- Министър Велчев, след мисията на МВФ стана ясно, че правителството ще затяга коланите и няма да прави никакви извънредни разходи от бюджета. Защо? Какво е състоянието на държавния бюджет?
- Не бих казал, че ще затяга коланите, просто няма да ги отпуска засега. Състоянието на бюджета е добро, в рамките на предвиденото. Очакваме добро изпълнение, без сериозно преизпълнение засега. Трябва да подчертая, че това е резултат на по-доброто планиране и предсказване на бюджетните приходи. Защото в предишни години, съзнателно или не, прогнозата за приходите е била занижавана, реализирало се е преизпълнение, с което са се покривали резултатите от недостатъчна бюджетна дисциплина. Сега ние предсказахме достатъчно точно приходите и не очакваме голямо преизпълнение.
- Защото няма да се повиши събираемостта на приходите или поради други фактори?
- Повишена събираемост вече имаме, специално в митниците. Тя е 50 млн. лв. за първите 4 месеца. Ако така продължи, ще има известно преизпълнение. Да се надяваме, че мерките, които вземаме, ще доведат до по-голямо преизпълнение, но засега не можем да разчитаме на такова. Същевременно рисковете остават.
- Кои са рисковете?
------------------
- Рисковете са от процеси, които стават в здравната каса, необходимостта от по-големи субсидии за някои отрасли - железопътния транспорт, топлофикациите. Ако дойде по-висок дефицит по текущата сметка, отколкото сме предвидили, това също ще е фактор за свиване на бюджетните разходи.
---------------------
- Такава ли е перспективата?
- Има риск това да се случи. Не бих казал, че е голям. Но все пак за първите няколко месеца дефицитът по текущата сметка се движи в рамките на миналогодишния, а за тази година сме заложили малко по-нисък дефицит.
- Как ще се покрият нуждите от допълнителни средства? Стана ясно, че до 2 месеца ще свършат парите за безплатни лекарства например.
- Ситуацията се драматизира прекалено, като се говори, че ще свършат парите до 2 месеца. Все пак, който е правил бюджета на здравната каса, трябва сериозно да е сгрешил, ако е предвидил пари само за 6-7 месеца. Но е истина, че може би ще има необходимост от по-високи разходи както в здравната каса, така и в другите отрасли. Затова съществуват резервите в бюджета - да покрият такива минимални преразходи.
Именно заради това точно изпълнение на бюджетните приходи не можем засега да си позволим да извършим непредвидени разходи. През третото тримесечие ще е ясно и сигурно какви разходи могат да се извършат.
- Т.е. може да се прави само преразпределение в рамките на предвидените разходи, като се орежат парите за една система за сметка на друга?
- Да се надяваме, че дотам няма да се стигне, защото има резерв за общодържавни разходи. Но ако тези извънредни разходи са по-сериозни, отколкото е резервът, може да се стигне и до преразпределение между отделните системи.
- Ако наистина парите за безплатни лекарства свършат, това какво ще означава - лошо планиране или разхищение? Не следва ли да се направи финансова проверка?
- Очевидно, че става дума за недобро планиране, след като парите свършват толкова бързо. Естествено, че това ще доведе до проверки кой е сгрешил, волно или неволно. Но във всеки случай засега не можем да се ангажираме с допълнителни разходи, защото не знаем в консолидирания бюджет дали ще има излишъци или не.
- При тези отварящи се дефицити можете ли да гарантирате на данъкоплатците, че парите от бюджета се харчат разумно, а не се разхищават? Чудно е как средствата се планират, а след това не стигат.
-----------------
- С оглед на тези примери за недостатъчна финансова дисциплина на мен ми е трудно твърдо да гарантирам, че нито 1 лев не се разхищава. Смятам, че сме направили много, за да намалим разхищенията в сравнение с минали години и мога да гарантирам, че ще направим още повече.
-------------------
- Общините също ще искат допълнителни субсидии, защото от самото начало в бюджетите им бе заложен дефицит. Как ще отговорите на исканията им?
- И не само те. Така е, но работа на правителството е да реши в края на годината, когато стане ясно какви точно разходи могат да се направят допълнително, как да се разпределят.
- Очаквате ли обичайното за последните години напрежение през есента с неизплатени учителски заплати, продънени общински бюджети?
- Борим се с тази практика. Не зависи от мен, така че не мога да кажа дали има вероятност за нея. Засега не виждам признаци. И се надявам да се превръщаме все повече в цивилизована държава и да се избягват такива нарушения на финансовата дисциплина.
- МВФ бе категоричен, че бюджетните заплати и пенсиите не могат да се повишат с повече от планираното за годината. Такава ли е и позицията на правителството? Вече бе заложена по-висока инфлация и първоначално предвиденият ръст на тези доходи ще бъде значително по-малък.
--------------------
- Не бих казал, че инфлацията ще е много по-висока. Тя ще е малко по-висока от предварително заложената и засега е под нивото на увеличение на заплатите. Така че в реален размер заплатите и така ще нараснат. От друга страна, както вече казах, нямаме достатъчно преизпълнение на приходите, което да ни позволи да дадем допълнително увеличение заплатите. Така че засега не предвиждаме такова.
--------------------
- Бюджетът за следващата година вече са подготвя. Какви приоритети ще следвате при разпределението на средствата?
- Най-значителна част от средствата за нелихвени разходи ще отива за социално подпомагане, за отбрана и сигурност, здравеопазване и образование. Социалното подпомагане ще продължи да бъде приоритет на правителството, като значително се увеличават средствата за пенсиите, отдава се все по-голямо значение на ефективните мерки за борба с безработицата за сметка на социалните помощи. Социалното министерство ще търси механизъм за насочване на социалните помощи не просто като ги раздава на калпак, а като стимулира с тях създаването на работни места и заетост на хората, които получават помощи. Средствата ще се разпределят по нов механизъм.
- Точно преди година премиерът обеща да се преразпределят така парите в бюджета, че да се съкратят разходите за държавната администрация. Това ще бъде ли отразено в бюджет'2003?
- За държавната администрация, особено за издръжка, ще продължи политиката на ограничаване на тези разходи. Естествено, за заплати няма как да не предвидим повече средства. Когато се представи бюджетната рамка, ще се убедите, че средствата за издръжка ще са горе-долу колкото тазгодишните. Т.е. след като се елиминира ефектът на инфлацията, те реално ще се окажат по-малко.
- Обявихте, че догодина се очаква реален растеж от 4,5%. Първоначалните амбиции на НДСВ бяха за поне 5%. Защо залагате по-скромни очаквания?
- По-скромният половин процент се дължи на недостатъчно бързото излизане на глобалната икономика от застой и съответно на очакванията за по-бавно увеличение на износа, отколкото сме предвиждали. И същевременно на известна необходимост от консервативен подход при бюджетирането. Ако например предвиждаме между 4,5 и 5% растеж, разумно е да заложим в бюджета по-нисък растеж, за да може, ако се изненадаме, да е приятно.
- Този скромен темп на растеж означава ли, че правителството ще залага на по-предпазлива политика вместо на нестандартните решения?
- Ние сме предложили известни нестандартни решения с този фонд за микрокредитите например и с намалението на най-високата ставка по данък общ доход от 38 на 29%. Но в условията на глобална рецесия нямаме право да сме прекалено агресивни в това отношение и преди всичко трябва да спазваме постигнатата вече финансова стабилност.
- Проф. Ханке препоръча рязко намаляване на налозите и въвеждане на единна ставка от 10% по данък общ доход.
- По принцип и ние сме за намаляване на данъчната тежест и го предлагаме през следващите 3 години, но не толкова шоково. Иначе опасността е да отидем в началото на 90-те години, когато се провеждаше т.нар. шок без терапия.
- Споменахте външната среда като фактор. С нея се обясняват и ниските чужди инвестиции през първите месеци на тази година. Само тя ли влияе върху спада им или има и вътрешни влияния?
--------------
- Ако законът за приватизация беше минал по-бързо и не беше обект на президентско вето, можехме да започнем мащабната приватизация почти 2 месеца по-рано и на този етап вече да видим първите плодове. Може би "Булгартабак" вече щеше да е в частни ръце, а за БТК щяхме да преговаряме с избран купувач. Така че можеше да има по-високи инвестиции и аз вярвам, че те ще са факт до края на годината.
-----------------
Аз не съм и очаквал големи инвестиции на зелено, особено през първата половина на тази година, именно заради продължаващото преодоляване на застоя в световната икономика. Тази година мисля, че основно би трябвало да разчитаме на приходите от приватизация като привличане на чуждестранни инвестиции. Докато през следващите години се надявам да дойдат и големи инвестиции на зелено.
- Как ще ги привлечете?
- По много пътища, както сме обявявали многократно. Смятаме, че ще бъдат стимулирани с намаляването на данъка върху корпоративните печалби, с ускорените амортизации, които ще се приложат от следващата година. Преди всичко с високата финансова дисциплина и с повишаване на рейтинга на страната, отразяващ по-ниския риск. Да не забравяме, че и 3-те основни кредитни агенции повишиха рейтинга ни през последните 12 месеца. Очакваме ново повишение до края на тази година. Онзи ден нивата на българските облигации на международните пазари бяха рекордно високи. Това показва все по-положително и оптимистично отношение на инвеститорите към България.
- Опозицията обяснява ниските инвестиции с липсата на доверие в управлението на НДСВ. Как ще коментирате?
- Мисля, че всички мнения на чуждестранни наблюдатели говорят точно за обратното. И съм сигурен, че чуждестранните инвестиции няма да закъснеят. Просто е необходимо да започнем сериозно приватизацията и някои структурни реформи - например в Кодекса на труда и в съдебната система.
А красноречив пример, че инвеститорите ни вярват много повече тази година, е приватизацията на "Биохим". Миналата година имаше само един кандидат, който даде 25 млн. евро. Сега на двойно по-висока минимална цена имаме вече трима кандидати и тримата са предложили над минималната цена.
- Какъв е най-лошият сценарий до края на годината?
-------------------
- Лошият сценарий е свързан предимно с влошаване на външната среда. Говори се за "двойно потапяне", т.е. след известна рецесия, от която сега светът излиза, преди да успее да излезе, да се потопи отново. Свързан е и с недостатъчно бързото провеждане на реформите у нас както в бюджетния сектор - здравеопазване, образование, така и в реалния сектор.
------------------
- Какво пречи да се ускорят тези реформи?
- Политическите процеси не са лесни за предсказване и прокарване. Все пак правителството трябва да се консултира и да се съобрази с мнението на синдикати, работодатели, браншови асоциации, опозицията. Така че за съжаление процесите не вървят толкова бързо, колкото би ни се искало. Но това е още един стимул да продължаваме усилията си и да ги удвоим, вместо да се отказваме.
- Ще има ли куражът НДСВ да проведе тези реформи, след като последствията от тях ще са тежки?
- Аз силно се надявам, че ще има. Аз ще съм един от тези, които ще настояват да се покаже политически кураж. И се надявам, че съмишлениците ми ще бъдат повече от противниците.
|
|