Руският президент Владимир Путин и първият вицепремиер Дмитрий Медведев (вляво) обясняват своя план пред членове на Съвета на федерацията в Кремъл. |
"Още в близките години трябва да премахнем бедността сред пенсионерите, като вдигнем пенсиите над жизнения минимум. Заплатите в социалната сфера трябва да достигнат средното равнище на заплатите във всеки от регионите на страната", заръча Путин. Вестник "Известия" припомня, че страната още не е решила въпроса с повишаването на минималната работна заплата. Тя е почти двойно по-малка от жизнения минимум, който през 2007 г. е 4414 рубли (122 евро).
Социалната политика е по-широко понятие от "изплащането на помощи и финансирането на социалните учреждения", припомни президентът. Според него става дума за формирането на съвременна социална среда, която да работи за здравето на гражданина, за образованието му, жилището, условията на труда, за по-висока конкуренция и по-големи доходи. В крайна сметка според него става въпрос не просто за оцеляването, а за развитието на руския народ. Президентът смята, че такъв качествен скок е възможен само ако се съхрани приемствеността в политическия курс за устойчиво развитие на страната.
"От обема на икономиката ще зависят и възможностите на държавата в социалната сфера", изтъкна Путин, цитиран от "Росийская газета". Затова държавният глава смята, че следващите 10-12 години страната трябва да се нареди сред 5-те най-мощни икономики.
Путин предложи приоритетните национални проекти в селското стопанство, образованието, жилищата и здравеопазването да се превърнат в държавни програми. За изпълнението им може да се привлича частният бизнес, уточни президентът. "Трябва да се освободим от стереотипа, че социалната сфера е грижа само на държавата", изтъкна той.
"Путин програмира собственото си бъдеще, днешният президент постави задачи на следващия премиер", коментира сайтът "Газета". Известно е, че той подкрепи кандидатурата на първия вицепремиер Дмитрий Медведев за президентските избори на 2 март, като се съгласи да стане премиер след избирането на Медведев.
Според "Газета" президентът премиер залага на човешкия капитал, без който иновационно развитие е невъзможно. "Инвестициите в човека" обаче струват скъпо, а по-значими дивиденди може да има едва след 10-15 години. Изданието обаче се опасява, че новата социална политика ще означава разходи, а не инвестиции в бъдещето.
ПОХВАЛА
Путин добави позитивни щрихи към образа на Дмитрий Медведев, който трябва да го наследи в Кремъл, предаде в. "Время новостей". Той отбеляза успешната работа на Медведев по националните проекти. Разработен е модерен подход за ефективно управление на ресурсите, кадрите и финансите, изтъкна Путин. Той каза също, че по време на президентските избори специално внимание ще бъде отделено на социалната сфера. Самият Медведев изтъкна успехите в здравеопазването, раждаемостта е нараснала със 7 на сто, докато смъртността е паднала също с почти толкова. Ще се изградят 15 високотехнологични центъра, като три от тях ще са готови в близко време.