:57
Параграфе, събуди се!
Спазването на който и да е закон означава преди всичко познаването му. И ако ние с теб сме си направили труда да прочетем конституцията, това не означава, че и мазните мутри в парламента са го сторили. Камо ли пък да спазват основните и принципи.
Отделно стои въпросът по какви незнайни закони работят т. нар. "депутати", след като в Кодекса на Труда те не са освободени от спазването на изискванията му? А там мужду другото пище, че за три дни неоправдано отсъствие от работа работникът се "...освобождава от работа...". При това дисциплинарно.
15 Декември 2007 09:21
До къде ли може да стигне наглоста им?
И по телевизията редовно ги показват как гласуват с други карти, но всички си траят. Защо поне веднъж не се надигне глас.
Аз ако не дойда на работа, няма да имам заплата. Там е друго. Вижда се от снимката. 3 заблудени калинки блуждаят в залата и законите се приемат с по 70-80 гласа ЗА.
Безумие. Абсолютна лудост.
В петък парламентарният контрол по ТВ е грозна картинка. Един чете вестник, друг си цъка игрички на лаптопа, трети говори по телефона а четвърти... опа, то няма 4-ти. Те са трима!
15 Декември 2007 09:33
Подобни статий четем за 10 път и кво нищо.
Наглостта и гьонсуратлъка са официална държавна политика в българия (нарочно с малка буква) от много време насам. И което е по лошото няма да се промени в близките 50 години.
15 Декември 2007 10:03

Не се подвеждайте от снимката, --Тялом ги няма но ДУШИТЕ им са там...
Дали Гогол не се се ВДЪХНОВИЛ от такава гледка за намисването на романа
, , Мъртви души"!!!!!!
15 Декември 2007 10:27
А какво стана с електронната система за гласуване в парламента, която изискваше ползуването на двата ръце едновременно на депутата.Чистачките я тестваха успешно, но депутатите се "затрудниха" и я изхвърлиха.И до момента никой не предлага каквато и да е по-съвършена система за гласуване от сегашната-с многото карти.
15 Декември 2007 10:32
Заслужават хората, след като повишиха за пореден път акцизи, данъци, такси. Това правят всяка година и с нищо друго не се занимават. Тука е така
15 Декември 2007 11:47
А що всички реваа, че увеличението на заплатите на учителите трябвало да бъде на всеки според колко е умен и убаф и колко по-яко бачка. Как ще го мерят - не се знае. А тез убафци си гласуваа заплати, ма за тех нема според кой колко бачка, а има паре за сички, баце.

Редактирано от - ptankov на 15/12/2007 г/ 11:48:04

15 Декември 2007 12:16
А за какво депутатите получават заплата?
Пет причини за това:
1. Защото са политически пичове и не им пука изобщо.
2. Защото политиката си остава най-печелившия бизнес.
3. Защото никой никъде не е казал, че в България може да се получава заплата само за положен труд.
4. Защото самите те не могат да вършат нищо друго, освен да са депутати.
5. Защото не е луд онзи, който яде зелника, а онзи - който му го дава.
Могат да се изброят още 105 причини, ама има ли смисъл да си търкаме клавиатурата повече?


----------------------------------
Керванът си лае, кучето си върви....
15 Декември 2007 13:29
Първо, броят на комисиете не случайно е толкова голям - просто трябва да се осигури възможност на всеки депутат да е в комисия, за да получава допълнително възнаграждение.
Второ, откъде може да се направи справка има ли депутати, които не участват в комисия и колко са?
Трето, дори и да се намали броят на комисиите, ако броят на депутатите в тях остане същият, какъв е смисълът? Може би ще има икономия само от допълнителното заплащане на председателите и заместниците на комисиите, които по правило получават повече от членовете.

Въобще цялото упражение е една демагогия и подигравка.
15 Декември 2007 13:51
Не е редно да ги плюете така...Плюнка , плюнка - ама и тя има някаква стойност...все струва нещо...


_________________________________________ _
Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
15 Декември 2007 14:49
А за какво депутатите получават заплата?
Да де, ама същото може да се каже за всички професии, при които няма преки количествени измерители.
За какво ЖУРНАЛИСТИТЕ получават заплата?
За какво УЧИТЕЛИТЕ получават заплата?
За какво УЧЕНИТЕ получават заплата?
и т.н.
Примерно журналистите, нали и за тях може да се напише статия подобна на тази, в която да се иска качество и в тяхната дейност. Може да се иска познаване първо на българския език, после на материята, за която пишат, после за конкретния случай, може да искаме пресата наистина да стане четвъртата власт в България, с цел да махнем мафията и т.н., все неща, за които журналистите ни има още много да учат, също както депутатите, нали така? Как ще измериш качеството на един закон? А по принцип съм съгласен, че депутатите ни пишат калпави закони, но тук нещо друго е генерално сбъркано. Защо системата на създаване и прилагане на законите в България не действа?
15 Декември 2007 17:37
Другари, къдЯ съ дянаха вашти народни представителИ, дето ви управят от 1989 година!? Като гледам ФорумЯ бая народ е О-правен в Блигария от неговите избраници.
15 Декември 2007 20:17
За какво плащаме на депутатите ? Беше за хей така и за добра дума ... Оказа се , нито едното , нито другото , че и наопаки ... Време е за Нов Договор ...

15 Декември 2007 22:49
А бе всичките тия пачаври трябва да бъдат пратени до живот в някоя каменоломна и там да блъскат по 16 часа на ден срещу паница зелева чорба, а в свободното време преди лягане да пишат по един час мемоари. Може и да звучи смешно, ама си спомням, че и на други преди доста години им е звучало смешно, но дошъл видов ден и те заминали или по-точно били изпратени точно на такива места, дето са си мислили, че никога няма да посетят.
15 Декември 2007 23:42
Куче!
Бъркаш фактологията. Станало е много по-просто. Откарали ги при една бомбена яма на гробищата и извадили ППШ-тата. Бързо и лесно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД