:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,658,223
Активни 489
Страници 788
За един ден 1,302,066
СОЦИАЛНО

Европа търси свежи пари от частния сектор за пенсиите

Застаряването на населението принуждава правителствата да направят промени в заплашените от фалит осигурителни системи
Снимка: Ройтерс
Френският президент Никола Саркози се опита да убеди работниците в необходимостта от реформи, но усилията му се оказаха напразни.
Социалното напрежение в цяла Европа се сгъсти в навечерието на 2008 г. заради промените в пенсионната и здравната система, които правителствата в повечето държави се готвят да въведат. Общата тенденция в застаряването на населението и влошаването на съотношението между работещите и пенсионерите на Стария континент прави реформите неизбежни. В противен случай осигурителните системи в европейските страни са заплашени от фалит в близко бъдеще. Планираните промени целят навлизането на частни капитали в тези сектори по примера на частно управляваните пенсионни фондове, успешно функциониращи в Холандия и Великобритания. Там те осигуряват значителна част от доходите на хората в нетрудоспособна възраст (34% от парите за пенсии в Холандия и 30% във Великобритания). Реформите предвиждат също увеличаване на пенсионната възраст, както и намаляване на привилегиите, с които се ползват възрастните хора.

Общи стачки блокираха Унгария, Гърция, Франция, Италия, Германия. Работниците са недоволни от подготвяните реформи.



Най-остро реагираха унгарците и гърците,



които през декември организираха по две 24-часови стачки във всички икономически сектори. Животът в двете държави напълно замря, след като голяма част от трудещите се отказаха да изпълняват служебните си задължения. В края на годината общонационален протест парализира цяла Гърция - в стачката се включиха учители, транспортните работници, адвокати, лекари, инженери, фармацевти, ветеринари, съдии, нотариуси, журналисти и служителите в здравните заведения, като обслужваха само спешните случаи. Кабинетът на премиера Костас Караманлис не може да си позволи да отлага реформирането на гръцката пенсионната система. Оценките на експерти категорично показват, че ако не се промени, системата за пенсионното осигуряване в Гърция ще рухне след 15-20 г. заради застаряващото население и ниската раждаемост. В момента за пенсии отиват 13% от БВП на страната, а до 2050 г. процентът ще нарасне до 25 от БВП. Планирано е и сериозно орязване на привилегиите, получавани от възрастни хора в нетрудоспособна възраст. Реформите предвиждат и обединяване на над 150-те пенсионни фонда, функциониращи в момента в страната, до около 20, както и изключване на някои професии от списъка за т.нар. ранно пенсиониране. В момента в него фигурират повече от 500 професии, а в повечето европейски държави те не надхвърлят десет. Едва 15% от мъжете в Гърция сега се пенсионират, навършили изискваната възраст от 65 г. За жените пенсионният праг е 60 г. Засега властите не предвиждат увеличаване на възрастта за пенсиониране. Гърците обаче не се отказват лесно от привилегиите си и веднага организираха стачки, които принудиха министъра на труда и социалната политика и един от авторите на проекта за пенсионната реформа Василис Магинас да подаде оставка.

Унгарците пък не могат да се примирят с идеята в пенсионната и здравната система на страната да влязат частни капитали. Премиерът Ференц



Дюрчани планира въвеждането на частните пенсионни фондове



за сметка на държавния, както и в здравното осигуряване. Пенсионните реформи включват и промяна в начина на изчисляване на пенсиите, както и увеличаване на възрастта за пенсиониране от 59 на 60 г. Освен това властта в Будапеща ще увеличи данъците, цените на енергията, както и въвеждането на такси за медицински прегледи. Страната е принудена да предприеме рестриктивни мерки, тъй като ЕС настоява Унгария да намали бюджетния си дефицит, който в момента е 6,4% от брутния вътрешен продукт (БВП). Правителството на Дюрчани се надява с предприетите мерки бюджетният дефицит на Унгария да намалее до 3,2% от БВП през 2009 г. Независимо от протестите през декември парламентът одобри проекта за влизане на частни капитали в здравноосигурителните фондове. Целта е да се подобри ефективността на здравноосигурителната система в страната, но унгарците не са на това мнение и настояват частните капитали да не влизат поне в този сектор. След като парламентът прие закона, предстои президентът да го подпише, за да влезе в сила.

Ноември бе месецът на стачките и във Франция, където пенсионната система също е изправена пред опасност от фалит. Това накара президента Никола Саркози спешно да се заеме с реформирането й, като плановете му предвиждат увеличаване на трудовия стаж за получаване на пълна пенсия при т. нар. специални пенсионни режими от 37.5 на 40 години, както е в другите държавни сектори. От т.нар. специални режими се възползват служителите на френската национална жп компания, електрическата компания, миньори, депутати и сенатори. Реформата засяга общо около 500 000 души в държавни фирми и над 18 млн. служители в частния сектор във Франция. Пенсиите на служителите, възползващи се от облекчен режим, струват на френския бюджет всяка година около 5 млрд. евро.



Френските синдикати подготвят стачни действия



Възрастта за пенсиониране в страната е 65 г.

Пенсионната реформа в Италия започна още в средата на година. Страната е с най-застарялото население в Европа, което принуди властите да предприемат спешни промени. В момента италианците на възраст над 60 г. представляват 42% от активната работна сила в страната, а според прогнозите до 2020 г. те ще бъдат 53%. Правителството на Романо Проди през пролетта т.г. прие нов закон, според който възрастта за пенсиониране става 58 г. през 2008 г. и 60 г. през 2011 г. В момента пенсионната възраст в страната за жените е 55 години, а за мъжете - 57. Според реформите, приети миналия месец от правителството на Романо Проди, тази граница постепенно ще се увеличава всяка година до 2014 г.

Дебати за сериозно увеличаване на пенсионната възраст текат и в Германия. От март т.г. германците се пенсионират на 67 г. вместо на 65 г., както беше досега. Вътрешният министър Волфганг Шойбле още тогава обяви, че това е началото на вдигането на пенсионния праг. Плановете му разгневиха работниците и профсъюзите, които веднага организираха протести, а министърът изненадващо и за самия него получи подкрепата на водещи германски икономисти. Председателят на базирания в Мюнхен институт за икономически изследвания ИФО Ханс-Вернер Зин взриви общественото мнение, като обяви, че германците трябва да се пенсионират на 77 години. Това показвало проучване на ООН. "Ако искаме да се запазят сегашните пенсии, като не се увеличават пенсионните вноски и данъците", допълни Зин.
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Плакат с надпис "Стачка" опънаха железничарите в Унгария, недоволни от намеренията на кабинета да позволи частни инвеститори да участват в пенсионната и здравноосигурителна система на страната.
Снимка: Ройтерс
Гърците не се отказват лесно от привилегиите си и организираха масови протести срещу подготвяните от правителството пенсионни реформи.
22
3899
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
22
 Видими 
09 Януари 2008 01:36
Френският президент Никола Саркози се опита да налее акъл в кратуните на работниците, но усилията му се оказаха напразни.
Поради което нови МИЛИОНИ работни места ще отплуват за Индия и Китай. Ония там са дресирани да бачкат и да не задават въпроси.
09 Януари 2008 02:47
VOCI, за Китай отиват наистина високотехнологични, но производства. Машините за тези производства се правят в Европа, Япония, Китай и не могат да се правят в Китай. За такива неща се иска десетилетия опит, знание, дисциплина, ред, ... все неща които не са много нагъсто в Китай. Там има много хубави неща, но не тези които съм изброил.
Няма никакъв смисъл Европа да се конкурира с Китай в "бачкането". Но има много неща които в близка и средна перспектива няма да могат да се правят там - тежък сложен R&D например за които се иска яко мислене и организация. Япония например и трябваха около 100 години да излезе на някакво прилично технологично ниво.
09 Януари 2008 03:12
"Стачка" е извънредно глупава дума, незнайно откъде прихваната. Най-добрата пенсионна реформа би било да се премахне негласуваният данък за пенсионни вноски. Възрастта за пенсиониране да отиде на 89 г. за жените и на 125 за мъжете. В Р Бълг. По същата логика, да се съкрати "държава" която не може да се справи с дребните, средните, едрите бандити, депутатите и министрите. Също и с началниците им. Държава която не може да построи и поддържа едни пътища, не може един сняг през Януари да попочисти, такава държава е нужна само на себе си и единствено на себе си. Не на хората които я издържат, поддържат и търпят. Да се пенсионират и да спрат да ни занимават със себе си, ползата от тях си е жива вреда.
09 Януари 2008 08:31
emacs, прав си. Но пък и не може цяла Европа да седне да прави R&D. Има и по-обикновени хора, които стават само за по-обикновена работа. И именно ако на тях не им дойде акълът в главата, работните им места ще заминат в Китай. Доколкото си спомням, дори и Еърбъс планира да сглобява А320 като по-простичък модел в Китай. Да, няма да изнесат там проектирането на самолети, авиониката и двигателите ще идват от Европа, но все пак доста работници по сглобяването ще си загубят работата.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
09 Януари 2008 08:41
Чудно ми е как европейците не приемат простичкия факт, че демографските процеси не зависят от политиците и каквито и стачки и протести да организират рано или късно ще се стигне до повишаване на пенсионната възраст. Нещо, което няма да се размине на никоя държава, защото е обективна необходимост. Другата алтернатива е да се натоварят още повече работещите или да се намамят пенсиите.
09 Януари 2008 09:10
Простичкият факт не го приемат, защото и те са облъчвани доста с приказката за безплатния обяд. Има пет основни възможности за пенсионната система:
1. Увеличаване на спестяванията от работещите
2. Намаляване на относителния жизнен стандарт на пенсионерите спрямо останалите
3. Увеличаване на пенсионната възраст, тоест намаляване относителния дял на пенсионерите
4. Увеличаване на данъци и осигуровки
5. Внос на млад работници
Частни пенсионни фондове са разновидност на първата възможност и както показва опита често с много съмнителен успех за спестяващите.
09 Януари 2008 09:21
Cruella de Vil
Това ползите на ЕС от България ли са? Първо експериментира и после прилага челния опит. Да ама европейците не са овце, като нас.
Проблема на политиците, е че негледат по далече от носа си.
Законите определят условията за развитие на едно общество.
Раждаемостта, миграцията на население, производителността на труда, социални придобивки (правилата на играта) се определят от политиците със законите, които приемат.

"Чудно ми е как населението не приема простичкия факт, че климатичните явления не зависят от политиците и каквито и мерки да се предприемат рано или късно ще се стигне до бедствено положение. Нещо, което няма да се размине на никоя държава, защото климатичните явления са природно бедствие."
09 Януари 2008 11:24
Извадки от евростат: Б-я е с второ най-добро съотношение на работещи към общ брой население в ЕС. Мисля , че изненадах мнозина след като никой не желае да изнася такива добри цифри от статистиката. Нежеланието е лесно обяснимо-няма оправдание за подновяване на темата за завишение на пенсионната възраст.
09 Януари 2008 12:41
Manriko, защо? Финландия на практика се занимава с R&D цялата. Ма да има желязна организация....
09 Януари 2008 13:19
Извадки от евростат: Б-я е с второ най-добро съотношение на работещи към общ брой население в ЕС.

За кой евростат става въпрос, за ЕЖК ли? Този евростат който е от ЕС ( Натиснете тук ) дава за България 23-то място от 27 държави в ЕС с 58.6% през 2006 година. През 2001 (там някъде започна повишаването на пенсионната възраст у нас) сме били абсолютни шампиони в Европа с 49, 7%.
Да не говорим, че интересното е брой работещи спрямо брой пенсионери.
09 Януари 2008 13:34
Оня евростат дето пише , че пенсионната възраст сме я изравнили с ЕС, а пък живеем 5-10години по-малко.
09 Януари 2008 14:05
Евростат има нов сайт, който си потърси с гугъл
09 Януари 2008 15:35
Евростат има нов сайт, който си потърси с гугъл

От този нов сайт ли са данните че "Б-я е с второ най-добро съотношение на работещи към общ брой население в ЕС" ?
09 Януари 2008 15:53
Кое тълкувате като положително? С 58% заетост сме сред най-ниските в Европа. КАто имате предвид, че това съотношение го подаваме НСИ, считам че сериозно е подправено, т.е. завишено, за да изглежда по-лицеприятно.
Между другото, това показва колко е изкривена статистиката за безработицита - по Масларовата сметка е едва ли не отрицателна, а всъщност голяма част от незаетите не се водят никъде.
09 Януари 2008 17:39
И още една цифричка излиза от евростат 53% работещи и 47% са всички останали , което също няма нищо общо с правителствените лъжи
09 Януари 2008 17:43
Хийт, ровичках преди седмица и не мога сега да губя време в лабиринта на евростат. Надявам се да не си от тия дето твърдят , че в Б-я има над 2млн. пенсионери като броят и всяка вдовица за двама , щото взема 25% за мъжа си , т.е. две пенсии
09 Януари 2008 17:54
Пенсионерите не са 2 млн, а над 2.3 млн. И са повече от работещите. Броим ги на каплак, а не на четвърт пенсия
09 Януари 2008 18:28
Надявам се да не си от тия дето твърдят , че в Б-я има над 2млн. пенсионери като броят и всяка вдовица за двама , щото взема 25% за мъжа си , т.е. две пенсии

По данни на НОИ (и на мен не ми се рови) за 2005 тодина
"Броят на пенсионерите в България през месец юни 2005 г. е 2 315 027, а броят на изплащаните пенсии – 2 762 443"
"Броят на пенсионерите вдовци/вдовици, които получават добавка в размер 20 на сто от пенсията или сбора от пенсиите на починалия съпруг достигна 629 830"
09 Януари 2008 19:49
Нямам статистиката на НОИ. В данните на CIA-world factbook броя на лицата в пенсионна възраст е под 1 700 000. Ако пенсионираните преди пенсионна възраст са 600 000 сметката ти пак няма да е коректна щото повечето работят и една част се осигуряват
09 Януари 2008 20:28
броя на лицата в пенсионна възраст е под 1 700 000

Е там е разковничето, коя е "пенсионната възраст" спрямо която се определят нещата. Обикновено се смята за 65 години, а средната у нас е доста по-ниска (и си заслужава обсъждането).
Освен това има доста сериозна разлика между средна продължителност на живота и време за получаване на пенсия. За един примерно 60-годишен
човек определящото е очаквана продължителност от този момент нататък, а тя е съвсем сравнима с европейските, средно между мъже и жени по памет е около 14-15 год.
Всъщност не виждам какво има да те убеждавам. Просто за пенсиите има няколко варианта или комбинация от тях. Останалото е преливане от пусто в празно. За реформирането на такива системи трябват много години и колкото по-късно, толкова по-зле. Тук илюзиите и самоизмамите за магически безболезнени решения се плащат особено болезнено.
09 Януари 2008 21:28
Toly, не четете статията, а още по-малко пък Heat. Например Саркози вече половин година се опитва да промени "специалните пенсионни режими от 37.5 на 40 години трудов стаж". За сравнение, в България специалните режими стартират от 13, 5 г. за малка група, 20г.-25г. за огромна група от населението и свършват на 40г. за средна група от населението, ако не са успяли да се инвалидизират.
Резултатът от тези "социални придобивки" е, че една трета от пенсионерите имат "пенсионен стаж" по-голям от трудовия им стаж, 27г. срещу 25г., вместо заложеното от закона 15г. към 40г. трудов стаж.
Дори и цитираните от Вас "цифрички" да вземем "53% работещи и 47% са всички останали" се получава, че сто работещи трябва да издържат 89 неработещи, сиреч общественото им осигуряване трябва да възлиза към 34, 6% вместо сегашните 33%.
Действителните числа са 82, 5 пенсионери и 42, 5 деца (възраст до 15г.) се падат на 100 работещи, а осигуряването за да е в "равновесие" трябва да клони към 38, 5%. Тенденцията е твърд спад на работещите поради ниската раждаемост и емиграция, при което без да се променя броя на пенсионерите отношението пенсионери/работещи ще се увеличава, а покупателната способност на пенсиите ще спада.
Кой работи, кой се осигурява и върху каква минимална сума се осигурява е друг голям проблем на осигуряването.
09 Януари 2008 21:31
Пак се бие слепият в Европа. Аман от подигравки с работника.
Ако всички в Ежропа си декларират истинските заплати особено частно практикуващите, положението ще се оправи.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД