:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 441,311,452
Активни 287
Страници 19,020
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Българинът винаги е изплувал

Не само българското, а всички правителства по света загърбват културата, смята прочутата оперна прима Анна Томова-Синтова
Снимка: Елена Димитрова
Анна Томова-Синтова
Анна Томова-Синтова е една от най-известните и търсени оперни певици през последните 30 години. Пяла е на сцените на най-големите световни оперни театри, сред които парижката Гранд Опера, "Ла Скала", "Метрополитън", "Ковънт Гардън", в Барселона, Рим, Виена, Мадрид, Берлин, Мюнхен. След броени дни с участието си в концерта от цикъла "Концертмайсторите" на Класик ФМ сопраното ще даде началото на 21-вото издание на Новогодишния музикален фестивал.





- Г-жо Синтова, когато наближава Коледа, пожеланието към всички е да бъдем по-добри. Такова ли е и посланието на вашия концерт, с който на 19 декември ще откриете Новогодишния музикален фестивал?

- Определено да. За мен Коледа е не само един прекрасен религиозен празник с хубава традиция в България, но и символ на обичта, на топлината, на това, което свързва хората.

- Произведенията, които ще изпълните, са специално аранжирани за вас от Маестро Атанасов. Това беше негово желание или някаква изненада за вас?

- Подготовката тече от месеци. Идеята беше одобрена с поддръжката на Васил Димитров и Класик ФМ. Трудността беше, че досега не е правен такъв богат Коледен концерт със солист. Препоръката дойде от Маестро Атанасов, с когото се получи много спонтанен контакт. С пълно доверие се оставих на неговия богат професионализъм, на спонтанността му и, естествено, да действа с чувство на свобода в тези разработки, които трябваше да бъдат съобразени и с Хора на софийските момчета. Всичко това беше и под контрола на диригента Лучано ди Мартино. Избрахме прочути творби на големи майстори композитори от рода на Бах, Гуно, Шуберт, посветени на коледната тема. Текстовете в голяма степен са на латински. Това са библейски текстове, част от които са били използвани във Верди реквием, в Моцарт реквием. Държах голяма част от песните да се пеят и на български език, да бъде една комбинация от оригиналния език и българския, т.е. да бъдат преведени, за да могат хората да ги почувстват по-близки.

- В завидната си кариера сте партнирали с имена като Павароти и Доминго. Какво от това сценично партньорство няма да забравите?

- Творческият контакт е свързан, разбира се, с голямо вдъхновение и на първо място с огромен професионализъм. В основата са хубавите, приятелски отношения, които помагаха контактът на сцената да бъде по-интензивен. Във връзка съм била непрекъснато с тях. Разликата между двамата беше, че Пласидо обича да пее много сарсуели (испански песни, бел. авт. ). Аз също обичам да пея песни извън голямата и много интензивна оперна кариера, нещо, което в последно време засилвам и аз във форма на рецитали. А Лучано Павароти предпочиташе други песни, но също много пееше. Той казваше: "Всеки певец, който истински обича музиката, не само пеенето и гласа си, а чрез гласа си и една част от музиката - обича да пее песни".

- Ангажиментите с Фон Караян ли не ви дадоха възможност да пеете достатъчно на италианска сцена?

- Имах огромната чест основната част от кариерата ми да мине в Залцбург и във всички най-големи театри по света. Права сте. Няколко пъти например отказах за Верона - "Аида".

- Караян ли ви посъветва така?

- Човек не може да бъде навсякъде. Два пъти открих сезона в Миланската скала, а самите италианци бяха голяма част от моята публика в Залцбург. Преди няколко години, когато имах голям концерт в Рим, цялата преса с известно съжаление отбеляза: "Искахме да ви имаме повече, защото вашата Аида, вашата Манон Леско бяха образци". Когато започнах в Залцбург, се получиха едновременно няколко големи ангажимента и тогава Караян каза, че трябва да избера своя път. Реших, че това са все пак Залцбург и Фон Караян. Кариери и пътища не бива да се сравняват. Доволна съм от това, че съм пяла и във Флоренция, и в Рим, и в Милано. Означавам много за италианската публика, но може би е по-добро чувството да съм била повече желана, отколкото да съм им омръзнала.

- Имате майсторски класове по целия свят, но като че ли в България са най-малко.

- Не бих казала. Просто не съм толкова интензивна. Япония е на първо място, Германия... Истината е, че при такава 40-годишна кариера бройката на спектаклите е огромна, има известна изразходваност, умора, а младите хора искат да се работи с тях пълноценно. Когато мога, го правя. В Залцбург приех Антония Раднева. Преди две години и тук направих майсторски клас, но не мога да съм активна, колкото искам. С Япония ангажиментите ми са фиксирани с години напред и не мога да ги отменя. За България тази година имах две предложения: за Варна и за фестивал в Родопите, но те съвпаднаха с Япония. По никакъв начин не пренебрегвам България и работата ще продължи. Имам огромното желание и го правя от все сърце. Всеки, с когото съм работила, знае това. Но не мога да поема като един вокален педагог отговорността и развитието на даден певец. Моят девиз е: "Или абсолютно тотално, или не". Може би с течение на годините ще настъпи известно спокойствие и повече способност да се отдам на това. У мен все още клокочи сцената.

- А коя сцена предпочитате - голямата оперна сцена или камерната?

- Сцената в най-широкия смисъл на думата. Не пренебрегвам голямата сцена, но малко по малко вече се оттеглям. Нормално е за тази възраст. Но много интензивна съм в концертните изпълнения и песенните рецитали. То е една привилегия. Лежи ми тази гъвкавост и може би на нея дължа способността си години наред да съчетавам двата вида.

- Живеем във времето на интернет и модерните технологии. Има ли място операта в този свръхмодерен ХХI век? Какво трябва да се промени, за да се върне блясъкът на операта?

- Разбира се, че операта има място и винаги ще го има. Вярвам, че това изкуство няма да умре никога. Съществуват толкова млади кадри. За мен обаче е по-важно да чувствам, че се раждат майстори, които правилно биха насочвали развитието на младия певец и изобщо да се обича това изкуство, не само погледнато от бизнесменска гледна точка, а откъм цялото му вдъхновение, от цялата му огромна сила.

- Можем ли да говорим за ренесанс на операта? За възраждане?

- В момента е трудно. Съзнанието на хората е премного насочено към материята. Бизнесът владее света и една от работите ми с младите хора е много трудната задача да поддържам вярата им, че за тях има бъдеще, защото не виждам от правителствата - това е по цял свят в момента - особена грижа за културата по принцип. Културата малко е на втори план. Красиви и големи сгради, бизнес - хубаво... Но да не забравяме откъде идва вдъхновението за това. Трябва да има фундамент, основа. Ще спомена, че един от най-големите спонсори на Метрополитън опера беше Рокфелер, който често след премиери ми е бил кавалер на масата. Той често подчертаваше, че това, което е, го дължи на огромната база, която носи в себе си, и на всестранните си интереси, в това число и интересите си към музиката и операта. Към това трябва да се стремим - нещата да имат основа. Трябва да се върви по стълбицата. Когато по нея премного се прескочи, остава една голяма дупка, която рано или късно дава отражение върху много неща, върху тяхното ниво.

- Операта ни ще чества 100-годишен юбилей. Вече имаме и нов директор. Разбирате ли се с него?

- Честито! Много се радвам, че е намерено това решение на въпроса за операта, защото Пламен Карталов на първо място е голям професионалист. Вярвам, че с неговия ентусиазъм ще бъдат осъществени хубави спектакли, че ще възстанови фестивала, който организираше на площада.

- Живеете най-много в Германия - една уредена страна. В България с какво не можете да свикнете? Промени ли се българинът?

- В живота не сравнявам нищо. За мен всяко нещо има своята индивидуалност, своята специфичност. Това се отнася и за съответните народи и държави. Това са неща, които автоматично играят роля и на отношението ми. Родината си е родина. Закърмена съм с това, което българинът носи в себе си. С гордост мога да кажа, че тази основа, която съм носила от страната, от която идвам е била винаги много ценена. И това лежи у всеки българин. Ние имаме една силна директност, спонтанност, първичност - в хубавия смисъл, да усещаме със сърце, с душа, с целите си същества, а не само така, както биха искали да бъдат чути. Целият свят се е изменил. Свидетелка съм не само на това, което става в България. Моят живот е на път и е свързан с всички нации. Това, което става в България, е част от това, което става в цял свят. Разбира се, това материализиране, този абсолютно бизнесменски характер на живота и еротизирането му са в повече.

- Бизнесменски характер, еротизиране на живота... Заплашват ли ни тези неща?

- Ами хубавите наши чисто човешките качества, които бяха много типични за българина - душевност, сърдечност, всеотдайност, чувство за гостоприемство, спонтанност, способност да обича, да дава топлина, са в опасност. Не искам да се губят. Защото хората в момента мислят най-вече за насъщния, мислят за това как да оцелеят. Българинът е достоен за възхищение как в трудни ситуации винаги е изплувал. Намирал е силата. Естествено, манталитетът малко се променя. Ако погледнем самата София, тя не може да се познае от натъпкани коли. Може би в основата на това лежи известен стремеж за презадоволяване. Бих посъветвала: По-скромно, по-кротко! Да пазим нашата същина, нашия прекрасен фолклор, да сме наистина горди от това, което носим. Само така ние имаме своето място и в света - ако запазим своите лица. В това ни е силата - да запазим своята идентичност.
35
3140
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
35
 Видими 
15 Декември 2007 01:06
Брава, Ана Томова-Синтова!
"По-скромно, по-кротко! Да пазим нашата същина, нашия прекрасен фолклор, да сме наистина горди от това, което носим. Само така ние имаме своето място и в света - ако запазим своите лица. В това ни е силата - да запазим своята идентичност."


За хубавото интервю, за прекрасната идея за Kоледния класически концерт и най-вече за липсата на садо-мазохизъм към България, Българите и Българската култура. Когато човек си носи честно кръста, съвестта му е чиста и помислите положителни.

Браво за хубавото интервю и Честито Рождество Христово!
15 Декември 2007 01:07
И аз съм така. Обичам си Родината, много съм против материализирането, мечтая си за душевното. Поради естеството на работата си обаче живея в Чикаго, а не на дядовото село. Жена ми обича да пазарува от магазините по "превъзходната миля", защото мъжът и може да си го позволи. Карам ламя GT, тя кара Кад.... оп, спирам да се хваля. Мечтая си за духовното, за стария панел, за старата ладичка, за бедната, но духовита жанвиденова зима.
*
E, с Rockefeller на една маса не съм ял, и пил и коментирал духовното, ама търпеж му е майката, може и това да стане.
*
Кажи-речи всеки месец изпращам духовна храна към България. Имам една баба дето едвам крета горката, така се е ояла с нейната пенсия, че съмсем е загърбила духовните ценности.



Редактирано от - A_Bulgarian_in_USA на 15/12/2007 г/ 04:20:58

15 Декември 2007 01:20
Не само българското, а всички правителства по света загърбват културата, смята прочутата оперна прима Анна Томова-Синтова

Политически партии и култура са несъвместими и антагонистични!
"Културното" министерство в България разпростанява комунистическа
пропаганда и корумпира българският народ.
Това министерство трябва да се закрие!
15 Декември 2007 01:59
В Ню Йорк има хиляди галерии, оркестри, музеи, театри...!
Правителството (Слава Богу) не дава нито стотинка народни пари за тяхната издръжка.
Другарката Томова е била хрантутена от бедният български народ!...
Що си не трае?!
15 Декември 2007 03:07
Българинът винаги изплувал?! Аз знам за едни други неща които винаги изплуват, но няма да конкретизирам за да не ме цензурират..
15 Декември 2007 04:32
Господ да Ви дари с много здраве и творческо дълголетие, госпожо!
15 Декември 2007 08:27
Благодаря за музиката.
15 Декември 2007 09:16
Балгериан и ФЛ!
Ако от българите не ви е срам - поне от бай Хасан се засрамете бе, маймуни!

Редактирано от - Сократ-май на 15/12/2007 г/ 09:17:42

15 Декември 2007 09:18
Браво на Синтова!
За FL хич не ми е жал, но си признавам честно: A_Bulgarian_in _USA, за тебе ми е много жал!

15 Декември 2007 10:04
Да ме извинява FL, но голямото изкуство в цялата човешка история никога и никъде не се е самоиздържало. Винаги е имало патрон, който плаща. Дали този патрон ще е крал, феодал, капиталист, фондация или просто държавата, но винаги има такъв спонсор. Да вземе който иска учебник по история на изкуствата и ще го прочете в първата глава.
И в момента в САЩ държавата плаща. В нашия град филхармонията е на издръжка на щата. Никъде не е казано, че държавата не може да бъде патрон. Някой може ли да сметне колко велики произведения са създадени по поръчка и финансирани от монарси или от държави?
Че глобализаторите искат да унищожат българската култура, образование и наука, това е ясно. Че колегата е точно от този тип хора, това също е ясно. Че обявяването на цялата култура за комунистическа е повод, според колегата, да бъде изцяло унищожена, това също е ясно. Това чудо ни дойде до главата- еврейската глобализация.
15 Декември 2007 10:20
"Че глобализаторите искат да унищожат българската култура, образование и наука, това е ясно."
Вярно бе, какво прозрение! Как глобализаторите са виновни, че в България на всички нива се краде и разхищава като за световно? Където копнат, излизат далавери за милиони. Ако само с малка част от откраднатото се финансираха образованието и културата, положението щеше да е съвсем различно. Кой ми *** в гащите? Глобализаторите и световният империализъм!
15 Декември 2007 10:27
Българинът винаги изплува, но тъкмо изплува на повърхността и друг българин от дъното го дръпне за краката. Така че винаги е някъде около повърхността, или на дъното, като се стреми към повърхността, задържайки другите изплували преди него....
Защо ли в България се признава някой едва след като го признаят и в чужбина. Защо биха оплюли дори Вапцаров, но чуждото признание го спаси от такъв позор...
15 Декември 2007 10:38
predpo4itam da sym kato nqkoq naciq ot zapada, na koqto ne i se nalaga da pribqgva do izraza, 6te otceleem.. daje pojelavam ne pojelavam na nikogo da stiga do tam.. realno v tazi fraza nqma ni6to optimisti4no.. po skoro pla4evno..
15 Декември 2007 10:40
Круелче, не се опитвай толкова елементарно да замиташ нещата. Жената говори в глобален аспект, че "малките" култури са под натиск. Това с далаверите всички го знаем, но то е битовизъм на фона на тенденциите, а именно за тях става дума, за тенденциите в света. Сакън някой да не каже нещо критично за любимите ти "западняци", веднага скачаш и запушваш амбразурата с тяло, гаче ли си Матросов у пола. Много е лошо да се правиш на по-голям католик от папата, при положение, че и много западни интелектуалци протестират срещу обезличаването на малките и преди всичко "незападни" страни.
15 Декември 2007 10:42
Крюела,
кражбите идват от глобализацията. Но това друг път ще ти го обясня по-подробно. Ако националният ни капитал не става толкова бързо наднационален, то няма да има и такава възможност за кражби.
Но твърдението ми за глобализаторите като убийци на българската култура, наука и образование почива основно на вашите мнения във форума. Включително и твоите мнения, които винаги са били за унищожение и никога за съзидание.

Редактирано от - Gozambo на 15/12/2007 г/ 10:43:41

15 Декември 2007 10:52
Няма такова нещо, че Крюела подлага гърди на всеки огън, отправен към любимия й Запад. Каквото не отърва на глобализаторите, например защитата на земеделските производители в западните страни, Крюела го обявява за грешка. Тя преценява, че селскостопанската политика в западните страни е неправилна от висотата на инженерното си образование.
15 Декември 2007 11:01
Целта ми не е да защитавам "любимите ми западняци". Целта ми е преди да обвиняваме някой друг да погледнем как българската държава и общество могат да помогнат на националната култура. Както другите (малки и големи) европейски държави го правят. Между другото, европейските фондове предвиждат средства за развитие на националните култури.
Ако правораздаващите органи изпълняваха задълженията си, нямаше да има толкова кражби и разхищения. Както е в нормалните демократични държави.
А твърдението на Gozambo "Включително и твоите мнения, които винаги са били за унищожение и никога за съзидание." не почива на никакви реални факти.
Цитирай поне едно мнение, което да доказва горното твърдение!
15 Декември 2007 11:06
Gozambo,
Ес ще ограничи постепенно субсидията на земеделската продукция. Поне това се предвижда в директивите за развитие. Примерно субсидиите за производство на захарно цвекло вече са спрени. Сигурно са следвали моите препоръки, знам ли?
Селскостопанските субсидии са обширна тема, която няма да разисквам подробно.
15 Декември 2007 11:12
Виж сега, пак опираме до това, къде е същината на проблема. Ти говориш на микро-ниво, което не е маловажно, но не е определящо. Аз говоря за насоки, тенденции, внушения, не задължително за пари и материални средства. Никой не може да отрече, че в западната политическа мисъл е налице едно доста мощно течение, което разглежда Запада като съвременен Рим, като носител на всичко хубаво, цивилизовано, напредничаво и т.н. все суперлативи. "Западът" като такъв се обозначава с определени цивилизационни маркери, каквито са най-вече латиницата, католицизъм/протестантство, индивидуализъм и други, за да не изброявам всички. По този начин, всеки, който по един или друг показател не попада в тази категория е потенциално "подозрителен" и подлежащ на "цивилизоване". Всички приказки от сорта на "Спорта за един мирен свят", "културно многообразие" са за масовката. Западняците са усвоили до съвършенство стила на говорене а ла майка Тереза, като в същото време подхождат спрямо различните от тях като раса от господари. Да не говорим, че пропагандата там до такава степен е промила мозъците на хората, че кирилицата почти безусловно се свързва с Русия, с нещо назадничаво, символ на тирания и лош жизнен стандарт. Получава се един коктейл от предразсъдъци, където са забъркани в едно кирилица, православие, славянство и т.н, за да се получи облика на "другия", изостаналия и подлежащ на култивиране. Почти никой на Запад, като изключим тесните академични среди, няма и понятие от къде е тръгнала кирилицата и, че не е пост-1917 г. творение. Но така е по-удобно, нали? "Те" са просто едни диваци, защо трябва да знаем за тях.
15 Декември 2007 11:48
Троянски кон,
Грижата за националната култура на една държава е задължение преди всичко на държавата и гражданите й. Ако те самите не го правят никой отвън няма да дойде да им поддържа родната култура.
Според мене проблемът на "малките култури" (пък особено на българската култура) е по-скоро в недостатъчното популяризиране като елемент на световния културен обмен. И за тази цел държавата трябва да отдели повече средства.
А колкото до експанзията на по-големите култури и в частност англосаксонската - никой по никакъв начин не може да те асимилира културно ако ти не го направиш сам. Пък и не става въпрос за асимилиране, културите си съществуват паралелно, като взаимно се обогатяват.
Наистина е дразнещо обаче когато по радио, телевизия и преса непрекъснато и безразборно се въвеждат съвсем необосновано многобройни чуждици. Имам чувството, че много журналисти са "перманентно фрустрирани" от езиковата си безпомощност и затова са препълнили статиите си с чуждици.
15 Декември 2007 13:16
Родината си е родина. Закърмена съм с това, което българинът носи в себе си. С гордост мога да кажа, че тази основа, която съм носила от страната, от която идвам е била винаги много ценена.

Добре казано, г-жа Синтова!
Такива благородни мисли обаче е невъзможно да достигнат до плитките форумни oloгоFLенски мозъци...
15 Декември 2007 13:21


Точно-смело и безкомпромисно изказване! Brava!
15 Декември 2007 13:30
не тя е партнирала на доминго и павароти, а те, те са партнирали на този невероятен глас и по случая има отзиви на разбирачите на това изкуство
споменава за рокфелер и казва нещо изключително съществено за него, което обяснява всичко останало за империята
15 Декември 2007 15:13
На българина му се живее, а не му се оцелява!!!!!!!!!!!!!!
15 Декември 2007 17:29
Крюела,
давам примери. Виж си мненията по повод наскорошната учителска стачка.
А що се отнася до чиновниците от ЕС, че натискали европейски държави да прекратят субсидиите за земеделието, то това също са силите на глобализацията. На практика това е едрият бизнес, който иска да сложи ръка на земеделието. Искат да ликвидират всякакви семейни ферми и да стане като в Щатите. Суперкапиталисти държат огромни стопанства и собствениците на семейни ферми на пазара на труда.
15 Декември 2007 17:41
Добре, засрамих се от дивашкия си консумативен нагон и американско материално самодоволство. Сега чакам да направят това и хората дето казват на оскотелите българи неможещи да си купят лекарства, че духовното е по-важно от материалното. И как това са все хора с много пари? Били известни и носели славата на България? Ами много хубаво, ама да не се гаврят с бедните хора.
15 Декември 2007 18:52
Gozambo,
Чиновниците от ЕС натискали европейски държави да прекратят субсидиите за земеделието!? Доколкото ми е известно, чиновниците досега преразпределяха (защото субсидията е точно преразпределение), за в бъдеще ще се откажат от тази си роля. Аз например не виждам голяма справедливост да спонсорирам големите френски винарни или английския кралски двор за каквото там произвежда. Защото лъвският пай от субсидиите отива за увеличаване на печалбите на едрите производители.
Пак ти казвам, цитирай едно мнение по която и да е била тема, "което е за унищожение, но никога за съзидание". Няма да започна отново подробно да си излагам възгледите за образованието - най-общо те за за по-високи заплати, закриване на училищата с по няколко ученика, реформа в образованието с матури по 6-7 предмета, субсидиране на частните училища до нивото на държавните. Все неща, които вече са приложени в Европа.
15 Декември 2007 19:54
Ние не изплуваме, ние излазваме.....
15 Декември 2007 20:41
Круела, сегашните "едри" в европейските държави ги чакат да ги изядат още по-едри. Ти не си виждала едро. 100-200 000 крави на едно място.
За посочване на твое глобалистко мнение, насочено срещу унищожаване на българската нация, по-специално българската култура, наука и образование няма да си направя труда да ровя. И други пъти съм те засичал. Но ти обещавам да ти посочвам подобни изказвания в бъдеще.
15 Декември 2007 22:50
Super statiq, !Avtora, avtora
16 Декември 2007 01:02
С гордост мога да кажа, че тази основа, която съм носила от страната, от която идвам е била винаги много ценена. И това лежи у всеки българин. Ние имаме една силна директност, спонтанност, първичност - в хубавия смисъл, да усещаме със сърце, с душа, с целите си същества, а не само така, както биха искали да бъдат чути.

Колко добре казано. Дано това просъществува. Иначе чудесно интервю- браво Г-жа Бенишева и Г-жа Томова-Синтова.
16 Декември 2007 05:55
Темата за Българската национална култура - пътища на развитие и пропагандиране или в действителност начин за ползване, подмяна и разрушение е един стар и болен въпрос у нас. Той с основание се заобикаля, защото който не си затваря очите и вдига аларма, безкомпромисно се отстранява, а на негово място се настаняват българчета от руски и еврейски джинс, защото по принцип били по-умни, по-талантливи, по-отворени към света - накратко по-гениални. По този начин ярки български таланти бяха спънати, прогонени и унищожени, като на тяхно място, в гнездото на Българската Култура бяха подпъхнати връзкари, мамини синчета и партийни креатури. Те от своя страна доизбутаха вън от това гнездо, каквото бе останало читаво…


И днес сме седнали да се чудим и да ревем къде ни била отлетяла Националната Култура. Ами и тя като Националното ни Достойнство ни напусна, за да можем без угризения на съвестта да се правим на толерантни и многоуважителни към всичко чуждо, така както в миналото се правехме на ценители и копирачи на всичко Съветско. Тогава то беше апотеоз на Прогреса и светлото бъдеще, а Българската Култура беше «провинциална», бедна, недодялана, назадничава и дори вулгарна - липсваше И всенародно-рубиненият блясък на Съветската, и той трябваше да се наложи, за да замени гнилите дребнобуржоазни, дори «фашистки» забежки на нашата.


Речено - сторено..... От Университета и други учебни заведения в София бяха изхвърлени всички останали неизбити по време на след-Деветосептемврийските «чистки» преподаватели. Те бяха интернирани или депортирани, имуществото им експроприирано и им беше отнето правото да преподават тъй като били «врагове на народа». На тяхно място бяха назначени Партийни работници, тренирани в СССР и прилагащи Сталинистките разбирания и методи за Българската история и култура, както и манипулиране и тотално заблуждение на общественото мнение.


В резултат ние се отчуждихме от собствения си елит - носител, закрилник и генератор на българщината - той беше смятан за вражески от новосъздадения Съветски елит у нас, и съответно беше третиран като такъв. Падна Железната завеса между Българина и неговата собствена и уникална култура и започна повсеместното И Съветизиране.


Въпрост на верноподаничество и чест бе да се словославят и налагат Сталинистките политически идеи и деяния, както и Съветските културни привички и мегаломания. Културните дейци, които най-успешно мимикрираха бяха издигани по вертикала, а на децата им се осигуряваше достъп до хуманитрните специалности и изкуството, както и топли местица в администрацията на Културата. Даже в специалности като Химия и Електроника на Инженерните Институти не можеше да влизат случайни хора - това бяха стратегически специалности и достъпът до тях бе строго контролиран. Ако по някаква случайност чужд елемент успяваше да попадне там, чакаха го Деветте кръга на ада, докато сам не се откаже или самоубие: Пеньо Пенев, Георги Марков, Петя Дубарева … списъкът е твърде дълъг, за да изреждам. Но на тази тема тепърва ще има да се приказва, много и доста тъмни страници ще има да видят бял свят. Съдбата на нашите гении е огледало на нашата съдба, техните духовни висоти и лични трагедии са и наши общи висоти и трагедии. И докато не преминем през този катарзис на разкриването и осмислянето им, ние не можем да съществуваме като национална държава и като свободен и достоен народ.


АКО БЪЛГАРСКИЯТ НАРОД НЕ ВЪЗРОДИ НАЙ-ДОБРOТO ОТ НАЦИОНАЛНАТА СИ КУЛТУРА И НЕ СИ СЪЗДАДЕ СОБСТВЕН ЕЛИТ, А ПРОДЪЛЖАВА ДА КОПИРА И ПРИПОЗНАВА ЧУЖДОТО ЗА СВОЕ, СРАМУВА СЕ И ИЗБЯГВА БЪЛГАРСКОТО, ТО ГЛОБАЛИЗАЦИЯТА ЩЕ БЪДЕ И НАШАТА ГОЛГОТА КАТО НАРОД И КУЛТУРА.


*****

Понеже настоящото интервю е с една Примадона на Оперното изкуство от международна величина, бих искала да кажа още няколко думи за Оперното и Балетно изкуство.


Каточели някак си Съдбата бе по-благосклонна към Оперното изкуство у нас, в сравнение с другите изкуства. Вярно е, че и до ден днешен, не се сколаса с построяването на нов Оперен театър - срам и позор, като се има предвид, колко великолепни оперни певци е дала България на света! Но въпреки това Българската оперна школа (и музикална като цяло)е факт, както и радостта и самочувствието, които ни носят всепризнатите музикални изпълнители от най-висок клас.


Като дете съм посещавала оперни и балетни матинета в София, специално подбрани за музикално и оперно образование на учащата се младеж. Имам чудесни спомени не само от срещата със световно признати произведения, но и с певци и балетисти от висока класа - те с удоволствие пееха и играеха за младата публика. След години, посещавайки оперни и балетни представления в чужбина, успях да оценя колко висок е бил професионалният стандарт на Българските артисти.


Чест и слава на великолепните Български гласове и големите личности зад тях.

БИС и ANCORЕ!











Редактирано от - Valeriana на 16/12/2007 г/ 10:20:21

16 Декември 2007 07:36
Във всяко мнение има някаква истина. Но нашата действителност не може да се оправи с пожелания за съжаление...Ако трябва да се обобщи с едно изречение казаното до тук е - дано да станем богати европейци за да си купуваме и изкуство, и наука и здраве...Защото за съжаление материалното почти винаги е изпреварвало духовното и после се е обръщало към него за нов порив!!!!
16 Декември 2007 11:52
Уважаемата “наша” певица в същност казва: Горда съм да съм българка ... в чужбина. Останалото е пълнеж за да има с кого да се отъждествяват форумните патриотари. Че са именно те голяма работа. Ама досущ като г-жа Томова-Синтова.
16 Декември 2007 12:00
Gozambo,
Твоето е като: "Нямам доказателства, но продължавам да го твърдя!" Знаеш ли как се нарича това: клевета! И преди съм имала спорове с други форумци, които ми приписваха неща, които никога не съм казвала.
Моля те за в бъдеще, когато твърдиш нещо да прилагаш и съответните цитати, доказващи твърдението ти. Човек не може да се ръководи само от емоциите си.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД