Акад. Иван Юхновски бе избран за четвърти път за председател на Българската академия на науките. Той е подкрепен от 85 от общо гласували 108 членове на Общото събрание. Въпреки категоричния избор процедурата за избор на председател се превърна в сложен юридически казус.
За неясноти в избора се заговори преди седмица, когато 3-ма академици - председателят на Висшата атестационна комисия Петър Кендеров, Борислав Боянов и Камен Куманов, оспориха процедурата. Те се позоваха на Закона за БАН, според който академиците и член-кореспондентите могат да работят на щатна длъжност до навършването на 70-годишна възраст, а Юхновски ги навърши м.г. Преди дни и просветният министър Даниел Вълчев заяви, че е обезпокоен от ситуацията в БАН. Според Института по правни науки към БАН целта на текста е да предпазва академиците от уволнение преди навършването на тази възраст. От друга страна, уставът на академията дава право на акад. Юхновски като почетен член да заема щатна длъжност. Уставът обаче е по-нисш нормативен акт спрямо закона. Вчера Вълчев заяви, че "съобразно закона избор няма", но не уточни защо.
"Бих ли се подложил на избор, ако имаше нещо нередно?", риторично попита Юхновски. Той остана единственият кандидат, след като другият претендент и негов заместник акад. Никола Съботинов си направи отвод. "За мен това щеше да бъде предателство спрямо акад. Юхновски и затова се постарах да запазя целостта на академията", посочи акад. Съботинов. Според него има аспирации към имотите на БАН. С Юхновски начело обаче това нямало да се случи.
Часове след избора се разбра, че още на 5 февруари във Върховния административен съд е внесена жалба от Сдружението на експертите в България по екотехнологии. Те оспорват неспазването на възрастовата граница от 70 г. за избор на ръководен пост. Според юристи изборът може да бъде атакуван и от всеки служител на академията, тъй като председателят е негов работодател и законността на избора се отразява на редовността на трудовоправните отношения.
От дни неофициално се говори, че истинската причина за интереса към избора са имотите на БАН. В структурата й има около 80 научни институти и звена, които разполагат с много и апетитни имоти. Неофициално се твърди, че досегашният председател най-успешно води битката за опазването им и затова трябва да остане на поста. При неподходящ избор академията може да бъде разформирована, а имотите й ще бъдат продадени, са притесненията на учените.
Юхновски пък съобщи, че средната заплата в БАН ще се повиши 2 пъти - от януари ще е 528 лв., а от 1 юли - 591 лв. От 24.7 млн. лв. през 1998 г. бюджетната субсидия за т.г. вече е 83 млн. лв.
СТИМУЛ
60 млн. лв. е бюджетът на Фонда за научни изследвания към МОН за 2008 г. Парите са се увеличили пет пъти от 2005 г. досега, стана ясно при отчета на ФНИ вчера. 62% от проектите се печелят от БАН. В академията работят 1/5 от младите учени в страната, останалите 73% са във висшите училища. Със 100 лв. да се увеличи стипендията на докторант, предлага МОН. В момента тя е 250 лв. месечно.