Злонамерените обаждания на тел. 112 ще се наказват сериозно след приемането на закона. Сега операторите са залети от многобройни позвънявания, някои от които доста екзотични. |
Тя обаче бе категорична, че проблемът със злонамерените обаждания е сериозен. От общо 220 000 позвънявания на тел. 112 в столицата едва 6000 са за реални инциденти. Голяма част от тях са за битови проблеми като спукани тръби, дупки по пътищата и редица екзотични оплаквания. Етем даде за пример сигнал на жена, че чакалът в зоопарка е изчезнал. Когато операторът попитал как е разбрала, гражданката отвърнала, че вече час и половина стои пред клетката, но животното не се показва. "Чакалът наистина беше изчезнал, но това не е сигнал за спешния телефон", поясни Етем.
Част от обажданията били шеги, които служителите в министерството на бедствията определят като злоумишлени. За тях в момента не могат да се налагат никакви санкции. "Има 7-8 маниаци, които непрекъснато ни безпокоят", оплака се Красимир Димитров, началник отдел "Обслужване на спешни повиквания". Деца пък се развличали с телефона в междучасията. Димитров на свой ред отчете, че от 1 до 10 февруари са имали 18 047 обаждания, от които само 593 за реални инциденти, а 3317 били шеги.
Пилотният проект за изграждане на софийския тел.112 е струвал 5.9 млн. лв. Макар че от излишъка бяха дадени 48 млн. лв. допълнително за изграждане на цялата система, вчера Етем допусна, че парите може да не достигнат. Страната ни има ангажимент да изгради 6 центъра, с които да покрие територията на страната. Те трябваше да са готови на 1 януари 2007 г. Заради забавянето Европейската комисия започна наказателна процедура срещу страната ни, която може да завърши със сериозни глоби. Вчера шефката на представителството на комисията Зинаида Златанова обясни, че процедурата не е прекратена, но правителството ни преговаряло с Брюксел. Етем обаче успокои, че докато тя стигне до съда, България ще е готова с 6-те центъра на тел. 112.