:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,788,627
Активни 671
Страници 15,501
За един ден 1,302,066

Тотален разнобой във властта за осигуровките

Осигурителната тежест по-скоро ще падне, но не е ясно как и откога
Снимка: БГНЕС
Управляващите така и не стигнаха до решение за най-добрия вариант на осигуряване.
Управляващите нямат ясна концепция за промяната в системата на осигуряването - това се разбра след заседанието на коалиционния съвет през уикенда. "Има разбиране, че е необходимо намаляване на осигурителната тежест, за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората", обясни вчера говорителят на БСП Ангел Найденов пред "Сега". С колко обаче може да се намалят осигуровките и какво ще е разпределението между работник и работодател, било въпрос на допълнителна дискусия. Ангажиментът е да не се стигне до увеличаване на вноските за работниците, категоричен бе Найденов.

Социалният министър Емилия Масларова пък отрече да е обсъждано намаляване на осигурителната тежест. Според нея решението е да се създаде национален консултативен съвет, който да предложи усъвършенстване на пенсионната система. Това трябвало да стане "в контекста на заработване на Сребърния фонд заедно с пенсионните фондове, които да влагат парите си в големи инфраструктурни обекти". По този начин според Масларова парите ще носят пари и ще увеличават приходната част.

Зам.-шефът на ДПС Йордан Цонев и вицеприемиерът Ивайло Калфин официално потвърдиха в събота, че има вариант за намаляване на пенсионните осигуровки. Калфин обясни, че в ход са и други варианти - държавата да поеме част от осигуровките или да се изравнят вноските на работодател и работник, които сега са в отношение 60 на 40. Вицепремиерът лансира и идеята за евентуално намаляване на фонд "Безработица" или използването на парите от него по друг начин, тъй като при ниската безработица те не са нужни.

Председателят на социалната комисия Хасан Адемов пък смята, че държавата може да се включи като особен осигурител и да възстановява част от задължението по осигуровките. Така работодателите щели да имат стимул да извадят на светло доходите на хората си. По-вероятно било разпределение на вноските в Държавното обществено осигуряване в съотношение 8:8:8 или 9:9:9. Вноските за фонд "Пенсии" за родените преди 1960 г. са 22%, за тези след 1960 г. са 17%.

Според Ангел Найденов обаче става въпрос по-скоро за уеднаквяване на размера им и основата, на която се изчисляват осигуровките на хората, поети от държавата. Това са децата, пенсионерите, учениците и държавните служители. В момента техните вноски се изчисляват по различен начин. Още не е ясно какъв ще е ефектът от тази стъпка, но не трябвало да се ощетява пенсионната система.

В същото време премиерът Сергей Станишев обяви за приоритет на правителството повишаването на пенсиите, което можело да стане дори от лятото при добро изпълнение на бюджета.

----------

РЕАКЦИЯ

Синдикатите посрещнаха на нож идеята за участие на държавата. "Това е глупост", коментира пред "Фокус" вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Той предложи на шега държавата да плаща и тока на работодателите.

На подобно мнение е и зам.-председателят на КНСБ Пламен Димитров. Той припомни, че идеята държавата да стане осигурител съвсем не е нова. Още 2002-2003 г. това било желано, тъй като тогава дефицитът в общественото осигуряване и необходимата субсидия от данъци са били 200-300 млн. лв. Сега дупката обаче е 2.2 млрд. лв. главно заради намалените осигурителни вноски. "Ако 3.8 млрд. се разделят на три равни части между държава, работодатели и служители, на държавата ще са нужни още към 1.2 млрд. лв. за вноски. Откъде ще ги вземе, ако не от гражданите, и как ще стане това, ако не чрез увеличаване на данъците?", запита той.
13
2336
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
12 Февруари 2008 05:02

Не виждам нищо лошо държавата да поеме част от осигуровките. Естествено, на пръв поглед, това е глупост защото тя наистина ще трябва да ги вземе от други данъци. Но при положение, че тя така или иначе ги взима (и то повече от необходимото) и при положение, че сме задължени от ЕС да имаме сериозни акцизни ставки на горива и пр., плащането на осигуровките от държавата ще е един начин да се върнат част от (над)взетите данъци. Естествено, по-добрият би бил намаляване на ДДС до 10% и това сигурно ще стане някой ден, но... в някой друг мандат...

12 Февруари 2008 09:27
Я сега да махнем украсата и локумите и да видим какво остава:
Има разбиране, че е необходимо намаляване на осигурителната тежест, за да се усети ефектът от плоския данък и да се увеличат средствата на хората.
С колко обаче може да се намалят осигуровките и какво ще е разпределението между работник и работодател, било въпрос на допълнителна дискусия. Ангажиментът е да не се стигне до увеличаване на вноските за работниците.
Държавата може да се включи като особен осигурител и да възстановява част от задължението по осигуровките. Така работодателите щели да имат стимул да извадят на светло доходите на хората.

Излиза, че управляващите имат за хора само работодателите, а работниците за тях са рая и плебс.

12 Февруари 2008 09:32
Схемата е измислена 3 5 8
12 Февруари 2008 10:03

Това ""деление"" на осигуровките между работодател и работник е напълно изкуствено и съществува само заради инерция и заварено положение. Ясно е, че работодателят фактически осигурява и двете вноски. Въпрос на счетоводна гимнастика е дали част от тях ще влезе в заплатата и ще се облага по друг начин или не. Т.е. намирам за крайно несъществен спора за това ""деление"". Далеч по-важен въпрос е колко да е осигуровката.

12 Февруари 2008 10:40
Делението не е изкуствено. Така се увеличава осигурителната тежест: При данъчно облагаема сума от 1000 лв. държавата плаща 330 лв. за държ. служители, съдии и др. фуражки. Същото плащат работодателят и работникът, но за данъчно облагаема сума от 835 лв.
Второто "преимущество" се създава "конфликт" между работодатели и синдикалисти, а държавата се скатава. Разрешаването на такива "конфликти" е за сметка на обществото и най-вече на бедните - намалят трудовият стаж за пенсиониране на миньорите, щото професията била "трудна" и високо-платена, а техните пенсии и здр. осигуровки се поемат от обществото в продължение на повече от 25г. Тарикатско!
12 Февруари 2008 12:28
Това ""деление"" на осигуровките между работодател и работник не е заварено положение.
До 2000 г - за сметка на осигурителите (работодателите).
2000 г. - 80:20;
2002 г. - 75:25;
2007 г. - 65:35;
2008 г. - 60:40;
2009 г. - 55:45;

Колкото е по-голяма осигурителната тежест за работника, толкова повече се съгласява с работодателя да декларира по-нисък доход от реалния.

Коректива на държавата - въведе осигурителни прагове.

12 Февруари 2008 12:38
Бива ли така интелигенти хора - то е много ясно. Здравната каса източва пари но за съжаление те са ограничени защото се взимат от оточно определено приходно перо.
Ако гласуват закона Касата ще може да смуче от други данъци и забележете контрола ще е държавен! значи никакъв.
е просто ще ви вземат повече пари за същите услуги.
12 Февруари 2008 12:40
Колкото е по-голяма осигурителната тежест за работника, толкова повече се съгласява с работодателя да декларира по-нисък доход от реалния
Корективът на държавата - здравната осигуровка за пенсионери и учащи е двойно по-ниска; срокът на осигуряване на военните е два пъти по-къс. Мотивът на държавата - щом вие (бизнеса) правите "сива" икономика", аз, държавата - двойно повече.
12 Февруари 2008 17:18
Аферата ЕНРОН, в която покрай милиардите долари изгоряха и пенсионните фондове на работещите в тази фирма, при което хората плачеха с истински сълзи, отново не е в полезрението на нашите лидери.
Предаването на пенсионните фондове в ръцете на частни лица, които на Балканите са синоним на бандити, предопределя кошмарното бъдеще на нашите пенсионери. Бъдеще без всякакви средства за живот, тоест - геноцид и то провеждан от лява партия!
Няколко пъти в историята на България пенсионните фондове потънаха в джобовете на криминални типове. Сега отново, в оставащите малко дни на властта, партийните другари кроят гладната смърт на своите бащи и близки хора. Разпадът на останките от социалната държава приближава апогея си.
Не е за вярване! Това не може да бъде истина - това е кошмар, а не живот в една държава-членка на ЕС. Това е провал, това е фарс!
12 Февруари 2008 18:22
Apolitochen,
Това за източването тук на здравните осигуровки от хора, които ги осигурява държавата като че ли няма вече да е на мода.
Какво ще кажеш за източването от западни болници.
Един циганин отива на работа в чужбина.Тук го осигурявала държавата като безработен , социално слаб ли нещо такова..
От там изпратил 500 лв за да си възстанови здравните осигуровки, явно там не се е осигурявал. Спешно трябвало да му се направи животоспасяваща операция. Касата от тук му дава документите и там му правят операция за 50 000 , не разбрах лева или евро.
Кой ще ги даде тези пари?
А нас ни залъгват , че ако работим след пенсия една година щяла да ни се зачита за три , ама сигурно ако си отложим пенсионирането.
Идва времето да се сменя пенсионната система и ще се види какъв срив ще настане в пенсионнато и здравноосигурителната система.
12 Февруари 2008 20:58
Rorik, когато държавата нарушава правилата, създавайки множество привилегии, някои от които противоречиви една на друга, не може да се разбере, а камо ли да се отчете, къде точно е източването. За да има промяна в системите (а те са консервативни, дори и добра, правилна промяна, то тя ще се отрази след 10-15 г.) трябва да са ясни отговорностите на всеки един субект от системата за период от поне 50-60 г.
А примерът Ви е неверен и нереален. Но теоретически е възможен. Подобна практика има на френски граждани, лекуващи се в Испания. "Движещата енергия" на тия случаи е разликата в законодателствата на страните. Такива случаи за България не могат да се хванат просто заради липсата на отчетност. А честата промяна в законодателството заличава безотговорността на тези, които трябва да водят отчетността. Напр. отчетите на НОИ за 2003, 2004 и 2005 г. бяха приети от Народното събрание през септември 2007. Дори и да има виновно поведение, вече е "отписано" поради давност.
12 Февруари 2008 22:28
Примерът ми е верен и реален.Майката носеше куп документи и и помогнах да ги подреди и затвори в плика , дадох ред да ги изпрати.
Не знам защо ми дойде асоциацията, че нейния ашлак ще си продаде бъбрек.
13 Февруари 2008 00:43
Отвратителна държава?!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД