Защитните мерки в ЕС срещу масирана имиграция от България и Румъния са "след дъжд качулка", смята неправителствената организация Европейска служба за граждански действия (ЕСГД). Огласеният завчера неин доклад "Кой се страхува от последното разширяване на ЕС?" показва, че който е искал да емигрира от двете държави, го е направил преди тяхното присъединяване в ЕС и затова не е било необходимо да се въвеждат преходни периоди, ограничаващи приемането на българи и румънци на работа в страните от съюза.
Докладът е първият документ, представящ ясна картина за ефекта от присъединяването на България и Румъния към ЕС една година след тяхното приемане, пише електронното издание "ЕЮ обзървър". Страховете от имигрантска вълна още през 2007 г. се оказаха пълна измислица, както бяха напразни след приемането на 10 държави през 2004 г. Свободното движение на работна ръка засяга по-малко от 2% от общото население в ЕС.
Директорът на ЕСГД Тони Венейбълс заявява в съобщение за печата: "Този доклад цели най-накрая да разсее мита за полския водопроводчик. Няма нужда да се страхуваме от последното разширяване на ЕС повече, отколкото от предишното. Главната имиграция от България и Румъния се състоя преди присъединяването. По традиция гражданите от двете страни се насочват предимно към Гърция, Италия, Испания и Португалия. Време е да се обърнем към истинските проблеми с по-подходящи средства, отколкото преходните мерки, които ограничават достъпа до трудовия пазар."
Докладът показва, че работната миграция допринася за растежа, носи повече данъчни приходи, отколкото са незначителните разходи за социално подпомагане, и че като цяло допълва местната работна сила. Въпреки че преходните разпоредби са юридически оправдани, те противоречат на фундаменталните принципи на съюза като правото за еднакво отношение и свободното движение на хора.
________________
ДИСКРИМИНАЦИЯ
Само 10 от страните в ЕС приемат българи и румънци без ограничения за работа. Това са главно новоприети държави - Естония, Кипър, Латвия, Литва, Полша, Словакия, Словения, Чехия, както и по-старите членки Финландия и Швеция. Великобритания и Ирландия, които оставиха отворени трудовите си пазари за десетката от 2004 г., ги затвориха специално за България и Румъния.