:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,715,963
Активни 695
Страници 866
За един ден 1,302,066
ЮБИЛЕЙ

Те това е кралски празник

Всеки трети британец участва в партито на Елизабет II
Снимки: Ройтерс



Четири дни британците празнуваха 50-годишнината от възкачването на кралицата си на трона. Страната не бе виждала национално празненство от подобен размах от 1981 г., когато бе сватбата на престолонаследника Чарлз и принцеса Даяна. Тържествата включваха концерти, процесии и паради, карнавали, празнични литургии и дори авиошоу. Една трета от британците са участвали по някакъв начин в честването на Елизабет Втора, според Ройтерс. Този път



партито бе част от церемонията



Идеята за двата концерта, които съставиха основата на тържествата, бе гениална, заключи в. "Таймс". "Те не само обединиха по различен емоциите и ентусиазма на огромен брой хора, но и олицетвориха всичко, което е Великобритания днес - етнически многолика, мултикултурна, толерантна, с чувство за хумор, непочтителна и професионално взискателна", писа вестникът.

Празненствата започнаха в събота с концерт на звездите на класическата музика в Бъкингамския дворец. 12 хиляди британци, подбрани измежду 2 млн. желаещи чрез томбола, изпълниха градините на двореца. Още 40 хил. следиха пред огромни видеоекрани в околните паркове изпълненията на звезди от ранга на новозеландското сопрано Кири Те Канава и руския челист Мстислав Ростропович.

В неделя в цялата страна бяха отслужени празнични литургии. 76-годишната кралица лично благодари на Бога за 50-те години на трона.

Понеделник бе обявен за почивен ден. В 200 града бяха организирани концерти. Самата кралица Елизабет II запали Националния огън - гигантски факел, издигнат до паметника на кралица Виктория. В същия момент в страната избухнаха фойерверки, британците по света също запалиха факли. Традицията с факлите идва от 1887 г., когато кралица Виктория празнувала своя "златен" юбилей на престола.

Поп-концертът вечерта събра китариста на "Куин" Брайън Мей, бившия бийтълс Пол Макартни, рокаджията Ози Озбърн, латино бомбата Рики Мартин, поп-идола Уил Йънг и други британски поп и рок звезди, които поднесоха "оглушителните" си почитания пред кралицата. Този път освен 12-те хиляди щастливци в самия Бъкингам още около един милион души се радваха на музиката извън двореца.

Кралицата изгледа и двата концерта от ложата, заедно с членовете на кралското семейство - престолонаследника Чарлз и внуците си. Знаменателно бе, че до ложата бе допусната и дългогодишна приятелка на Чарлз Камила Паркър Боулс.

Във вторник сутринта Елизабет и съпругът й принц Филип преминаха с 240-годишната златна кралска каляска в помпозно шествие сред над един милион души до катедралата "Сейнт Пол". Кралицата присъства на благодарствена служба и банкет в чест на "златния" си юбилей.

Кулминацията на четиридневните тържества бе 20-хилядният карнавален парад пред Бъкингамския дворед. Аборигени, рокери, военни, детегледачки с бебета на ръце и представители на 54-те нации от Общността преминаха пред взора на кралицата, застанала на балкона на двореца. В заключение на шоуто самолети от последните 50 години, включително и един свръхзвуков "Конкорд", прелетяха над Бъкингам.



Не всичко мина перфектно



В неделя в разгара на репетициите за поп-концерта избухна пожар в апартамент в едно от крилата на Бъкингамския дворец. За първи път след Втората световна война дворецът трябваше да бъде изцяло опразнен. А през следващите два дни дъжд тормозеше участниците в концертите.

Тържествата съвпаднаха и с първия мач на англичаните на Световния шампионат по футбол. Мачът между Бъкингам и Бекъм, капитана на националния, бе изгубен предварително. В неделя дори църквите изтеглиха с един час службите, за да могат вярващите да проследят срещата. На въпроса "Какво ви привлича повече - юбилеят или футболът?", 64 процента от британците отговориха без колебание "футболът". Една спортна победа щеше да бъде допълнителен стимул за всенародните чествания, но Англия стигна само до равенство срещу Швеция.
New look

Британците припознаха новата си "любима баба"

Покрай всенародните тържества Елизабет Втора слезе при простолюдието и то й прости за студенината, която лъхаше от нея при гибелта на Даяна
"Pop Save the Queen" ("Поп-ът да пази кралицата"), написа в заглавие френският в. "Либерасион" в разгара на тържествата за британския кралски юбилей. Преиначеното название на химна "God Save the Queen" ("Бог да пази кралицата") кореспондираше с поп-концерта от понеделник вечерта, който хвърли мост между плебейския масов вкус и монархическата предвзетост. Изразът обаче точно пасва и на целия дух на честването, който буквално "за няколко дена тайно и полека" промени представите на британците за тяхната кралица и я направи по човешки много по-близка до тях. Нещо повече - триумфалната PR-кампания на Елизабет Втора може да й позволи да заеме нишата, оставена от покойната й майка, и да я направи новата "любима баба" на Великобритания.

Досега я упрекваха, че е надменна и безчувствена. Не приемаха опитите й да тушира - "в интерес на короната" - семейните скандали на децата й. Сърдеха й се за студенината, която лъхаше от нея при гибелта на "принцесата на народа" Даяна, и за суровостта към внуците.

Всичко това бе простено и забравено в дните на Златния юбилей. Елизабет Втора слезе при простолюдието засмяна и жизнена, започна да си бъбри с хора от тълпата и да милва дечица, позволи си непринудени реакции и дори пусна в кралската ложа доскоро отхвърляната изгора на престолонаследника Чарлз - Камила.

В отговор сдържаните и цинично-язвителни британци изригнаха неподозирано топли чувства към кралицата. Ето как "Таймс" регистрира феномена: "Без дидактичен символизъм или сантиментално пресищане те демонстрираха на света силата на Британия, единството на кралството и непринудеността, която е заменила почтителността, но без да изневери на традицията. Къде другаде по света би било възможно австралийски травестит да обяви пред милиони хора пристигането на държавния глава с думите: "Ето го нашето момиче, момчета!".

А ето и конкретните цифри, в които се изляха всенародните веселия за юбилея на Елизабет Втора: според допитване на института "Югов" само 19% от анкетираните искат монархията да бъде премахната, а 41% - точно в духа на new look на кралицата - желаят управлението й да се модернизира.

Според друга анкета, публикувана в "Мейл он Сънди", Елизабет Втора е най-популярната и най-уважавана личност в кралството. Дори "Гардиън", който се слави с републиканска насоченост, й отдаде почит в уводна статия: "Всички признават единодушно, че кралицата изпълнява по-скоро добре странната си роля. Това е причината, поради която този златен юбилей е по-успешен и не се превърна в източник на разправии, както някои може би са се опасявали, а други са се надявали".

Наблюдатели правят още един извод от пищните тържества - че Елизабет Втора няма никакви намерения да се отказва от престола и да го прехвърля на сина си Чарлз, каквито слухове се носят от години. Новата "любима баба" на британците показа, че може още много.

Трета в класацията

Кралица Елизабет Втора е третият монарх в 1000-летната историята на британската корона, изкарал на престола 50 години. А ако здравето й го позволи, Елизабет Втора може след десет години да стане втората кралица след Виктория, която да чества и "диамантен" юбилей.

Родената на 26 април 1926 г. Елизабет Александра Мери Уиндзор (наричана от приятелите си Лилибет), стана кралица на 6 февруари 1952 г. По това време тя се намираше в Кения с красивия си съпруг принц Филип. Баща й, Джордж Шести, почина в съня си от коронарна тромбоза, тъй като беше страстен пушач. Така 26-годишната дребна на ръст принцеса стана Елизабет Втора, 42-ри владетел на Великобритания. Официалната коронация бе чак на 2 юни 1953 г.

Макар да е сред най-известните жени в света, тя остава загадка за своите поданици. Тъй като кралицата не дава интервюта, биографи и журналисти се виждат принудени да се доверят на хора от нейното обкръжения, за да се опитат вникнат в "истинската Елизабет". В повечето от последните писания се твърди, че тя е доста по-забавна и интелигентна, отколкото изглежда.

По-голямата част от живота си 76-годишната кралица е посветила на престижа и донякъде на модернизирането на британската монархия, пише сп. "Панорама". Под натиска на обществеността тя поограничи светските прояви в Бъкингамския дворец и през 1992 г. за първи път в историята на кралството се съгласи да плаща данъци.

Кралицата винаги е била в тясна връзка със своите министър-председатели. Първият, Уинстън Чърчил, се влюбва в красивата кралица и за да отвърне на чувствата му, Елизабет позволила на един от любимите си коне да се чифтоса с кобилата на Чърчил.

С Маргарет Тачър не се разбирали особено добре, тя я смятала за твърде студена. Тачър често припадала от вълнение, когато идвала в двореца Бъкингам и кралицата възкликвала: "О, горките ние. Тя пак припадна".

Освен това Елизабет талантливо имитирала - но само в частен кръг - политици и съветници и давала мъдри съвети на действащия премиер, когото приема всеки вторник вечер на чаша чай. И сега Тони Блеър неизменно се явява в Бъкингамския дворец точно в 6 часа следобед. Нейно величество винаги задава трудни въпроси на своите министри, за да се увери, че са проучили всички досиета от различните министерства и тайните служби, любимо нейно четиво, след "Спортинг лайф", вестникът, отразяващ конните състезания.

Без навремето да е била отлична ученичка, тя и днес продължава да проявява по-голям интерес към кръстословиците и полицейските романи, отколкото към театъра или операта, твърдят таблоидите.

А иначе, независимо дали приема държавен глава, открива болница или поздравява множеството в някое село в Замбия, кралицата не се разделя никога с по-скоро учтивата, отколкото топла усмивка и величествена сдържаност.
 
Кралица Елизабет Втора "слиза сред народа".
 
Британски учени в Антарктида организираха най-хладното улично парти за "златния" юбилей, като запалиха единствения антарктически газов маяк в нейна чест. Близо 2000 кралски фара бяха запалени последователно по цялото протежение на Великобритания и в страните от Общността на нациите в чест на 50-годишнината от възкачването на кралицата на трона.
 
Хиляди британци изпълват алеята, водеща към Бъкингамския дворец.
 
В знак на почит към британската кралица Ню Йорк реши във вторник да освети най-високия си небостъргач - Емпайър стейт билдинг, в цветовете на британската монархия - виолетово и златно.
 
Китаристът на "Куин" Брайън Мей изпълнява националния химн "Бог да пази кралицата" на покрива на Бъкингамския дворец.
 
Британците изляха ентусиазма си от юбилея в улични веселби и карнавали.
 
Кралица Елизабет Втора и съпругът й принц Филип приветстват поданиците си от златната каляска.
1783
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД