Приключи поредната сюжетна линия от корупционния скандал Ангел Александров - Румен Овчаров. Висшият съдебен съвет прекрати дисциплинарното производство срещу следователката Татяна Шарланджиева. Липсват доказателства тя да е изнасяла данни и така да е предпазвала от обвинение по делото "Топлофикация" бизнесмена Красимир Георгиев. Впоследствие на собственика на "Фронтиер" бяха повдигнати две обвинения за пране на пари.
Точно искането за уволнение на Шарланджиева отключи през май корупционния скандал. Във вихъра му Александров подаде оставка като шеф на НСлС, а Овчаров - като министър на икономиката. Бяха уволнени и двама зам.-министри, срещу които прокуратурата работеше около скандала - Делян Пеевски и Корнелия Нинова.
Единствените доказателства, с които дисциплинарният състав на Шарланджиева е разполагал, са данни от специални разузнавателни средства. Те обаче не могат да се ползват в дисциплинарното производство. Александров сочеше и второ нарушение на Шарланджиева - неправилно съхранение на веществени доказателства. ВСС обаче прецени, че уволнението би било прекалено тежко наказание за това. Все пак материалите ще бъдат пратени на шефа на НСлС Бойко Найденов, който да прецени дали да я накаже по-леко - със "забележка" или "порицание".
Шарланджиева бе отстранена от разследващия екип по "Топлофикация", преди да гръмне корупционният скандал. След това бе преместена от икономическия отдел на НСлС в друг, който се занимава с делата срещу лица с имунитет.
Срещу нея, Александров, Овчаров и Нинова се води дело за престъпление срещу правосъдието, но няма повдигнати обвинения все още. Срещу Делян Пеевски пък всичко бе прекратено и той бе върнат като заместник на Емел Етем.
Междувременно Румен Овчаров обяви, че се надява най-сетне да стане ясно кой и с каква цел е организирал скандала между него и Александров. "Аз нямам притеснения, нали не очаквате, че съм собственик на държавата или съм заплашвал Александров дистанционно", коментира Овчаров в кулоарите на парламента. Той не отговори директно дали връщането на Делян Пеевски като зам.-министър е повод и за неговото връщане като министър. Но даде да се разбере, че по-скоро не би приел, дори и да му предложат. Депутати от БСП също не допуснаха възможността за връщането му като министър.
|
|